Demir doğrama işi yapmak istiyorum

Demir doğrama, kesme işi dıştan göründüğünde sanayinin en kirli ve ez zor işlerinden birisidir. Ancak şurası bir gerçektir ki bu işi yapanların ve dış ülkelerle irtibatı olanların istisnasız hepsi tırlarla malları yurtdışına ihraç ediyorlar ve de birkaç yıla köşeyi dönüyorlar. Anlayacağınız zor olup da köşeyi döndürecek nadir işlerden birisidir demir doğrama işi.

Yapmanız gerekenler organize sanayi bölgesi denilen yerlerin birinde demirlere şekil vermek için gerekli aleti ve edevatı temin etmek ve de becerikli ustaları bünyenize toplamak. Bu iş aslında bir ekip işidir. Öyle ki sıradan işçilerin yapabileceği işlerden değildir.

Demir doğrama işinde karşılaşabileceğiniz zorluklardan birisi de gürültüdür. Öyle ki demirin süslü şekillere bürünebilmesi aşamasında mecburen yapılan kesim olağanüstü gürültü çıkarmaktadır. Ancak bu gürültüyle başa çıkmak için özel işçi kulaklıkları temin edebilirsiniz.

Demirlere şekil verme işlemi genelde 24 saate varan yorucu çalışmayı gerektirmektedir. Bu çalışma sonucu meydana getireceğiniz kapı, korkuluk, cam korkuluğu, posta kutusu, paslamaz korkuluk, kamera direkleri, otopark demirleri, bahçe kapıları, çelik çatı terası gibi ürünleri pazarlama aşaması da işinizin yarısı olacaktır. Günümüzde üretilen ürünün pazarlanması için dua edelim ki internet gibi birçok nimet var. Ancak bunları da kullanabilmek sizin elinizde. Başka türlü malınızı satmanız için tüccar kılıklı tiplerle zorla muhabbete girmek zorundasınız. Yoksa kimse “aaa şurda Kazım demir korkuluk üretmiş, şunu bir alayımda satayım” diye gelmez. Yani bu durum da olabilir ancak onlarca yıllık bir birikim ile imaj sonucu olabilir.

Demir doğrama işinde nasıl müşteri bulurum?

  • Zemin katlarda oturan evlerin kapısına broşürler dağıtabilirsiniz.
  • Google Adwords’de ya da Facebook’ta bulunduğunuz bölgedeki sadece müstakil evlerde oturan kişileri hedefleyerek reklam verebilirsiniz.
  • Belediye’den reklam alanı kiralayıp herkesin geçtiği meydanlarda işinizi duyurabilirsiniz.
  • Mahalle kıraathanelerine ve emlakçılara telefon numaranızı bırakabilirsiniz. Eğer size iş paslarlarsa komisyon vermelerini teklif edebilirsiniz.
  • Polis merkezindeki hırsızlıktan sorumlu kişilere ulaşıp evlerine güvenlik önlemi olarak demir doğrattırmak isteyebilecek kişilere sizin telefon numaranızı vermelerini isteyebilirsiniz.

Unutmadan demir doğrama işi yapmak isteyip de bunu başaran kişilerin üstü başı pasaktan, pastan, yağdan kolay kolay arınamaktadır. Sonradan “admin ağzına baktık, perişan olduk” diye mail atmayın.

Sonuç olarak ben admininiz bu işi düzgünce yapıp da harbi zengin olan onlarca kişiyle karşılaştım bugün. Sizler için arabama atlayıp benzinime kıydım ve demir doğramacılarla sohbet ettim. Bu sohbetlerden sizlerin işine yarayacak tüyoları buraya yazdım. Gerisi size kalmış.

Şu İş İlgini Çekebilir:  5 Adet Sigorta Şirketi Bayiliği

Sağlıcakla kalın ve sitemizi yer imi olarak eklemeyi unutumayın.

 

“Demir doğrama işi yapmak istiyorum” üzerine 2 yorum

  1. Admin hersey güzelde bide bu işeri açma korkumuzu yensek ne kadar guzel olacak hep niyetleniyorum sonra bakıyorum iş alıyorsun işi bitiriyorsun paraya gelince bekle babam bekle sonra diyorum daha dukkanı açmadan böyleyse açarsak milletle ugraşamayız zorr heves kırılıyor

    Cevapla

Yorum yapın