Donut dükkanı açmak kazandırır mı?

Türkiye’de kolayca uygulanabilecek ve kazandırabilecek iş fikirleri hakkında biraz araştırma yapan herkes mutlaka bir kafe, börekçi tatlıcı, vs. tarzda dükkan açmayı da aklından geçirmiştir. İşlek bir caddede; işinin ehli elemanlarla böyle bir girişim, büyük ihtimalle size tatmin edici kazançlar sağlayacaktır.

TÜYO: Beyler bu donut işi son zamanlarda öyle sandığınız kadar karlı değil. Bunun yerine “izmir bombası” işine girmek daha cazip görünüyor. Bu izmir bombası işinde felaket para dönüyor. Talep de korkunç seviyelerde. Ayrıca bu fikir öyle gelip geçici bir furya gibi de gözükmemekte. Şekere dayalı fikirlerden bazılarının yıldızı çabuk sönmüştü (mesela lokmacı açmak işinde olduğu gibi).

donut photo

Ama bu klasik kek-börek-çörek fikirleri dışında özellikle son yıllarda popülerleşmeye başlayan bir iş fikri daha var: Donut… Peki nedir efendim bu Donut?… Türkçe’ye çevirisi genelde “çörek” şeklinde yapılsa da; bizim geleneksel çöreklerimizden farklı bir besindir. Yabancı dizilerde veya sinemalarda dikkatinden kaçmayan varsa bilir: Amerikan polisleri arabada nöbet beklerken donut yemeyi çok severler..:) Resimde gördüğünüz gibi rengarenk, farklı tatlarda donutlarla dolu bir kutu hep yanlarındadır ve atıştırıp dururlar.

Peki?… Bildiğimiz klasik börekçi, tatlıcı veya çörekçi anlamında değil de; bire bir resimde gördüğünüz şekilde donutlar yapacağınız bir konseptin burada başarılı olma şansı nedir?…

Öncelikle arkadaşlar; donut olsun, pide olsun veya sandviç olsun.. Müşteri çekebilmenizin ve çektiğiniz müşterinin sabit kalmasını sağlamanızın birinci şartı, ürünlerinizin lezzetli ve doyurucu olmasıdır. Yani tutup da Amerikan tarzı donut yapıp satacağım diye işi yarım yamalak yapacak veya donut hakkında tam bilgisi olmayan insanlarla çalışmayın. Hatta kendiniz bu konuda biraz bilgiliyseniz ki merakınız da var demektir; kendinizi biraz daha geliştirin ve ilk etapta donut yapımına bizzat siz soyunun derim…

İkinci önemli husus ise yine diğer dükkan açma fikirlerine benzer olarak; donut satmak istediğiniz yerin konumu, işlekliği ve diğer gıda dükkanlarının yoğunluğudur. İşlek caddenin avantajı şudur ki; hizmetten temizliğe, lezzetten hıza kadar işin hakkını verirseniz; her gün yüzlerce insanın geçtiği o caddede gün içinde yeterli müşteri potansiyeli yakalamanız kesindir… Ama işlek caddelerin dezavantajını da hepiniz gayet iyi biliyorsunuz: Pahalı….:))

Daha tenha ve daha az atıştırmalık dükkanların bulunduğu yerde ise; gün içinde oradan geçen ve müşteriniz olabilecek daha az insan vardır evet… Ama sizden başka pek fazla atıştırma dükkanı bulunmamasına bağlı olarak insanların sizi tercih etme olasılığı da artmaktadır. Bir kere sizi denemeye karar verdikten sonra geri kalan kısım da; verdiğiniz hizmetle ve ürünlerinizin lezzetiyle tamamen size kalmıştır… Ayrıca; onlarca dükkandan biri olmaktansa sayılı dükkanlardan biri olabileceğiniz bir konumda bulunmak, “donut satmak istiyorum.” diyen siz cesur girişimcilerin isim yapmasını ve yeni şube ihtimalinizi kolaylaştırmanızı sağlayacaktır.

donut photo

Tabii bütün bunların dışında eğer çeşitli bayiilik veya franchising imkanları bulup faydalanabilirseniz; bütün işlerinizi bayiisi olduğunuz firmanın hali hazırda bulunan presitiji ve saygınlığı ile yapacağınız için işleriniz kolaylaşacaktır.

Yukarıda verdiğim parametreler dışında donu dükkanı açmanın bürokratik ve evrak kısmı da; diğer dükkan açmak fikirlerinde yapmanız gerekenlerle tıpa tıp aynıdır.

“Donut dükkanı açmak kazandırır mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın