Delicesine Hayvanseverlere İş Olanakları

Hayvanlar… Bizim ezeli ve ebedi dostlarımız. Onlarla aynı dili konuşamasak da bir kedinin miyavlaması, bir köpeğin havlaması, bir ördeğin kanatlarını çarpışı, yumurtasını yeni kırmış bir civcivin hayata karışması. Onlar her halleriyle doğum kadar masum ve bahar kadar tazedirler. Bu nedenle de çoğu şeyin cahili olsalar bile sevgiden, alışmaktan, yan yana uyumaktan anlarlar. Zaten yapılan birçok araştırma ve dizi test hayvanların enerjilerinin tıpkı salgıları gibi insan sağlığına doğrudan olumlu bir şekilde nüfuz ettiğini kanıtlamıştır.

Hayvanlarla yaşamak bir tür terapi gibidir. Bir kedinin sıcacık karnında uyumak, uyanır uyanmaz bir köpeğin suratını yalayışını ve sizi uyandırmayı çalışmasını izlemek dünyada az bulunur nimetlerin başında gelir. Ben bu makalenin sahibi olarak bir kedi sahibiyim ve her sabah uyanır uyanmaz onun yanıma gelişini, kafasını ellerime sürterek kendini sevdirmeye çalışını, her sabah yanımda uzun bir süre kalıp beni özlediğini çeşitli seslerle ve bakışlarla ifade etmesini sonsuz bir saadet ve ilgiyle karşılaşıyorum.

Şüphesiz ki onlar bize yardımcı olmak ve dünya yolculuğumuza biraz olsun sevimlilik, biraz olsun neşe katmak için yaratılmışlardır. Peki ya hayvan severlerin sadece onlarla birlikte yaşamak yerine onlara bakarak, onların tedavilerini ve bakımını üstlenerek hem hayvan sevgisini birçok çeşitte ve sayıda hayvana yansıtıp hem de bu işten para kazanabileceklerini söylesem size?

Bu yazımızda belli başlı hayvanlar üzerinde çalışılabilecek meslekler üzerinde konuşacağız. Hayvanlarla sadece ev yaşamında değil, iş sahasında da birlikte olmak, onlarla uyumakla yetinmeyip onları iş sahasında da görmek harika olacaktır.

Bu sayede işe giderken evde arkanızdan ağlayan bir kedi ya da size masum masum bakan bir köpeğin üzüntüsü de geçici olacaktır. Çünkü iş yerine, ekmek kapınıza geldiğinizde sizi başka ve çok sayıda hayvan karşılayacaktır. Bu nedenledir bu tip yerlerde hizmet veren ve böylesi işlerden maaş alan insanlar bu türden hayvanlara yavrum, oğlum, kızım gibi seslenişlerde bulunurlar.

Onların masum canını en iyi haliyle muhafaza etmek ve tıpkı bizim gibi hastalanan vücutlarına biraz olsun ilaç olabilmek çalışmak, en insani işlerden birisidir. Çünkü onlar dertlerini bile anlatamayacak kadar çaresiz ve müşkül canlılardır. Onlara yardım eli uzatmak ve böylesi bir mesleğe sahip olmak birçok açıdan değerli ve kutsal addedilebilir.

Şimdi size hayvan severlerin çalışabileceği belli başlı işlerin tam listesiyle baş başa bırakıyoruz. Elbette karşılarında açıklamalarıyla birlikte. Hazır iseniz başlayalım sevgili parlak fikirler okurları.

Hayvanları İşe Almak Nasıl Fikir? yakın zamanda yazdığımız alakalı konuyu da buraya bırakalım. Hayvanlarla çalışmak bir yana, bir de hayvanları işe çırak olarak aldığınızı düşünsenize. Size istediğiniz anahtarı getiren bir köpekle çalışmak. Sanırım bundan daha vefalı ve sevimli bir çalışma arkadaşı bulamazsınız. Bu ilginç konuyu detaylarıyla birlikte buraya bırakıyoruz. Şimdiden pek keyifli okumalar diliyoruz.

Onlar bizim canımız. Hayvanlar asla yalan söylemez. Birine iftira atıp kuyusunu kazmaz. Onların akılsızlıkları sevgi ile ört bas edilmiştir. Onlar safi iyiliğe yöneliktirler. İçlerinden fenayı geçirip yüzlerine yalandan seviyorum maskeleri takmazlar. Hile hurda onların yollarında yoktur. Sadece yemek yerken arsızlaşırlar. Onlar bu kainatın asla büyümeyecek çocuklarıdırılar. Ve her zaman için şefkatleriyle de görünümleriyle de bize can yoldaşı olmuşlar, olacaklardır. Şu sevimliliği görüp de ekrana yapışıp öpmek isteyenler! Yalnız değilizdir herhalde?

Hayvan Severlere İş Olanakları

1- Veterinerlik: 4 yıllık veterinerlik fakültelerinden mezun olduktan sonra isterseniz devlete bağlı olarak belediyelerin kliniklerinde çalışabilirsiniz. İsterseniz kendi özel veteriner kliğinizi açıp hayvanlara tez elden yardım etmeye başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle sokak hayvanlarının ne gibi müşkül durumda kaldıklarına görünce ne kadar yerinde bir seçim yaptığınızı göreceksiniz veteriner olmakla. Arabaların altında ayakları kırılan kedi ve köpekler en fazla bakacağınız hayvanlar olacak.

Bununla birlikte kedi ve köpek sahipleri sık sık evde besledikleri hayvanlarını kısırlaştırmak için kapınızı aşındıracak. Veterinerlikten çok iyi para kazanabilirsiniz arkadaşlar. Hem de helal hoş olsun denilecek kadar saf ve temiz bir iştir bu.

Hayvan dostlarımızın yaralarını saracak, onların hastalıklarında iyi gelecek doğru ilaçları bulacak, onlara iğneler yapıp onların üşüten ve acıyan yerlerine iyi geleceksiniz. Kedilerin ve köpeklerin ve diğer tüm hayvanların bakımını üstlendiğiniz veterinerlikte her gün evinize iyi para ve iyi iş başarmış birinin mutlu ruhuyla döneceksiniz.

Hayvanlar, insanlar gibi de değildir. Bir yerleri ağrıdı mı ”şuram ağrıyor, beni lütfen en yakın doktora götürün” gibi kelimeler dökülmez ağızlarından. Bir kesik hav hav, bir titreemeli miyav, biz onları anlamalı ve veterinerlere götürmeliyiz. Onlar, tıpkı insanın bebekleri gibidirler. Sadece ağlarlar ve yardım dilerler. Bir de başka insanların, insan görünümlü yaratıkların darplarına, şiddetlerine maruz kalanlar vardır. Onların ve diğerlerinin hepsinin tedavisinde bol şans ve kolaylıklar diliyoruz veteriner arkadaşlara.

 

2- Köpek gezdirme işi: 

Amerikan filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bu meslek artık İstanbul’un çeşitli semtlerinde de gözler önüne gelmeye başladı. Özellikle Nişantaşı, Bebek gibi yüksek zümreli semtlerde bu işi yapan arkadaşlar var. Özellikle öğrenci arkadaşlara çok uygun bir iş bu. Çeşitli sahiplerden çeşitli köpekleri saatinde alıp onlara birkaç saat mis gibi sokak havası aldırıp yerlerine iade etmekten başka bir mesuliyeti yoktur bu işin. Harçlığınızı bol bol çıkarabilirsiniz.

Bununla birlikte hayvan dostlarınızla İstanbul’un çeşitli semtlerinin tadını çıkarmak ve gelenin geçenin iyi huylu olmak üzere dikkatlerini çekmek de cabası.

 

3- Hayvan Bakıcılığı: 

Hayvan bakıcılığı kendi alanında ikiye ayrılır. Biri barınaklarda biri evde olmak üzere. Barınaklarda olanlara kabul için gerekli ve yetkili yerlere başvurmanız şarttır. Evlerde hayvan bakıcılığı ise tıpkı bebek bakıcılığı gibidir. Size verilen mesai saatleri içerisinde kediden, köpekten ya da bilumum ev hayvanından sorumlu olur, onların beslenmesi, gezdirilmesi, çeşitli zamanalarda kontrol edilmesi gibi işlemleri kapsar.

Hayvan severlerin en fazla yapmak istediği işlerin başında gelir. Çünkü hem yeni bir dost ile keyifli vakit geçirirsiniz hem de paranızı bir güzel kazanırsınız.

Hayvanlar deyince aklımıza sadece kedi köpek gelmesin. Bakınız resimde bir köpek tarafından öpülen ve şaşkınlığını kulaklarını arkaya atarak gösteren bir tavşan sevimliliği. Hayvanların hepsi ayrı ayrı sevimli ve muhtaçtır. O muhtaçlıkları sorumluluk alıp yüklenmek ve bunu bir meslek olarak yapmak ise son derece keyifli bir iş olsa gerek. Siz ne dersiniz?

4- Zoolog: 

Hayvan bilimci olarak bilinen meslek dalıdır. Türkiye’de bilindik bir hayvan bilimci var mı yok mu bilmiyoruz. Bu işin bilimini öğrenmek ve bu işi hakkını vere vere, gerçek ve reel bilgilere dayanarak yapmak isteyen zoolog olmayı önerebiliriz. Bu sayede hayvanlara iyi gelecek yeni ilaçların üretiminden tutun da onlara iyi gelecek tedavi biçimlerini bulmak gibi daldan dala atlayacağınız birçok iyiliğe adınızı yazdırma şansınız olur.

5- Hayvan Kuaförü:

Türkiye’de yine az önce yukarıda yavaş yavaş dükkanları açılan bir meslek kapısı daha. Hayvanların süslenmesinden, tıraş edilmesinden ve hatta giydirilmesinden sorumlu olduğunuz bu iş türünde deli para olduğunu da çekinmeden ifade edebiliriz. Zira müşterileriniz koşulsuz şartsız her daim zengin zümreden olacaktır.

“Delicesine Hayvanseverlere İş Olanakları” üzerine 2 yorum

Yorum yapın