Diplomasız ve Bozuk Sicille İş Arayanlara

İş aramak başlı başına sıkıntılı bir süreç iken bir de bunun iki farklı bela ile aranması koşulları var. İlk bela diplomasızlık. Ama sakın böyle bela falan diye nitelendiriyoruz diye enseyi baştan karartmayın. Bu yazımızda diplomasızlara da bozuk sicille iş arayanlara da sonsuz bir döngüyle yol göstereceğiz. Çünkü biliyoruz ki her şeyin zorluğu olduğu gibi kolayları vardır. Bilgisayar oyunlarında bile geçilemeyen bölümler, çeşitli hileler ya da kısa yollarla geçiliyor. Hayatı da iş arama sürecini de bir oyuna, bir serüvene çevirmeyi bilmeli. Ancak bu sayede alternatif yolların çokluğunun farkına varırız ve her güne yeni bir umut, yeni bir iş imkanı ile uyanırız.

criminal photo

Şimdi etrafta birçok diplomalı işsiz olduğunu biliyoruz. Bu acı ama bir Türkiye gerçeği. Diplomalı insanlar bile iş bulamıyorsa ben nasıl diplomasız halimle iş bulacağım diye kara kara düşünmek yerine ters algı yaratmanızda büyük fayda var. Şöyle demelisiniz. Evet diplomalı insanlar işsiz kalıyor. Ama ben atağa geçeceğim ve diplomasız halimle bir iş bulacağım. Böyle binlerce insan var. Siz neden onlardan biri olmayasınız?

Bir de adli sicili bozuk olan arkadaşlarımız var. İnsanın geçmişinde ne yaptığı bir tek kanunları ve kendinizi ilgilendirir. Neyse suç ceza olarak çekilmiş ve artık hayat yeni kaynakları yeni ihtimalleriyle taptaze bir şekilde önünüzde uzanmaktadır. Hazır baharın gelişi de yakın iken bu umudu içinizde muhafaza edin.

Birçok kurum ve işveren adli sicili bozuk arkadaşlara ön yargı ile yaklaşır, ben sabıkalı adam çalıştırmam arkadaş diyerek oradan uzaklaştırır. Eyvallah. Bunlar hayatın gerçekleri. Size karşı ön yargıyla, belli doneler ile yaklaşacakları aşikar. Ama bakalım siz sizi kapı dışarı eden iş verenlere, şirketlere, kurumlara o kadar da bağımlı mısınız? Hayır hiç de bile. Söz konuu serbest piyasa ekonomisinde milyonlarca iş kapısı ve ihtimali vardır. Önemli olan iş arama sürecinde gururumuzdan ve enerjimizden bir şey kaybetmemek ve doğru işi bulana kadar inattan biraz olsun vazgeçmemektir.

İşte karşımızda bir adli sicil örneği. Bir adli sicil tertemiz de olabilir kapkaranlık da. Tertemiz olması elbette ki belli başlı durumlarda daha kurtarıcı, daha berraktır. Ancak adli sicili kirli ve karanlık olanlar da girdikleri ve aradıkları yeni yollarda, belki de adli sicili temiz iken gireceği işlerden daha keyifli, daha kendini bulacağı bir işte çalışacaktır. Bazen çıkmaz bir sokağa girmek, altından tünel kazmak ya da üstünden atlamak suretiyle insanlara yeni enerjiler verir. Bozuk adli sicilinizden uzak durmak yerine, onu aşmaya bakın!

Hapishanede Öğrenilebilecek Meslek Ve İşler sadece bozuk adli sicilinize işlendikten sonra değil daha hapis hayatında bile öğrenilecek onlarca çeşit meslek ve iş var. Dediğimiz gibi çoğu zaman iş psikolojide ve kafa sağlığında bitiyor. Başınıza çeşitli talihsizlikler ve suç unsurları gelmiş olsa bile silkinmeli, dışarı çıkmayı beklemeden el emeği göz nuru işler ve meslekler öğrenip yeni hayatınıza hazırlanmayı bilmelisiniz. Şimdiden keyifli okumalar!

Diplomasız Ya Da Bozuk Adli Sicile Sahip Olanlar Ne Tür İşler Yapabilir? 

 • Özel sektörde freelance işlere girmek: Özel sektör özellikle, diplomasız ya da bozuk sicile sahip insanları bağrına basan bir sektördür. Ancak ilk yıllarda etinizden sütünüzden baya bir istifade edeceklerini bilmenizde fayda var. Çünkü özel şirketlerin başında da şöyle bir anlayış var. Nasıl olsa diplomasız. Nasıl olsa bozuk bir adli sicile sahip. Böyle olunca da baya baya enerjinizi, mesainizi sömürerek çalıştırabilirler sizi. Aynı şekilde hiçbir kuruma, hiçbir şirketin çatısına bağlı kalmadan da freelance olarak çalışabilirsiniz. Burada sektörden ayrı olarak özel özel olarak çalışmayı kastediyoruz.

Freelance, adındaki ”free” ibaresinde olduğu gibi özgürce çalışmak anlamına gelmektedir. Bağlı olduğunuz herhangi bir şirket ve hesap vermek zorunda olduğunuz bir patron yoktur. Bu da tüm diplomaların ve bozuk sicillerin ötesinde kendi ayakları üstünde durmak isteyen bireyin, tamamen bireysel dozlarda çalışması ve daha sonra kendi işini kurması anlamına gelecektir. Bu nedenledir ki bir sonraki önerimiz: ”Kendi işinizi kur” demek olacaktır.

 

 • Kendi İşini Kurmak:  Kendi işinizi kurmak için ne bir diplomaya ne de temiz bir adli sicile ihtiyacınız var. Tek ihtiyacınız olan biraz sermaye, ki onu da kredi çekerek sağlayabilirsiniz- birkaç tane de sınırsız bir şekilde güvenebileceğiz ortak olacaktır. Ortak sayısı ne kadar fazla olursa kendi işinizi kurmanız da o kadar pratik ve daha kolay olacaktır.

Kendi işini kurmak çoğu zaman cesaret işidir. Buna cüret edin. Böylece başkalarının ağız kokularından da, sizin geçmişinizi sanki haklarıymış gibi sorgulama hakkını kendilerinde gören boşboğaz işgüzarlardan da kurtulmuş olursunuz.

 

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere 8 Altın Öneri Şu altın önerileri de şuraya bırakalım. Kendi işini kurarken dikkat edilecek, uzak durulacaklar, mutlak surette özen gösterilmesi gereken tüm püf noktaları yazımızın içerisinde bulabilirsiniz. Korkmayın, kendi işinizi kurmak asla göründüğü kadar zor ve çetrefilli bir süreç değildir. Şimdiden bol faydalı okumalar dileriz.

 • Yurt dışında iş kovalayabilirsiniz: 

Vizesiz kabul eden birçok ülke var. Bu ülkelerin sayısı da giderek artıyor. Bununla birlikte bu ülkeye en azından cisim olarak bağlı, bağımlı değilsiniz. Ayaklarınızdaki prangalardan, ellerinizdeki soyut kelepçelerden kurtulun ve geniş, dünya çapında düşünmeye bakın. Siz sanıyor musunuz ki yurt dışında birtakım işleri başaran herkes on numara beş yıldızlı pek iyili diplomalara sahip. Ya da kusursuz bir adli sicile. Öyle bir dünya yok. Bu nedenle yurt dışında iş kovalamanın tüm imkanlarını sonuna kadar kullanabilir, değerlendirebilir ve hayata geçebilirsiniz.

Yollar uzanıyor önünüzde. Kimileri kıvrımlı, kimileri virajlı. Kimileri yokuş aşağı. Kimileri yokuş yukarı. Ama yollar var önünüzde. Sınırsız. Her adımınızda değişmeye, dönüşmeye hazır yollar. Bu nedenle ben diplomasız biriyim, benim geçmişim kirli ve bozuk diye hayıflanmak, kendi başınızı kendi düşüncelerinizle ağrıtmak yerine, ayağa kalkın ve silkelenin. Yollar bitene kadar umut da bitmez çünkü. Umudun bitmesine izin vermeden yollara çıkın, yollara düşün. En sonunda kendi yolunuzu bulana kadar didinmeye, mücadele etmeye devam edin!

Yurt dışıyla İş Bağlantısı Elde Etmek İçin Taktikler taktikler, stratejiler ve bilumum güzel düşünceler bizden sorulur. Yurt dışıyla iş bağlantısı elde etmek için hiçbir yerde bulamayacağınız taktikler sadece parlak fikirler farkıyla, sitemizde. Keyifli okumalar dileriz.

 • Yazarlık Kariyeri: 

Özellikle Fransa’da ve diğer Avrupa bölgelerinde hapis yatmış çıkmış, eski sabıkalı birçok yazar vardır. Merak edenler Jean Genet adlı yazarın öz geçmişini okuyabilir. Ağzı açık kalacağına eminim.

Bununla birlikte yazarlık kariyeri inşa etmek için ne diplomaya ne de temiz bir sicile ihtiyacınız var. Bunun yerine sadece sözcüklere ve onları kullanma gücüne ihtiyacınız olacak. Yazarak, üreterek güzel paralar kazanabilir ve kimsenin ağız kokusunu çekmeden kelimelerin büyülü evreninden sosyal yaşamın paralı dünyasına geçiş yapabilirsiniz.

Şu görseldeki arkadaş siz de olabilirsiniz. Hiç diplomalı birine benzemiyor değil mi? Bununla birlikte eskiden işlediği suçların da hiçbir önemi yok. Yazdığı roman, yazdığı öykülerle yeni bir kariyer peşinde sadece.

Parlak fikirler toplumun dışlanan, öteki kesimlerine iş ve yaşam hakkında öneriler sunmaya devam edecek. Bizimle kalın.

“Diplomasız ve Bozuk Sicille İş Arayanlara” üzerine 6 yorum

 1. Ceza evinden yeni cıktım haksız olarak hırsızlıktan hapis yattım artık sabıkam var ceza evine girmeden önce özel güvenlik personeli idim bana iş konusunda yardım ederseniz size duacı olurum

  Cevapla
  • Devlete giremezsin ama zaten şimdiki devirde kendi işini yapanlar diplomalı çalışanlardan daha fazla kazanıyor cesaret edip kendi işini kurabilirsin bu bi aktarcı olur butik olur işlek bir yerde gayette makul bir meslek bana göre biraz kredi ve yardımlarla açıp ilerletebilirsin önce inanmak önemli

   Cevapla
 2. Benim Adım Mehmet Akif Ersoy 23 yaşındayım 4 yıl çok inişli ve çıkışlı bir zaman geçirdim hayatıma örnek verecek olursak aynı denizdeki dalgalar gibi çok sert çıkıyor sert düşüyordu ve benim kontrolümden çıktı artık bana eskiden derlerdi hayat sürprizlerle dolu diye gercektende öyleydi Bir anlık mutluluğun bedeli çok ağırmış kader dedikleri bu olsa gerek o halde madem acı cekiyoruz neden derman bulamıyoruz bir insan her defasında hayatıyla ilgili cözüm ararken neden o çözümlerin önüne bir set çekiliyor yoksa hayat bizi farklı bir tarafamı çekmeye çalışıyor yaşadığımız zorluklar yetmezmiş gibi farklı zorlukların esirimi oluyoruz yoksa hiç cözüm bulamıcakmıyız hep sorunlarla problemlerle yaşayıp mücadele etme fırsatını bile vermeden bize dizmi çöktürecek peki bu neden böyle bu kadermi yoksa bizmi yanlış zamanda yanlış yerde oluyoruz sanırım zorluklarla uğraşmaktan bu sorunun cevabını bulamıcam hayat ne kadar zor yaşamanın bedeli nekadar ağırmış hep hayatımız keşkelerle geçiyor keşkeler yerine cözüm olsa yoksa insanlar hata yapa yapamı bu uzun ve meşakkatli yolu bitirecekler tamm kabul hatalar olsun ama çözümleride olsun ne kadar da çok zormuş çözümsüz dertlerle koca dünyada etrafında onca insan varken kendini yanlız hissetmek

  Cevapla

Yorum yapın