Dağ Evi Konseptli Küçük Bir Otel Açmak

Tüm Parlak Fikirler okurlarına merhaba. Bugünkü yazımızda yine düşük sermayeli, tutma ihtimali yüksek bir iş fikrinden bahsedeceğiz. Bir otel açmak! Ancak dağ evi konsepti ile hazırlanmış, çok az sayıda misafire konaklama hizmeti sunacak, butik bir otel!

Eğer babadan kalma bir dağ eviniz ya da halihazırda sizin olup da otele dönüştürülecek bir mekanınız yok ise işe yer bakmakla başlayabilirsiniz. Karadeniz yaylaları da olabilir, Ege’nin köy yerleşkelerinden biri de. Trakya, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde de sayısız yere dağ evi konseptli ile hazırlanmış iki ve daha çok katlı bir otel açabilirsiniz.

Yer seçerken de orayı yavaş yavaş dekore ederken de kendi beğenileriniz ile birlikte yakın çevrenizin istek ve taleplerini de merkeze alın. Oteliniz ne kadar küçük ve butik olursa olsun farklı müşteri kitlelerine hitap etmeyi bilmeli. Mümkünse seçeceğiniz yer diğer yerleşim yerlerinden biraz da olsa uzakta olmalı. ‘Orman manzaralı otel’ ya da ‘doğa ile iç içe tatil’ gibi konsept tanımları, tanıtımlarınızda kullanarak çoğu villanın yaptığı şeyi siz de yapabilirsiniz.

Ayrıca açacağınız dağ evi konseptli oteller muhafazakar tatil için farklı planları olan aileler için de ayrı bir seçenek oluşturmalı. Yeni yeni moda olan ve ünlenen ‘muhafazakar‘ temalı tatil seçeneklerinde oteliniz de ayrı bir alternatif oluşturabilir. Konsept bir mekan kadar konsept tanıtım klişelerini kullanmak da bu tür konaklama hizmetlerinde son derece kritik bir öneme sahip.

Bu konunun bir başka varyantı olan butik otel açmak olan başlıklı yazımızı okumak için: BUTİK OTEL AÇMAK

Dağ Evi Temalı Otel Açmak İçin Gerekenler

Böyle bir oteli işletmek ve misafirlere açmak için gerekenler normal bir otel için gerekenler ile hemen hemen aynıdır. Uygun bir mekan seçilip kiralandıktan ya da satın alındıktan sonra iç dekorasyonuna ekstra önem vermeli ve mesai harcamalısınız. Diğer otellerden farklı olarak ‘tabiat ile iç içe’ – ‘tamamen doğal‘ gibi temaları hayata geçirecek mobilya ve aksesuar seçimlerinde bulunmalısınız. Bu oteli Teksas ya da Colorado’da açsaydınız size lobinizde kullanmak üzere gerçek hayvan kafalarından üretilmiş ya da direkt olarak avlanıp oraya asılmış duvar süslerini önerirdik. Ancak Türkiye’de açacağınız bir otel için daha az ‘vahşi’ aksesuarlara ihtiyacınız olacak.

Eğer otelin başında siz durmayacaksanız çift vardiyalı çalışmak üzere en az iki resepsiyoniste, en az iki adet de temizlik personeline ihtiyacınız olacak. Oda ve kat sayınız ne kadar fazla ise çalışan sayınız da o kadar fazla olmalı ki, işler bir an olsun gecikmesin.

Bunun dışında her oda için kış aylarında sıcak, yaz aylarında serinletici etkilere sahip otomatik klimalara ihtiyacınız olacak. Daha doğal bir iç dekorasyon için eski tip sobaları ve pervaneleri kullanabilirsiniz. Öyle ya dağ evi konseptli tamamen doğal bir otelde misafirler markalı klimalar görmek yerine onlara çocukluklarını anımsatacak bu tarz nostaljik ve dekoratif yapılar görmeli.

Misafirlerinizin çok daha güvenli hissetmeleri için (dağın başında olacaklar zira) her odaya bir emanet kasası koymanızı da öneririz. Yine nostaljik olması açısından odalardaki telefonlar eski tip, çevirmeli telefonlar olabilir. Oda servisi ve kahvaltı hizmetlerini de mutlaka sunmalısınız. Örneğin bu oteli Artvin şehrinde mi açtınız? Öyleyse kahvaltınız da tamamen Artvin şehrine özel kavurmalı pideler ve buna benzer yerel lezzetlerle desteklenmeli. Hem yerli hem de yabancı turistlere sırf ‘yerel ve organik’ olduğu için bu tarz kahvaltıları onlara göre yine de normal size göre bol karlı astronomik fiyatlarla satabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Termal Turistik Tesis Açmak

Dağ Evi Otelini Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

İnşa ettiğiniz ve müşterilerin beğenisine sunduğunuz bir yapımı ne kadar ‘ilkelin cazibesine’ sahip olsa da söz konusu pazarlama olduğunca teknolojiyi sonuna kadar kullanmakta fayda var. Dağ evi otelinizi çok daha fazla müşterinin tercih listesine sokmak için interneti aktif olarak kullanabilirsiniz. Otellerin listelendiği birçok farklı sayfaya ücretsiz olarak kayıt yaptırmak mümkündür. Aynı zamanda çok az bir meblağ ödeyerek bu ‘sanal ajandalara’ otelinizin kaydını yaptırabilir, online rezervasyon seçeneklerini müşteri tabanınıza sunabilirsiniz.

Pazarlamadan doğal ve organik olana vurgu yapmaktan bir an bile vazgeçmeyin. 2020 yılından sonra tüketimden giyime, konaklamadan sağlık turizmine kadar her şey bu iki kelimenin etrafında dönüyor. Sizin de dağ evi konseptli otelinizi organik kahvaltısı, mis gibi doğa manzaraları, yürüyüş alanları ve oda dekorasyonu ile tepeden tırnağa bu doğallığı yansıtmalı.

Dekorasyon için iç mimar, odaların ve otelin fotoğraflarını çekip paylaşmak için de profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışabilirsiniz. Otelinizin adına bir web sayfası açarak hem tanıtım hem de rezervasyon işlemlerini de bu site üzerinden yürütebilirsiniz.

Dağ Oteli İşletmek Karlı Mıdır?

Son yıllarda dağ oteli açıp işletenlerin sayısı yurt içinde giderek artıyor. Özellikle konsept ve özgün fikirlerle hizmet vermeye başlayan konaklama hizmetlerine olan ilgi de her yıl biraz daha büyüyor. Bu noktada konum ve sunulan hizmetlerin kalitesi belirleyici olmaktadır. Parlak Fikirler olarak dağ oteli işletmenin kesinlikle karlı olduğunu söyleyebilirsiniz. Kazanç oranınızı peyderpey arttırmak adına belli başlı ayrıntıların üzerinde titizlikle durun. Dağın başında bir otel açıp geri kalan her şeyi ‘normal’ bir beğeni düzleminde standart halde sunmanız akıl karı olmayacaktır. Bu nedenle başta dekorasyon olmak üzere küçük detaylara fazlasıyla önem vermelisiniz.

Kimler Talep Eder?

Günümüzde şehir hayatından bunalmış, az bir fiyata iki – üç günlük kafa dinlemek için farklı yerlere kaçmak isteyen herkes dağ evi konseptli otelleri fazlasıyla tercih ediyor. Aynı zamanda millet artık Bodrum, Didim, Kuşadası gibi yerlere akın akın gidip peçete kadar yerlerde güneşlenmekten ve denize girmekten de sıkılmış durumda. Modern insanın bir tatilden en büyük beklentisi tabiat ile iç içe olmak ve kendi sesini duyabilmek. Bu nedenle geniş bir müşteri kitlesine hitap edeceğiniz aşikar.

Konsept Mimarisi Nasıl Olmalıdır?

Konsept mimarisinde size sunacağımız iki seçenek var: Ya ‘rustik‘ ya da ‘vintage‘ tarzı bir mimari üslubu benimseyip otelinizin genelinde uygulayabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir iç mimar ile çalışmak rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Küçük Otelin İçerisinde Başkaca Neler Bulunabilir?

Küçük otelin içerisinde ek bir oda açılarak burada temel spa hizmetleri verilebilir. Masaj salonu başta olmak üzere içten ısıtmalı bir jakuzi ya da küçük bir kapalı yüzme havuzu da otelinizin değerini rağbet oranı ile birlikte arttıracaktır.

Yorum yapın