Danimarka’da İş Kurmak İsteyenlere

Arkadaşlar bu ülke hukuksal reformunu en iyi şekilde tamamlamış ülkelerden birisidir. Bunun sebebi buz gibi iklimimi mi yoksa halkının zekası mı bilmiyoruz ama bu hukuksal seviye sayesinde asla birilerinin sömürgesi olmuyorlar.

denmark photo

Danimarka’da Gece Hayatı 

Danimarka’da iş kurmak isteyen genç girişimci ve yatırımcılar bu ülkenin genelinde müthiş bir gece hayatını olduğunu bilmeliler. İzlanda ya da İsveç söz konusu olunca dini ve ahlaki konular biraz daha ayyuka çıkmış durumda. Ama Danimarka’nın sadece gece hayatına baktığımızda bile buranın İskandinav bölgesinin en liberal ülkesi olduğunu görebiliyoruz.

Danimarka’da bir pub ya da gece kulübü açmak, ya da bunu bar tarzı bir restorana çevirmek epey mantıklı bir hamle olacaktır. Tabi ilk başta büyük bir sermayeyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ama bir merkezde eli yüzü düzgün bir mekan açmak, getirisi bol bir zenginlik vaadi olacaktır.

Danimarka’ya özgü muhasebe ve ticari kurallara uyduğunuz takdirde orada bir yer açmak ve işletmek cenneti yeryüzüne taşımak manasına gelecektir. Ticari kurallara göre buradaki gibi esnek kurallar yok. İnsanları istediğiniz saatlere göre çalıştıramazsınız örneğin. Mekanınız 16 saat açıksa o saatleri tek bir güne yıkamazsınız. 8 saat / 8 saat olmak üzere ikiye ayırmak zorundasınız. Aynı şey sigorta için de geçerli. Yerli olsun yabancı olsun o topraklarda çalışan insanların hakları mevcuttur ve sabittir. Onların aralarından geçmek ve biraz daha para kazanmak için aç gözlülük yapmak, iş yerinizin ceza almasına hatta ruhsatı kaptırmanıza kadar gidebilir. Aman dikkat.

Zira Danimarka iş alanında insan gibi muamele göreceğiniz ve para kazanabileceğiniz bir ülke. Bu nedenle çalışanlarınıza ve birlikte iş yapacağınız kişilere de insanca muamelede bulunmanız gerekiyor.

Danimarka’da gece hayatı sadece karaya bağlı değildir. Yani bunu Ankara’daki sıkışık, karanlık betona boğulmuş kasvetli gece kulüplerinden ayırmamız gerek. Şu sahil şeridi boyunca yürümek bile insana nice paradan daha iyi gelecekken, üstüne bir de burada, bu cennet parçasında bir dükkan, bir kulüp açmak, insanın hem cüzdanını hem de gönlünü doyuracaktır. Siz yeter ki belli başlı kurallara uyun ve şark kurnazlığı yapmayın. Gece de hayatı da sizi içine çekecektir.

İsveç’te İş Kurmak İsteyenlere adlı yazımız da meraklı girişimciler için burada kalsın. İzlanda ya da İsveç’te iş kurmayı başaran şanslı arkadaşlarımız buradan kolayca Danmarka’ya da sıçrayabilir. Bu üç bölgeden birini mesken eylemiş arkadaşlarımız bu ülkelerin hem sınır hem de kültürel olarak birbirine çok yakın olduklarını görecekler. Daha sonra üçünün arasından kendisine en yakın olanı seçip orada yaşayabilir ve işinin merkezini oraya alabilir. Şimdiden keyifli çalışmalar ve hayırlı iş kapıları dileriz.

Danimarka’da sosyal yaşam ve gündelik hayat renkli görüntülere gebe. Oranın insanlarının dünya üzerindeki en mutlu insanlar olmaya aday olduklarını hem rakamlardan hem de insanların yüzlerinden görebiliyoruz. Her ne kadar iklimi sert ve coğrafyası taştan olsa da orada yaşamak da iş kurmak da mutluluğa birinci ağızdan aday olmak için gerekli başvuruları yapmak anlamına geliyor. Umarım orada istediğiniz işi istediğiniz zaman diliminde kurabilirsiniz.

Danimarka’da İş Kurmanın Keyifli Yanları Nelerdir?

Danimarka, bir Avrupa Birliği ülkesi. Bu da birçok açıdan sosyal güvencenin ve yaşam haklarının had safhada insani olduğu anlamına geliyor. Orada kendinizi hem pahalı hem değerli hissedeceksiniz.

Bununla birlikte çalışma saatleri de tamamen insani. Fazla çalışmanın insan onuruna da sağlığına da zararlı olduğunu düşünen bu ülke, insanların mümkün olduğunca az çalışması konusunda talimatlar ve yönergeler veriyor. Ve bunu devlet eliyle hükümet kanalıyla yapıyor.

Danimarka, bir diğer yönüyle de dünyada en az yolsuzluğun olduğu ülke seçildi. Yüzde sıfır. Az biraz değil hani. Sıfır! Ne kadar az yolsuzluk o kadar az yoksulluk! Elinizde sağlam bir sermaye, kafanızda sağlam bir iş fikri var ise Danimarka, iş kurmak için en ideal bölgelerden biri.

Türkiye’de Hobi Danimarka’da Meslek Dalı

Hani baba figürü oğluyla ya da kızıyla konuşmaya başlar. Sesinde tumturaklı bir ifade ve kaşlarında zorlama bir ciddiyet vardır babanın. Der ki: Hobi olarak gene yaz, hobi olarak gene keman çal, hobi olarak gene film çek. Ama elinde de bir mesleğin olsun.

Bu her zaman böyle olagelmiştir. Ta ki Danimarka ülkesine gelene kadar. Türkiye’de hobi olmaya mahkum edilmiş nice saat uğraşı, Danimarka’da ana meslek dalı olarak karşımıza çıkıyor. Bazı ülkeler insan gibi hareket eder. Gündemler, düşünüş biçimleri tamamen ekmek kazanmaya odaklıdır. Ve ekmeğini taştan çıkartır gibi sanattan değil de zanaattan çıkarırlar. Şimdi Danimarka’da sizi bekleyen ve yan meslek olarak değil ana meslek olarak yapabileceğiniz belli başlı şeyleri sizlere aktaracağız.

Danimarka’da Film Kulüpleri ve Atölyeleri

Danimarka’da iş kurmak isteyen diğer girişimcilere ve yatırımcılara da uzun uzun değineceğiz. Ama çokça duyduğumuz ve hak vermekten geri kalmadığımız bir gerçeklik var: Türkiye’de bazı sanat kolları sektör haline gelmedi, getirilemedi. Sinema da bunlardan biri. Türkiye’de özellikle radyo-tv-sinema mezunları ilk filmlerini çekmek için ya Amerika’ya ya da Amerika’ya gidiyorlar.

Ama Danimarka’nın yaşam standartları Amerika’dan da çok iyi olduğu için son dönemlerin moda adresi bu eski krallık oluyor. Danimarka’da Lars Von Trier’in başlattığı dogma akımı sebebiyle el kamerası ile bile film çekebilmek ve bunun bir sanat olarak lanse edilmesi belli başlı taşlı yerinden oynatmayı başardı. İletişim Fakültesi Mezunu Ne İş Yapabilir adlı makalemizde Türkiye’deki iletişim fakültesi mezunlarının hangi işleri yapabileceğini uzun uzadıya anlatmış idik.

Bugünkü rota Danimarka’da giderek artan sinema kulüpleri ve atölyelerine doğru gidiyor. Nasıl ki bir el sanatı ya da sanayi kollarından el işleri normal atölyelerde eğitimi veriliyor, bu bölgelerin sinema okulları ve atölyelerinde de aynı şey sinema merkezli yapılıyor. Zaten sinema dediğimiz olgu, müzik ya da romancılık gibi doğrudan sanat merkezli değildir. Kamera kullanımı, ışık kullanımı ve çeşitli sinema gereçlerinin kullanımı gibi teknik konular nedeniyle sanat hem sanat hem de zanaat kılığında karşımıza çıkabiliyor.

Diplomalı ve ne yapacağını şaşırmış durumda bir iletişim fakültesi mezunu olan arkadaşların buradaki atölyelere ve sinema okullarına başvurarak hem oturma izni alabileceklerini hem de bu sanat alanında gelişme gösterebileceklerini kaydedelim.

İzlanda’da Kurulabilecek İşler adlı yazımıza da buraya bırakalım. Danimarka demek İskandinav ülkeleri arasında İzlanda ve İsveç ile komşu olmak demek. Buraların nasıl coğrafyaya, sosyo kültürel anlayışa ve tabiata dahil olduklarını bilmek orada kuracağımız işlerin en azından ilk adımda daha kolay, daha pratik hale getirilmesinden kaynaklanıyor. Nasıl ki Yunanistan ya da Bulgaristan dediğimizde az biraz da olsa Türkiye’nin de izlerini görebiliyoruz, aynı şey İskandinav bölgesi için de geçerli. Sonuç olarak Danimarka’da iş kurabilen İzlanda’da iş kurabilir. Hem coğrafi hem de kültürel olarak bu mümkün.

Danimarka, meydanlarıyla da ünlü bir kent. Özgür hissetmek ve birçok alanda liberal olarak özgür hareket etmek adamların meydanlarına kadar sıçramış ve oralarda da yansımış durumda. Danimarka’da yapacağınız işler sınırsız olduğu gibi meydanlarında yürürken hissedeceğiniz yegane duygu da özgürlük hissi olacaktır. Mimari, belli başlı şeylerin dışa vurumu ve belirtisidir. Mecidiyeköy’de sıkışık binaların insanı klostrofobiye yaklaştırması gibi, Danimarkada meydanlarıyla insana ”gel ve burada özgür ol” mesajı veriyor.

“Danimarka’da İş Kurmak İsteyenlere” üzerine 3 yorum

  1. Konya Ereğliliyim.Danimarka insan haklarına saygılı ve gelişmiş imkan dolu bir ülkedir.İş imkanıda çok fazladır Epeyde Türk insanı yaşamaktadır.

    Cevapla
  2. Merhabalar,

    Danimarka, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak kabul edilir. Danimarkalılar’a göre mutluluğun sırrı tek bir sözcükte saklıdır: HYGGE. Hygge; kendinizi konforlu, mutlu ve huzurlu hissettiğiniz tüm anları kapsamaktadır. Bu arada Hygge yalnızca Danimarka’da yaşam felsefesi olarak benimsenmiyor. Danimarka ile birlikte bütün İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi aynı zamanda.

    Cevapla

Yorum yapın