Disco açmak ve işletmek

Bazı işler, her ne kadar keyif veren işler olsa da, çok zordur. Bu işlerin altından kalkmak için çok yoğun çalışmanız ve kocaman bir servete sahip olmanız gerekir.

ÇOK ÖNEMLİ İPUCU: Klasik disco konseptini değiştirin. İnsanlar kendilerini VİP hissetmek istemiyor. Biraz daha otantik, doğal ve evcil mekanlar inşa edin. Millet kaba saba bodyguard’ların nöbet tuttuğu ve hesabın kol gibi olduğu mekanlara değil de nispeten makul fiyatlı, tatlı, fotoğraf çekmek isteyebilecekleri, açık renklerin hakim olduğu ‘Lounge‘ konseptine merak saldı şu sıralar. Siz de bu güncel furyaya ayak uydurun. Eski tip geleneksel/konvansiyonel discolara şu anda çoğunlukla bizden 20-25 yıl geriden gelen araplar itibar ediyor..

disco photo

Bu ikisine sahip değilseniz, piyasadan birkaç gün içerisinde silinirsiniz. Piyasaya tutunmak, başarılı olmak bazı işler için çok zor gerçekleşen şeylerdir. Disco açmak ve işletmek de o zor işlerden bir tanesi… Hatta en zor işleri sıralasak, bu iş, kendisine ilk üçte mutlaka yer bulur. Gece kulübü işletmeciliği her ne kadar keyifli bir iş gibi gözükse de, kulağa hoş gelse de, birçok detay barındırır. Bir kere en başta, böyle bir iş yeri açmayı kafanıza koyduysanız, piyasaya sağlam bir şekilde giriş yapmalısınız. Yoksa tutunmanız, sonradan müşteri edinmeniz gibi şeyler söz konusu değildir. Piyasaya sağlam girmenin yolu da çok ciddi yatırımlardan geçiyor. İnsanlar niçin ismini ve marka değerini kanıtlamış discolar yerine, sizin açacağınız mekanı tercih etsin? Bunun için ilk belirlemeniz gereken şey açacağınız mekana bir tema bulmak ve mekanınızı bu temaya göre oluşturmak. Tasarım için, özel mühendislerle görüşebilirsiniz. Mekanınız ufak olabilir fakat kesinlikle çok güzel tasarlanmış, ilgi çekici bir mekan olmalı… Ayrıca mekanın havasına uygun bir müzik seçiminde bulunmalısınız. Canlı müziği de tercih edebilirsiniz, DJ’yi de… Fakat bu seçimleriniz her aşamada uyum içerisinde olmalı ki, başarılı bir gece kulübüne sahip olmanız da mümkün olsun.

Disco Açmak Para Kazandırır Mı?

Peki disco açmak para kazandırır mı? İnsanlar bu tür mekanlara yeni insanlarla tanışmak, eğlenmek, kafa dağıtmak gibi amaçlarla gelirler. Bu durum da, para harcamayı mecbur kılan bir durumdur. Saatlerce içerisinde çıkılmayacak bir gece kulübüne beş parasız gitmek, eğlenmenin önündeki en büyük engel olacaktır. Bu durumu göz önüne aldığımızda gece kulüplerinin sahiplerine büyük paralar kazandırdığını görebiliyoruz. Hatta bugün çok iyi paralar kazanan kişilerin, mutlaka bir gece kulübü markasıyla birlikte anıldığına şahitlik ediyoruz. Disco, bu sektörde çalışanlar için, para kazanmanın en etkili yollarından bir tanesi olarak görülüyor. Gerçekten de bu iş için para kazandırmıyor demek son derece yanlış olur. Ancak başta da dediğimiz gibi, para kazanabilmek için, yoğun bir yatırım yapmanız şart olacak.

Yalvarırım şu soruyu sormayın artık. Disco açmak para kazandırmasa millet memleketlerinden göç edip bu işi sülalecek yapmak için gelir mi Allah aşkına…

disco photo

Disco Açmak İçin Gerekenler

Önce mekan!  En çok önem görmeyi hak eden şey, kesinlikle mekandır. Şehirden uzak bir yer mi tercih edeceksiniz, şehre nispeten daha yakın bir yer mi? Ufak bir yer mi tercih edeceksiniz, yoksa bütçeniz çok büyük bir yeri satın alıp disco olarak tasarlamaya da yetiyor mu? Temanızı uygulamak için özel çalışmalar yapacak bütçeniz var mı, bulduğunuz yer, düşündüğünüz temaya uygun mu? İşte bütün bunlar, kullanacağınız mekanı ilgilendiren sorular. Disco açmak için olmazsa olmaz şart, çok sağlam bir mekanınızın olması ve bu sağlam mekanı destekleyerek ortaya keyif verici bir ortam çıkarmanız.

Ardından Belediye’den ve kültür, turizm bakanlığından izin almanız gerekiyor. O denli desibelde müziklerin çalacağı, arabaların cirit atacağı bir mekanı açmadan önce çevre halkına uzak, iyi yalıtılmış, ticari bir bölgede bulunuyor olmanız şart.

Bir başka gereklilik ise sağlam ve güvenilir elemanlar. Sizi yarı yolda bırakmayacak, satmayacak, ihanet etmeyecek kişiler olması şart bu elemanların. Zira disco gibi yerlerde her türlü gayri hukuki işlerin dönebilmektedir. Eğer mekanınızı iyi denetlemezseniz işletmeniz ayaklı bir uyuşturucu cehennemi olabilir…

Bodyguard’lara değinmek istemiyorum. İzbandut gibi yarma adamlar kapıda sizin mekanınızı apaçi, zalim kişilerden korumalıdır. Bu arkadaşlar aynı zamanda yarma olduğu kadar iyi insan sarrafı olmalıdır ve tehlike arz eden bela tipleri gözünden tanımalıdırlar.

Disco Açma Maliyeti

Tercihlerinize ve açmak istediğiniz yere göre değişim gösterecektir fakat genel anlamda gece kulübü açmak, çok büyük yatırım gerektiren, pahalı bir iştir. Özellikle lüks semtlerde bu işi düşünüyorsanız en azından 1 milyon doların üzerindeki rakamları aklınızda gerekli sermaye olarak canlandırabilirsiniz. Kolay mı zannettiniz Sortie ya da Reina benzeri devasa bir tesis açmayı. 🙂

Arkadaşlar diso dediğimiz işletme öyle aman aman yatırım gerektiren bir işletme türü değildi. Sonuçta ses sistemi, dans pisti, bar gibi 2-3 maliyetli bina bölümünden sonra geriye masa ve sandalyeler kalacaktır. Bunları da maliyetli şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu işte esas maliyetli ve yorucu olacak şey bina giderleri değil de çalışan gideleri ve mahkeme süreçleri. Her hafta bir kavgada isminiz gecek. Her ay 4-5 dava dosyasında sanık ya da şahit olarak yer alacaksınız. İşte size esas maliyetli olacak olan budur. Mahkeme koridorlarında git gel ömrünüz çürüyebilir.

Disco Açmak Kazançlı Mı?

“Kazancı nasıl?” derseniz; eğer sektörde tutunmamayı başarırsanız, çok büyük paralar kazanabileceğinizi ifade edebilirim. Fakat başaramazsanız, yatırımınızın karşılığını alamazsınız ve bir dünya masraf etmiş olursunuz. Bu nedenle bu işi yatırım olarak görmeli ve çok ince bir şekilde planlamalısınız. Bu aşamada iyi bir iş planına ihtiyacınız olacak.

Rakamsal konuşmak gerekirse şehir merkezlerinde gecelik 10 000 TL net kar eden discolar mevcut.

Önem arz eden detaylar

Bodyguard Seçiminin Önemi 

Biliyorsunuz ki açacağınız discoların önünde en az iki tane bodyguard bulundurmalısınız. Bu hem yasal zorunluluk, hem de özel bir kurum olarak siz iç güvenliğinizin sağlanması demek. Ancak kimi durumlar var ki, bodyguard terörü ya da şiddeti olarak geçmektedir. Asla işinin ehli ve elinin ayarı olmayan insanları koruma olarak kapınızda işe almayın. Birçok skandal ve olaya yol açan bodyguardlar, aynı zamanda kulübün ilk görünen yüzüdür. Sırf bu nedenle bile, onlara insanları red etme ve itiraz haklarını bolca üslup edinerek öğretmelisiniz. Fiziksel şiddet, ancak ekstrem durumlarda artık kendini ya da mekanı savunmak adına devreye sokulabilir.

 

Bunun dışında bodyguardınız tek bir müşteriye yapacağı yanlış hakaret hem mekan imajınızın zedelenmesine yol açacak – ki bu büyük bir mali yıkımdır aynı zamanda – hem de sizi mahkemelerde, tazminat davalarında süründürecektir. Ne olursa her zaman iki tane de yedek bodyguardı işe almayı unutmayın. Bu insanların bileği kadar yüreği de güçlü insanlar olmasına ekstra özen gösterin.

Discolarda Ses Sisteminin Önemi

Birçok konserde bile, ister çok ünlü bir popçu, ister ülke çapında bir rockstar olsun, ses siteminin azizliğine çok sayıda müzisyenimiz var. Bunun en büyük nedeni halen ülkemizde ses sistemi konusunda yeteri kadar detaylı bir ön raporlama ve yayılım kazanan ithal edilmiş ürünlerin kullanılmamasıdır. Ses sistemi pahalı bir şeydir. Hem ekoyu hem yalıtımı kapsar.

Disconuza insanlar çılgınlar gibi eğlenmek, müziğin ritmine uyup her şeyi unutarak dans etmek ister. Bunu sağlamak da ses sisteminin pürüzsüzlüğüne, yalıtımın kontrol edilebilirliğine ve çalınan şarkıların mekan içine denk bir şekilde yayılmasına bağlıdır. Size tavsiyemiz işinin ehli ses mühendisleriyle çalışmanız. Bu konuda tumturaklı değil de gelişigüzel davranırsanız çok geçmeden disconuzun hiç de beklediğiniz gibi dolmadığını görüp pişmanlık duymaya başlarsınız. Bunu kimse istemez değil mi?

 

Disconuza Dj Seçer ve Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

  • Söz konusu dj ya da djleri seçerken asla tek başınıza karar ya da hüküm vermeyin. Çünkü mevzu bahis olan disco müzikleri ise çok fazla müzik kulağına öneri sunmak ve fikir danışmak, sanatın estetiği için de mekanınızın iş yapması açısından da elzemdir. Bu nedenle hem ses mühendislerinizle hem de disconuzda söz sahini olan insanlar ile gelen dj adaylarını dinleyin ve kararınızı verin.
  • Sadece tek bir dj ile asla çalışmayın. Birçok as ve yedek djniz olsun. Gece hayatı karmaşık ve sorunlarla doludur. Sadece bir geceliğine o ses sisteminin önüne bir dj çıkartamazsanız o gece disconuz boş geçecek demektir. Bu da bir gece boyunca para kaybetmek ve epeyce zarar etmek demek olacaktır.
  • Dj’lerinizin deneyimli ve disiplinli olmasına özen gösterin. Ayrıca kimi djler sahneye geç çıkmayı maharet sayarlar. Siz buna asla taviz vermeyin. Oraya insanlar kapris çekmeye ve beklemeye değil, eğlenmeye, dans etmeye, stres atmaya geliyorlar. Djniz alkol başta olmak üzere çeşitli zararlı etken maddelerini kullanmadığından da emin olun.
  • Dj’niz ile mutlaka sözleşme imzalayın. Bu bir yıllık olabileceği gibi 3 aylık ya da 6 aylık da olabilir. Size tavsiyemiz ilk etapta daha kısa süreli sözleşmeler yapmanız. Çünkü ilk etapta o dj’in en kadar başarı sağlayacağını bilemezsiniz. Ya da ondan çok daha kaliteli müzikler üreten dj bulmayacağınızın da bir garantisi yok. Bu nedenle peşin hükümlü davranmak yerine stratejik davranın. Eğer dj’iniz sizi en olmadık zamanda terk etmeyte kalkarsa; hukuk kuralları ile yasalara uygun şekilde onun canına okuyabilirsiniz.

Disconuza Daha Fazla Müşteri Çekmek İçin Altın Tavsiyeler 

  • Dj’ler ortam adamlarıdır. Ve bu arkadaşlar Avrupa’da ya da dünyada nam salmış olsalar bile gayet ekonomik fiyata bir gece disconuzu çalarak şereflendirebilirler. Onlar rockstarlar ya da günlüğü binlerce lira fiyat olan popçulardan çok farklıdır. Tek yapmanız gereken dünya çapında ünlü olan, belirli bir hayran ve dinleyici kitlesi olan dj’lerin bir listesini çıkarmak ve onlara uygun koşullar ve fiyatlar çerçevesinde fiyatlar sunmak.
  • Disco’larda çalınan müzik tercihlerine siz de karar verebilirsiniz. Tabi yetkin olduğunuz sürece. Ülkemizde hayli yüksek oranda elektronik müzik ve türevleri müzik dinleyen bir kitle var. Bu kitlenin %95’i de genç kesimdendir. Bu genç kesimin dinledikleri, beğendikleri ve benimsedikleri müzik türlerini disconuzda çalmak belli bir noktadan sonra artarak gelen bir müşteri kitlesi anlamına gelecektir. ”Abi şu discoyu duydun mu, orada harika çalıyorlar” cümlesini onlara söylettiniz mi , disco piyasasında hatırı sayılır bir piyasa oluşurmaya başlamışsınız demektir.
  • Gerekli ve belli aralıklarla güncellenmesi gereken ruhsatları asla aksatmayın. Zaten disco ve benzeri yerler sık sık devlet kurumlarınca denetlenen yerlerdir. Bu nedenle iyi bir muhasebeci, takipçi bir avukat ve sağa sola koşturacak bir danışmanınız olmalı.

Discolarda İki Ana Sorun: Uyuşturucu ve Taciz

Son olarak değinmemiz gereken husus bu iki ana sorundur. Eğer bir disco açıp işletmek istiyorsanız mekanınızda bu büyük iki sorunun önüne geçmeli ve her daim kontrolleri yapmalısınız. Oraya eğlenmeye gelen gençleri zararlı alışkanlıklardan muaf tutmak ve korumak, sizin hem mekan sahibi olarak hem de vatandaş olarak göreviniz ve sorumluluğunuz olmalı.

Yorum yapın