Dudak Dolgu, Göğüs Silikon ve Burun Estetiği Yapan Özel Poliklinik Açmak

Neden Uzmanlığı Zor? 

Çünkü adından da anlaşılacağı üzere bu bir uzmanlık işi. İstenen uzmanlık ise birçok doktorunki ile aynı seviyede. Zira her iki taraf da aslında estetikten önce sağlık işi yapıyor. İnsanların sağlığı söz konusu olduğunca ve gerçekleştirilen operasyonlarda hem lokal hem de genel anestezi uygulandığı için, bu işin uzmanlığı da aynı oranda zor oluyor. Sertifika şart! Aksi sizden kaynaklı olmayan en ufak bir sorun karşısında bile başınız yetkili mercilerle belaya girebilir.

Güzellik uzmanı denince insanların aklına belli başlı bakım kürleri, kremler ve buna benzer şeyler geldiği için, bu işin doktorluk ile mukayese edilemeyecek kadar kolay olduğunu sanabilir. Ama kazın ayağı öyle değil. Öyle olmadığı için de sık aralıklarla estetisyen terörü yaşanıyor ülkenin dört bir yanında. Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra enfeksiyon kaptığı için dudakları şişer, konuşamayacak, yemek yiyemeyecek duruma gelenler… Burun dolgusu yaptırdıktan sonra burnu düzelse de nefes almakta zorluk çekmeye başlayanlar. Ve belki de en garabet olanı takılan silikonların patlaması!

Düşünün ki lazer epilasyonun bile birçok riski var. Aslında aklımıza şöyle kodlamamız gerekiyor. Lokal ya da anestezi kullanılan her işlem ”cerrahi” sayılmalıdır. İster beninizi aldırın, ister epilasyon yaptırın. Bu polikliniklerde ise çok daha ciddi ve uzmanlık gerektiren operasyonlar yapılıyor.

surgeon photo

Bunun Yerine Güzellik Merkezi Açmak Daha mı Mantıklı? 

Güzellik merkezi ve klinikler arasında birçok fark var. Her ikisinin de artıları ve eksileri kişiden kişiye göre değiştiği için, seçim yaparken başkalarının değil kendi iradenizin sözünü dinlemelisiniz. Poliklinik açmak çok daha masraflıdır. Bununla birlikte güzellik salonlarına göre getirisi çok daha yüksektir. Piyasanın altın kuralı burada da devreye girer. Bir işe ne kadar sermaye ayırırsan, gün gelir o sermaye kadar kazanırsın. Kartları dağıtan, işin ne kadar büyük ya da küçük olacağını belirleyen yegane unsur (maalesef ki) paradır.

Polikliniklere harcanan asıl sermaye ise elbette ki eğitim için ayrı meslekte tecrübe kazanmak için ayrı zamanlar. Mesailer. Ki onlar yıllarca devam ediyor.

Güzellik merkezi açmak daha mantıklı ve daha yaygın. Çünkü tıp fakültesine gitmeye gerek yok. Sadece sertifika ile açılabildiği için bu kadar yaygın zaten. Güzellik salonlarına olan ilgi oranı da her geçen yıl katlanarak artıyor. Özellikle buz lazer ile sırt, omuz ve göğüs kıllarından komple kurtulmak isteyen erkeklerin büyük rağbet göstermesi ile birlikte güzellik salonları ekstra bir doluluk yaşıyor. Üstelik sadece İstanbul ve Ankara gibi mega kentlerde değil, yurt genelinde.

Ben muayene ya da poliklinik açmak istemiyorum ama bu sektör ile ilgili bir iş yapmak istiyorum diyen okurlarımıza önereceğimiz ilk iş ise güzellik serumu üretip satma işi. Son yıllarda sadece Türkiye’de değil onlarca ülkede rağbet gösterilen güzellik serumları, ciltteki lekeleri temizliyor, yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların önüne geçiyor ve cildi nemlendirip temizliyor.  Daha fazla ve detaylı bilgi almak için Evde Güzellik Serumu Üretip Satmak

Güzellik Merkezlerinde Doktorluk Ruhsatı Şart Değil İken Bunda Neden Şart? 

Güzellik merkezin yapılan işlemler operasyonel boyutta değildir. Yani bu kurumlarda tıbbi değil medikal uygulamalar yapılmaktadır. Bu nedenle yaklaşık 1 – 1.5 ay süren bir kursa katılıp sertifika almak yeterli oluyor. Güzellik merkezlerinde yapılan işlemler lazer epilasyon, siyah nokta ve akne tedavisi gibi şeyler. Kullanılan krem ve merhemler de ilaç statüsünde değil. Reçete yazılmıyor, öneri sunuluyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Epilasyon Merkezi Açmak

Ancak dudak dolgusu ve burun estetiği gibi operasyonlar, cerrahi işlemler arasında yer alıyor. Bu nedenle bunun için sertifika değil diploma gerek.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir:

Güzellik Salonu Açmak İsteyenlere;

Özel Poliklinik Açmak Karlı Mı? 

Karlı olup olmayacağı tamamen size ve polikliniğin stratejilerine bağlı. Bu stratejilerin başında elbette ki halkla ilişkiler geliyor. Sektör gıda da olsa sağlık da olsa önce vitrini hazırlamalı, sonra mağazanın içini doldurmalısınız. Dolayısıyla gıda sektöründe müşteri memnuniyeti ne ise, bu alanda da hasta memnuniyeti o. Ancak bu işin riskleri çok daha fazla. Birinde en fazla çürük marul satarsınız, sizden bir daha alışveriş yapmazlar. Ama bu işte hata payı yok denecek kadar az. Üstelik kusursuz işlemler gerçekleştirmek ve hastaların memnuniyetini tam olarak karşılamak da beklenilen kar oranlarını elde etmek için yeterli değil.  Özel poliklinik açmak için kenara koyduğunuz paranın yarısını tanıtıma harcamanız gerekebilir. Böyle bir ödenek ayırdıktan sonra elinizde az para kalıyorsa, biraz daha sermaye biriktirmek için beklemeniz gerekebilir.

Peki tam olarak ne kadar kazanırım diye merak ediyorsanız piyasa verilerine göz atarak sorunuzu cevaplayabiliriz. Bugün öyle ya da böyle ayakta kalan ve hizmet sunmaya devam eden kliniklerde aylık minimum kazancınız 5 -6 bin lira olur. Tabi vergileri ve aylık almanız gereken şeylere verdiğiniz paraları çıkardıktan sonra.

Nişantaşı, Beşiktaş, Maslak ve Bebek gibi semtlerde bir poliklinik açacaksanız şayet, bu rakam 50 bin liraya kadar çıkar. O da en az.

Diğer tüm işlerde olduğu gibi polikliniklerde de karı belirleyen temel unsurlar, mekan, iş için ayrılan bütçe ve ek olarak uzmanlık seviyesidir.

Gerekenler Neler? 

Polikliniklerde kullanılan her türü tıbbi gereç, kimyasallar ve envai çeşit alet çok pahalı. Bunların sürekli yenilenmesi ve sterilize edilmesi gerekiyor. Steril işlemlerini gerçekleştirmek için de ayrı bir ödenek… Bitmedi. Artık hem lokal hem de genel anestezi altında yapılan bir dizi işlem için özel cihazlar var. Bu cihazlar çok daha kısa sürede doğru teşhis ve tedavi garantisi veriyor. Hastaların beklentisi de haliyle bu yönde olacağı için, en yeni ve teknoloji destekli cihazların bulunduğu klinikler onlara çok daha pratik ve tercih edilebilir geliyor.

Yeni nesil teknoloji ile üretilmiş olan cihazları temin etmek için hem interneti hem de yurt dışı piyasasını gözlemleyebilirsiniz. Özelikle Çin’in ürettiği cihazlar hem çok kullanışlı, hem de Amerika’da ve çeşitli Avrupa ülkelerinde üretilen cihazlara oranla daha ucuz.

Tabi içini bu tür cihazlar, hasta sandalyeleri ve daha birçok ekipmanla doldurmadan önce, evvela poliklinik açmak için yerine getirmeniz gereken birçok şey ve tamamlamanız gereken belgeler var. Kısaca poliklinik açmak ile muayene açmak için aynı şartları yerine getirmek gerekiyor. Diploma ya da sertifika dışında bir iş yeri açmak için ne lazımsa temin etmelisiniz.

Güzellik Salonu ile Polikliniklerin Arasındaki Farklar

 

Yorum yapın