Dışarıda seyyar su satarak para kazanmak

Dışarıda özellikle otoyolda çok görürsünüz bu arkadaşları; trafikten ve aşırı sıcaktan haz alan, kar eden nadir insanlardan biridir onlar. Her ne kadar kaostan ve de kötü durumlardan kendilerine kar çıkarsalar da onlar bizim için kurtarıcı gibidirler. Hele ki İstanbul trafiğinde bu seyyar su satıcıları olmasa gerçekten çıldırmaktan kendimizi alamayız…

water  photo

Seyyar su satıcılığı yaparak para kazanılabilir mi?

Bir adet 50’lik (yarım litre) içme suyunun standart olarak 2016’da 1 TL olarak piyasaya sürüldüğünü bilmemeniz mümkün değildir. Ucuza satıldığını düşündüğünüz bu sudan seyyar satıcımız en az 60 kuruş kar edebilmektedir. Bu durumda da günde 150 su satsa günlük 90 TL kara tekabül etmektedir.

Yani su sataraktan hiç tahsiliniz olmasa bile; yok denecek az bir sermaye ile, yatırım olmadan, dükkan olmadan, patron olmadan seyyar su sataraktan ayda 2700 TL gibi bir rakamı kazanabilirsiniz.

Diyeceğim o ki; seyyar su satıcılığı birçoklarımız için gayet karlı bir iştir, yani en azından işsiz güçsüz insan topluluklarının derdine derman olabilecek kadar kar ihtiva etmektedir.

Evden Para Kazanmak Dışarıdan Para Kazanmaktan Daha Mı Zordur? gelin bu soruyu hep birlikte bir kere daha kendimize ve birbirimize soralım. Evden para kazanmak, dışarıdan para kazanmaktan daha mı zordur? Tüm genellemelerin yanlışa sevk edici kalıplarından sıyrılarak bu soruya yanıt arayabilir ve bulabiliriz ancak.

Adamın biri dışarıda dünyanın en rahat ofisine sahip olarak dünyanın en kolay işlerinden birini yapabilir pek ala. Ancak adamın bir diğeri ise evden çalışmasına rağmen saatlerini ve tüm enerjisini işine verebilir ve her mesai sonrası yorgunluktan ölebilir. Yani evden çalışmak her zaman kolay ve pratik, dışarıda çalışmak ise her zaman zor ve külfet olmayabilir. Tamamen işin içeriğine ve yapanın o işi ne kadar sevip sevmediğine bağlı olarak yön gösteren değişkenlerdir bunlar.

Bununla birlikte dışarıda seyyar su satmanın zorluklarını yazımızın geri kalan kısımlarında sizlerle paylaşacağız.

Seyyar su satıcılığı için zaruri gerekenler

-Bu iş fikri için gerekenler sahiden basittir. Bir adet termostatik yalıtımlı sıcak geçirmez su çantası ve de minik buzdolabı ile 150 adet su yeterli olacaktır.

-Zabıtalar ve de polislerin sizi rahatsız etmemesi için belirli bir trafik yoğunluğu olmadığı sürece ortaya belirmemekte fayda bulunmaktadır.

Ayrıca zabıtaların sizi rahatsız etmemesi için onlarla bir anlaşmaya da varabilmelisiniz. Aksi halde kanunlar gereği sizin işinize mani olabilecekleri gibi size yüklü cezalar da kesebilirler…

– Seyyar su satıcılığı yaptığınız sırada kafanızı güneşten korunmak için beyaz bir şapka geçirmeniz ve de güneş gözlüğü giymenizde fayda vardır. Yine güneş kremleri ile yüzünüzü ve de kollarınızı koruma altına almalısınız ki gereksiz güneş yanığına maruz kalmayasınız…

Sokakta Kestaneci Açmak su satmak genelde yaz mevsimlerinin işiyken kestane satmak da kış aylarının bir işidir. Bu bağlamda dışarıda seyyar olarak satış yapmak isteyen arkadaşlarımıza, böyle bir talimat da verebiliriz. Bazı şeyler yaz kış satılsa bile, genelde her şeyin bir mevsimi, kapış kapana gittiği bir mevsim aralığı vardır. Yazın, kazak satılmaz örneğin. Kışın bere, şemsiye, eldiven gibi an’ı kurtarıcı şeyler satılır.

Zaten dışarıda seyyar satıcılık yapmanın en büyük gelir noktası tam olarak bu noktadır. İnsanların acil ihtiyaçlarına cevap verebilme sanatı da diyebiliriz. Bunun en büyük örneğini şemsiyede görebiliriz. Dışarı bir çıkarız. Önce yağmur başlar, sonra hemen beş dakika sonrasında ise şemsiye satan dayıları görmeye başlarız sağda solda. Ne oluyor, bu adamlar meteoroloji ile birlikte mi çalışıyoruz diye sormaya kalmadan biz, yanımızdaki hatun ıslanmaktan şikayet etmeye başlıyor.

Siz de şemsiyeci dayılardan birinin önündeki kuyruklardan biri oluyorunuz böylece. Nerede ihtiyaç, orada satış.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Sokakta sucuk ekmek satmak

Bu nedenle bahar ve bunaltıcı yaz aylarının su satışları her zaman tavan yapar. Özellikle beş altı yudumda biten en küçük boy su satışları kapış kapana gider. Siz alırsınız 20 kuruşa, satarsınız 1 liraya. Her şişeden böyle bir kar elde etmek, günün sonunda yüzlerce satacağınız bir yaz gününden sonra yüzünüzde derin tebessümler bırakacaktır.

Su’dan ucuz deyimini de unutmak, bir yere kaldırmak gerek artık. İnsanın içtiği suyu 1 lira yapmak, her ne kadar sizin suçunuz olmasa da, zaten çok ucuza getirdiğiniz bu kar temposunda, sizin işinize yarayan bir zam olmuştur bu. Böylece tüm gün sokaklarda ‘su su’ diye bağırmak, yazın sıcağında kavrulmak, bütün gün ayakta satış yapmayı beklemek, size ve kesenize bol miktarda para olarak geri dönecektir.

Bu işi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve püf noktaları

– Seyyar su satarken sattığınız markanın bilindik markalardan olmasına dikkat edin. Aksi halde yoldaki vatandaş ne idüğü belirsiz bir içme suyunu satın almaktan ucuza satsanız dahi çekinecektir.

– Yine bir başkaca önemli püf noktası şudur ki; önemli geçiş güzergahlarına kalabalık ve de sıcak saatlerde çöreklenmeye dikkat etmeniz. Yani kalkıp da 4 şeritli otobanda hızla ilerleyen araçlara su satmaya ya da buz gibi havada soğuk su satmaya çalışmamanız.

– Bol bol bağırmanız ve de suyun ne denli temiz, taze, serin olduğunu yinelemeniz.

– İnsanlara suyun sağlığa olan yararlarını bağırarak anlatabilirsiniz, bu sayede alacağı olmayan adama suyu almasını sağlayabilirsiniz.

Bakın güzel kardeşlerim; ben parlakfikirler admini abinizden size bir tavsiye isterseniz bu tarz müstakil, butik, çok sermaye gerektirmeyen iş fikirlerini eğer ki işsiz iseniz kovalayın derim. Kanunlardan, zabıtalardan, belediyeden korkmayın. Eğer ki aç adamsanız, muhtaçsanız ve de özgürlüğünüze düşkün iseniz şunu bilin ki sizin kaybedecek bir şeyiniz yok demektir. Siz insanlardan çekinmeyeceksiniz onlar sizden çekinecek…

Hile Yapmayın!

Bazıları şöyle bir hileye başvuruyor. Ancak bunun teknik manada takibi neredeyse imkansız olduğundan dolayı, yakalanmaları, anlaşılmaları, tespit edilmeleri de bir o kadar zor oluyor. Bu hile şöyle gerçekleştiriliyor.

Önce sokağa çıkılıyor ve boş plastik su şişeleri toplanıyor. Hani şöyle çok ezilmemiş, sağlam, ilk günkü gibi duran şişeler! Sonra eve getiriliyor. Bazıları yeniden ambalajlanıyor, bazıları şöyle bir suyun altına tutulup çalkalanıyor. Ve sonra musluk suyu dolduruluyor içine.

Siz işin böylesi hilesine karışmayın sevgili parlak fikirler okurları! Musluk suyu epey miktarda zararlı olabiliyor çünkü. Ve sattığınız suları çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar içiyor. Böyle bir hile, halkın, insanların, toplumların sağlığıyla oynamak anlamına geliyor. Bazı hileler vardır ki, zaten hesap şaşırtmaca ya da başka yönlere dikkati çekme şeklinde tezahür eder. Hani pembe yalanlar deriz ya, işte o minvalde. Bu tür hileleri elbette yapabilirsiniz. Ama sudan bahsediyorsak orada duralım!

İnsanlara musluk suyuyla doldurulmuş şişeleri satarken şunu aklınıza getirmelisiniz. Ben bu insanları kandırıyorum. Hem de temel gıdası olan su üzerinden kandırıyorum! Bu olmamalı! Bu yapılmamalı.

İnsanların ki 3te 2si sudan oluşmaktadır. Yani yarımızdan fazla su. Böyle olduğu halde siz insanları kirli musluk sularıyla markalı su satıyorum diyerek kandırırsanız bunun adı iş piyasasında ayıp, Tanrı katında günah olacaktır.

O nedenle hileye karışmayın ve işinizi dürüst bir şekilde ifa edin.

Son Olarak:

Size son tavsiyemiz sevgili parlak fikirler okurları: Bu işle geçiminizi tamamen sağlamanız pek mümkün değildir. Ya ailecek, 3 kişi 4 kişi toplu halde su satacaksınız ya da bu işi ek iş olarak yapmayı göze alacaksınız. Hele ki içinde bulunduğumız kış aylarında seyyar olarak su satmak, deveye hendek atlatmaktan çok daha zordur.

Bunu da unutmayın ve bu işe her zaman mevsimlik ya da geçici bir iş gözüyle bakın. Eminiz ki dışarıda seyyar olarak su satmaktan daha iyisini, daha güzelini başaracak potansiyele sahipsiniz.

Yorum yapın