DÖNERCİ DÜKKANI AÇMAK-Maliyet ve Karlılık – Röportaj

Merhabalar arkadaşlar.. Hafta içinin son gününde hepinize şimdiden iyi tatiller, iyi hafta sonları dilerim.:) cumartesi de çalışanlara ise 2 kat fazladan sabır diliyorum.
Tatile girerken; tek tek yazılar halinde yayınladığımız kazançlı girişimler örneklerine devam ediyoruz. Aslında büyüklü küçüklü, akla hayale sığmayacak derecede iş fikri örnekleri mevcut. Ama şimdilik bu hızda yazabiliyoruz maalesef.. İlerleyen günlerde de eklemeye devam edeceğiz tabi..

Şunu da yeni sekmede açın muhakkak: Kebapçı dükkanı açmak istiyorum-Cidden Karlı Mı?

meat photo

Röportaj

Y. S. 11 yıldır Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde dönerci dükkanı işletiyor. Çorlu’nun dönerciler çarşısında dükkanı bulunan Y.S. ile dönerciliğin püf noktalarını, müşterilerin beklentilerin ve sektörün geleceğini konuştuk.

– Çorlu’da dönerciler çarşısı adıyla bilinen bir caddenin olması, buranın döneriyle meşhur bir ilçe olduğunu gösteriyor. Çorlu kışı ve soğuğu ile meşhurdur derler. Şimdi buna bir de döneri ekleyebilir miyiz?

– Diyebiliriz. Sadece bu çarşıda 10 – 11 tane dönerci var. Çorlu’da ise 100’den fazla dönerci iş yapıyor. İlçemiz döneriyle, bilhassa tavuk döneri ile meşhur. Belki size abartı gelecek ama sırf döner yemek için İstanbul’dan Çorlu’ya gelen insanların olduğunu biliyorum.

 

– Çorlu’daki dönerin meşhur olmasının sebebi ne? Diğer yerlerde yapılan dönerlerden farkı nedir?

– Elbette lezzeti. Ama her dükkanın lezzeti farklı. Kimisi standart, kimisi özel soslarla ya da farklı ekmeklerle hazırlanmış.

 

– Tavuk döner genellikle öğrencilerin atıştırmalığı olarak değerlendirilir. Bir hamburger ya da pide gibi değildir. Ancak burada durum böyle gözükmüyor. Galiba Çorlu’nun dönerini meşhur kılan etkenlerden birisi de müşteriler çok fazla seçenek sunması.

– Çok fazla seçenek olsa da insanlarımız tavuk dönerin o standart lezzetini de seviyor bence. Hani çayı şekersiz içenlere neden şekersiz içtiğini sorduğunuzda ”ben çayın tadını seviyorum” derler. Böyle insanlar için çaya şeker atmak çayın tadını bozmaktan başka bir işe yaramaz. Dönerde de durum böyle. Çok fazla yeni soslar, baharatlar denemek de dönerin tadını bozabilir.

 

– Böyle bir dönerci oldu mu bildiğiniz? Tamamen yeni bir tavuk döner iddiasıyla çıkıp müşterilerden beklediği geri dönüşü alamayınca iflas eden?

– Yıllar önce bu çarşıya bir dönerci açılmıştı. Sadece sebzeli döner yapıyordu. İstanbul’dan özel getiriyordu dönerini. Ama tutmadı. İnsanlar alışmış turşulu, mayonezli, ketçaplı döner yemeye. Sebzeli döner fazla marjinal geldi.

 

– Döner, artık öğrenci fast food’u olmaktan çıktı. Hamburgeri bile geçti. Bu önlenemez yükselişi neye bağlıyorsunuz?

– Türk mutfağını zengin kılan iki şey vardır. Bir tatlı, iki et. Bizim insanımız için ekmek yemedi mi doymaz derler ama yalan. O sözün doğrusu ”et yemedi mi doymaz” olmalı. Eskiden balık da ucuzdu ama pahalılaştı. Şimdi en ucuz et tavuk. Hem ucuz hem de lezzetli. Hem de insanlar masadan kalktı mı doymuş olarak kalkıyor. Siz biraz önce atıştırmalık dediniz ama buna katılmıyorum. Tavuk döner doyurucudur. Et döneri söylemiyorum bile. Bir yemek hem ucuz ve lezzetli hem de doyurucu olunca, bu yükseliş de kaçınılmaz oldu. Canı hamburger, köfte ya da iskender isteyip de yiyemeyen ne yapacak. Gidip tavuk döner yiyecek tabi ki.

 

– Yapılan birçok denetlemede bazı işletmelerin tavuk dönerde martı eti kullandığı tespit edildi. Bunların içinde ünlü markalar da var. Tavuk zaten ucuz bir şeyken insanlara onun yerine martı eti yediren işletmeler hakkında neler diyeceksiniz?

Şu İş İlgini Çekebilir:  SİMİTÇİ DÜKKANI AÇMAK-Karlılık ve Maliyet - Röportaj

– İnsanların sağlığıyla oynayan her işletme gereken cezayı almalı. Aynı zamanda devlet tarafından halka teşhir edilmeli. Ki her ikisi de yapılıyor zaten. Bunun tek açıklaması var: Açgözlülük. Daha fazla kazanmak isteyen her insan, aç gözlülüğün kurbanı olur. Bu da halkın sağlığıyla oynamaya kadar gider işte. Çünkü böyle durumlarda adamın tek bir derdi vardır: Daha fazla kazanmak. ”Ben kazanayım da nasıl olduğu hiç önemli değil” diyen kişiler insanların sağlığıyla da, ekonomisiyle de oynarlar.

 

– Dürüst işletmeler ise her zaman kazanır mı?

– Sadece dürüstlük yetmez tabi ki. Çalışkan olman lazım. İşini en doğru, en güzel şekilde yapabiliyor olman lazım. İşte o zaman ne satıyorsan sat dükkanın vızır vızır işler.

2020 yılı Editi: Dönerci açmanın modası biraz geçti. Yeni moda burger’ci açmak. Dönerden sıkıldı insanlar. Bunun yerine taze ve kaliteli etlerden yapılan özel bugerleri arıyor herkes. Bir de eskisi gibi içinde 30 gram et olan dönere 5 lira vermektense içinde 150 gram steak eti olan burgere 28 lira vermeyi tercih ediyorlar. Çünkü y kuşağı babadan zengin ve paranın kıymetini bilmiyor. Basit ve pişirmesi çok kolay bir öğün yemeğe bile servet dökebiliyorlar. Bu fırsatı iyi değerlendirin ve çağa ayak uydurun. Aski halde döner dükkanında ısrarcı olursanız yakında kira parasını ödemekte bile zorlanabilirsiniz. Serbest piyasa acımasızdır ve bu piyasada tutunabilmek için adapte olma yeteneğiniz olması lazım…

Bu hafta ele alacağımız konu yine bir küçük sermayeli girişim örneği: Dönerci dükkanı açmak.. Ya da dönercilik:) hepimizin her gün olmasa bile haftada en azından birkaç gün uğradığı, ya da en azından bir yarım döner-ayran yaptırıp yoluna devam ettiği, öğrencilerin kurtarıcı meleği olan bu kazançlı girişimi çok azımız bizzat kendimiz yapmayı düşündük değil mi?:)

Hal böyleyken dönercilik yapmak ve para kazanmak için bir dönerci dükkanı açmak nasıl bir hamledir? İyi ve kötü yanları nelerdir elimden geldiğince size sunayım dedim:

1) Rakipler

PİLAVCI, KÖFTECİ, VS. TARZDA ATIŞTIRMALIK DÜKKANLAR DIŞINDA SİZE RAKİP OLABİLECEK PEK FAZLA ALAN YOKTUR.

-Çevreyi buna göre gözlemlemelisiniz. Ama kolayı da var; köfte, pilav, çorba gibi yemekleri de eğer sermayeniz yeterliyse menünüzde bulundurabilirsiniz.

2) Şartlar

İNSANLAR SUNDUĞUNUZ TAVUK ETİNDEN ZEHİRLENMEDİĞİ SURECE HER ZAMAN MÜŞTERİNİZ OLACAKTIR.

İster 3 liraya ister 5 liraya satın, her zaman müşteri vardır. Özellikle öğrenciler dikkat etmezler detaylara..:D

3) Büyütmek İçin

MENÜ SEÇENEKLERİNİZİ GENİŞLETEREK VEYA PAKET SERVİS SEÇENEĞİ UYGULAYARAK ÇEVRENİZDEKİ İNSANLARA DAHA ÇOK HİTAP EDEBİLİRSİNİZ.

-Çevredeki esnafın öğle yemeği için size gelmesi ya da sizden yemek sipariş etmesi kazancınızı önemli miktarda arttıracaktır.

4) Sermaye

EN GÜZELİ DE, BÜTÜN BUNLARI BAŞARMAK İÇİN ÖYLE AHIM ŞAHIM BİR SERMAYEYE İHTİYACINIZ YOKTUR.

-Meşhur bir markanın bayiliğini almak isterseniz o ayrı tabi..:)

5) Kötü Yanlar

OLASI KÖTÜ YANLARINA DA DEĞİNECEK OLURSAK DÖNERCİ DÜKKANI AÇMAK; USTASIYDI, SERVİS ELEMANIYDI, GARSONUYDU, KASA SORUMLUSUYDU DERKEN ÇOK İNSANLA MUHATTAP OLMANIZ GEREKEN BİR GİRİŞİMDİR.

-Bu konuda kendimize güveniyorsanız, ben insan sarrafıyım diyorsanız o ayrı tabii:)

Evet dostlar; biraz geleneksel biraz da kazançlı girişim olan dönerci dükkanı açmak fikrinin en genel hatlarıyla iç yüzünü anlatmaya çalıştım. Şunu söyleyebilirim ki, gerçekten işiyle ilgilenecek kişiler için harika bir iş fikri olduğu kesindir. Bir sonraki kazançlı girişim fikrinde görüşmek üzere, hoşça kalın:)

6) Gereken Malzemeler

 • Döner Ocağı
 • Özel marka yazılı tabak ve mendil ile çatal/kaşık/bıçaklar
 • Personel Kıyafetleri
 • Masa ve sandalye
 • Endüstriyel Buzdolabı
 • Tost Makinesi
 • Tezgah
 • Isıtıcı klima veya elektrikli ısıtıcı

7) Hangi Belgeler Şart

 • Tapu veya Kira Kontratı
 • İkametkah
 • Yapı kullanım izni belgesi
 • İmza sirküsü
 • İtfaiye uygunluk belgesi
 • Adli sicil
 • Kimlik Fotokopisi
 • Esnaf ve sanatkarlar odası kaydı
 • Su ve elektrik aboneliği
 • Çevre vergisi ödendiğine dair dekont
 • Sermaye şirketi değil iseniz Ticaret Siciline Kayıt zorunlu

“DÖNERCİ DÜKKANI AÇMAK-Maliyet ve Karlılık – Röportaj” üzerine 2 yorum

 1. 1 DÖNER artık sizi farklı yapmak için sahada.
  Yılların vermiş olduğu tecrübe ile en iyi hazır tavuk döneri yaptığımıza emin olunuz.
  Zaten bir kez dönerimizi denemeniz yetecektir.
  Satışlarınız hemen artacak, dönerinizi yiyen bir kez daha yemek isteyecek
  Enfes kokusu, bize özel formülle yapılan sosu, marinasyonu, dizimi, traşı ile rakiplerinizden çok farklı olacaksınız.

  Franchise isterseniz mekanınızı baştan sona yapıyor ve mükemmel görsellikte bir salon hazırlıyoruz. Metrekare başı 2000 tl dir. enaz 25 metrekare dükkanınız varsa işte size fırsat.

  Hazır dönerinizin kg fiyatı 8,33 tl artı kdv dir. But göğüs veya karışık olarak sipariş verebilirsiniz. Döner salonunuz dolup taşsın istiyorsanız bize ulaşın. 1 DÖNER ®

  Yanıtla
 2. arkadaşlar ben abit gülistan döner işine girmek isteyenlere yardımcı olurum cs yaprak dönerde işletmeci eğitmeni ve franchise müdürüyüm. bana 0560 559 60 sıfır sıfır dan ulasabilirsiniz.

  Yanıtla

Yorum yapın