Çorbacı Açanlar Hakikaten Ayda 100 000 TL Kazanabiliyor mu?

Kendi işini kurmak isteyenler için çok fazla sermaye gerektirmeyen çok fazla dallanıp budaklanmadan girişim yapabileceği uzun vadede oldukça yüksek kazanç sağlayabileceği müthiş bir iş fikri hakkındaki geliri sunacağım şimdi size (100 000 TL kazanıp kazanmadığını aşağıda irdeledik!); 

soup photo

ÇORBACI AÇMAK

Çorbacı açmak belki de hemen herkesin aklına gelen ilk iş fikirlerinden biridir. İlk başta akla geldiğinde basit gibi görünen bu girişim fikri, olayı pratiğe döktüğünde işin hiçte düşündüğü kadar kolay olmadığını görecektir. Ancak girişimcinin genel özelliklerinden birisi kendine kolay işi değil, az sermaye ile yüksek kazanç sağlayacak zorlu-kolay farketmeksizin bir iş kurmaktır. Çorbacı’da tam bunu karşılamaktadır.

Çorbacı açmak için öyle yüksek sermayeye gerek yoktur. Yüksek kiralı bir işyerine de ilk etapta gerek yoktur. Çorbacı mantığının, tüm esnaflarda da olması gereken %100 müşteri memnuniyetini sağlamak olmalıdır. Müşteri memnun ayrıldığı takdirde dükkanınızdan memnun ayrılacak ve tekrar tekrar müşteriniz olacaktır. Bu sayede dükkanınız vızır vızır işleyecektir.

Bu arada şu yazımıza da göz atın: Çorbacı Açmak Karlı Mı?

Peki nasıl açılacak bu çorbacı dükkanı ?

Öncelikle bu iş için kiralayacağınız ya da satın alacağınız iş yerinin konumu çok önemlidir. İnsanlar günlük hayatın yoğun temposunda sizin merkezden uzak yerinize çorba içmeye asla gelmeyecektir. Bu sebepten ötürü işyerinizi mümkün olduğunca merkezi konuma açmanız gerekecektir. İlk etapta kira maliyeti gözünüzü korkutabilir ancak esnaflığın temel mantığında işe başlamadan önce ilk başlardaki (1 ay, 6 ay) masrafınızı, işyerinden hiçbir şekilde para kazanmayacağınızı düşünerek cebinizde işyerinizin tahmini giderlerini karşılayabilecek sermayeyi cebinizde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir şekilde işyerinizi kiraladınız ya da satın aldınız.
Şimdi sıra geldi içerisinin dekorasyonuna..

Çorbacı’yı dekora ederken asla ve asla ultra ultra lüksü bırakın normal derece de dahi lüks olmamalıdır. Oldukça basit, sade, iç açıcı ve temiz renklerin hakim olduğu bir dekorasyon uygulamanızı öneririm. Çünkü sizi çorbacınız belki de daha güneş doğmadan hizmete başlayacağından, müşterileriniz muhtemelen henüz uyanamadan işine/okuluna gitmeden çorba içip ayılmak için işyerinize gelecektir. İnsanlar henüz daha uyanamamışken sizin dükkanınızın iç bunaltıcı, insanın üstüne rehavet çöktürücü şekilde dizayn edilmesi insanı psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir ve insanlar sizin yerinize belki de sırf bu sebepten gelmeyecektir. Belki de şuan bunu okudunuz ve bana ”yok artık! Amma da saçmaladın!” diyeceksiniz ama insan psikolojisi, insan algısı öyle ilginç işlerki arkadaşlar en basit, en önemsiz, en en kıyıda köşede kalmış dediğin nüanslar insan algısına ve psikolojisine çok fazla etki eder. İnsan psikolojisini çözdüğünüz zaman inanınki aklın fikrin almadığı şekilde müşteriniz kat kat artacaktır. Ancak tam tersi müşterilerinizin tersine hareket ederseniz diğer konularda işinize ne kadar önem verirseniz verin müşteri sayınız artmayacaktır.

İşyerinizin dekorunu tamamladınız. 

Şimdi sıra geldi mutfağın kahramanı ustanızı bulmaya
Müşterilerinizin hizmetine sunduğunuz çorbaların mutlak suretle damak tadına uygun olması gerekmektedir. İşyerinizi ne kadar iyi konuma açarsanız açın, dekorunu en iyi şekilde de yapsanız damak tadına hitap etmediğiniz sürece yaptığınız her şey boşa gider. 
En önem vereceğiniz noktalardan biri olan ustanızı bulmak için maddi,manevi hiçbir masraftan kaçmamanızı öneririm.

İşyerinizi tuttunuz, içinin dekorunu tamamladınız, ustanızı buldunuz, sıra geldi;

Menüyü hazırlamaya
Müşterilerinize sadece çorba sunacağınız için çorbanın hemen her çeşidini menünüzde bulundurmanız gerekmektedir. Asla ve asla çeşidi azaltmayı aklınızdan bile geçirmeyin! Çünkü dükkanınıza gelen müşterinin yemeden geri gitmesini engellemeniz gerekmektedir. Mutlaka onun sevdiği çeşidi tezganızda bulundurmanız şarttır. 10 çeşidi bulan hatta daha fazlasınıda tezganızda dükkanınızın açık olduğu sürece bulundurmanızı şiddetle öneririm.

Fiyatlar nasıl olmalı ?
Fiyatlar asla pahalı olmamalıdır. Masrafınız her ne kadar yüksek olursa olsun, çorbanın fiyatını yükseltmemeniz gerekmektedir. Çünkü hiçbir insan çorbaya 10tl gibi fahiş bir parayı asla çorba içmek için ödemez. Bazı kendini bulunmaz hint kumaşı sanan, sanki çorba değilde altın suyu sattıklarını sanan esnaflara halk en büyük cevabı dükkanında sinek avlatarak vermektedir.

Çorbanın maliyeti zaten çok az olduğundan, fiyatlarıda oldukça aşağıda tutmanız gerekir. Siz zaten bir tas çorbadan kazanmayı değil genel olarak sürümden kazanmayı hedeflemelisiniz. Bunun için de fiyatlarınız düşükte olsa büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Hijyen…
Gıda sektöründe hizmet veriyorsanız taviz vermeyeceğiniz en önemli konunun Hijyen olması gerekir. İnsanlar belki de damak tadından önce işyerinizin, çalışanlarınızın temizliğine dikkat edecektir. Bu yüzden günlük işyeri temizliğinizin yapılmış olması gerekmektedir. Aynı şekilde çorbayı pişiren ustadan, servis eden garsona kadar çalışan personelinizinde temiz ve iyi giyimli olmalıdır.

İstikrar Şart!

Şu İş İlgini Çekebilir:  Tek Ürünlü E-Ticaret Sitesi Karlı Mıdır? - Röportaj

İşyerinizi açtınız, müşterilerinizi bekliyorsunuz, işleriniz gayet güzel. Ancak bir gün dükkanınızı açmadınız ve gelen müşteriler geri gitti. Ertesi gün yine hizmete başladınız. Bu durum çok risklidir arkadaşlar. Esnaflıkta istikrar çok ama çok önemlidir. Gelen müşteri 1 gün kapalı görsün dükkanınızı ertesi gün uğramayabilir. Bunun net bir açıklaması yoktur ancak yukarıda da bahsettiğim gibi insan psikolojisi ve algısı! Açıklaması yok, sebebini sıralayamıyoruz.

Takipçilerimiz için hazırladığım yazının sonuna geldik arkadaşlar. Umarım yararlı olmuştur ve sizi yeteri kadar bilgilendirmeyi başarabilmişimdir.

100 000 TL hayal mi?

Maalesef gerçek. Hem de hiç olmadığı kadar gerçek. Daha fazlasını bile kazanan var. Saçma da olsa kapitalist sistem böyle işliyor. İlkokul mezunu cesur bir adamı 25 sene eğitim almış cerrahtan bile çok kazandırabiliyor. Küçümsemek için söylemiyoruz. Sadece dinamiklerin farkına varmanız için söylüyoruz.


Son olarak…

Çok çalışmamız, çok çalışmanız gerekmektedir. Çalışmadan, emek vermeden başarıya ulaşmanın imkanı yoktur.

Görüşmek üzere…
Kalın Sağlıcakla!

 

Yorum yapın