Definecilik Yaparak Para Kazanmak

Günümüz insanı o kadar garip yollardan para kazanmaya başladı ki inanın çoğu iş fikri aklınızın bile ucundan geçmeyecek kadar nadir bulunan bir kazanç yolu haline geldi. Geçtiğimiz günlerce televizyon programlarında izlerken keşfettiğim daha sonra da haberlerde çıkan birkaç özetle birlikte peşine düştüğüm bir iş fikri ile sizleri buluşturmaya karar verdim.

treasure photo

UYARI: Definecilik için gereken yasal ruhsat ve belgeleri almada bu işi yapmak suç. Belgesiz ve izinsiz sakın bu işe girişmeyin.

Etrafınızda böyle dağları, tepeleri gezmeyi seven kimseler var mı bilmiyorum ancak tamamen gezip, tozup gizemli alanlar araştırarak yapılan bir iş fikri olan definecilik çoğu insanın kazanç kapısı haline gelmiş durumda. Nedir, nasıldır diye düşündüğünüzde korsanların batık gemisini bulmak gibi ya da Ali Baba ve Kırk Haramilerde biriken altınların saklandığı bir alan gibi altınlarla ve mücevherlerle dolu bir görüntü gözünüzde canlanabilir. Ancak bu iş sandığınızdan da farklı ve daha eğlenceli bir kazanç yolu.

Definecilik yaparak para kazanmak aslında yurt dışında hazine avcıları olarak geçen kişilerle aynı işi yapıyorlar. Farklı işaretleri okuyarak dağlara ya da farklı tarihi alanlara gömülen tarihi nitelik taşıyan ürünlerden altın, gümüş, silah gibi farklı ürünlere kadar her şeyi arayarak bu ürünleri satmak defineciliğin bir diğer anlamını oluşturuyor. Ancak bilmeniz gereken çok önemli bir konu var ki bu oyunu kesinlikle devletin koymuş olduğu çizgiler dahilinde oynamalısınız. Çünkü kendi kendinize elde ettiğiniz define ürünlerini satmanız zor olduğu gibi büyük bir suç anlamına geliyor, üstüne üstlük de dolandırılma, öldürülme türü ihtimallerde peşinizi bırakmıyor.

Definecilik Nasıl Bir İştir?

Definecilik diğer kazanç alanlarında da olduğu gibi bilgi isteyen ve her zaman dikkatli araştırmalar yapılarak girişilmesi gereken bir iştir. Bu işe başlarken define olan yerleri tespit etmek amacıyla kullanılan yöntemleri ve araçları bilmeniz gerekir. Bununla birlikte tarih bilginizin de olması şarttır. Çünkü tarihi nitelik taşıyan defineler o bölgede yaşayan uygarlıkların ve insan topluluklarının kaldığı yerleri bilmek ve ne tür eserler verdiklerini, nasıl yaşadıklarını bilmek büyük oranda işinizi kolaylaştıracaktır. Bütün bunların yanında bir de define arama cihazı gibi farklı aletlerin nasıl kullanıldığını da bilmek gerekmektedir. Bu nedenle çalışma alanınız oldukça genişleyecektir. Definecilikte çalışma alanı olarak yüksek tepelere, ıssız ovalara hatta dağ başında kalmış ilginç alanlara kadar pek çok yere gidebileceğiniz gibi olumsuz hava koşulları ile de karşılaşabilirsiniz.

Definecilik İçin Gerekenler Nelerdir?

Definecilik işine girişecekseniz ve bu alanda hiçbir bilginiz yoksa ilk olarak kendinize definecilik hakkında bilgi verecek kaynaklar bulmanız gerekir. Çünkü defineciliğin bir dükkân açmak gibi olmadığını bilmeniz gerekir. Tamamen sizin bu alandaki bilginizle ve önsezilerinizle ilerleyecek olan bu iş fikrinde öğrenmeniz gereken en temel bilgiler ise şunlar olacak:

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnşaat Ameleliği Yapmak Nasıl Bir İştir?

Define İşaretlerini Okumak

Defineciliğe başlayan herkesin kesinlikle bilmesi gereken en önemli konu define işaretleridir. İşaretleri okumayı bilmediğinizde ne bir define bulabilirsiniz ne de mantıklı bir yola gidebilirsiniz. Define işareti dediğimiz şeyler normalde elimize alıp okuduğumuz haritalar gibi değillerdir. Taşların, kayaların üzerine işaretlenmiş olabilen çeşitli hayvan figürleri ya da doğa figürleri olabilen işaretlerin her biri farklı anlamlara gelebilmektedir. Bu nedenle her define işaretini tek tek not etmeli ve şekillerin hangi işarete benzediğini doğru bir şekilde tespit etmelisiniz.

treasure photo

Define Dedektörü Kullanmak

Definecilik işine girenlerin bilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri de define dedektörleri olacaktır. Dedektörler farklı şekillerde çalıştığı için ve define bulmada farklı dedektör çeşitleri kullanıldığı için mutlaka bu alanda bilgi sahibi olunması gerekir. Bu nedenle de definecilik yapacak kişilerin dedektör çeşitlerini bilerek çalıştırma konusunda da bilgi sahibi olmaları şarttır.

Tarih Bilgisi

Tarih bilginiz olmadan definelerin izini sürmeniz pek kolay olmayacaktır. Tarih bilginiz yoksa bile çeşitli alanlarda araştırma yapmaya başladığınızda zaten sizlere tarihi bilgiler sunulacak ve sizin de bunları değerlendirmeniz gerekecektir. Bu nedenle bol bol araştırmalar yapın ve tarih konusunda eserler okuyun.

treasure photo

Definecilik İzni

Definecilik yapacak olan kişilerin bu tür çalışmalarını yasal yollardan yürütmeleri şarttır. Aksi halde büyük bir suç işledikleri gibi yanlış yönlendirmeler ile büyük tehlikelere de maruz kalabilirler. Bu nedenle definecilik izninin alınması şarttır. Definecilik izni için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iletişime geçmek gerekmektedir. İletişime geçilen bakanlık kişilere define arayacakları yer hakkında bilgi veren rehberler gönderdiği gibi gerekli harcamalar için de yevmiye vermektedir. Yani araştırmalarda devlet kişileri destekleyerek defineyi bulmalarında yardımcı olmaktadır.

Definecilik izni alınarak ülke sınırları içerisinde bir ürün bulunduğunda devlet tarafından defineyi bulan kişiye %40 oranında büyük bir pay verilmektedir. Bu pay ise bir kişinin yıllık olarak alacağı ücrete denk olabilir. Yüksek kazançlı bir iş olan definecilikte devletten izin alınmadığında kişiler çeşitli dolandırıcılar ile karşılaştıkları gibi can tehlikesi de yaşayabilirler.

Definecilikten Nasıl Para Kazanılır?

Definecilikte devletten yasal izin alındığı takdirde sadece işaretleri okuyarak define alanlarının tespit edilmesi yeterli olmaktadır. Tespit edilen alanlarda gerekli aramaların yapılması için define arama cihazlarının kullanılması gerekir. Bir define arama cihazı ise gerçekten çok yüksek maliyetlere kiralanmaktadır. Ancak devletten yasal izin alındığında cihazlar devlet tarafından tedarik edilmekte ve kişiler ise define aradıkları müddet içerisinde yevmiyeli olarak ek kazanç da elde edebilmektedir. Bununla birlikte devlet sınırları içerisinde tespit edilen her definenin %40’lık kısmının paraya çevrilerek kişilere verilmesi ise en az 5.000 TL’den en fazla 100.000 TL gibi rakamlara ulaşabilmektedir. Bu durumda definecilik oldukça karlı ve tercih edilebilir bir alan olmaktadır. Sizde definecilik yaparak para kazanmak isterseniz yasal izin alarak ve bilgi edinerek bu işe başlayabilirsiniz.

Yorum yapın