Doğal ve Samimi Ofis Mi Kurumsal İş Yeri Mi?

Nerede çalıştığınız işinizin niteliğini ve sonuç olarak ortaya konulan ürünün, eserin kalitesini belirleyen biricik faktörlerin başında gelir. Bana nerede çalıştığını söyle sana ne kadar başarılı olabileceğini söyleyeyim gibi bir söylem geliştirilebilir bu hususta.

Kimi iş yerleri kişiye öyle kötü hissettirir ki uyandığımızdan ve işe gitme aşamalarına kadar ayaklarımız ters ters gider. Yediğimiz kahvaltıdan bile zerre haz almayız. Bu iş yerinin kurumsal olması mı doğal ve samimi olması ise kişiden kişiye değişir.

Kimileri disiplini, soğuk ve gri iş yeri ortamlarını sever. Kendini tam olarak çalışıyor hissetmesi için kurumsal kurallarla işleyen ve öyle renklerle bezenmiş bir iş yerinde çalışma fikri insanlara cazip gelebilir. Tek katlı bir ofis ortamından ise 50 katlı bir gökdelenin 48. katında çalışmak, takım elbiseli ve laptoplu çalışma arkadaşlarıyla birlikte o bilindik dev asansörlere binmek, birilerine siz diye hitap edip birilerinden siz hitabını duymak tam bir kurumsal kimliğin insanlara doğrudan hücumudur.

Bu hücum şekilleri kana bazen profesyonellik olarak sızar bazen ise tam bir sıkıcılık olarak.

Aynı karmaşa ve kişiden kişiye değişen çelişkili hisler sıcak ve doğal diyebileceğimiz samimi ofis ortamlarında da insana nüfuz eder. Kimileri için iş yerinin tıpkı bir ev gibi olması işe gitmek ve işten keyif almak için katıksız bir moral kaynağı iken bazıları için ise amatörlükten ileriye gidemeyen bir tekdüzeliktir. Bu ne biçim iş yeri, herkes el ense, böyle olmaz, derhal kurumsallaşmalıyız diye düşünse de ofis ortamı aynı doğallıyla akıp gider.

Sonuç olarak insanlar ve çeşitlilikler var oldukça insanların tercihleri ve yönelimleri de farklı olacak. Bu farklılıklar da iş yerlerindeki detaylara kadar indirgenebilecek kadar çeşitli olacak. Parlak fikirler olarak size bugün kurumsal iş yerlerinin artı ve eksi yönlerini sunacağız elimizden geldiğince. Ve de yine aynı şekilde doğal ve samimi ofis ortamının hem artı hem eksi yönlerini tüm detaylarıyla aktaracağız.

Böylece bu yazımızı okuduktan sonra kurduğunuz ya da çalışmak üzere adım attığınız iş yerinin nasıl olması gerektiğini önceden sezip hissedebilecek ve bunu somutlaştırmak adına adımlar atabileceksiniz.

Ofisi Nasıl Yaratıcılığı Artıracak Şekilde Dizayn Edebiliriz? ofis gibi ortamlarda yapılan işler genelde tek düze ya da sarpa saran tarzda değil yaratıcılığa odaklı, metin odaklı işlerdir. Reklam ofisleri, senaryo ofisleri gibi ofisleri nasıl dizayn edersek kişi kendini ve zihnini daha özgür hisseder? Daha özgür hisseder de kendini bir devlet dairesinde olmaktan kurtulur? Biliyoruz kafanızda deli sorular ve cevapları her zamanki gibi yine burada. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Kurumsal İş Yerinde Çalışmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

  • Evvela kurumsal iş yerleri tamamen iş odaklıdır. Bu nedenle kaytarmanıza, tembellik yapmanıza, zihninizin dağılmasına yol açacak tüm faktörlerden uzaktır. Bu nedenle işinizi hiçbir ekstra yönergeye kaymadan açık açık yapabilirsiniz. Bu da en çok patronların, müdürlerin, yönetici asistanlarının işine gelir.

 

  • Kurumsal iş yerlerinde ben bir sigara içeyim de geleyim diye yarım saat ortalıklardan kaybolma imkanınız yoktur. Bunu denerseniz çok geçmeden fark edilir ve ilk uyarınızı alırsınız. Tekrarlarsanız uyarılar cezaya cezalar da işten atılma noktasına kadar gelir. Bu nedenle ciddi işlerin ciddi ciddi yapılacağı yegane yerlerdir kurumsal iş yerleri.

 

  • Kurumsal iş yerlerinde ilişkiler de kurumsaldır. Bu da ilişkilerin ve iletişimlerin saygısızca, haddini aşan şakalarla, sen ithamlarıyla dağılıp yok olmasına engel olmak demektir. Herkes haddini bilir ve karşı tarafa saygılı olmak zorunda olduğunun da farkındadır. Bu da sizi çalışma arkadaşlarınızın lakayt ya da haddini aşan el ve dil şakalarından korur.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Türkiye'deyken Amerika'da Kısa Sürede Şirket Kurmanın Yolu

 

  • Kurumsal iş yerlerinde maaşlar da tıkır tıkır ödenir. Servis kullanımınız da sağlanmıştır. Haklarınız tamamen koruma altındadır ve onları kullanmak da sizin hakkınızdır.

Kurumsal iş yerindeki tipler takriben üç aşağı beş yukarı böyledir. Takım elbiseli erkeklerin ve yine takım giyinmiş kadınların genelde sadece iş konuştuğu, bazen topluca gülünüp genelde sadece çalışma odaklı takınılan yerlerin hepsi kurumsaldır. Kurallar önceden bellidir. Çalışma saatleri ve maaş günleri bellidir.

 

Kurumsal İş Yerinde Çalışmanın Eksi Yönleri Nelerdir? 

  • Oradaki resmiyet ve kurallar dizgesi sizi boğabilir. Ellerinizi kelepçeli ayaklarınızı prangalı hissedebilirsiniz. Fazla ciddi işleri sevmeyen bireyler için hiç de uygun değildir kurumsal iş yerlerinde çalışmak.

 

  • Her hareketinizi gözlemleniyor, her adımınızı takip ediyor gibi hissedebilirsiniz. Bu da belli bir noktadan sonra hem enerjinizi, hem de motivasyonunuzu düşürür.

 

  • Mobbing denilen uygulamalar her zaman için kurumsal iş yerlerinde cereyan eder. Oradaki katı kurallardan biri de yeni gelenlerin eskiden beri orada olanların hışmına uğramalarıdır. Bu da çeşitli derecelerden cehennem azabı ile eş değerdir.

 

  • Kurumsal iş yerlerindeki ilişkiler her zaman belli bir mesafeden ve olabildiğince göstermeliktir. Bu sahtelik de sizi her zaman sıkabilir. Bununla birlikte müdüre yamanma çalışmaları ve benzeri durumlar da size parası da işi de yeter artık diye isyan ettirebilir.

 

Mobbing Nasıl Yapılır-Kaçınmanız gereken davranışlar neler? adlı makalemizi de buraya bırakalım. Kurumsal iş yerlerinin arka yüzünde maalesef ki hala devam etmekte olan mobbing uygulamasının nasıl olduğunu ve kaçınmanız gereken davranışların neler olduğunu merak ediyorsanız tıklayın ve zorlu çalışma koşullarına karşı önleminizi şimdiden almış olun.

 

Doğal ve Samimi Ofis Ortamında Çalışmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

Bir kere görselde de gördüğünüz üzere patronunuzla selfie / özçekim yapacak kadar rahat bir ortamda çalışıyor olacaksınız. Hatta çoğu ofis ortamı öyledir ki akşamüstüne kadar çalışıp iş çıkışı patronundan tüm yetkililerine kadar bir yerlere gidip bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Bu da elbette ki insanı tüm huzursuzluklardan arındırıp özgür hissetmesini sağlayan hürriyet biçimleridir.

 

  • Kişi adeta sıcak ve samimi ofis ortamlarında çalışınca, evden işe bir başka eve gidiyormuş hissiyle gider. Sanki çalışmaya değil de ev değiştirmeye gidiyormuş gibi. Bu da sizin enerjinize, mutluluğunuza doğrudan doğruya birincil elden yansır.

 

  • Ofis ortamında tam bir aile havası vardır. O gün herhangi bir aksilik için izin almanız gerektiğinde ikiletmeden izninizi alabilirsiniz. İnsanlar birbirleriyle sadece iş için konuşmaz. Candan muhabbetler, sıkı sıkıya dayanışmalar hep böylesi ofis ortamlarında kendini gösterir.

İşte ofis ortamında çalışan bir kadın arkadaş. Onun yerin mi olmak istersiniz? Yoksa onun yanında çalışmak mı? Sanırım sorduğumuz her iki soru da güzel cevaplara gebe. Siz ne dersiniz?

 

Doğal ve Samimi Ortamda Çalışmanın Eksi Yönleri Nelerdir? 

Doğal ve samimi ofis ortamında çalışmanın eksi yönleri yok denecek kadar azdır. Ancak şu da bir gerçektir ki bazıları iş ile eğlenceyi birbirine karıştırabilir böylesi ortamlarda. Yani işin dozunu biraz olsun kaçırabilir.

İnsan kendini evinde hisseder ve evinde nasıl takılıyorsa öyle takılmaya başlarsa bekleyen işler ertelenmeye, sarpa sarmaya ve en sonunda telafi edilemez bir noktada geç kalmaya başlar. Bu da böylesi ofis ortamlarının en büyük dezavantajıdır.

Samimiyetin dozunu kaçıranlar da cabası. İşe bilerek geç gelenlerden tutun da işini bilerek askıya alanlar. Ders anlatılırken telefonuyla oynayan çocuklara benzerler.

Yorum yapın