Dergi – Gazete Çıkarmak Karlı Mı?

Sadece yayıncılık alanında faaliyet gösteren ya da bu alanlara dair eğitim alanların aklındaki bir fikir değildir dergi ya da gazete çıkarmak. İnsanlara günlük, haftalık ya da aylık periyotlarla yazılı ve görsel yayıncılık kapsamında ulaşmak, onlara kendi el emeği ve beyin icadı ürünleriyle seslenmek, çok eskilere dayanan bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda serbest pazar ekonomisinde karşılığı bulunan son derece karlı olabilecek ticari bir hamledir de.

Bugün Türkiye’de iş yaşamı, edebiyat, sinema, genel kültür, kadın, sanat, moda alanında onlarca dergi ve gazete yayınlanmaktadır.

newspaper photo

Özellikle dergi konusunda grafikleri alt üst eden bir yükseliş yaşanmakta ülkemizde. Genç kesim, kendini ifade etmek adına, dijital ortamın tasarım ve insanlara ulaşma potansiyelinden de faydalanarak eskisine nazaran çok daha kolay ve hızlı bir biçimde yazılı dergiler çıkarmaya başlamıştır.

Bugün ülkemizde Ot, Kara Kalem, Pul Biber, Kafa gibi çok satan ve çok bilinen dergilerin alt basamağında onlarca yeni ve taze dergi vardır. Ve iş öyle bir raddeye gelmiştir ki, her ay en az 2 -3 dergi daha, alanı ve branşı ne olursa olsun yayın hayatına başlamaktadır.

Erotik Roman Yazıp Satışa Sunmak adlı makalemiz de hazır konumuz yazı ve dergi & gazetecilik gibi bir alanken size kalem oynatmak ve insanlara yazılı olarak seslenmek babında yol gösterici olacaktır.

Gazete ve dergi çıkarmak ne kadar zor olsa da kıymetli bir iştir.

Gazete ve Dergi Çıkarırken Adım Adım İzlenmesi Gereken Yollar 

 • Öncelikle bir muhasebeci ile görüşmeniz lazım geliyor. Bir şirket açacaksınız. Bu şirket iki kişilik minik bir şirket olacağı gibi, anonim a.ş şeklinde de olabilir. Bu noktada sermayeniz ve geliştirdiğiniz vizyonu baz alarak muhasebeciniz sizi yönlendirecektir. Daha sonra o muhasebeciyle el sıkışıp aylık gelir giderlerinizi hesaplamak için ona sabit bir ücret önereceksiniz. Ya da o talep edecek. Sonuç olarak yola bir muhasebeci ile anlaşmanız lazım geliyor.
 • Sonra içerik ve tasarım eklentileri ile uğraşmalısınız. Gazete için: Bu gazete günlük mü olacak haftalık mı, bunu belirlemelisiniz evvela. Sonra gazetenin kaç sayfalık olacağı, o sayfaların nelerle, hangi içeriklerle doldurulacağı konusunda fikirler oluşturmalı ve haberleri yapacak ve kaleme alacak gazeteciler ile editörlerle ile iş kapsamında buluşmalısınız.
 • Dergi için ise önce konsept bulmalısınız. Çoğu dergi günümüzde içerik editörü ya da konsept danışmanı olmadan çıkmaktadır. Muhtemelen bu işler çıkaran olarak size kalacak. Derginiz ne dergisi olacak. Bu konuda net bir fikir birliğine varmadan asla hareket etmeyiniz. Kadın dergisi mi, sanat dergisi mi, edebiyat ya da genel kültür dergisi mi? Bu ayrımı yapıp tanımlamaları oluşmadan bir başlangıç noktası bulamazsınız.
 • Marka patenti almak: Genelde sona bırakılan ama aslında işin başında halledilirse çok daha iyi olan aşamadır. Gazetenizin ya da derginizin ismini koyduktan sonra marka patenti genel merkezine bir mail ile bu ismi yollarsınız. İsmin daha önce alınıp alınmadığını size geri dönüş yaparak bildirirler. Bu arada tercihe göre 5lik ya da 10luk isim listeleri ile de başvurabilirsiniz. Marka patenti almak son derece önemlidir. Böylece o isim ve o ismin kaşesi bir şirket olarak tamamen size ait olacaktır.
 • Reklam anlaşmaları yapmak: Bu anlaşmaları daha ilk sayı çıkmadan yapmaya başlamak, ilerideki başarınız ve kazancınız için elzemdir. Zira gazetenin ya da derginin kaç sayfasına ve hangi sayfalarına reklam alınacağını belirlemek ve nitekim o alanları alınan reklamlarla ya da imzalanan sponsorluk anlaşmalarıyla doldurmak son derece önem taşımaktır. Bazı dergiler ya da gazeteler artistlik mahiyetinde reklam almamayı uygun görürler. Aman siz bu hataya düşmeyin. Ürettiğiniz en temiz haliyle kültür ya da habercilik olsa bile, sistem ve çarklar para ile dönmektedir. O nedenle reklama yüksek miktarda ihtiyacınız var.

HALKLA İLİŞKİLER BÖLÜMÜ NE KADAR PARA KAZANDIRIR? adlı makalemizi okuyarak iletişim fakültelerinde gazetecilik bölümünün kardeş bölümü olarak addedilen bölüme dair hem içerik hem kazanma kapsamında geniş ölçekte bilgi edinebilirsiniz.

newspaper photo

Dergi ve Gazete Çıkarmak Karlı Mıdır?

Tirajı yüksek işler yaptığınız takdirde oldukça karlı bir girişimdir. Zaten gösteren o ki, bu kadar çok gazete ve derginin bir anda palazlanması da bunu göstermektedir. Karlı ki bu sektörde böylesi bir hareketlenme ve yükselme oldu. Kimileri beklediğini bulamayıp yazın hayatına erken veda ederken, kimileri okur ve güç kazanarak kendilerini geliştirerek ve üstüne koyarak bu zamanlara kadar geldi.

 

 • Karlı olan bu dengeyi korumak ve kaim hale getirmek için sponsorluk ve reklam anlaşmalarına önem vermelisiniz. Dergi de gazete de kendini kazandıklarıyla döndürür. Ancak, kazandığını sadece dergiye ya da gazeteye yatırmak bir yere kadar. Bırakın bunu genç idealistler yapsın. Dergi ve gazete çıkararak yüksek tirajlara kar oranlarına sahip olmak istiyorsanız, reklam ve sponsor alanında ayrı bir departman açacak kadar bu işin üstüne düşmelisiniz.

Dergi ve Gazete Çıkarmak İçin Gereken Kurumsal Kadro: 

 • Genel Yayın Sorumlusu: Editörlerin haber ve içerik babında seçtiği yazıları, haberleri ve görselleri son olarak masasında oylayan ya da reddeden birimdir. Dergilerin de gazetelerin de en başındaki kişidir.
 • İçerik ve Tasarım Editörleri: Hangi yazının hangi sayfaya geleceğine, hangi yazıda ya da haberde hangi görselin kullanacağına karar veren editörlerdir. Dergi ve gazete sayfaları ne kadar fazlaysa işe de o kadar fazla editör almak gerekir.
 • Kreatif Direktör: Dergi ve gazete içindeki konseptleri belirleyen ve tayin eden yöneticidir. Yazı dizileri, haber dizileri oluşturur ve bunu genel yayın sorumlusuna sunar. Genel yayın sorumlusunun onayından geçtikten sonra bu konsept sayfaları hayata geçirilmek üzere bekler.
 • Yazarlar: Ve bol bol yazara ihtiyaç vardır. Haberlerin ya da derginin konusunu oluşturan başlıkların günlük ya da haftalık periyotlarda kaleme alınması ve yayın zamanına yetiştirilmesinden sorumludurlar.
 • Redaktörler: Yazılar basıma gitmeden evvel son bir işlemden geçer. Kelime ve harf hataları varsa – ki mutlaka vardır – düzeltilir. Aynı şekilde mantık hataları ya da yazıda gözle görülür bir çarpıklık varsa da redaktörlerin düzeltici ellerinden geçer.

Yeni Meslek Metin Yazarlığı Kazandırıyor Mu? makalemiz dergi ve gazeteciliğe çok yakın olan bir başka yazarlığı, metin yazarlığını konu alan bir yazıdır. Okumanız ve kendinizi bu alanda da sınamanız önemli rica olunur.

Dergi ve Gazete Çıkarmanın Zorlukları Nelerdir? 

 • Çok fazla rakibiniz olacağı aşikar. Bu rakiplerin arasında gücünüzü korumak, tirajınızı her sayıda, her basımda biraz daha arttırmak lazım gelir. Bu da yüksek derece efor ve stres demektir.
 • Yeni sayının yetiştirilmesi de her daim bir sıkkınlık kaynağı olabilmektedir. Üretim sadece size değil onlarca çalışanın uyum içerisinde çalışmasına bağlı olacağı için, son derece disiplinli ve kontrolü sağlayan bir tavrınız olmalıdır.

Her işte olduğı gibi dergi gazete işinde de zorluklar vardır. Bunlardan ilki şirket kurma yükümlülüğüdür. Şahıs şirketi olarak başta yolunuza devam etseniz de geliriniz arttıkça sonradan limited ve anonim şirkete geçiş yapmak zorunda kalacaksınız. Bunun için de habire ek masraf ve ödenek ayırmanız gerekecek. Yine de gelişen teknoloji ile beraber bu şirket kurulum süreçlerinin eskisi kadar zor olmadığını ifade etmek isterim.

Zira e-arşiv fatura gibi yeniliklerin olduğu şu devirde oturduğunuz yerden birkaç dakikada fatura oluşturup karşı tarafa gönderebiliyorsunuz mesela. Eskiden bu işler böyle rahat değildi. Elle zar zor oluşturulan makbuzun bir de ptt ile karşı tarafa postalanması süreçlerine dahil olmak gerekiyordu. Yani emin olun şimdiye nazaran çok daha zordu.

newspaper photo

Dergi ve Gazete Çıkarmanın Keyifli Yanları Nelerdir? 

 • Bir şey üretmek, insanı her zaman tatmin eder. Bir de bunu günlük ya da haftalık periyotlarla gerçekleştirdiğinizi düşünün. Bununla beraber, insanlara derdinizi, var oluş sıkıntılarınızı birebir iletme şansını yakalamanız var. Artı olarak insanları belli başlı havadislerden haberdar kılmak, bunu dergi ya da gazete aracılığıyla yapmak, tarifi çok az yerde karşılanan bir zevktir.

Son olarak yazımızı bitirmeden karlılık noktasında söylemek isteriz ki yukarıdaki iş ahlakı, gereklilikleri yerine getirildikten sonra kar edilmemesi neredeyse imkansız olan bu işte rahatlıkla para kazanarak tutunabilirsiniz.

 

Yorum yapın