DİYETİSYENLİK MESLEĞİ İŞ OLANAKLARI VE İMKANLARI

Terapistlik yazımızda büyükşehir ve metropol hayatının insan hayatında yaptığı değişikliklerden ve bu değişiklikler doğrultusunda ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayan mesleklerden kısaca bahsetmiştik.  terapistlik iş olanakları ile ilgli yazımıza linke tıklayıp ulaşabilirsiniz. Yine aynı mantıkla ortaya çıkan ve özellikle son yıllarda olağanüstü bir yükseliş gösteren diğer bir meslek ise diyetisyenliktir. Malum; sabahtan akşama kadar masa başında hareketsiz bir şekilde çalışma koşulları, bu koşullar altında olmasak bile doğaya göre çok daha stresli ve çok daha kirli koşullarda yaşamamız, tükettiğimiz gıdaların daha sağlıksız olması gibi durumlardan fiziki olarak etkilenmemek mümkün değil. Bu fiziki sorunların başında da kontrolsüz kilo alma ve obezite rahatsızlıkları gelmektedir.

weight photo

                Mesleğe bu açıdan yaklaşmamı sakın bir fırsatçılık, oportunistlik, vs. olarak algılamayın. Elbette insan hayatının bu yöne sürüklenmesi yanlış ve üzücü bir şey; fakat ortada gözle görülür, elle tutulur gerçekler de var: Göz ardı edemeyiz… Tek cümleyle anlatacak olursam; mesleğimin kökeni gereği olaylara biraz mühendislik açısıyla bakarım. Doğru mudur yanlış mıdır yorumlamadan, verilere dayanarak sadece var olanı söylerim..:))
                Elimden geldiğince durumu açıklamaya çalıştıktan sonra diyetisyenlik mesleğinin, bu kazançlı mesleğin başlıca artıları ve eksilerini sıralayalım.

1) İş şartları

DİYETİSYENLİK; DİĞER ALANLARA GÖRE YAPABİLECEKLERİNİZİN BİRAZ DAHA BELLİ OLDUĞU BİR MESLEKTİR. ÖRNEĞİN BİR TERAPİSTTE OLDUĞU GİBİ SÜREKLİ TETİKTE OLMANIZ GEREKMEZ.
-Şöyle ki; çözmeniz gerken sorun fazla kilolardan kurtulmaktır. Eğer gerekli eğitimi yeterince aldıysanız; karşınızdaki kişinin metabolizmasını, günlük yeme içme rutinini, vs. unsurları gözden geçirmek ve buna göre hamleler yapmak sizin için kolay olacaktır.

2) İnsanların gözünde terapistlik

SİZE GELEN İNSANLARIN GÖZÜNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERİNİZ OLACAK. EĞER ZAYIFSANIZ ANLAMAZSINIZ AMA GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNDA ÇARE OLUYORSUNUZ.
-İnsanı depresyona da sokar, hayattan da bezdirir şişmanlık..

3) İş olanakları

İŞSİZ KALMANIZ ZOR BİR İHTİMALDİR. SAYISI AZ OLSA DA DEVLET HER SENE KADROLU DİYETİSYEN ALIR. AYNI ŞEKİLDE ÖZEL SEKTÖRDE DE SİZE UYGUN BİRÇOK İŞ VARDIR.

-Devlette garanti altında olursunuz ve maaşınız 2000 TL cıvarı başlar dolayısıyla devlette çalışan diyetisyenlerin kazançlı meslek icra ettiği söylenemez Ama pek yükselme imkanınız yoktur. Özelde ise uzmanlığınıza ve becerinize göre maaşınızın 20.000 TL lere kadar çıkma ihtimali vardır. Kazançlı mesleklerden sayılan diyetisyenler ülkemizdeki kilo problemi olan ve giderek artan obez sayısına paralel olarak önemli ve talep edilen meslek mensuplarındandır.

4) Güncel iş durumu

İŞİN MAGAZİN BOYUTUNDAN BAKARSAK DİYETİSYENLİK TAM ANLAMIYLA MODA OLDUĞU DÖNEMİ YAŞAMAKTADIR. SABAH PROGRAMLARINDA BUNUN İZLERİNİ GAYET NET GÖREBİLİRSİNİZ..:D

5) Olumsuz yanları

GELELİM EKSİLERE.. ASLINDA O KADAR DA ETKİLİ DEĞİL BU EKSİLER. EN ÖNEMLİSİNE BAKACAK OLURSAK; İNSANLAR KENDİ BECEREMEDİKLERİ ŞEYLER İÇİN SİZİ SUÇLAYABİLİRLER.
-Diyetine uymaz, istikrarsızdır; dolayısıyla kilo veremez. Bu durumda da o arkadaşın sizi beceriksizlikle ve hiçbir şey bilmemekle suçlaması işten bile değildir. Sizi kazançlı meslek sahibi olacağım diye çırpınan, “gözünü para hırsı bürümüş şahsiyet” diye niteleyebilirler. Moralinizi bozmayın kedi ulaşamadığı ciğere pis der:)))

6) Riskleri

BU DURUMA BAĞLI OLARAK KÖTÜ NAMINIZIN YAYILMASI DA KOLAYDIR.
-İnsanlara kolay geliyor tabi “O hiçbir şey bilmiyor yeaa..” diye yorumlamak. İnsanların emeğini hiçe sayacağına az lokma yiyeydin…:))

7) Geleceği

SON OLARAK GÜNCEL BİR TEHLİKEDEN BAHSEDELİM. DEVLETİN ALDIĞI DİYETİSYEN SAYISI İLE VERİLEN MEZUN ARASINDA TAM ANLAMIYLA UÇURUM VARDIR. DOLAYISIYLA DEVLETE KAPAK ATMA İHTİMALİ HER SENE AZALMAKTADIR.
-Zaten parayı ancak özel sektörde kazanırsınız. Bunun için de sürekli kendinizi geliştirmeniz ve uzmanlıklar edinmeniz şart…

“DİYETİSYENLİK MESLEĞİ İŞ OLANAKLARI VE İMKANLARI” üzerine 3 yorum

Yorum yapın