Dışarısı Yerine Evde Takılmak Paranızı Nasıl Koruyor?

Tüm sevgili okurlarımıza merhaba! Bu yazımızda dışarıda olmak yerine evde takılmanın, eğlenmenin ve vakit geçirmenin parasal açıdan avantajlarını sizinle konuşacağız. Aynı zamanda evde takılmanın neden daha az maliyetli olduğunu karşılaştırmalı bir şekilde tüm detaylarıyla açıklayacağız. Bununla birlikte evde yapılabilecek eğlenceler ve aktivitileri siz sevgili okurlarımız için sıralayacağız. Son olarak insanları eve çağırmak ve evde vakit geçirmek için nasıl ikna edebileceğimizi konuşacağız.

Malum hayat, gün geçtikçe pahalı bir hal alıyor. Bununla birlikte insanlar eğlencelerden ve çeşitli aktivitilerden mahrum kalmamak için bütçelerini yeniden gözden geçiriyor. Dışarıda takılmak, vakit geçirmek, özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça maliyetli bir hale geldi. Çünkü bu tür şehirlerde nüfus çok fazla ve mekan sahipleri bu fazlalığı kendilerine bir avantaj haline çevirdi. Biri gelmez biri gelir mantığıyla mekanlar, fiyat tarifelerinde ortalama kazançları olan bireyleri zorlayacak politikalar gütmekte. Örneğin şu an bir arkadaşınız ya da sevgilinizle sadece kahve içmeye bir yere otursanız bile, cebinizden minimum en az 20 lira çıkacaktır. Hal böyle olunca herhangi bir kafede su bile içmek, belli oranda sinir bozucu maliyetlerle karşımıza çıkar. Günümüzde ”sudan bile ucuz” deyimi tamamen rafa kaldırılmış durumdadır. Hele ki bu eğlence amaçlı dışarı gezmelerde, lüks tüketim alanına girdiği için. Dış mekanlar ”paranız yoksa eğlenmeye çıkmayın o zaman” cümlesiyle potansiyel müşterilerine bir blöf yapmıştır. Potansiyel müşteriler de bu blöfü görmüşler ve ikiye ayrılmışlardır. Bir kısım ceplerindeki paraya kıyarak ne olursa olsun dışarıda vakit geçirmeye kaldıkları yerden devam ederken, bir kısım ise ev içi ortamlarda, ev odaklı eğlenceler yaratmak ve yaşamak yolunda adımlar atmıştır.

Öyleyse ilk sorumuz ve ilk konumuz ile başlayalım.

Evde takılmak neden daha az masraflıdır? 

 • Kahve örneğiyle başlayalım. Ortalama bir marketten 50 fincanlık bir kahve paketi aldığınızda buna ödeyeceğiniz maksimum ücret, 20 liradır. Dışarı çıktığınızda, alelade ve çok da özelliği olmayan herhangi bir kafeye oturup iki kişi bir kahve içtiğinizde ise hesap muhtemelen 20 lira ve üstü olacaktır. Aradaki 48 fincanlık farkı hangi iktisat bilimi, hangi ekonomik bakış açısı bize açıklayabilir? Ki o gelen kahvelerin istediğimiz oranda süt ve şeker karışımıyla ya da istediğimiz sıcaklıkta gelme ihtimali de son derece azdır. Yani tamamen bir mantık tıkanmasıyla, sırf dışarıda, insanların arasında olmak için içtiğimiz kahvelere, çaylara, meşrubatlara astronomik ücretler ödemekteyiz. Bunun nedeni ise tamamen toplumsal alışkanlıklardır ve mekan sahiplerinin de bu alışkanlıkları kayda değer bir şekilde bilmesi ve adeta sömürmesidir.

ev-1

 • Sinema örneğinden devam edelim. Bugün hangi şehir, hangi semt olursa olsun iki kişi gideceğiniz bir sinema filmine, bilet fiyatı, oraya yolculuk ve orada yenilecek içilecek şeyler kapsamında en az 60- 70 lira harcamanız gerekmekte. Bu da en iyi ihtimalle. Tartışmasız sinemada, yani yerinde film izlemenin keyfi büyüktür. Ancak aynı keyif, harcanan paraların büyüklüğü ile yerle bir olabilmektedir. Bir de o filmin kötü ya da bekleneni veremeyen bir film çıkma ihtimali varken. Bunun yerine bir film kiralamak ya da orijinal dvdsini kiralamak, çok daha mantıklı ve maliyetli olacaktır. Böylece hem evinizde sinema keyfini yaşayabilir, hem de kışın battaniyenin altında, yazın serinliğin ortasında dilediğiniz gibi filmi durdurup özgürce film keyfinizi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda orijinal dvd almayı huy edinirseniz çok kısa bir süre sonra hatırı sayılır ölçüde bir koleksiyonunuz da olabilir. Sinemada film izlemek, belleğe yapılan bir soyut bir yatırımken, evde izlenen filmler somut ve materyal anlamda bir birikim demektir. Korsana hayır diyerek orijinal filmleri satın almanızı ya da kiralamanızı mali açıdan çok daha yerinde ve makul buluyoruz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Zengin ve Varlıklı Kadınlar Neden Cinsel Olarak Daha Aktif?

 

 • Bugün dışarıda herhangi bir eğlence tertip etmek, daha evden çıkar çıkmaz maliyet anlamına gelmektedir. Bir otobüse binmek ya da taksiye atlamak, gidilecek yere gitmeye çalışmak – özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde iseniz – hem enerji hem cüzdan açısından zorlayıcı olacaktır. Bunun dışında dışarıda saatler geçirmek aynı zamanda otomatik olarak dışarıda yemek içmek anlamına gelmektedir. Dışarıdaki eğlenceniz ne konseptte olursa olsun, belli saat aralığından sonra karnınız acıkacaktır. Dur ben bir eve gidip karnımı doyurayım sonra yine gelirim demek ise, maalesef çocuklukta kalmış bir avantajdır. Bu durum da maliyeti arttıran bir başka unsurdur.

 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler ve Eğlenceler Nelerdir? 

 • Karton voyunları: Önceleri Borsa oyunu vardı örneğin. Gençler ve genç yetişkinler toplanıp oynardı. Günümüzde ise Tabu ve Monopoly tarzı oyunlar evde oynan ve oldukça rağbet edilen oyunlardır. En az 2 en fazla 6 kişi ile oynanabilen bu oyunlar, evde yapılabilecek aktivitelere iyi bir örnektir. Bu tür oyunlara sadece bir kere para verilir ve ondan sonra oyunun kendisi satın alınmış olur. Bundan sonrası oyuncuların toplanma ve oynama isteğine göre şekillenir.

ev-2

 • Evde sinema keyfi. Tartışmasız en keyifli ev eğlencelerinden biridir. Özellikle toplu izlenen filmlerde yakalanan enerji, yapılan kahveler, patlatılan mısırlar, evde sinema keyfini daha da hareketli ve güzel kılmakta.

 

 • Sessiz film ve kulaktan kulağa gibi geleneksel oyunlar: Bu tür oyunların her ne kadar pabucu dama atılsa da özellikle öğrenci evlerinde hala oynanan oyunlardır. Bu tür oyunların, yanlış anlamalar ve fazla heyecanlanmalar sonucu komik sahneler doğurduğu da açık. Bir başka alternatif olarak sessiz film ve kulaktan kulağa oyunları özellikle evde takılmak isteyen kalabalık gruplar için birebir.

 

 • Kağıt ve masa oyunları: Erkek egemen evlerde batak çevirmek, pis yedili oynamak tartışmasız okurlarımızın içindeki erkeklerin de hak vereceği ve destekleyeceği oyunlardır. Okeye dördüncü bulursanız, çayınızı demleyip saatlerce taşların sesi ile birlikte müthiş bir rekabet ortamında saatlerinizi masa oyunlarında eğlenerek ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadan geçirebilirsiniz.

 

 • Son olarak toplu kitap okuma ve sonra o kitapların üstünde münazara etmek fikti mevcuttur. Her ne kadar okumayan bir toplum olsak da, okuma oranları giderek umut vaat eden bir potansiyele erişmiştir. Bu türden bir eğlence tertip eden insanlar, aynı kitaba aynı anda başlayarak daha sonra üzerine tartışarak, fikirler yürüterek hem evin içinde eğlenmiş hem de ortak bir kültürel faaliyete birlikte imza atmış olurlar.

ev-3

İnsanları Evde Vakit Geçirmeye Nasıl İkna Edebiliriz? 

 • Malum önümüz kış. Öncelikli olarak bu türden yağışlı ve soğuk geçen aylar boyunca insanları iklimi öne sürerek eve davet etmeniz yerinde ve mantıklı olacaktır. Yağmurda sırılsıklam olmak, trafikte saatler geçirmek ve eve hasta dönmek isteyen herkes zaten kendiliğinden evde vakit geçirmek isteyecektir.

 

 • Ev, her zaman daha ekonomiktir. Eğer teklifi götürdüğünüz kişi kız arkadaşınız değilse, parasal nedenleri öne sürerek, hem paramız cebimizde kalsın hem yine de eğlenelim mantığıyla fikir yürütebilir ve teklif sunabilirsiniz.

 

 • Sizin için sıraladığımız ev içi eğlencelerden birkaçını öne sürerek ikna etme ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca yine evin sınırları içerisinde birlikte yemek yapmak süreci bile eğlenceli olabilmektedir. Kışın sert iklim koşullarından da yazın bunaltan sıcaklıklarından da kendinizi izole etmek istiyorsanız, evde kalmaya ve evin sınırsız eğlence seçeneklerinden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum yapın