Dropshipping yöntemi ile Shopify’da satış yapmak-Adım adım

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazımda sizlere bizzat kendi dropshipping tecrübemden yararlanarak Türkiye’den bu işi nasıl karlı bir şekilde yapabileceğinizi adım adım ince detaylarına kadar anlatacağım.

ÖNEMLİ NOT: Bu yazı yayımlandığında Stripe Türkiye’den kullanılabiliyordu. Ancak artık ne yazık ki bu mümkün değil. Bu sebepten ötürü türkiye’de dropshipping işi yapmak ne yazık ki eskisi kadar kolay değil. Şu şartlar altında illa ki türkiye’de vergi vermeli ve şirket kurmalısınız. Bu şartlar altında da işinizin çok kolay olmayacağını söylemek isterim. Zira aracılık faturası keserek bunun üzerinden vergi verdiğiniz takdirde karlılığınız maalesef çok yüksek olmamaktadır.

dropshipping photo

Elbette her zamanki gibi sade, basit ve anlaşılır bir lisan kullanmaya gayret edeceğim ki hem aklınızda kalsın hem de anlaşılmaz terimlerle boğulmayın.

Bu işin kar durumu hakkında çok fazla soru alıyorum. Ever arkadaşlar bu iş doğru yapıldığında gayet karlı ve hatta sizi çok rahat milyoner yapabilecek potansiyele sahip bir iş fikridir. Mesela şu linkten halihazırda satılık olan shopify mağazalarını inceleyin. Ortalama karlılığın 15 000- 20 000 $ civarı olduğunu görebileceksiniz. Bakın gelir demiyorum kar(profit) diyorum. Satılık stoksuz e-ticaret mağazaların en kötüsü bile 2-3k net karlılığa sahip.

İlk olarak bu işi yapacak olanların önünde bir yol ayrımı olduğunu belirtmem gerekiyor. Bu yollardan ilki “Amazon vasıtasıyla satış yapmak” diğeri ise “Shopify, wordpress, woocommerce gibi yazılım altyapı şirketlerini kullanarak bizzat kendi sitenizde, kendinize çalışarak satış yapmak“.

Şimdi bu iki yoldan hangisinin daha avantajlı olduğunu sorabilirsiniz. Elbette ki böylesi bir soru karşısında sizlere net bir cevap veremeyeceğim zira her iki yolun da kendine has artıları ve eksileri mevcut. Şimdi gelin bu artıları ve eksileri ele alalım.

1) Amazon ile dropshipping yapmak

Artıları:

– Trafik çekme derdi yok çünkü Amazon’a ziyaretçi bir şekilde geliyor ve sizin mağazanıza da öyle ya da böyle uğruyor
– Çok daha az reklam bütçesi gerekiyor.
– Uzun vadede güven inşa etmesi daha kolay (Amazon kaliteli satıcılara puanlama sistemi ile dolaylı yoldan kefil oluyor)

Eksileri

– Mağaza tam olarak sizin değil.
– Müşterilerin kişisel verileri sizin değil ve bunlara asla ulaşamıyorsunuz.
– Eski müşterilere tekrar satış yapma imkanınız yok.
– Kendinize bir marka yaratamazsınız.
– Amazonun koyduğu kurallara uymak zorundasınız.

2) Shopify (ya da woocommerce, wordpress gibi platformlar ile) ile dropshipping yapmak

Artıları

– Dükkan sizin ve kimsecikler satış yöntemlerinize karışmıyor, yani özgürsünüz.
– Marka yaratmaya ve kurumsallaşmaya daha müsait
– Kuralları siz koyuyor ve neredeyse kimseden emir almıyorsunuz (Reklam vereceğiniz mecra olan Facebook ve Google’ın kurallarını saymazsak)
– Patron sizsiniz
– Müşterilerin kişisel verileri size ait ve mail pazarlaması yoluyla tekrar satış yapma imkanınız mevcut.

Eksileri

– Trafik çekmek için reklam bütçesi ayrımak ve risk almak zorundasınız.
– Ödeme sistemi entegre etme konusunda biraz zorlanacaksınız Türkiye’den bu işi yapıyorsanız epey zorlanacaksınız. (Malum paypal yasaklı ve Türk bankaları da sanal pos vermek için size 40 takla attırırlar)
– Müşterinin gözünde güven inşa etmek çok daha zor; çünkü arkanızda size kefil olan bir Amazon yok.

——————————

Yukarıdaki kritiği incelediğimde Shopify ile dropshipping yapmanın nispteten daha zor ama çok daha kazançlı ve uzun soluklu, kalıcı olduğunu düşünüyorum. Tabi elbette bu benim şahsi görüşüm.

Zira halihazırda dükkanınıza trafik gelmiyorken satış yapabilmek emin olun ilk etapta çok daha çetrefilli yollardan geçmenizi gerektirecektir.

Bu sepele sizlere bu yazımda Shopify ile dropshipping yapmaktan bahsedeceğim. Yani daha zor olarak kabul ettiğim yolu anlatacağım ki; daha çok şey öğrenebilesiniz.

Adım 1- Shopify’a kayıt olup mağaza açmak ve alan adı satın almak

Arkadaşlar bu aşamada şuradaki linke tıklayarak
14 günlük ücretsiz kayıt imkanı kazanmış olacağınızı belirtmek isterim.

Şimdi ise Shopify’dan alan adı satın alacaksınız (ben başka şirketlerden alan adı satın almanızı öneririm çünkü Shopify’da domain şirketlerine göre daha yüksek rakamlar talep ediyorlar).

Mağazamızı açtıktan, ismine karar kıldıktan ve alan adını satın aldıktan sonra diğer adımlara geçebiliriz. Ayrıca unutmadan bu aşamda kendinize bir tasarımcı bulup logo tasarlattırın. Bütçeniz kısıtlı ise nette ücretsiz logo tasarlamanıza olanak tanıyan bir sürü web-site var. Onlardan birine üye olup da bu işi hızlıca ve para ödemeden halledebilirsiniz.

Adım 2- Ürün tedarikçisi (supplier) bulmak

Arkadaşlar, eğer halihazırda bir üretici iseniz ve yurtdışına satılmaya hazır kendi ürünleriniz, şirketiniz var ise tedarikçi bulmanıza lüzum yok. Ürünlerinizin resmini çekip açıklamalarıyla birlikte hemen yayınlayabilir ve sanal pos işini de hallettikten sonra kısa sürede satışa hazır hale getirebilirsiniz. En nihayetinde de aylık 30 dolara e-ticaret sitesi sahibi olmuş olursunuz. Bu yöntemle satış yapanlara ise “dropshipping ile satış yapan satıcı” değil de “konvansiyonel yöntemle” yani “geleneksel yöntem ile satış yapan satıcı” deriz. Geleneksel e ticaret ile dropshipping (stoksuz e-ticaret) karşılaştırması için tıklayınız.

Ancak ezici bir çoğunluğunuzun ilk etapta “geleneksel yöntemlerle satış yapabilecek satıcı olmadığı” ve halihazırda satabileceği kendi ürünleri olmadığı varsayımıyla “dropshipping supplier” yani dropshipping tedarikçileri meselesine detaylı değinmek istiyorum.

Eğer bizzat kendinizin stoklamadığı ve kargolayamayacağı malları satmak istiyorsanız sizin ihtiyacınız olan tedarikçiler de sıradan tedarikçi değil “dropshipping tedarikçileri” olacaktır.

Misal kulaklık satacaksanız bunun için nette “kulaklık dropshipping tedarikçisi” şeklinde arama yapmanız gerekecektir.

Shopify şu anda dropshipping işi yapacaklara kolaylık olması adına Oberlo ile anlaşmış vaziyette. Siz de Shopify’a üye olduktan sonra uygulamalar kısmından Oberlo’yu indirip kısa sürede milyonlarca Aliexpress ürününe ulaşabilir ve bunları da kısa sürede mağazanıza yarı otomatik şekilde ekleyebilirsiniz.

Tabiki sadece Oberlo’ya mahkum kalmayacağız. Uygulamalar kısmında tedarikçi bulmaya yarayan düzinelerce şirketin Shopify uygulamasını bulabilir ve indirebilirsiniz.

Bu uygulamaların birçoğu genel olarak aynı prensipte çalışmaktalar. Yani birçoğu Aliexpress’teki veya Çin’deki başkaca dropshipping yapan şirketlerin ürünlerini kategorize edip sitenize kolayca eklemeye yaramaktadır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İş fikrinizi pazarlamak her şeyden önemlidir.

Adım 3- Ödeme sistemini entegre etmek

Bu işi yapanların %90’ı ödeme sistemi olarak Paypal’ı kullanmakta.

Yukarıda da bahsettiğim o koca Paypal dünyanın her yerinde serbest ama bizim güzide ülkemizde maalesef yasak. Burada bunun nedenlerini sorgulayacak değilim; çünkü burası siyasi bir site değil. Bizimkiler paypal’a “sunucularını burada tut” demiş hizmet verdiği her ülkede bu talebe uyan paypal ise maalesef bizim ülkenin talebine uymayıp hizmetleri durdurma kararı vermiş. Yani şimdi kimin haklı olduğunu bilemedim. Neyse artık olan olmuş…

Sadece Paypal değil, 2Checkout gibi başkaca global ödeme şirketleri de Türkiye’den çekilmiş vaziyetteler.

Bizlere ise kala kala Stripe kalıyor.

Şimdi size Stripe’ı enregre etmeden önce ve entegre ettikten sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazacağım.

Stripe gibi ödeme sistemlerinin hemen hemen birçoğu sizlerden belirli kriterleri yerine getirmenizi ister. Mesela sitenizde “Privacy Policy” yani “Gizlilik Politikası olmalı, “mesafeli satış sözleşmesi” olmalı, “Refund Policy” yani “ürün iade politikası” bulunmalı… Tüm bunları bir avukata yazırabileceğiniz gibi başlangıçta diğer sitelerden ilham alarak yazabilirsiniz. Ayrıca operasyonları yönettiğiniz adres (bu adres mevzusu çok önemli ve aşağıda tekrar değineceğim) ve iletişim kanalınız net bir şekilde görünmeli.

Yine; bu ödeme sistemi şirketlerinin neredeyse hepsi ne hikmetse “dropshipping işine sıcak bakmamaktalar” lakin müşterilerinin önemli bir kısmı dropshipping ile satış yapanlardan oluşmaktadır. Hatta Stripe’ın “prohibited listesinde” yani yasak sektörler listesinde bile “dropshipping ile satış yapmak” yazmakta.

Bu aşamada Stripe’a bir Amerikan adresi ile EİN numarası, telefon numarası girmek gerekiyor (EİN numarasını ilk 500$’lık ödeme alana kadar girmeseniz de olur ancak sonradan istiyorlar haberiniz olsun). Nette araştırdığınızda birçok kişi söz konusu Amerikan adresini fake girmeyi yani “haritadan rastgele bir adres bularak” bu adresi Stripe paneline yazmayı tavsiye ediyor. Ben pek önermiyorum lakin işleri büyütene kadar bu derme çatma yöntem ile idare edebileceğinizi de söyleyebilirim. En nihayetinde başarılı bir start-up yaratmak için bazı risklere ve zorluklara katlanmak durumundasınız.

Eğer Stripe’a başarılı bir şekilde üye olursanız size 1-2 gün sonra mail atabilirler. Bu mailde tedarikçilerinizin kimler olduğunu ve işi ne şekil yürüteceğinizi sorabilirler. Sakın ola açık verip de “Salt dropshipping ile ticaret yaptığınızı söylemeyin”. Eğer söylerseniz size “üzgünüz ama sizinle çalışamayız, siz high risk iş yapıyorsunuz” minvalinde bir mail atacaklardır. Hatta bu mailde “dropshipping ile ticaret yapan firmaların bazılarıyla çalışıyoruz ama sizin işiniz riskli olduğu için sizinle çalışamayız çünkü bizim iş ortaklarımız yani bankalar bize belirli sektörlerde ticaret yapanlara hizmet vermemiz için dayatıyor” anlamına gelecek şeyleri de İngilizce olarak belirtebilirler.

Arkadaşlar Stripe burada “ kızının evlenmesini çok isteyen ama buna rağmen kızına aşık olan ve onu isteyen yakışıklı adamdan da bir o kadar nefret eden ve kızını vermemekte direten babanın durumuna” benziyor. Bu çelişkiye aldanmayın, kafanıza takmayın. Şu anda yeryüzünde dönen ticaretin %38 gibi devasa bir kısmı dropshipping ile yürüyor. Böylesine pazar payını komple kaybetmeyi kimse göze almaz. Yaptıkları tek şey kendilerini biraz naza çekmek…

Değerli okur; Amerika’da işler hep böyledir. Düzinelerce saçma kural koyarlar ama kimsecikler o kurallara adamakıllı uymaz. Herkes o kuralları bir şekilde çiğner ve kural koyucuya borçlu hale gelir. Kural koyucu da kuralı hiçbir zaman uygulamaz ta ki işler rayından çıkana kadar… Yani anlayacağınız Stripe bu noktada Amerikalı olduğunu belli edercesine rolunü oynuyor. Bu tarz saçma çelişkilere fazla takılmadan he deyin geçin.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta eğer gerçekten öyle ise satışlarınızın bir kısmını geleneksel yöntemlerle yaptığınızın veya dropshipping yaptığınız ürünlerin son derece kaliteli ve dayanıklı ürünler olduğunun mesajını vermek (yalan söyleyin demiyorum her daim olabildiğince gerçeği söyleyecksiniz). Stripe ile aranız bozulmasın istiyorsanız bozulmaya müsait ‘elektronik oyuncak‘ gibi ürünlerden ve gıda sektöründen de uzak durmanızda fayda var.

Adım 4- Pazarlama yapmak

Mağazayı açtınız, ürünleri dizdiniz, kredi kartıyla ödeme sistemi yapılmasına olanak tanıyan Stripe’a üye oldunuz şimdi ise sıra pazarlamaya geldi.

Ben bu konuyu nasıl anlatırsam anlatayım, neresinden başlarsam başlayayın hep eksik ve noksan kalacak. Zira pazarlama; söylenmesi kolay ama yapılması ustalık, sanat, yetenek gerektiren bir eylemdir. Dijital pazarlama konusunda bizden de destek alabilirsiniz.

Shopify ile dropshipping yapanların %90’a yakını pazarlama için Facebook’u ve Google Adwords’ü kullanmaktalar. Özellikle de Facebook bu konuda daha önde diyebilirim.

Facebook’a reklam vermenin incelikleri, sırları ise maalesef buradan anlatılamaz (Linkteki makalemi boş vaktinizde okuyarak kısa bir ön bilgi alabilirsiniz). Zira dijital pazarlama ancak tecrübe ile deneme-yanılma methoduyla öğrenilebilir. Size “zengin edecek Facebook reklam verme taktikleri” tarzında başlıklarla eğitim seti kitlemeye çalışanlara fazla itibar etmeyin. Dediğim gibi maalesef bu işin belirli, değişmez ve sabit bir tekniği yok! Şurası da bir gerçek ki dijital pazarlama geleceğin mesleğidir.

———————————

Arkadaşlar dropshipping demek oturduğunuz yerden hiç çalışmadan emek sarf etmeden, bilgi sahibi olmadan para kazanmak demek değildir.

Eğer az çalışarak büyük paralar kazanılabilecek bir iş arıyorsanız yukarıdaki mavi yazı linkindeki sayfamızdaki makaleden de anlayabileceğiniz üzere halihazırda karun gibi varlıklı olmanız ve bu servet ile yatırımlar yapmanız gerekmektedir veya cidden üstün zekalı ve süper yaratıcı olmanız lazım…

Bakın bu noktada Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüne atıf yapacağım: “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Demem o ki arkadaşlar, her işte olduğu gibi dropshipping ile satış yapma işinde de mühim olan pazarlama denemeleri yaparak, çalışarak çok az kişinin vakıf olduğu satış tüyolarına ve tekniklere erişebilmek ve daha da önemlisi bunları uygulayabilmek, tatbik edebilmektir…

Sizlere başlangıç olarak önerim odur ki; hangi ürünü satarsanız satın Facebook’da reklam verirken her ürünü veya mini-kategoriyi 10-20 dolarlık mini bütçeler ile teste tabi tutun. Bu sayede hangi ürünlerin satışa hazır olduğunu hangilerinin daha karlı olduğunu test etme fırsatı bulabilirsiniz. Benim ve birçok üstadın taktiklerinden birisi de budur.

Umarım ticari hayatınızda attığınız bu adımı başarıyla sonuçlandırır ve ülkemize döviz getirecek cinsten bağımsız ve güçlü teşebbüsler, markalar, web-siteleri yaratarak taçlandırırsınız.

Parlakfikirler admini Mehmet Görünmez olarak sizlere verebileceğim naçizane gerçekçi tavsiyeler şimdilik bunlardan ibarettir. Sormak veya danışmak istediğiniz hususlar olursa aşağıdan, yorum kısmından bana ulaşabilir ve suallerinize elimden geldiğince cevap bulabilirsiniz.

Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

“Dropshipping yöntemi ile Shopify’da satış yapmak-Adım adım” üzerine 8 yorum

 1. Ben de 2 ay evvel dropshipping yöntemi ile e-ticaret yapmak için kolları sıvamıştım. Parlakfikirler’in de dediği gibi bu iş zannedildiği gibi kolay para kazanma yöntemi değil.

  Evet güzel rakamlar kazanılıyor ancak bu işte bol sıfırlı gelir elde edebilmek için günde en azından 2 saatinizi de ayırmanız gerekiyor.

  Cevapla
 2. Merhaba,

  Shopify e-ticaret sitesi kurmak istiyorum. Tedarikçim hazır. Çin’ den belli başlı ülkere satış yapmayı planlamaktayım. Sizin stripe hesabınızı kullanabiliyor muyuz ? Karadağ’da yada Estonya’da şirket kurmalı mı yoksa USA da mı kurmalı ? bu konularla ilgili sizinle görüşmek isterim.

  Teşekkürler

  Cevapla
 3. Merhaba Mehmet Görünmez

  Yazıların ve çalışmaların gayet iyi, kutlarım.
  Benimle iletişime geçebilir misin?

  Çok selamlar

  Cevapla
 4. Merhaba, ben Aslıhan. Benim Türkiye’de kendime ait bir üretim firmam var. E-ticaret üzerinden bir yol çizmek istiyorum. Ancak oluşturmam gereken banka hesabım adıma olacağı için internet üzerinden satışlarımın para giriş çıkışları için bir yaptırım uygulanır mı? Vergi olarak veya devlete borçlanacağım tüm hususlardan. Teşekkür ederim 🙂

  Cevapla

Yorum yapın