DİŞ HEKİMLİĞİ İMKANLARI VE OLANAKLARI

                 Diş hekimliği; günlük hayatımızda belki de en çok yer tutan bir tıp dalıdır. Buna rağmen diş hekimliği dahiliye, cerrahi, ortopedi, vs. diğer tıp dallarıyla karşılaştırılmaması gereken, özgün bir alandır. Zaten adı geçen tüm branşlar tıp fakültesi adı altında toplanmışken; okullarda ayrı olarak bir “diş hekimliği fakültesinin bulunması” durumu yeterince açıklıyordur sanırım..Bu durum; aşağıda maddelerde inceleyeceğimiz üzere yerine göre hem avantajlı hem de dezavantajlı bir durumdur.

teeth photo
                Şu da yaygın olarak bilinen bir gerçektir ki; diş hekimliği, özellikle üniversite okuyan bayanlar için çok uygun bir tercih olmaktadır. Artık işin çok ağır olmamasından mıdır, şehir merkezinde olup güzel kazandırabilecek bir meslek olmasından mıdır; genelleme yapmaktan kaçınmakla beraber bayanların epey sevdiği bir meslektir diş hekimliği..
                Genel olarak şu söylenebilir ki; diş hekimliği insan türü var olduğu sürece ölmeyecek bir meslektir…:)) Haa, bulunduğunuz şehre ve becerinize göre kazancınız artı veya eksi yönde oynayabilir, o ayrı mesele.. Ama ortalama düzeyde seyretseniz bile diş hekimliği yaparak elde edeceğiniz kazancın epey üstlerde olacağı kesindir.
                Şimdi; diş hekimliği düşünen genç arkadaşların ve genel bilgi edinmek isteyen meraklılarının mutlaka bilmesi gereken iyi-kötü birkaç maddeden bahsedelim.
Şu yazıyı da muhakkak yeni sekmede açın:

1-) KIYAS

DİĞER TIP DALLARININ AKSİNE DİŞ HEKİMLİĞİNDE YÜKSELECEĞİNİZ YER SINIRLI KALABİLİR. YANİ BİLGİ-AKADEMİ,VS. YÖNLERDEN PEK KARİYER YAPAMAYABİLİRSİNİZ.
-Malum, pratiği daha önemli olan bir meslek.. Koltuğunuzda diş ağrısından kıvranan bir hastayı engin bilgileriniz ilgilendirmeyecek..:))

2-) İş şartları

İNSANLARLA, DAHA DA SIKINTILISI EN BÜYÜK RAHATSIZLIKLARDAN BİRİ OLAN DİŞ SORUNLARIYLA BOĞUŞAN İNSANLARLA MUHATTAP OLACAĞINIZ İÇİN; GÜN İÇİNDE SİZİ ÇİLEDEN ÇIKARACAK, BÖLÜMÜ OKUDUĞUNUZA PİŞMAN EDECEK TİPLERLE KARŞILAŞABİLİRSİNİZ.

3-) Zorlukları

DOLGU, KANAL, VS. OPERASYONLARDAN SONRA HASTANIN SORUNU TEKRAR NÜKSEDERSE SORUNLAR YAŞAYABİLİRSİNİZ, PRESTİJİNİZ DÜŞEBİLİR. BU DURUM ÖZGÜVENİNİZE DE YANSIYABİLİR.
-Bu sorunlarla karşılaşmadan önce gerçekten diş hekimliği yapabilecek kadar el hafifliğiniz ve pratikliğiniz olup olmadığına karar vermeniz faydalı olacaktır.

4-) Gereken karakter özellikleri

ÖZELLİKLE ÇOCUKLAR OLMAK ÜZERE DİŞÇİLER KONUSUNDA İNSANLARDA VAR OLAN BAZI KORKULAR VE ÇEKİNCELER SEBEBİYLE DİĞER MESLEKLERDEN KAT KAT FAZLA DOST CANLISI VE SEVECEN OLMANIZ GEREKLİDİR.
-Acımayacak evladım, acımayacak…

5-) Avantajları ve olanakları

GELELİM İYİ YÖNLERE; DİĞER TIP DALLARINA GÖRE DAHA KISA SÜREN TEORİK EĞİTİM SEBEBİYLE O TUĞLA GİBİ KİTAPLARIN İÇİNDE BOĞULMAK ZORUNDA KALMAZSINIZ. İŞ HAYATINA DAHA ERKEN ATILIRSINIZ

-Dolayısıyla gerçek hayat birikimlerinize daha erken başlayabilirsiniz.

6-) Karizması

İŞİNİZİ İYİ YAPTIĞINIZ SÜRECE İNSANLAR ÜZERİNDE EPEY BİR NÜFUZUNUZ OLACAKTIR. SONUÇTA ÇOK ÖNEMLİ VE HATTA YERİNE GÖRE HAYATİ OLABİLECEK BİR RAHATSIZLIĞI GİDERİYORSUNUZ

-Köylere gönderilen misyonerlere bile basit dişçilik eğitimi verilirmiş, düşünün..:)

7-) Geleceği

YETERİNCE TECRÜBELENDİKTEN SONRA UYGUN ŞARTLARDA VE KONUMDA BİR MUAYENEHANE AÇTIĞINIZDA %99 HAYATINIZIN KURTULDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ

-Gül gibi iş; hem şehir içi, hem size ait bir ofis, hem de epey yüksek bir kazanç…Diş hekimliği muaynehanesini makul ve nispeten işlek bir lokasyona açtığınız vakit kazançlı meslek cebinizde demektir.

😎 Geliri ve maaşları

BU GÜZEL VE KAZANÇLI MESLEĞİ  ELDE ETMEK İÇİN O KADAR TIRNAKLARINIZLA TOPRAĞI KAZIMANIZA DA GEREK YOKTUR. GERÇEKTEN YÜKSEK KAZANÇLARI ELDE ETMESİ SON DERECE BASİT BİR İŞTİR.
-İstanbul’da olur. Ama İstanbul dışına gidip, kişiye düşen dişçi sayısının daha az olduğu yerlerde bu işe başlarsanız, kazancınız ve paranız kat kat aratacaktır…;)

Yorum yapın