Deniz taksiciliği yapmak istiyorum

Bir deniz taksisi veya deniz otobüsü her gün devamlı olarak işi ile evi arasında gidip gelen yolcuları taşıyarak toplu taşımaya hizmet sağlayan bir araçtır. Bu hizmet için gerekli olan şeylerden biri ilk olarak araçtır.:) Araca sahip olduktan sonra belediyeden izin alınıp belgeleri bulundurmak gerekir. Tabi bunların yanında bir istikamete ihtiyaç vardır. Taşınan insanların nereden alınıp bırakılacağına dair bir yol planı gereklidir. Bu hizmet için araçta güvenliğe dair araç gereçler bulunmalıdır.

sea taxi photo

Deniz Taksi Açmak İçin Gerekli Sermaye

Her işe başlamak için sermayeye ihtiyaç olduğu gibi bu iş fikri için de belli bir sermayeye ihtiyaç vardır. Deniz taksi açmak için öncelikle bir tekneye, bota sahip olmak gerekir. Bu botların fiyatları uzunlukları, modelleri ve standartlarına göre değişmektedir. İkinci el olarak da sahip olunabilir bu araçlara. Bu hizmet için belli bir durağa da ihtiyaç vardır. Bu durakları duraklardan sorumlu olan kurumlardan belli bir ücret ödenerek alınması veya geçici olarak kullanılması mümkündür. Bu duraklar yolcuların en çok seyahat ettikleri yerlere göre belirlenmelidir.

Nasıl Deniz Taksiciliği Yapabilirim?

Her işin bir profesyonelliği olduğu gibi bu iş içinde belirli bir eğitime ve bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Öncelikler kaptanlık, tekneye hâkim olabilme, çıkacak sorunlara çözüm üretebilme gibi yeteneklere ihtiyaç vardır. Gidilecek yön hangi rotanın kullanılarak gidilmesini bilmek gerekir. Ayrıca hava durumunu önceden kestirebilmek, o doğrultuda sefer ayarlamakta bu işin önemli noktalarındandır.

sea taxi photo

Deniz Taksiciliği Karlı Mı?

Deniz Taksilerinin ücret tarifesi UKOME tarafından belirlenmektedir. Deniz Taksi genel hizmet bedeli açılış ücreti 40 TL ve mil başına 25 TL şeklinde hesaplanmaktadır. Bu ücretler kimileri tarafından pahalı karşılansa da hızlı ve güvenli olması gerekçe olarak sunulabilir. İhtiyaç halinde deniz taksi her zaman iyi bir hizmet türüdür. Son çıkan uber ise deniz taksiciliklerin rakibi olduğu gözlenmektedir. Uber Tekne uygulaması, kısa ulaşımı sağlamaya yarayan ve telefon ile anında çağrılma uygulaması ile deniz taksiciliğin önünü kesebilecek bir potansiyele sahiptir.

İstanbul da belli bir fiyat listesi ile anın da müşteri bulma özelliğinden de faydalanılabiliyor.

Deniz Taksiciliği Nasıl Yapılır? Kaç Kişiliktir?

Deniz taksileri genellikle 10 yolcu kapasitesinde bulunmaktadır. Daha konforlu ve özel bir seyahat için kaptan bölgesinden ayrı ve daha özel bir yerde yolcu salonu bulunmaktadır. Deniz taksi genellikle İstanbul boğazı ve adalar bölgesine iskele hizmeti vermektedir. Belli bir numarası bulunmaktadır ve çağrı hattını arayarak çağrılabilir. Eğer bu işe başlayacaksanız en önemli olan güvenlik unsurudur. Deniz taksiler batmayı önleyen malzemeler ile yapılmıştır. Müşteri memnuniyeti, güvenliği ve bazı gerekli donanımları ile insanlara hizmet vermek amacı güdülmüştür. Sadece kar amaçlı değil insanlara seyahat kolaylığı sağlamakta mühim bir olaydır.

Deniz Taksi İle Personel Taşımacılığı Yapılabilir Mi?

Deniz taksi ile belirlediğiniz haftanın bazı günlere, trafikten ve stresten uzaklaşmak için bazı özel yerlere ve İstanbul boğazı, adalar gibi bölgelere hızlı ulaşımı sağlayabilirsiniz. Personel taşımacılığını rahatlıkla yapabilir ve insanların iş günü zaman kaybını önleyerek trafik sıkıntısına girmesini önleyebilirsiniz. Belli anlaşmalı yerlerle de bu hizmeti sağlayabilirsiniz.

Deniz Taksiciliği Yapmanın Riskli ve Eksi Yönleri Nelerdir? 

 • Bizim insanımız için yolculuk parası vermek, son derece sıkıntılı bir durumdur. Çünkü genel görünüme şöyle bir baktığımızda zaten hayli pahalı kullanıyoruz ulaşımı. Yer yer çeşitli protestolara da maruz kalan bu ulaşım fiyatları, daha metrobüs ve ayarı ulaşım araçlarında kendini gösterirken, Türkiye coğrafyasında bir yerden bir yere gitmek için deniz taksisi kullananların sayısı şimdilik çok azdır. Deniz taksisi işine girdiğinizde büyük oranda elit ve şanslı kesime hizmet etmiş olacaksınız. Bu da az müşteri çok para demek olacaktır. Ama bazen de hiç müşteri hiç para anlamına da gelebilmektedir.
 • Birçok insanın böyle bir hizmetten haberi bile yoktur. Henüz çok yeni bir ulaşım yolundan ve iş kolundan bahsediyoruz. İnsanların böyle bir alternatif ulaşım ağından haberdar olması, sonra buna alışması ve bunu içkin bir alışkanlık haline getirmesi. Tüm bunların hepsi bir süreçti. Açıkça diyebiliriz ki, deniz taksicliğinin alternatif bir ulaşım aracından çokça tercih edilen bir ulaşım ağına dönüşmesi için en az 10 – 15 yıllık bir zaman daha söz konusudur.
 • Maalesef, kara yollarından sonra en fazla kazanın gerçekleştiği ulaşım yolu deniz kazalarıdır. Raylı sistemler ve uçuşlar çok daha güvenlidir. Bu nedenle kaza riskiniz her daim olacak. Bu kaza risklerini doğuran faktörler de genelde doğaya bağlı olarak tezahür edecektir. Yani elinizde olmayan nedenlerle.
 • Havaya bağlı olarak bazı günler hiçbir şekilde kontağı çeviremediğiniz anlar olacak. Deniz taksisi nispeten daha küçük bir yapıya sahip olduğu için fırtına ve benzeri durumlarda merkezden gerekli izni alamaz ve o günü ya da o günkü doğa olayı geçene kadar boş geçirir. Yani bazı günler şiddetli yağış ya da deniz üzerindeki ekstra hareketlilikler, bazı günler hiç iş yapamayacağınız anlamına gelecek.

Deniz Taksiciliğinin Artı Yönleri Nelerdir?

 • Kara yolları tıkanmış durumda. Bu nedenle alternatif yol ve ulaşım planları devrede. Şimdilik Marmaray ve Metrobüs İstanbul’u rahatlatmış olsa da çok geçmeden bunlar da yetmiyor olacak. Çünkü İstanbul sürekli göç alan ve nüfus olarak artan bir şehir. Buna karşın coğrafyası aynı kalıyor. Çok yakın bir zamanda Mecidiyeköy üzerinden teleferik hattı oluşturulacağı söylenenler arasında.
 • Tüm bunların kapsamında deniz taksiciliği şimdinin alternatif geleceğin mevcut ulaşım araçlarından biri olarak bize göz kırpıyor. İstanbul gibi çok öbekli ve iki kıtaya yayılmış bir metropolde yıldan yıla bu türden bir ulaşım aracına ihtiyacın da talebin de artacağı aşikar. Bu nedenle 2016 yılı itibariyle bu işe girerseniz, her geçen yıl biraz daha kazanç ivmesiyle ve artan taleplerle iyi bir iş kolu kurduğunuza emin olacaksınız.
 • Çevreye zararsız olması da bir başka avantajlı yöndür. Tamamen çevre dostudur. Hızlıdır. Günde yüzlerce yolcuyu taşıyarak, çok temiz ve artan bir ekonomik ivmeyle kazanabilir; taşıdığınız yolculara da konfor ve hız kazandırabilirsiniz.

Deniz Taksiciliğinin Normal Taksicilikten Farkları

 • En başta araç sürdüğünüz coğrafya ve çevre koşulları tamamen farklı. Deniz taksiciliğinde trafik ile haşır neşir olmayacaksınız. Aynı şekilde sağdan soldan bazen tehlikeli olabilecek derecelerde yolcu avlamaya çalışmayacaksınız. Dolmuş şeklinde ilerleyen bir taksicilik anlayışı hakimdir bu ulaşım alanında. Taksinin dolmasını beklersiniz ve hareket edersiniz. Ancak kara yol taksicileri kendi müşterisini, eğer durağa bağlı değilse bulmak zorunda, sokaklardan, caddelerden o müşterileri başkasına kaptırmadan almak zorunda.
 • Kazandığınız para miktarı da çok farklı olacaktır. Bir seferde 9 – 10 yolcu taşıyacaksınız. Aynı şekilde deniz üzerinden ulaşımı sağladığınız için son derece pahalı fiyatlarla çalışacaksınız. Ülkemizde dünyada olduğu gibi her yeni şey, her alternatif kolaylık ekstra para demektir. Normal bir kara yolu taksicisinden kat be kat fazla kazanacağınız açıktır.
 • Hiçbir şekilde egzoz dumanı, diğer taksicilerle rekabet ve durmuş kalmış asla akmayan trafiklerle boğuşmak zorunda kalmayacaksınız. Bu da sizin taksiciliğinizin son derece stressiz, yollarda olmasa bile denizlerde jilet gibi akan bir rahatlıkta tezahür edeceğini gösteriyor. Ayrıca gideceğiniz yer her zaman belli ve sabit olduğu için yetişme ya da yer bulma gibi kaygılarınız da olmayacak.
 • Deniz taksiciliği hem bu işi üstlenen görevliler için hem de bizzat yolcular için büyük kolaylıklar sağlayan yeni bir sektördür. Ve birçok açıdan avantajlı olmaya devam etmektedir.

Deniz Taksiciliğinin Geleceği

 • Henüz çok yeni bir iş kolu ve ulaşım ağı olsa da giderek yaygınlık kazanmaktadır. Bundan on yıl sonra birçok noktada ve sadece İstanbul’da değil birçok denizi olan şehrimizde deniz taksilerini göreceğiz. Bugünün ve geleceğin işi olarak rahatlıkla nitelendirebiliriz.

Yorum yapın