Dj’lik Yaparak Para Kazanmak

Hepinize merhaba sevgili parlak fikir okurları! Bugünkü yazımızda epey marjinal bir iş kolunu gündeme alacağız. Dj olmak! 

Sürpriz doğum günü partilerinin, mezuniyet balolarının, hafta sonu eğlencelerinin vazgeçilmez adamları Djler. Kopmak isteyenler, dans ederek günün ve haftanın yorgunluğunu atmak isteyenler, dj’in çaldığı setler halinde patlamak ve boş vermek isteyen özellikle genç nüfus için birer şifadır djler.

dj photo

Dj’ler Ne Tür Müzik Üretirler? 

Genellikle deep house, trip hop ve tekno müziğin harmanlanması ve enerjik hissettiren müziklerin balansını üretir, djler. Ürettikleri müziğin alt yapısı elektronik müziktir. Diğer saydığımız müzik türleri, özellikle deep house Amerika ve İngiltere çıkışlıdır. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren internetin yaygın kullanımı ile birlikte, müzik de diğer kültürel öğeler gibi hızla yayılma şansı buldu ve kulaktan kulağa yayıldı.

Önceden bir müzik çalara ve o çaların çalacağı cd’lere ulaşmak ne kadar zordu! Şimdi ise internetten, birbirine link yollamak suretiyle herkes anında istediği müziğe ulaşabilmekte. Her gün yeni gruplar çıkmakta, yeni grupların yeni takipçileri meydana gelmekte.

Dj’lik Bir İş Kolu Olarak Nasıl Yükseldi? 

Tam olarak yukarıda aktardığımız çıkış noktaları ile birlikte Türkiye’de İngiltere ve Amerikan underground müzik piyasası hızla gelişti ve yayıldı. Düşünün ki sadece 20 yıl önce kasetler dinliyorduk. Bugün ise, dünyanın öbür ucundan üretilen müziklere bile bir tık kadar uzağız. Hani youtube sağ olsun desek yanılmayız.

Dj’liğin özellikle bir iş kolu olarak yükselmesinin en büyük dayanağı da işte bu noktadır. Sonuç olarak artık biliyoruz ki djlerin yaptığı yegane şey belli başlı müzikleri elektronik olsun deep house olsun birbirine sentezlemek ve entegre hale getirip yeni bir müzik, yeni bir sound elde etmek. Yani basitçe anlatalım. Örneğin bir Danimarka şarkısı ile Kanada şarkısı var. Bu iki şarkının belli başlı sound efektlerini kullanıp ortaya yeni bir şarkı çıkarma sanatına, djlik denir. Türkiye’deki djlerin bu şarkılara ulaşma imkanı arttıkça elbette ki bu meslek de iş kolu olarak yayılmaya devam etti.

Ve günümüzde popülasyonu ve rağbeti hayli artan djlik mesleği ortaya çıkmış oldu.

Nasıl Dj Olunur? 

 • Başlangıç olarak bol bol müzik deneyeceğiniz ve alt yapılarını oluşturacağınız bir ses sistemine ihtiyacınız var. Bunun iki yolu var. Ya dj seti alacaksınız ve üzerinde saatlerce deneme yapıp listeler çalacaksınız. Ev ortamında nasıl çalışacağım diye düşünmeyin. Bu tür aletlerin kulaklık için ayrı bir aparatları var. Kulaklığınızı takın ve sizi bekleyen partilerin provalarını sesinizi kimse duyurmadan yapın.

 

 • Başlangıç için bu tür dj setleri size pahalı gelebilir. Öyle ya daha bu işte yetkin olup olmayacağınız, bu işte devam edip etmeyeceğiniz belli değilken böylesi bir masrafa girmek size saçma ya da riskli gelebilir. Bunun için de çözüm var. Artık birçok bilgisayarın eklentisinde dj setleri kurulu olarak size veriliyor. Ses sistemleri, çeşitli sound efektleri ve dahası özellikle kısmen lüks bilgisayarların ek seçeneklerin kullanıcılarına en hizmet olarak veriliyor. Bu alanı da değerlendirebilir ve djliğe başlarken eğlenirken öğrenmenin yollarını kişisel bilgisayarınızın üstünden değerlendirebilirsiniz.

 

 • Bunun dışında size tavsiyemiz çeşitli ses denemelerini ve müzik coverlarını tek başınıza kulaklığınızla yapsanız da mutlaka etrafınızdakilere dinletmeniz ve onların yorumlarını almanız. Size harika gelen onlara epey kötü gelebilir. Tam tersi şekilde, sizin çok kötü bulduğunuz ve kendi ellerinizle ürettiğiniz müzik türleri de dinleyicileri ayağa kaldırıp dans ettirecek kadar mükemmel bulunabilir. Söz konusu müzik sanatıysa, kulaktan kulağa fark olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla insana, farklı müzik türleriyle haşır neşir olan insanlara dinletmenizde fayda var.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Basketbol Antrenörü Olmak İçin Gerekenler

 

Djlik İçin Nerelere Başvurabilirim? 

 • Bu öyle başvuruyla, öz geçmiş hazırlamakla, kurumsal bir kimlik edinmekle olacak bir iş değildir. Başvuru demeyelim de ürettiğiniz müziği dinletip sevdirmeyi deneyeceğiz çeşitli alanlar mevcut.

 

 • Bu alanlardan biri hiç kuşku yok ki internet. Yaptığınız dj setlerini, coverları ve yeni bulduğunuz soundları, bir fotoğraf ya da canlı video çekimiyle kaydedip youtube gibi alanlara koyabilirsiniz. Youtube linkini de kendi ana sayfalarınızda, sosyal ağlarda paylaşarak dinleyicilerin beğenisine sunabilirsiniz. Nasıl ki rock ve pop müzik türlerinde böyle bir genişlemeye katılan isimler vardır; aynı şey hiç şüphesiz elektronik ve trip hop müzik üreten djler için de geçerlidir.

 

 • Başvuracağınız ikinci alan ise dj arayan gece kulüpleri ve barlardır. Klavyenizi, dj setinizi alarak onlara ”ben burada çalmak istiyorum” diyerek gereken başvuruyu yapabilirsiniz. Daha sonra tıpkı eski Türk filmlerinde olduğu gibi sahneye çıkar, performansınızı gösterir, müziğinizi dinlettirir ve beğenilirseniz haftada bir ya da iki akşamlığına anlaşırsınız. Bu işler bu kadar kolay mı dersiniz? Yaptığınız müziğin özgünlüğüne, farkına inanıyorsanız; işinizi iyi yaptığınıza inanıyorsanız neden olmasın? Ortada sürekli olarak müziklerini mükemmel üreten djler yok ki! Adım başı müzik kalitesi yükseklerde olan bir kalite yok ki! O nedenle üretmeye ve çalmaya devam.

Dj Maaşları Nasıl? 

 • Bu, tamamen nerede çalıştığınıza bağlı önce. Kimi yer var, gece için 100 lira verir size; kimi yer 300 – 400. Bu mekanın fiyat politikasına ve o mekanı ne kadar doldurduğunuza bağlı olarak değişecek. Yani asgari, azami bir ücret sınırı yok. Bununla birlikte kişi başına çalışıyor gibi olacaksınız. Zira yaptığınız müzik ne kadar etkiliyse, mekanı o kadar dolduracaksınız demektir.

 

 • Mekan da ne kadar dolu olursa, orada yiyecek içecek ve giriş ücreti verecek olan müşteriler de mekana para akıtmış olacağız. Akan paradan nasibinizi bol bol alacağınıza emin olabilirsiniz.

 

 • Aynı zamanda ücretini belirleyen diğer faktörde mekanda haftada kaç gün çıkacağınız gerçeğidir. Ne kadar çok çıkar sahnede ne kadar çok kalırsanız o kadar çok kazanma şansınız olacaktır.

 

Dj’lik Kursları Var mı? Nerelerden Djlik Öğrenebilirim? 

 • Ses mühendislerinin düzenlediği ve tertiplediği djlik kursları mevcuttur. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde djlik alanı eğitim alanında da boy göstermeye başlamıştır. Çünkü dj’lik, artık ana akım bir olay haline gelmiştir. Herkesin bir şekilde ilgisini merakını çekmeyi başaran dj’lik mesleği profesyonel arenalarda öğrenilen ve öğretilen bir iş kolu olarak uzaktan bize göz kırpıyor.

Djlik İş İmkanları Ne Durumda? 

 • Giderek genişleyen bir skalada djlik, kendisine ortam ve çevre bulmaya devam ediyor. Bu yüzden siz çalıştıkça, güzel müzikler üretip sağlam soundlar elde ettikçe işsiz kalmanız pek mümkün görünmüyor.

 

Nasıl Popüler Bir Dj Olabilirim? 

 • Geldik son sorumuza sevgili parlak fikirler okurları. Bir dj için popüler olmak, bir dj olmaktan daha zordur elbet. Bunun da adım adım kat edilmesi gereken yollar mevcuttur. Birincisi ortam yapmak, çevre yapmak olacaktır. Bunun için birçok ev partisine katılmanız, orada çalmanız, dans ettirmeniz ve hareket / enerji yaratmanız gerek. Müzik bir enerji olayıdır. Özellikle dj’lerin çaldığı müzik türleri.

 

 • Bunun dışında bol bol üretmeli, çalışmalı özgün tınılar ve melodiler üretmelisiniz. Ama dediğimiz gibi öncelikli hedefiniz ortam yapmak. Ve kaliteli ses mühendisleri ile çalışarak alt yapınızı üst düzey bir alana çekmek. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Yorum yapın