Dev Bir Roller Coaster Açıp İşletmek

Roller Coaster, nam-ı diğer, tarihi 15. yüzyıla kadar dayanan, eski ama eskimemiş bir lunapark eğlencesi. İlk Roller Coaster örneği Rusya’da, ahşap malzemelerden üretilmiş. Teknolojinin hızlı değişimi, trenlerin de hızını arttırıp, donanımlı ve pek tabi çok daha güvenli trenlerin üretilip kurulmasında öncü oldu. Günümüzde hem çocukların hem yetişkinlerin (çocuklardan daha çok yetişkinlerin) büyük ilgi gösterdiği hızlı trenlerden birini de siz açıp işletebilirsiniz.

Not: Bu konuyla ilgili gözlem yapmak için Tuzla Viaport Marina’daki Red Fire’a muhakkak uğrayınız. Dünya’nın en iyilerinden birisi diyorlar. Ben gidip gördüm, cidden nefes kesici ve efsane.

Türkiye’nin en büyük roller coasterı Tuzla’da. Hollandalı mühendisler tarafından tasarlanan hızlı tren, açıldığı ilk günden bu yana büyük ilgi gördü, görmeye de devam ediyor. En yakınımızdaki örnek bu. Florida’da tamamı ahşap malzemeler kullanılmış devasa bir hızlı tren bulunuyor. Siz de ya Tuzla ya Florida’daki treni örnek alarak hareket edebilirsiniz. Eğer tamamı ahşap bir roller coaster açarsanız büyük sükse yapabilirsiniz. Zira ”Türkiye’nin ilk ahşap roller coasterı’‘ başlıklı bir habere konu olmanız ve reklamınızı bizzat bir haber konusu olarak ülke genelinde yaptırabilirsiniz. İlk olmak, beş kuruş harcamadan reklamını yaptırmak demek. Yazılı ve görsel medyanın ”ilk” olan her türlü girişime ve kuruluşa gösterdiği ilgi aşikar. ”Ama yok, ben herkesin gittiği yoldan gideceğim, ahşapla falan uğraşamam” diyorsanız da sorun değil.

Çünkü Türkiye’de ciddi bir roller coaster açığı var. En büyük lunaparkların çoğunda ”tırtıl” adı verilen küçük çaplı ve eğlence seviyesi düşük minik trenler var. Gondol, balerin ve çarpışan arabalar ise artık sadece yetişkinleri değil çocukları bile sıktı. Bu nedenle ister ahşap, ister demir – çelik, ana malzemesi ne olursa olsun roller coaster açıp işletmek her açıdan kazançlı bir girişim olacaktır.

Gereken Mühendislik 

Eğlence sektörünün mihenk taşlarından biri olan lunaparkta gördüğümüz en büyük araçtan en küçüğüne kadar her birinde mühendislerin imzası var. Biraz önce Türkiye’nin en büyük roller coaster’ından bahsettiğimizde Hollandalı mühendislerin tasarımı olduğundan dem vurmuştuk. Sizin yurt dışından fellik fellik mühendis arayıp buralara getirmenize gerek yok. Zira işlerinde başarılı, deneyimli ve her açıdan profesyonel birçok mühendisimiz mevcut. Roller coaster inşası, test sürüşü, güvenlik ve kontrol gibi teknik ihtiyaçlar için iki mühendislik dalına ihtiyacınız var. Bunlardan biri makine mühendisi. Makine mühendisi roller coaster’ın yapımında çalışırken elektrik mühendisleri de elektrik düzeneği, trenin sistemi gibi konularda size destek verecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Özel Hastane Açmak İçin yapılması Gerekenler - Röportaj

Hızlı trenlerin görünümü ve hızı kadar önemli olan şey ise güvenliği! Herhangi bir kaza ve arıza riskini sıfıra indirmek için işinin ehli kişilerle çalışmanızı tavsiye ederiz. Lunaparktaki araçların sık sık arızalanmasının nedeni, işi yeteri kadar ciddiye almamaktan ileri geliyor. Alt tarafı bir lunapark aracı deyip geçmemek lazım. Hele ki roller coaster gibi üst düzey ve donanımlı bir araçların sistemleri oldukça karmaşık olabiliyor. Bu nedenle herhangi bir mühendisle değil kendisine ”usta” denen kişilerle çalışmanız, yatırımınızın heba olmaması için son derece önemli.

Lunapark açmak karlı mıdır – diye merak eden okurlarımız daha önce kaleme aldığımız yazıyı okuyabilirler.

Lunapark Açmak Karlı Mıdır?

Ne Kadar Sermaye ile Kurulur?

İş yapan bir roller coaster açmak amacını taşıyorsanız kafadan bir 50 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Tamamen yerli yatırıma dayalı, Türk mühendislerle çalıştığınız takdirde tabi. Eğer Avrupalı mühendislerle çalışacaksanız Lirayı silip yanına Euro’yu koymanız gerekecek. Size tavsiye edebileceğimiz bir diğer hızlı tren modeli ise ”simulatör roller coastler. ”Gerçeğini aratmayan adrenalin yüklü” sanal tren eğlencesi” için birkaç simulatör başlığına ihtiyacınız olacak. Bu da masrafların en az yarı yarıya düşmesi demek.

Roller Coaster Açmak Karlı Mı? 

Türkiye’de bir hızlı tren eksikliğinin hissedildiğini söylemiştik. Hızlı trenlerin yapımının masraflı olması ve yüksek bir teknik beceri gerektirmesi, girişimcileri yapımı daha kolay ve maliyetsiz, bilindik eğlence araçlarına yönlendiriyor. Ama büyük şehirlerden birinde, dışarıdan heybetli görünen bir roller coaster açtığınız takdirde büyük ilgi çekeceğine emin olabilirsiniz. Bu eğlence aracına her yaştan kişinin ilgi duyması da kar oranını arttıracak unsurlardan biri.

Riskleri Neler? 

Japonya, İspanya, ABD… Roller coaster kazaları büyük ülkelerin büyük lunaparklarında yaşandı. Bunların birçoğu güvenlik ihlali yüzünden oldu. Hızlı trenin bakımını yaptırmayanlar ya da güvenlik ekipmanlarını yenilemeyenler, ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan feci kazaların yaşanmasına neden oldu. Bu riskleri en aza değil sıfıra indirmeniz gerekiyor. Bunun için de güvenlik ve kontrolleri sıkı tutmanızda fayda var.

Yorum yapın