Dış Cephe Kaplama Dükkanı Açmak

İnsanın doğa ile amansız mücadelesinde evlerin yapıları büyük önem taşıyor. Yazın, Arapların ”deve bayıltan sıcaklar” dediği havalardan sakınmak, kış aylarında ise kendimizi ve ev ahalisini çeşitli hastalıklara karşı  korumak için önce evlerimizin sağlam olması gerekiyor. Doğa düşmez, sadece üzerine düşeni yapar. Kışın kar yağdırır, bahar aylarında yağmur. İnsan ise düşünür ve düşündükçe yeni icatlar, yeni marifetler geliştirir.

İnsanın yeni icat ve marifetlerinden biri de dış cephe kaplamasıdır. Bu yazımızda dış cephe kaplama dükkanı açmanın incelikleri üzerine detaylı bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda binaların cephesinin kaplanmasının neden bu kadar önemli ve gerekli olduğunu anlatacağız.

Evin Dış Cephesi Neden İçinden Daha Önemli? 

Evin içi yaşam alanımızdır. Orada yer, uyur ve vakit geçiririz. Ancak asıl önemli olan evin dış kısmı, dış cephesidir. Çünkü evleri güvenli bir yaşam alanı haline getiren dış cephedir.

Siz evin içinde ne kadar tasarruf yapmaya çalışırsanız çalışın asıl iş dış cephede biter. Eğer binanın izolasyonu sağlam değilse, alacağınız en büyük önlemler bile devede kalacaktır. Bina eskiyse, dış cephe kaplaması yapılmamışsa, kış aylarında yüksek doğal gaz faturası ödemek istemeyenlerin alacağı tek önlem, üşümeyi göze almak olacaktır. Ancak kaliteli bir dış cephe ile koca kışı, dudak uçuklatmayan doğal gaz faturaları ile geçirmeniz mümkündür.

Dış cephe aynı zamanda binanın değerini arttırır. En eski binaların bile çok daha estetik görünmesini sağlar. İnsanlar iç dekorasyona ne kadar emek harcarsa harcasın yaşadıkları apartman çirkinse, binanın da evin de değeri düşer. Önce gözdeki değeri, sonra piyasadaki.

Mantolama yaptırmanın sunduğu faydalar bununla sınırlı değil. Yangın riskine karşı binaları koruyan dış cephe kaplamaları, gürültü kirliliğini de önlüyor. Cadde üzerine inşa edilmiş binalarda yaşayanları araba ve motosiklet seslerinden kurtarıyor. Yağmur, kar ve güneşin bina üzerinde yarattığı tahribatı en aza indirmesi de sağladığı yararlar arasında. Eğer hala dış cephenin evin içinden daha önemli olduğuna ikna olmamışsanız, son olarak binaları rutubete karşı koruduğunu da söyleyebiliriz.

En Çok Talep Gören Dış Cephe Kaplama Renkleri Hangileri?

Dış cephe kaplamaları binalara estetik bir bütünlük de katıyor. Bu estetiğin sağlanmasında renk seçimlerinin önemi büyük. Artık beyaz ve yeşil dışında klasik renkler pek tutulmuyor diyebiliriz. En çok talep gören diğer renkler ise açık sarı ve bebek mavisidir. Bu renklerin ortak özelliği açık olmasıdır. Çünkü koyu renkler güneşi çeker ve yazın ısı izolasyonu yapılmasını engeller. Açık renkler aynı zamanda binanın çok daha estetik ve aydınlık görünmesini sağlar.

Dış Cephe Özellikleri Nasıl Olmalı? 

Dış cephenin birinci ve en önemli özelliği elbette ki yalıtım sağlamasıdır. Kullandığınız malzemeler ne kadar dayanıklı ise yalıtım da aynı oranda yüksek olur. Soğuğun izole edilmesi ile birlikte insanlar kış aylarında çok daha rahat eder. Dünyanın en pahalı doğal gazlarından birini kullanan Türkiye’de faturaların geldiği günlerde küçük cinnetler geçirmek yerine mantolama yaptırmak çok daha mantıklı geliyor. Siz de bu özelliği ön plana çıkararak hem insanların sizlerle çalışmasını sağlarsınız, hem de onların yaşadığı sorunları kökünden halledersiniz. Bu sayede doğal gaz faturalarına ödeyeceği parayı bir kerede mantolama hizmetlerine ödeyen insanlar ömür boyu rahat eder. Soğuk kadar sıcak izolasyonu da mühim. Yazın en sıcak günlerinde evlerinin sıcak olması tüm bina sakinleri tarafından talep edilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Et-mangal lokantası açmak

Her ürün ve hizmette olduğu gibi dış cephe kaplamaları da uzun ömürlü olmalıdır. Her ne kadar 2-3 yıl içinde yenisi çıkacak ve istenecek olsa da garanti süreleri 5 -6 yıldan başlamalıdır. Kullanacağınız strafor ve taş yünü gibi malzemeler ne kadar kaliteli olursa kaplamalar da o kadar uzun ömürlü olur.

Deprem riskine karşı esnek bir yapıda olması aranan nitelikler arasındadır. Bu işi yapanların çok iyi bildiği üzere insanlar, ne kadar para ödediklerine bakmaksızın bir hizmetten tam randımanlı faydalanmak isterler. Güvenlikse, tam olmalı! Bu nedenle cepheler üzerinde yapacağınız kaplamalar, hırsızlığa karşı da güven teşkil etmeli. Hizmetlerinizi yüz yüze ve telefonda tanıtırken bu özelliği de ön plana çıkarına mutlaka.

Dış Cephe Kaplama Neden Pratik Montaja Sahip Olmalı? 

Bir usta her zaman şu tarz cümleler kurmayı bilmeli: ”Bundan yaptırmanızı öneririm, ileride değiştirme durumu olursa hiçbir zorlukla karşılaşmazsınız.” Günümüzde hiçbir şey ömürlük yaptırılmıyor. Ürünlerin mukavemet gücü ve özellikleri artsa da, her biri çok daha işlevsel ve estetik olsa da, her zaman birkaç yıl sonra çok daha iyisini, göze hoş geleni ve daha kullanışlı olanı piyasaya sürülüyor.

Pratik montaj hem size hem de müşterilerinize fayda sağlayacaktır. Eskiden evin içine yerleştirilen bir kitaplık için bile saatlerce uğraşılması gerekiyordu. Bu da ustalar ve dükkan sahipleri için enerji ve vakit kaybı demekti. Aynı zamanda çok fazla sayıda kişi çalıştırma zorunluluğunu da beraberinde getiriyordu. Ancak dış cephe kaplama gibi, bir kitaplık ile mukayese edilemeyecek kadar büyük bir yapının pratik bir şekilde monte edilebiliyor olması sizi tüm bu yükümlülüklerden kurtaracaktır. Bir montajı yarım saat – 1 saat içinde halletmek var, bir de 3 -4 saatte. Bu tür işlerde vakit nakittir sözünü tam anlamıyla kavramak mümkün. Kısa sürede halledilen montajlar, gün içerisinde birçok müşteriye montaj randevusu vermeniz anlamına geliyor.

Müşteri açısından bakacak olursak, onlar da kaplamanın en kısa sürede pratik bir şekilde yapılmasını istiyorlar. Yaşadığımız hız çağında, siz de montajı pratik bir şekilde yapılabilen kaplama çeşitlerine öncelik vermelisiniz. Çünkü müşterilerinizin önceliği onlar olacak.

Dış Cephe Kaplama İşi Yapmak Karlı Mı? 

Ev ve bina sahiplerine sunduğu faydalar göz önünde bulundurulduğunda, mantolamanın son yıllarda neden bu kadar çok talep edildiğini rahatlıkla anlayabiliriz. Talebin bu kadar yoğun olduğu ve her geçen gün biraz daha arttığı dış cephe kaplama işi, günümüzün en karlı işlerinden biridir. 15 yıl öncesine kadar müşterilere ek ve ‘lüks bir seçenek olarak sunulan mantolama, artık başlı başına bir sektör diyebiliriz. Eğer ustalığınız varsa, bir çalışma ekibi kurup bu işe gözü kapalı başlayabilirsiniz. Uygun bir yerde dükkan kiralamanız da çok maliyetli olmayacaktır. Dükkanın çok göz önünde bulunmasına gerek yok. Orada sadece gelen müşterilere daha önce yaptığınız işleri göstereceksiniz ve telefonlara bakacaksınız. Asıl iş dükkanda değil, dükkanın dışında olacak. Kaldı ki dükkan kiralarının en yüksek olduğu bir caddede dahi dükkan açsanız, işin yüksek kar getirmesi sayesinde, bir değil birçok dükkanın kirasını ödeyebilecek kadar çok kazanacaksınız.

Yorum yapın