Döviz Yatırımı İle Nasıl ve Ne Zaman Kara Geçilir?

Döviz yatırımı hepimizin bildiği gibi yabancı para birimleri ile Türk Lirası arasında gidip gelmek. Yani daha da açılımını yapacak olursak Türk Lirasını Dolar, Euro gibi değerlere çevirerek arada kalan yükselişlerden kar elde etmek anlamına geliyor. Döviz yatırımlarının temeli çok eskiye dayandığı için bu alanda yatırım yapan sayısı da oldukça fazla. Ancak teknolojinin de araya girmesi ile birlikte döviz yatırımları da büyük bir değişim yaşadı.

ÖNEMLİ İPUCU: Döviz yatırımını kaldıraç kullanarak tek bir pariteye yapmayın. Böylesine bir hareket uçuruma atlayıp kollarınızı çırparak uçamaya çalışmak kadar riskli olacaktır.

Döviz yatırımı nasıl yapılır? Tıklayın Öğrenin…

exchange photo

Eskiden dövizlerdeki değişimler günlük olarak takip ediliyor ve ya saatlik olarak görülen değişiklikler döviz büroları denilen yerlerden takip edilerek eldeki para döviz yatırımında kullanılıyordu. Ancak borsa öyle bir hal aldı ki teknolojinin gelişmelerine artık dur diyemeyerek bütün gelişmeleri ona devretti. Günümüz insanı döviz büroları yerine internet üzerinden bütün işlemlerini kolaylıkla yapabilir hale geldi. Döviz yatırımlarında ise anlık gelişmeleri takip etmek kolaylaştığı için daha çok kazanma ihtimali de arttı.

Dövize Para Yatırmak Şu Sıralar Riskli Mi?

Dövize yatırım yapmak en eski yatırım yollarından biri ve bu işe girişmek isteyen herkesin aklındaki tek soru ‘’Dövize şu sıralar yatırım yapsam risk alır mıyım?’’. Bu sorunun cevabı çok basit aslında. Döviz yatırımına giriş yapmanın herhangi bir dönemi yoktur. Çünkü döviz yatırımı kendi yapısı içerisinde sürekli olarak kar getiren bir alandır. Eğer internet odaklı bir döviz yatırımı yapacaksanız en uygun zamanı kollamak yerine bir an önce başlamalısınız.

Döviz yatırımı yaparken bunları aklınızdan çıkarmayın

Genellikle değişen borsa değerlerine baktığınızda günlük yükselişleri ve ya düşüşleri gördüğünüz için yatırım yapmaktan vazgeçebilirsiniz. Ancak döviz borsasında yatırımlarınızı internet üzerinden yapabileceğiniz için her saat yaşanan değişimleri göremeyebilirsiniz. Bu nedenle de döviz yatırımı konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Döviz yatırımı yapmak mantıklı mıdır?

Döviz yatırımı için internette bulunan döviz yatırım araçlarını kullanabileceğiniz için bu araçlar üzerinde size yardımcı olacak olan işlemleri kolaylıkla yapmaya başlayabilirsiniz. Mesela Forex adı verilen sistemde gün içerisinde dolar yükseldiğinde sizlere haber verilir. Siz ise hemen işlem yaparak kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak döviz üzerindeki değişimler günlük değil saatlik olduğu için saniyeler sürecek işlemler yaparak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Dövize Yatırım Yapıp Para Kazananların Sırrı Ne?

Herkes bir sırdan bahsediyor ancak sırrı bilen yok aslında. Çünkü bu işin en büyük kuralı işi kuralına göre oynamaktan geçiyor. Yani siz satranç oynarken taşların yerini ve hamlelerini bilmezseniz dövizde de kazanamazsınız. Tamamen bir taş oyunu gibi görünen dövizde borsa hakkında bilgi sahibi olmanız ve karşıdan gelecek olan hamleleri de hesaba katarak işlem yapmanız gerekir. Mesela bir iş yapacaksınız. İlk olarak bu işlemle ilgili 3 seçenek üzerinde durmalısınız:

  1. Yatırım yaptığınızda karınız ne olur?
  2. Yatırım yaptığınızda zararınız ne olur?
  3. Yatırım yaptığınız halde değişmeyen bir şey olur mu?

Eğer bu üç seçenekten karınızın olacağı seçenek daha takınsa işlemlerinizi yapabilirsiniz. Birde döviz borsasında gerçekten yanlış işlem yapmanıza neden olan fısıltılara kulaklarınızı kapatmalısınız. Çünkü çevreden dolar yükselecekmiş, Euro düşecekmiş gibi duyumlar aldığınızda artık vahiy gelmişçesine piyasayı okumayı bırakıp yanlış işlemler yapmanız oldukça olası. Bu tür bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız kulaklarınızı tıkayın.

Döviz yatırımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Döviz yatırımlarında piyasadan bi haber yaşamanız demek işlemlerinizde yanlışlar yapmanız demek. Bu nedenle piyasayı sıkı takip edin. İşlem yaparken birkaç kişiye daha danışın. Dövizlerinize yatırım sırasında ise mümkün olduğunca kurallara uyun. Fazla para kazanma hırsı ile değil bir oyun oynar gibi bakmanız gereken döviz yatırımından kar elde edebileceğinizi unutmayın.

Döviz Yatırımı Uzun Vadede Karlı Mı?

Döviz yatırımları diğer yatırımlar gibi değildir. Yani bir ev alayım da değerlensin satayım cinsinden bir yatırım yapamazsınız. Bu nedenle uzun vadeli bir yatırım değildir. Sürekli olarak yatırım yapıp kazanabileceğiniz bir sistemdir. Ancak uzun vadede kar elde edebilir miyim diye bir sorunuz varsa bu sorunun cevabı tamamen size bağlı. Eğer döviz yatırımlarınızı doğru yapar ve bir süre sonra ilgilenmekten bıkmazsanız ve deyim yerindeyse piyasanın kurdu olursanız uzun vadede karlı bir yatırım yapmış olursunuz.

En az 20 ülkenin para birimiyle yakından ilgili olarak bu ülkelerin gündemlerini sıkı sıkıya takip etmek bu işten uzun vadede kar edebilmenin gerekenlerinden birisidir. İnsanlar sadece kendi ülkelerinin siyasi, ekonomik ve toplumsal konjunktürünü takip ederek bu işi sürdürülebilir kılabileceğini zannediyor. Halbuki maalesef bu noktada çok yanılmaktadırlar

Yorum yapın