Düğün Organizatörlüğü Yapmanın Getirisi Nedir?

Yazın gelmesi ile birlikte düğün sektörü de açıldı ve her geçen gün birinin düğününü duyar olduk. Bekarlar için düğün demek her ne kadar bol bol eğlence anlamına geliyor olsa da yeni evlenecek çift içinde düğün vazgeçilmez ve unutulmaz bir gün anlamına geliyor. Sizde bu yaz evlenecekler arasındaysanız emin olun dillere destan bir düğün yapma hayallerinde boğuluyor olabilir ve neler yapsam diye düşünüyorsunuzdur. İşte sizin gibi insanlara göre yaratıcı fikirleri ve harika atmosferleri ile düğünü şölene çeviren düğün organizatörleri ülkemizde de yerlerini almaya başladılar.

HAYAT KURTARACAK İPUCU: Düğün organizatörlüğü işini internet ortamından yapınız. Google Adwords’e anahtar kelimelerinizle ve telefon numaranızla yöresel reklam veriniz. Bu sayede müşteri bulmanız neredeyse garanti olacaktır. Size olamaz, yapamazsın diyenlere de sakın ola itibar etmeyin. Reklam verdikten sonra sizi arayanlarla korkmadan, çekinmeden konuşun, sohbetler edin. Bir süre sonra bu işi iyice sökeceksiniz zaten. Bu tarz çalışan ve bu yöntemle büyüyen çok ünlü bir site var. İsmini maalesef burada yazamayağım.

TÜYO: Beyler Türk milletinin örgünü, geleneğini ve değerlerini hiçe sayarak bu ülkede deli karlı bir iş kurmanız zor. Türk insanı ipten alan avukatlara, hayat kurtaran doktorlara vermedikleri parayı 2 fotoğraf çekip 4 sandalye dizen düğün organizatörlerine verir. Bu durum ta bin yıldır böyledir. Hatta öyle ki sırf bu düğün merasimi için yıllarca para biriktirilir. Adamların bazılarının tek yaşama amacı düğün görebilmek. Bu hakikatlerin farkına varın.

Eskiden beri düğün organizasyonlarını hep düğün salonu sahipleri yapardı ancak devir değişti sayın okuyucularım. İnsanlar artık düğün salonlarını sadece salon oldukları için tutuyor. İçindeki masalara sandalyelere hayat katan farklı bir dokunuşa ihtiyaç duyuyorlar. Bir de son zamanlarda düğün dediğimiz o muhteşem olaylar kapalı alanlarda değil en gösterişli hali ile açık alanlarda yapılıyor. Bu alanlarda yapılacak organizasyonlar içinse organizasyon şirketleri ve düğün organizasyonları yapan adresler aranıyor. Ben bu iş için yaratılmışım diyenler için seçtiğimiz bu konuda düğünlerin coşkulu havasını yaşadığınız gibi para kazanmanın da en gözde yollarından biri hakkında bilgi edineceksiniz…

düğün organizatörlüğü yapmak

Düğün Organizatörlüğü Nasıl Bir İştir?

Düğün organizatörlüğü herhangi bir okulda öğrenilebilecek bir iş değildir. Ancak her mesleğin ufak sırları olduğu gibi bu mesleğinde belirli sırları ve kuralları bulunur. Bunları öğrenmek adına kişilerin bu tür çalışmaları yapan organizatörlük firmaları ya da bireysel çalışmalar sunan düğün organizatörleri ile zaman geçirerek işi öğrenmesi gerekir. Düğün organizatörlüğünün bir okulu yoksa bile organizatörlüğü yerine getirebilecek derece planlama, zamanı yönetme, muhasebe gibi alanlarda bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Bu işi yaparken zaman zaman çok yorulduğunuzu hissedebilir ya da mutlu çiftlerin sevinç dolu gülümsemeleri ile sizde sevinebilirsiniz. İşinizi doğru yaptığınızda kısa sürede tanınabilir ve bol kazanç getiren organizatörlükte güçlü bir firma kurarak çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz.

Düğün Organizatörlüğü İçin Gerekenler Nelerdir?

Düğün organizatörlüğü yapmak isteyenlerin ilk olarak bu mesleğe gerçekten ilgi duymaları gerekiyor. İlgi duyulmadan organizatörlük yapmak bir süre sonra işleri savsaklamanıza neden olacağı için gerçekten uzun süre bu işi yapabilir miyim diye düşünmeniz şart.

Hesap- Kitap Bilgisi

Bu başlığı attım çünkü muhasebe dediğimde bu işi çok fazla detay isteyen bir meslek gibi düşünülmesini istemiyorum. Sayın okuyucularım organizatör olacağım hem de düğün organizatörlüğü yapacağım diyorsanız gerçekten alacağınız hizmetleri ve sunacağınız hizmetleri belirli fiyatlar çerçevesinde geliştirmeniz gerekebilir. Fiyat çizelgeleri hazırlarken alacağınız her ürünün yapılış aşamasında katacağınız emekle birlikte bir fiyat hazırlamanız gerekecektir. Bununla birlikte her harcamanızı ve her ticari hareketinizi de belgelendirmeniz gerektiğini unutmayın.

Planlı Olmak

Gündelik hayatta pek çok kişisel gelişimciden ya da yaşam koçundan duymaya alıştığınız sözlerden biri planlı olmak. Ancak planlı olmak gündelik hayatınızdaki uğraşlarınızı sıraya koymaktan daha önemli. Çünkü organizatörlükte en ufak bir aksaklık bile düğünü olan çifti hayal kırıklığına uğratabilir. Bununla birlikte büyük bir şehirde düğün organizatörlüğü yapacaksanız mutlaka her şeyi çok önceden ayarlamalı ve günler öncesinden B planları hazırlamaya başlamalısınız.

Planlı olmanın tam düğün saatine kadar her şeyin hazır olması anlamına gelmediğini de bilmeniz gerekir. En az 3 saat öncesinden bütün hazırlıkların tamamlanması gerekir. Çünkü düğünler bir anda erkenden gelen misafirlerle ya da erkene alınan düğünlerle karşınıza çıkabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Sağlık Malzemeleri Temin Edip Satmak

Krize Dayanıklı Ekip

Düğün organizasyonlarında çoğu zaman çeşitli aksaklıklar ortaya çıkabilir. Tedarikçiler, ekip ya da düğün sahiplerinden kaynaklı olan bu tür krizlerde önemli olan sakin davranmak ve krizi düşünmek yerine zamanı usta bir şekilde yöneterek durumu en az açıkla kapatmaya çalışmak olmalıdır. İşte tam da burada oluşan krizden dolayı sorun yaşayan ve krizi düşünen bir ekip yerine krizi nasıl aşacağını düşünen ve hemen işe koyulan bir ekip hazırlamalısınız.

Ekiplerde oluşacak aksaklıklar emin olun krizlerde sizi sıkıntıya sokacak ve bir anda düğün başladığı halde siz hala karşınızda bocalayan bir ekip görebileceksiniz. Bu tür sorunları önlemek için her zaman kendine bir plan yapan ya da günü kurtaracak bir ekip hazırlamanız şart.

Özgünlük Her Şeydir!

Düğün organizatörlüğünde her çift düğününün farklı ve özgün olarak hazırlanmasını ister. Düğün organizatörlerine göre her düğün aynıymış gibi görünebilir ancak durum çok farklıdır. Çünkü her düğün birbirine benzemez ve herkesin istekleri farklı farklı olabilir. Böyle bir durumda ise siz özgün fikirler sunmayı bilmeli ve düğün sahiplerinin hayallerindeki düğünü elde etmek adına sürekli fikir alışverişi içerisinde olmalısınız. Bunun için de çalışanlarınızla ve farklı fikirler sunan kişilerle sürekli olarak iletişim halinde olmanız ve görüşlerini almanız faydanıza olacaktır.

Özgün bir düğün size çok fazla şey kazandırır. Çünkü çiftler özgün olmayan düğünleri çok çabuk anlarlar. Aynı makineden çıkmışçasına bir fabrika çalışması olmaması gereken düğünler için mutlaka farklı konseptler hazırlanmalıdır.

düğün organizatörlüğü ne kadar kazandırır

Örgütlenme ve Motivasyon

Düğün organizatörlüğü sadece tek kişinin yapabileceği bir iş değildir. Bu nedenle sizin karşınızda bu işi yapabilmenize yardım edecek birkaç kişilik ya da kocaman bir ekip olabilir. Bu ekibi yönlendirmek ve motive etmek ise size işlerin daha çabuk bitmesi ve kusursuz bir organizasyon hazırlamanız gibi artı özellikler sunacaktır. Eğer siz motivasyonu düşük bir şekilde bir işe girişirseniz emin olun ekibinizin de motivasyonu düşecektir. Bu nedenle her zaman gülmeye ve enerji dolu hareket etmeye çalışın. Orkestra şefi gibi bütün elemanlarınızı kullanmayı bilirseniz harika bir parça ile çiftleri memnun edebilirsiniz.

Diksiyon, Duruş ve İletişim

Düğün organizatörlüğünde karşınıza çok farklı dünyalardan insanlar gelebilir. Bu insanlara karşı mutlaka diksiyon açısından düzgün bir profil sunmalısınız. Siz bir tüccar gibi konuşmaya başlarsanız karşınızdaki kişide bir tüccarla anlaşır gibi karşılık verecektir. Bu nedenle düğünlerin gerçekten hayatın dönüm noktası olduğunu ve her ne ücret alınırsa alınsın harika bir şekilde organize edilmesi için çalışılacağını karşı tarafa hissettirmelisiniz. Lakayt bir duruş yerine gerçekten her şeyin bilincinde bir duruş da karşınızdakine karşı daha etkili olmanızı sağlayacaktır. İletişim konusunda kendinizi de sürekli olarak geliştirmeye çalışmalısınız. Çünkü iletişim olmadan bu işi devam ettirmeniz imkansız olacaktır.

Stres Savar Olmak

Organizatörlük ilk aşamasından son aşamasına kadar her haliyle stres yumağı olan bir iştir. Böyle söylediğim için sakın bu işi çok zor ya da çekilmez olarak algılamayın. Stresli bir iş ortamında olmanızın nedeni karşınıza gelecek olan müşterilerinizin stresli olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca sizde karşınızdakilerden etkilenerek stres yaşayabilirsiniz. Uzun süren çalışmalardan sonra birden olup bitiveren düğünler stresli hayatınızı daha da stres yumağı haline getirebilir. Bu nedenle stres yönetimini de bilmeye dikkat etmelisiniz.

Pazarlama Yeteneği

Düğün organizatörlüğünde en önemli konulardan biri de pazarlamadır. Eğer pazarlama konusunda iyi olmazsanız ve sunduğunuz her detayın en iyisi olduğuna karşınızdaki kişileri ikna etmeniz gerekir. Bununla birlikte hem bütçelere uygun hem de dillere destan ve özgün düğünler yaptığınızı göstermeniz içinde pazarlama sizin için temek yapı taşlarından olacaktır.

Düğün Organizatörlüğünden Ne Kadar Kazanılır?

Düğün organizatörlüğünde karşınıza gelecek olan müşterilerin maddi durumlarından tutunda sizin söylediğiniz fiyatları kabul ettirerek pazarlama yapabilmenize kadar çok fazla etken bir araya geliyor. Organizatörlük yaparken aylık olarak en düşük kazancınız 5.000 TL olacaktır. En yüksek kazancınız ise bu alanda tanınmanıza ve geniş bir şekilde hizmet vermenize bağlı olarak 50.000 TL gibi fiyatlara kadar da çıkabilir.

Sizlere karlılığı arttırabilmeniz adına naçizane tavsiyem kır düğünleri organize etmeniz. Kimse spor salonundan hallice bir mekana on binlerce lirayı vermek istemez. Ancak peyzajıyla, süslemeleriyle, çiçekleriyle, ağaçlarıyla bir bütün olan cennetten hallice bir mekan için bu rakamları gözden çıkarabilirler. Ayrıca gün geçtikçe minimalist yaşam tarzına kaymak isteyen ve her şeyin en doğalına yönelmek isteyen insanoğlu düğün konusunda da daha otantik takılmak isteyecektir. Bu kültürel, sosyolojik eğilimi göz önünden bulundurun ve karınızı arttırın.

Yorum yapın