DENİZCİLİK-Gerçek Yüzü Nasıl?

Evet dostlar; eğer “Öyle bir kazançlı meslek olsun ki, hem bir süre dişimi sıkarak iyi para kazanayım, hem de bu parayı ben istemesem bile mecburen biriktirebileyim.” diyorsanız denizcilik sizin içi biçilmiş kaftan.. Aslında kaptanından tutunda çarkçıbaşısına, çarkçılardan tutun da gemicilere ve zabitlere kadar gemilerde görev alabileceğiniz çok farklı meslekler vardır. Üzülerek söylüyoruz ki bu görevlerin hepsi para biriktirmek için pek uygun değildir. Fakat; kaptan, çarkçı gibi yüksek maaşlı rütbelerde çalışma şansları olanlar için veya bu mesleklerden herhangi birini düşünen genç arkadaşlar için denizcilik mesleğinin iyisiyle kötüsüyle 10 genel özelliğini hazırladık. Ayrıca gemi inşa mühendisliğini merak eden arkadaşlar da yazımıza buradan ulaşabilirler. Karar sizin.. Önce kötüler…:)

ship photo

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1-)KARADAKİ GÜNLÜK HAYATIN BİRÇOK NİMETİNDEN MAHRUM KALIRSINIZ. GEMİDE OLDUĞUNUZ ONCA SÜRE SABRETMEKLE GEÇER.

Özellikle mesleğin ilk zamanları böyle bir düşünceye kapılabilirsiniz. Çünkü vaktinizi kullanmakta özgür olsanız dahi gidebileceğiniz yerler geminin sınırları içerisindedir. Ama şunu düşünün; paranız yokken de karada istediğiniz yerlerden kaç tanesine gidebiliyorsunuz ki?.. Boşverin, gemide bedensel, zihinsel ve ruhsal yönden kendinizi geliştirmeye bakın. Çok canınız istiyorsa o binlerce lirayı döndüğünüzde çatır çatır yersiniz..:)

2-)KARADA AŞIRI BAĞLI HİSSETTİĞİNİZ BİR KİŞİ VEYA HERHANGİ BİR İDEAL VARSA, UZAK YOL SİZİN İÇİN ÇEKİLMEZ OLABİLİR.

Görevde olduğunuz sürece aile kurmayı unutun. Hatta öncesinde bir sevgiliniz varsa sakın onunla evlenip de işe başlamayın. Bu en büyük hatadır ve evliliği olumsuz etkileyecektir. Olur da bir gün karaya dönerseniz, dönüşünüzden sonra tanışacağınız bir eş bulmaya çalışın. Haa; bir de ebeveynelerinizi uzun bir süre gelin-damat adayıyla tanıştıramayacaksınız tabii..:(. Anne-babaya ve kardeşlere duyulan özlem de cabası olacak.. Kulağa çok hüzünlü geliyor değil mi? Sanki karadayken 40 yaşında bile anne-babamızı her gün görebiliyormuşuz gibi…:)

3-)HER NE KADAR ÜNİVERSİTE MEZUNU VE YÜKSEK MAAŞLI BİR KAZANÇLI MESLEK MENSUBU ÇALIŞAN OLSANIZ DA BELKİ DE KARADA HİÇBİR ÜNİVERSİTE MEZUNUNUN YAPMAYACAĞI İŞLER YAPARSINIZ. AH O MAKİNE DAİRESİ YOK MU?…:)

Evet dostlar; gemide çalışmak, teorik bilginizden kat kat fazla olmak üzere pratik bilginizi kullanmanız gereken bir iştir. Ama merak etmeyin; öncesinde parçalar ve işleyişleri hakkında genel bilginiz varsa ve staj seferinde her şeyi güzelce öğrendiyseniz; eliniz İngiliz anahtarı tuttuğu sürece bu işin hiçbir zorluğu yoktur. Ama bahsettiğimiz gibi; bazen öyle operasyonlar ve bakımlar gerekir ki; bir yerlerinizden yağ damlayarak makine dairesinden çıktığınızda; takım elbisenizle tıraşlı bir vaziyette gideceğiniz tertemiz ofisi aklınıza getirerek iç geçirebilirsiniz.

4-)SEFERLERDE NE KADAR ÇOK VAKİT GEÇİRİRSENİZ SERMAYENİZ ARTAR VE DÖNDÜĞÜNÜZDE BAŞARILI BİR İŞ KURABİLİRSİNİZ. AMA BU YÖNDE İLERLEDİĞİNİZ ORANDA SOSYAL VE AİLEVİ YÖNDEN ZAYIFLARSINIZ..

Bu konu sizin hayat planınıza kalmış. Yok beni bir ömür kesmez bu denizcilik diyorsanız eyvallah; elden ayaktan düşene kadar yapın bu işi. Döndüğünüz zaman da parayı düşünmezsiniz, namınız yürür, denizciliği kazançlı meslek yapan da bundadır..:) Ama uzakyol kafanızda sürekli bir iş değilse arada denge kurmanızı tavsiye ederiz. Birkaç senenizi seferlere verdiğiniz zaman zaten burada kendi işinizi kuracak kadar parayı rahatça biriktirirsiniz..

5-)GENCİ YAŞLISI TÜM DENİZ EMEKÇİLERİNDEN TECRÜBEYLE SABİTTİR Kİ; BİR KEZ O UÇSUZ BUCAKSIZ DENİZLERİ CİĞERİNE ÇEKEN, ARTIK NE YAPSA MONOTON VE SIKICI KARA HAYATINA UYUM SAĞLAYAMAZ.

İlerleyen yıllarda karaya dönmek isteyenler için bir de böyle bir sorun vardır. Artık deniz tutkusu mu dersiniz, psikopatlaşma mı dersiniz, antisosyallik mi dersiniz, ismi size kalmış..:) Ama hiçbir yanıltıcı dış etkenin olmadığı o masmavi açıklıkta kendinizle baş başa kalmak ve aslında nasıl biri olduğunuzu fark etme şansını yakalamak; sizi asla eskisi gibi bırakmayacak bir tecrübedir..

6-)GELELİM İYİ ÖZELLİKLERE.. BAZ ALINAN HERHANGİ BİR ZAMAN DİLİMİNDE (2-3-.. SENE) SİZİNLE EŞİT AKADEMİK GEÇMİŞİ OLAN HİÇ KİMSENİN HAYAL EDEMEYECEĞİ KADAR PARA BİRİKTİRİRSİNİZ. NASIL KULLANACAĞINIZ SİZE KALMIŞ..

Bunu denizcilikle uzaktan yakında alakası olmayan birine sorun onun bile söyleyeceği 2. konudur: “Aaa onlar karadan kopuklar ama iyi kazanıyorlar yalnız.” diye.. Nadiren doğru olan klişelerden biri..:) Nasıl kullanacağınız sizin kararınız; ama yüklü bir para biriktirebileceğiniz kesin bu kazançlı meslekte..

7-)KARADAKİ OFİS ÇALIŞANLARININ SÖZDE KAZANÇLI MESLEKLERİNDE PARA BİRİKTİRİP DE SENELİK İZİNLERİNDE GİTTİĞİ YERLERİ SİZ İŞ GEREĞİ SÜREKLİ GÖRÜRSÜNÜZ. BİRKAÇ SENE SONRA BEYNİNİZ FARKLI ÜLKELERDEN ANILARLA DOLUP TAŞAR..:)

Bu konu eskiden daha da güzeldi. Ama artık gemilerin seyir sürekliliği, vakit kaybetmemesi, sürekli para kazandırma halinde olması sebebiyle gelen yeni kurallar ve bu amaçlar doğrultusunda gemilere uygulanan teknolojiler, vs. durumlar sebebiyle sefer süresince gezip tozabileceğiniz vakit daha azdır. Ama moralinizi bozmayın. Yol üstünde bakım ve ikmal amaçlı uğranan limanlarda hala gittiğiniz yer hakkında kaba taslak bir fikir edinmek, birkaç insanla tanışmak için yeterince vaktiniz olacak. Paranız olduktan sonra sefer dönüşü tekrar buraya gelebilirsiniz de..:)

8-)DÜZENLİ VE TAHMİN EDİLEBİLİR BİR AİLE HAYATI SİZİN İÇİN DEĞİLSE BU MADDE TAM SİZLİK.. KARİYER, AİLE ÇOCUK, VS. DURUMLARLA VAKİT KAYBETMEKTENSE FARKLI MİLLETLERDEN TÜRLÜ TÜRLÜ İNSANLA BERABER ÇALIŞIRSINIZ, EĞLENİRSİNİZ, VAKİT GEÇİRİRSİNİZ. BU DA HAYAT GÖRÜŞÜNÜZÜ GENİŞLETEREK MÜKEMMELE DAHA DA YAKLAŞTIRIR.

Seyahatle ilgili, farklı insanlar tanımakla ilgili söylenmiş birçok sözün ne kadar doğru olduğu bu meslekte anlaşılıyor dostlar.. Karada görebileceğiniz sınırlı insan kitlesinin tersine denizcilikte iletişim kurabileceğiniz milletlerin, insan tiplerinin haddi hesabı yoktur. Bırakın evreni, dünyanın bile insan aklının zor alabileceği genişlikte olduğunu anlarsınız. Bu gezegen üzerinde sadece basit bir canlı olduğunuzu fark edersiniz, gereksiz egolarınızdan ve hırslarınızdan kurtulursunuz. Dolayısıyla denizcilik kazançlı meslek olduğu kadar sizi daha iyi ve daha vizyonlu bir insan yapar.

9-)SEFER SÜRESİNCE BERABER ÇALIŞILAN PERSONELLE EDİNİLEN DOSTLUK; LİSE ARKADAŞLIKLARINDA BİLE BULUNAMAZ..:)

Bu durum belki de şartların yarattığı bir şeydir. Çünkü uzunca bir süre o demir yığınının içinde göreceğiniz insanlar bellidir. Normalde konuşkan bir insan olmasanız da sıkıntıdan iş arkadaşlarınızla uzun uzun sohbetler etme ihtiyacı duyarsınız. Sonunda ise; hiç bozulmayacak ve adeta korsan kardeşliği edasında dostluklar ortaya çıkar..:)

10-)HER NE KADAR KARA SİZE YABANCI GELSE DE; DÖNDÜĞÜNÜZDE İNSANLARIN BAKIŞINDA HİSSEDECEĞİNİZ O “ŞU ADAM DENİZCİ” BAKIŞI İNANILMAZ GURUR VERİCİDİR..:)

Fazla söze gerek var mı? Seferden döndüğünüzde yakınlarınızın, sevdiklerinizin sizi o gururlu, sevecen, özlemiş, saygılı, vs. karmaşık bir yüz ifadesiyle karşılaması; şüphesiz hayattaki en büyük mutluluklardan biri..

“DENİZCİLİK-Gerçek Yüzü Nasıl?” üzerine 10 yorum

 1. çok güzel bir yazı olmuş, ben daha önce hiçbir gemide çalışmadım, hiç tecrübem yok, seyahat, aile engelim filan da yok, bu yazı kararımı vermeme biraz daha yardımcı oldu, teşekkürler 🙂

  Cevapla
 2. Denizcilik Lisesi’ne gideceğim ve çok telaşlıyım öncelikle buraya gideceğim hiç düşünmüyordum ama notlarım düşük geldiğinden dolayı 360 alalım Denizcilik Lisesi 318 puan ama Denizcilik Lisesi bize yakın olduğundan dolayı ailem buraya gitmemi söyledi ve buraya kaydımı yaptırdım Ne olacak bilmiyorum da hayatım yeni başlıyor

  Cevapla
 3. Merhabalar benim yaş 24 bende Denizcilik kaptan ve Çarkci başı olmayı çok istiyorum ama yaş im olmuş 24 şimdi üniversiteye yazılSam en aşağı 32 yaşında okulu bitirmiş olacağım şunu demek istiyorum 32 yaşında is bulabilirmiyim yok is imkanı okadar çok değilmi şimdiden teşekkür

  Cevapla
 4. DİNLEYİN ÇİÇEĞİ BURNUNDA GENÇ KARDEŞLERİM!!!
  Denizcilik çok havalı meslek gibi gelebiliir ,karada ki insanlara…
  Denizcilik 2.sınıf 3.sınıf ınsanların mesleğidir.Bügün bakın avrupaya, amerikaya bu tür zorlu meslekte çalışanlar gelişmemiş ülkelerin insanlarıdır.Başımdan geçen bir olay, hollanda firmasinın gemisine telsizden personel sayısı ve uyruğu soruluyor sonuç sadece kaptan holllandalı,veya AB üyeliğinde olan balkan devletlerin insanları çalışıyor.Bugün Türkiyede birçok firma filipinli personel le devam ediyor ve şimdi diyeceksin ki maaşlar iyi…( eksik ödeme yapan firmaları saymıyorum çok fazla kıstas ikramiye fazla çalışma bedeli ödemeyenler felan bunlar zaten kontrata yazılmış kibarca HEPSİ İÇİNDE ALAMAZSIN,İSTENİLDİĞİ GİBİ SÖZLEŞME FESH EDİLİR.Hemde Türk bayraklıysa bile kontrata imza attıysan )
  MAAŞ=(DÖVİZ KURU)X(MAAŞ STANDARDI) Ülkemizde malesef dolar artsada azalsada maaş standartları TL bazında hesap ediliyor.YANİ BİR AMERİKALI veya AVRUPALI gibi DENİZCİ MAAŞI ALMIYORUZ.
  Mesleğin 2.kötü rüyası ise lisans mezunu sürü hareketine kapılmış bazı kişiler en baba firmaların başlarında şirket müdürü personel müdürü ve bunlar sürü olarak hareket eder,asla içlerine giremessin şirketleri sömürmek için elinden geleni yaparlar.Diğer lisans mezunlarını küçültüp önlisans mezunlarını cebinde gezdirdiğini zannederler.
  GEMİDE YAŞAM bence en büyük konu en az 4 ay evde kapalı kalıp markete gidememektir.tv internet yemek sıkıntılarının yaşandığı yerdir gemi istediğini alıp bulamassın.GENELDE KALİTESİZ YAŞANIR.
  DÜŞÜNSENİZE ARMATÖRÜN OĞLU KAPTANLIK YAPIYOR…coaster harici göremessiniz.Mesleğin hep iyi taraflarını anlatmaya gerek yok.birazda kötü tarafları bilinsin.Gençlerin Hayatı boşlukta geçmesin.
  Şimdi 30-35 sene denizde çalıştınız dönüp arkanıza bakın paradan başka birşey bulamassınız kendinizde.Bence bu meslek maddi durumu iyi olup senede 4 ay çalışasan insanların mesleğidir diyorum….
  DEĞERLİ KARDEŞLERİM OKUL HEP AYNIDIR EĞİTİM AYNIDIR.2 YILLIK 4 YILLIK FARKETMİYOR
  SİZ (GEMİ-GEMİCİLİK) SEÇECEK KADAR DEĞERSİZ MİSİNİZ?imkan ve şartlarınız varsa seçmeyin!!!

  Cevapla
 5. Dostum iyi diyorsun hoş diyorsun da bilen biri para hakkinda ve izin hakkında bi konuşma yapsın. Herkes bu işi para için yapar zaten el mahkûm gardiyan demiş ??

  Cevapla

Yorum yapın