Doktorluk mesleği iş imkanları ve olanakları

Dünyanın en güzel ve en eski mesleği olan doktorluk şifacılık, şamanlık, sıhhatçilik gibi terimlerle anılmaktadır. Bugünkü yazımızda sizlere doktorluk mesleğini yapanların hayatından, ne gibi zorluklarla mücadele içerisinde olduklarından ve ne gibi rahatlıkları olduğundan bahsedeceğim.

Doctor photo

Kısacası bu kazançlı mesleği yine olumlu ve olumsuz yanlarıyla biraz sorguya çekelim bakalım. Umarım bu mesleği edinmek isteyenlere ya da bu kişileri anlamak isteyenlere faydası dokunur.

1) Özellikler

BİR DOKTOR GÖRDÜĞÜNÜZDE ONU KIRIŞIK VÜCUDUNDAN, GÖZLÜKLERÜNDEN, KEL KAFASINDAN VE HAFİF GÖBEĞİNDEN; GRİ SAÇLARINDAN TANIYABİLİR AYIRT EDEBİLİRSİNİZ..

 
Yaa… Öyle filmlerdeki gibi cool yakışıklı 1.85 fit vücutlu, atletik adam beklemiyordunuz heralde. Nihayetinde bu adamların yaptığı iş diğer hiçbir meslek mensubunda olmadığı kadar ciddiyet, sabır, dikkat ve konsantirasyon ihtiva etmektedir. Dahası bu elemanların sağlam bir doktorum diyebilmesi için geçirmesi gereken 6 senelik tıp okulundaki işkenceleri, ondan da ötesi LYS, SBS… gibi sınavlardan okkalı bir başarı elde etmek için verdiği çabalar, stajyerlik döneminde üzerine bindirilen hastanelerin acillerindeki yükler gibi onlarca şey onları ciddi manada yıpratmaktadır. Öyle cool adam görüntüsü çizmesi neredeyse olanaksızdır bu dostlarımız çünkü bu kazançlı meslek doğasında bir üzüntü keder mücadele ihtiva etmektedir.

2) Fiziksel görünüş ve karizma

DOKTORLUK MESLEĞİ MENSUPLARI HER NE KADAR BURUŞUK OLASADA GAYET KARİZMALARI VARDIR; ÇÜNKÜ ONCA İNSANIN HAYATI, SAĞLIĞI ONLARIN ELİNDE

 
Eskiden kız istemeye gidildiğinde kız tarafı mesleğini sorduğunda doktor denilince akan sular dururmuş, bunun da bir sebebi var elbet sonuçta bir doktror toplumda asla ölmeyecek ve hep gerekli en önemli işlerden birini yapmaktadır.

3)Maaşları ve parasal imkanları

BİR DOKTOR GENELDE KOLAY KOLAY MADDİ SIKINTI ÇEKMEZ, PARA İÇİNDE YÜZMESELRDE EN KAZAÇLI MESLEK GRUPLARI ARASINDA HEP DOKTORLAR İLK SIRALARDADIR. HELE DE CERRAHLIK SÖZ KONUSUYSA 1.’LİK ONLARIN ELİNDEDİR.
Mesleğe yeni başlamış bir pratisyen hekim günümüzde 7000TL maaş ile işe başlamaktadır(çok rahat kazançlı meslek statüsüne giriyor bu sayede). Bu en düşük kariyeri olan doktorun aldığı maaşdır. Eğer özel bir hastanede hatta kendi özel muaynehanesinde cerrahlık yapan bir doktor söz konusuysa aylık 40 000-50 000 TL gibi kazançlar söz konusudur. Ama doktorluk mesleğini sırf kazanç için yapayım derseniz mümkünatı yok bu mertebelere çıkmanınızın. Sonuçta ortada bir işadamı ya da tüccar yok meslek denilen şey sevilerek ve yetenekler kullanılarak bir hobiymişçesine yapılmalıdır. Aksi halde bu işte başarı olasılığınız çok düşer. Zaten sırf para için bu kadar emek harcamak gerçekten akıl karı değil. Zira aynı emek başka mecralarda sarf edilse bu rakamların çok daha fazlasına çok daha kolay erişilebilir. Her meslekte olduğu gibi doktorlukta da mühim olan işinizi severek haz alarak yapmaktır.

4) Gerekenler

DOKTORLARIN BEYİNLERİNİN OLDUĞU GİBİ ELLERİNİN DE İŞLERİNE YATKINLIĞI ÖNEMLİDİR. HAŞA EN UFAK BİR EL TİTREMESİ BİR BEYİN AMELLİYATINDA SANİYELER İÇERİSİNDE HASTAYI KAYBETMEYE SEBEBİYEYET VEREBİLİR.
 
 
 
Doktor olmak istiyorsanız elleriniz titrememeli” deyimi maalesef şehir efsanesi değil. En azından el yatkınlağınız olmalı. Bende yok o iş derseniz bu meslekte zirveyi tutturmanız gerçekten zor.

5) İş saatleri

BİR DOKTORUN ÇALIŞMA SAATİ NEREDEYSE HİÇBİR MESLEKTE BU DENLİ YOĞUN DEĞİLDİR. ÇOCUKLARINIZIN DOĞUM GÜNLERİNİ, YAKINLARINIZIN BULUŞMALARINI, DAVETLERİNİ UNUTUN DİYEBİLİRİZ. AMANSIZCA EĞLENMEK BU ADAMLAR İÇİN MAALESEF MÜMKÜN DEĞİLDİR.
Önce sabahın köründen akşama kadar mesaini bitir sonra acildeki nöbetine git orada 24 saatlere varan sürelerde onlarca yüzlerce yaralıya hastaya bak sonra tekrar sabahın köründe kalk tekrardan mesai…
 
 Bu işin hakkaten sonu yok arkadaşlarım sosyal hahatınız hastane-ev-yol üçgeninde sınırlı kalmak zorunda kalacaktır. Bizden uyarması… Üstelik maalesef bu yoğun çalışma saatlerine rağmen ülkemizde yeteri kadar doktor istihdamı ve de maaşı maalesef diğer gelişmiş ülkelere kıyasla yok. Ancak son yıllarda sağlık konusunda yapılan atılımlar bir nebze rahatlatmış olsada daha çok yol alınması gerekmekte. Her ne kadar kazançlı meslekler arasında sayılsada sırf para için mesleğin icra edilmememsi gerektiğini unutmayın!

6) İş şartları

BİR DOKTOR HER GÜN KARŞILAŞACAĞI KANLI, MİKROPLU BOL KUSMUKLU, BOL VÜCUT SIVILI MANZARA KARŞISINDA DİRAYETLİ OLMAK DURUMUNDADIR. BU İŞİN FITRATINDA BU OLSADA BUNLARA KATLANAMAYACAK BÜNYELERE BU MESLEK TAVSİYE EDİLMEZ.ZATEN DOKTORLUĞUN KAZANÇLI MESLEK OLMASINDA BUNUN DA PAYI VARDIR.
Doktorların bir süre sonra sadist oldukları bir çok psikolojik analizlerde zikredilir. Sadist olmak zorunda oldukları için onları suçlamaya da hakkımız yok; çünkü birilerinin de bu işi yapması gerekiyor ve bu işi yaparken tiksinme, iğrenme durumlarından da arınması gerekmekte haliyle.

7) Kişilik Özellikleri

DOKTORLAR KARAKTERLERİ GEREĞİ FEDAKAR VE YARDIMSEVER OLMAK DURUMUNDALAR.
 

 

 
Bizlerin olağanüstü durumlarda, olağan durumlarda kahramanları olan bu dostlarımıza müteşekkkür olması gerekmekte, çünkü hakikaten sağlık herşeydir ve biz sağlığımızı ilk olarak kendi hareketlerimize ikinci olarak bu dostlarımıza borçluyuz.

DOKTORLUK İÇİN GEREKENLER

Yorum yapın