Deprem Güçlendirme Şirketi Kurmak

Türkiye, diğer birçok ülke gibi bir yandan Corona belası ile uğraşırken, 30 Ekim günü, bir süredir güncelliğini kaybetmiş olan depremi tekrar ve derinden hatırlamak zorunda kaldı. Merkez üssü Ege Denizi olan deprem bazı kaynaklarda şiddeti 6.6, bazı kaynaklarda ise 7.0 gösterilen deprem asıl şiddetini kalplerde ve belleklerde hissettirdi. Toplumsal belleğimize kazınmış olan 99 depremi, yeniden tüm acısıyla, yıkıcılığı ve insanı çaresiz bırakan korkunçluğuyla bilinçaltımızdan bilinç yüzeyine çıktı.

30 Ekim 2020 Depremi, denizde değil karada olsaydı bugünkü tablo çok daha vahim olabilirdi. Birçok bilim insanı da bu yönde görül bildirdi. Deprem bir olasılık işi gibi görünse de rakamsal ya da tesadüfi bir afet değildir. Dünyamızda olup biten her doğa olayının birçok nedeni ve çıkış noktası vardır. Bu alanda yapılan çalışmaların eksikliği göz ardı edilmeyecek kadar çok. Her depremde bir kez daha deprem ülkesi olmamıza rağmen hiç de deprem ülkesi gibi hareket etmediğimizi görüyoruz.

Deprem öldürmez ihmal öldürür sloganının ne kadar gerçek olduğunu da anlamaya başladık artık. Depremin olduğu günün akşamında bir özel kanala çıkan profesör, depremlerin her zaman fakir insanları öldürdüğünü, çünkü zengin insanların kendi maddi imkanlarını kullanarak depreme karşı çok faza önlem aldığını beyan etti. Bir yanda üç kuruş fazla kazanacağım diye milletin hayatıyla oynayan müteahhitler, bir yanda kağıt kadar ince duvar ve kolonlarla sözde güvenli evlerde yaşamak zorunda bırakılan milyonlar.

Günümüzde artık sadece zenginlere mahsus olmamakla beraber, milyonlarca insanın güvenlik taleplerini karşılayacak yapı güçlendirme teknikleri var. Bu alanda uygulanan teknikler fazlalaşıp kolaylaştıkça fiyatlar da düşmeye başlıyor. Özellikle eski binalarda yaşayanlar, makul bir fiyata deprem güçlendirme hizmetlerinden faydalanabilir. Deprem güçlendirme şirketi açarak, ülkemizin en temel sorunlarından biri olan depreme karşı insanların hizmet almasını sağlayabilirsiniz.

Artık herkes kendi imkanlarıyla yaşadıkları konut ve binaları mümkün olduğunca güçlendirmeye çalışıyor. Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de her an yeni bir deprem haberi ile sarsılabiliriz. Bu sarsıntıları en aza indirgemek, geleceğe biraz daha umutla bakabilmek adına, özel şirketlerin de elini taşının koyması gerekiyor. Her şeyi devletten beklemek, padişahlık dönemine has bir özelliktir. Bugün ülkenin yarısı devletlerin elindeyse yarısı özel şirketlerin elinde. Deprem gibi hayati meselelerde, ne kadar fazla özel şirket açılırsa o kadar iyi. Bu sayede hem insanlara daha fazla seçenek sunulmuş olur hem de yaşadıkları binayı acilen güçlendirmek isteyenler, haftalarca bekletilmez. Bununla birlikte serbest rekabet ortamı, fiyatlara, en azından alıcı nezdinde olumlu yansır.

Önemli Not: Ekmek, hayatidir, elzemdir, zorunludur, çikolata lükstür, birincil değil talidir. Aynı şekilde eski, yıpranmış, bakımsız ve deprem bölgesi ilan edilen şehirlerde dikilen binlerce apartman, şu an Türkiye’nin deprem konusundaki en yumuşak karnı diyebiliriz. Bilen bilmeyen herkes yaşadıkları apartman daireleri ve hatta çalıştıkları iş yerlerinin içinde yer aldığı binaların –tabiri caizse şeceresini çıkarsınlar. Bu tür binalarda kalan kişiler çok büyük risk altında olabilir. Günümüz teknolojisi ile depremlerin gerçekleşecekleri tarihi önceden bilmek ve hatta öngörmek bile yok. Bu nedenle her zaman teyakkuzda olmalı ve önceliklerimizi ona göre planlamalıyız. Örneğin bir binanın öncelikle deprem güçlendirme çalışmalarına ihtiyacı var bakım – onarım hele hele dekorasyon işleri çok sonraya bırakmalı. Önce can, sonra canan ilkesini benimsemeye kendi hayatınızı imkanlar dahilinde güvence altına alarak devam edin.

Binayı Yıkmadan Güçlendirmek Mümkün Mü? 

Günümüz şartlarında ve hızla ilerleyen teknoloji baz alındığında birçok binayı yıkmadan güçlendirmek mümkün hale getiriliyor. Tabi bu ahı gitmiş vahı kalmış binalar için geçerli değil. Kotarılabilecek binalarda, yıkıp yeniden yapmak her zaman çok daha zor olacağı için, yıkmadan yapmaya öncelik tanınıyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bungalov Ev Yapıp Satmak - Kiraya Vermek

Fakat bu iş, dışarıdan bakıldığı kadar kolay değil. Öyle ki müşterilerin çok yönlü taleplerini karşılamak adın bu meslekte hem mimar hem de mühendis gibi düşünmeli ve harekete geçmelisiniz. Her binanın yapısı farklıdır. Deprem güçlendirme çalışmaları esnasında birçok sürpriz sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Önemli olan o anlarda hızlı ve isabetli karar almak. Bir de sıfırdan bir şey yaparken, örneğin bir bina dikerken çok daha özgürsünüzdür. Sizi kısıtlayan hiçbir şey yoktur. Belli başlı alanlarda pürüz çıksa bile çok geniş bir sahada çalıştığınız için alternatif projeler geliştirebilirsiniz.

Ama binayı yıkmadan güçlendirme çalışmalarında böyle bir şansınız yok. Binanın yapısı nasılsa, neyi gerektiriyorsa onu yapmak zorundasınız. Bir de başkalarının yaptığı birçok hatayı düzeltmeye çalışacaksınız. Bu da işin en garabet taraflarından biri.

İnşaat Geri Dönüşüm Şirketi Kurmak

Depreme Karşı Güçlendirme Neden Şart? 

Türkiye’de çok fazla eski bina bulunuyor. Bu binaların deprem riskine karşı ayakta kalma ihtimalini arttıracak birçok güçlendirme tekniği mevcut. Bunlardan bazıları kolon ve kiriş güçlendirme olmak üzere temel ihtiyaçlara yönelik ve çok hesaplı. Komple güçlendirme çalışmaları ise çok daha zor olup uzun mesai saatleri gerektirdiği için daha pahalı olabilmektedir.

Kentsel dönüşüm kapsamında binlerce ev yenilenmiş olsa da yeterli değil. Ev sayısı nüfus ile birlikte sürekli artıyor. Tabi yeni binalar, direkt deprem riski göz önünde bulundurularak yapıldığı için, bu tür çalışmalara ancak yıllar yıllar sonra ihtiyaç duyacak. Ama eski binaların mutlaka kontrolden geçmesi gerek. Zaten kontrol edildikten sonra binaların nasıl içten içe çürüdüğünü, ne kadar kalitesiz ya da az malzeme ile inşa edildiğini görecek olan apartman sakinleri, bina güçlendirme işlemleri için somut adımlar atacaktır.

Binalarda Depreme Karşı Önlem Almak Çok Pahalı Değil Mi? 

Maalesef çok ama çok pahalı. Sadece bizim ülkemizde değil Avrupa ülkelerinde ve bilhassa Amerika’da da bu hizmetler fahiş fiyatlara sunuluyor. Kapitalizmin tek odak noktası daha fazla kazanç elde etmek olduğu için, paradan başka şey düşünmeyen müteahhitlerin işgüzarlıkları ile yol açabileceği tehlikeleri en aza indirgemek için yine yüksek ücretler talep ediyor. Sistem sistemi iyileştireceğine bir anlamda kendini içeriden kemiriyor. Umarım bunun insani bir durum olduğunu idrak eden yeni girişimciler çıkar ve depreme karşı önlem paketleri çok daha insani fiyatlarla daire sahiplerine sunulur.

Kolon ve Kiriş Güçlendirmek Zor Mu? 

Kolon ve kiriş güçlendirme işlemleri ince işçilik gerektiriyor. Bu nedenle mutlaka deneyimli ustalar ile birlikte çalışmaya özen gösterin.

Özel Kaplama ile Yıkılmayı Önlemek Mümkün mü? 

Özel kaplamalar yıkılma riskine karşı binaların  %60 ile %80 oranında daha güçlü olmasını sağlıyor. Karbonfiber kaplamaların önümüzdeki yıllarda daha fazla talep edilmesi bekleniyor.

Yorum yapın