Danimarka’da Oturum – Çalışma İzni İçin Hangi İş Fikirleri En Uygun?

Birleşmiş Milletlerin resmi olarak tanıdığı 193 ülke var. Bunun dışında özellikle Afrika’da kafalarına göre devlet kuran, biz de bir ülkeyiz diyen birçok ülke-benzeri yapılanma var ki, onlar hem Birleşmiş Milletlerin hem de bizim gündemimiz dışında.

Bu 193 ülkenin her birinin kendine özgü toplumsal dinamikleri, demografik özellikleri, çalışma şartları ve ekonomik yapıları farklı. Bu nedenle gerek çalışma gerek oturum izni şartları da farklı. Bugün bir ev sahibi bile evini kiraya vereceği kişilerde bir değil birçok nitelik arıyor. Ülkelerde oturum izni almayı da ev sahibinin gözüne girmekle, güvenini kazanmakla bir tutabiliriz. Çalışma izni alabilmek için yapılması gerekenler ise iş ilanlarındaki şartların ülkelere uyarlanmış hali.

Her evi diğer evlerden farklı kılan birtakım nitelikler vardır. Özellikle süper lüks evlerin. Bazı ülkeler de böyle keskin ayrımlar söz konusu. Hatta aynı kıtada, aynı coğrafyada olanlar bile. Avrupa kıtasında Orta ve Kuzey Avrupa ülkeleri, Doğu ve Güney kısımda yer alan ülkelere göre daha iyi bir konumda örneğin. Sanayi, turizm, teknoloji, bilişim ve tarım alanında ilerlemeye devam ediyorlar. Birçoğunda deniz taşımacılığı ve balıkçılık sektörü de fazlasıyla gelişmiş. Bilhassa ”Akdeniz ülkesi” tanımlanan yerleşim bölgelerinde.

İskandinav ülkeleri ise Avrupa kıtasındaki diğer tüm ülkelerden hem coğrafya, hem kültür hem de sosyokültürel açıdan oldukça farklı. İklim şartları ve alfabeleri Almanlarla benzerlik gösterse de onlar daha bir Kuzeyli. Ama İngiltere gibi soğuk ve  ”asilzade” de değiller. Bununla birlikte Kuzey Avrupa’da bir yeryüzü cenneti krallığı kuruldu diyebiliriz. Özellikle Danimarka – Norveç ve İsveç bu krallığın başını çekiyor. Zaten birçoğu sembolik olarak krallıkla yönetiliyor. Bir de vatandaşlarını kral gibi yaşattıkları için bu ismi hak ediyorlar.

Bu yazımızda Danimarka’da çalışma ve oturma izni almak için yapılabilecek / kurulabilecek işleri sizlere aktaracağız. Bir önceki yazımızda Norveç konusunda bilgiler sunmuştuk. O yazıyı da buradan okuyabilirsiniz:

Norveç’te Oturum / Çalışma İzni Almak İçin Hangi İşler En Uygun?

193 Ülke Arasında Neden Danimarka? 

Danimarka diğer Avrupa ve İskandinavya ülkelerinden farklı olarak tarım ile birlikte hayvancılığın da geliştiği ender ülkelerden biridir. Bunda en büyük faktör, zamanında, belki de zamanından daha önce, ileri görüşlü bilim insanlarının ve mühendislerinin birçok teknolojik yeniliği hayvancılıkta uygulamaya geçirmesidir. Bu sayede hayvancılık ile birlikte süt ve süt ürünleri de diğer Avrupa ülkelerine fark atacak seviyeye çıkmıştır.

Peki 193 ülke arasında Danimarka’yı seçmek için yeterli sebepler mi bunlar? İnsan, üç boyutlu bir varlıktır ve tek bir anda tek bir mekanda yer alabilir. Keşke imkanımız olsaydı da aynı anda hem bir Avrupa, hem bir Asya ve Afrika ülkesinde olabilseydi. Ancak mevcut şartlar göz önünde bulundurulduğunda yaşamak – çalışmak için tek bir yeri seçmemiz gerekiyor. Aynı şekilde o yerin de bizi seçmesi. Hele ki Danimarka gibi Avrupa’nın en gelişmiş 15 ülkesi arasında yer alan Danimarka’da çalışmak ve yaşamak istiyorsak.

Danimarka 1990’lı yıllardan sonra hizmet, ticaret ve turizm gibi alanlarda atılım yapmış bir ülke. Orta Avrupa’da İtalya ve İspanya gibi ülkeler güç kaybederken, kaybedilen güç kuzeye, İskandinav ülkelerine taşındı. Bunun en parlak neticelerinden biri de Danimarka’da görüldü. Şu an bu İskandinav ülkesi, geleceği her geçen yıl biraz daha parlayan bir imkan bolluğu içerisinde.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Hollanda'da Oturum - Çalışma Vizesi İçin Hangi İş Fikirleri En Uygun?

Eğer bu şekilde de hızla giderse 2050 yılına geldiğimizde İskandinavya ülkeleri Avrupa’nın kültür, turizm ve ticaret merkezi olacak. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkmış olması ve birçok Orta Avrupa ülkesinde yaşlı nüfusun çok fazla olması ekonomik parametreleri de tepetaklak etti. Bu nedenle ibreler Kuzey’e kaymaya başladı. En güney kısım ise Almanya ve Avusturya. Buradan aşağına pek bakılmıyor artık. Nasıl bakılsın ki? Corona salgını ile birlikte Avrupa ciddi bir istikrarsızlığa doğru ilerliyor. Ekonomik bunalımın her türlüsünde sıtkı sıyrılmış insanlar da çareyi Danimarka ve Norveç gibi ülkelerde oturma – çalışma izni almakta buluyor.

Danimarka Ekonomisinin Kaynağı Ne? 

Danimarka ekonomisinin kaynağına kısaca ”her şey” desek yerinde olur. Hani bazı ülkelerin sanayisi gelişmiş ise tarımı orta seviyededir. Turizmde iyiyse diğer alanlarda savsaklayabilir. Ama Danimarka, bilişim, teknoloji, kültür ve tarih turizmi, sanayi ve organik tarım gibi konularda üst seviyede. Bu nedenle de ekonomileri her yıl daha iyiye gidiyor.

Çalışma – Oturma İzni İçin En Uygun İş Fikirleri 

1- Bakkallık

Bakkallık deyince insanların aklına Balkanlar ve Orta Doğu geliyor sadece. Halbuki dünyanın her yerinde bakkallar var. Sadece isimleri değişik. İngilizce istilası bizde de hasıl olmaya başlayınca bunlara mini market demeye başladık ama doğrusu Bakkal olacak. Ve insanoğlu yeryüzünde kalmaya devam ettikçe bakkallara ihtiyaç duyacak. Gece 1, 2’ye kadar açık olan bakkalların süpermarketlerden en büyük farkı geç saatlere kadar hizmet veriyor olması.

Her mahallede bir bakkal olması demek, servis hızının çok daha yüksek olması demek. Maksimum 5 dakika. İnternet, ne kadar gelişmiş ağlara sahip olursa olsun bu hızı ve konforu sağlayamıyor. En azından henüz. Bu nedenle size önerebileceğimiz ilk iş fikri Danimarka’da bakkallık olacak.

Bakkalda En Çok Satılan 7 Ürün

2- Su Tesisatçılığı:

Su tesisatçılığı diğer tesisatçılıklarda olduğu gibi uzmanlık gerektiren bir alandır. Sular 3 -4 saat kesildiğinde bile hayat felç oluyor. Aynı şekilde bir evin ya da iş yerinin tesisatında bir sorun yaşandığında, orası artık o tesisatlar tamir edilene kadar iptal! Su, en temel insan ihtiyacı. Bu nedenle su tesisatçılığı, her zaman aranılan, ihtiyaç duyulan bir meslek olacak. Kah Türkiye’de kah Danimarka’da.

Su – Doğal Gaz Tesisatçılığı Kazançlı Mıdır

3- Elektrik Tesisatçılığı: 

Su tesisatçılığının yanında elektrik tesisatçılığının yanına da bir tık koyabiliriz. Her toplumun temelde, zaruri olarak ihtiyaç duyduğu her şey, ana sektörlerden biri sayılır. Elektrik tesisatçılığı da öyle. Kabloları ne kadar toprağın altından geçirirsek geçirelim her zaman elektrik alanında uzmanlaşmış tesisatçılara ihtiyacımız olacak.

4- Teknolojik Tarım Yapmak:

Son seçenekler arasında teknolojik tarım geliyor. Bu kadar aç insanı sağlıklı, doğal ve hızlı bir şekilde beslemenin yolu teknoloji ve tarım alanlarını bir araya getirdi. Her devlet, her ülke bu alanda öne sürülecek yeni fikirlere, geliştirilecek yeni projelere açık. Yeter ki bir fikriniz olsun ve çalışkanlığınız ile birlikte o fikri hayata geçirecek isteğiniz de. Bu sayede başta Danimarka ve Norveç olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde iş bulabilirsiniz. Hem de en iyi şartlarda.

 

“Danimarka’da Oturum – Çalışma İzni İçin Hangi İş Fikirleri En Uygun?” üzerine 2 yorum

  1. Norveç , Danimarka İskandinav ülkelerinde çalışmak istiyorum mümkünse bana çalışma izni için yol gösterici olurmusunuz
    . Teşekkür ederim

    Cevapla

Yorum yapın