Dükkânımda Ne Satsam En Çok Kar Elde Edebilirim? ​

Bu soruyu soruyorsanız ya bir dükkanınız var ya da bir dükkan açmakta kararlısınız. O halde dükkan açmaya karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken meselelerin önemini hatırlatarak söze başlayalım.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Dükkanda “ne satsam” sorusundan önce “nasıl satsam” sorusuna odaklanmanız sizin için daha hayırlı olacaktır. Çünkü ne sattığınızdan da öte nasıl pazarladığınız her zaman daha önemlidir. Şunu da bilmelisiniz ki dükkanınızda satacağınız ürünler sizin değil müşterinini beklentilerine, duygularına, ruh haline yönelik olmalıdır.

Burada önce düşünülmesi gereken şey tabi ki ne çeşit bir satış yapmak istediğiniz. Büyük parçalar satarak az satış ama çok kar da elde edebilirisiniz, halk arasında sürümden kazanmak denilen küçük ve az kar payı olan ürünlerden çok sayıda satarak kar elde etmeyi de tercih edebilirsiniz.

Birçok beyaz eşya, büyük ev eşyaları satan dükkanlar var ve ciddi miktarlarda karlar elde ediyorlar. Ancak bunun için elbette ki öncelikle dükkanınızın türü önemli. Boyutu ve iç yapısı nasıl bir mağaza olmaya elverişli? İlk olarak bunların analizini iyi yapmak gerekir. Küçük ve kalabalık müşteri ağırlamaya elverişli olmayan bir dükkan olabilir, bulunduğu konum gereği fazla müşteri potansiyeli olmayabilir ya da ürünleri sergileyebileceğiniz bölüm elinizdeki ürünlerin hak ettiği kadar açık sergilenmesine müsait olmayabilir. Yani anlaşılacağı üzere öncelikle dükkanınızın ne çeşit bir dükkan olduğunun analizini titizlikle yapmalısınız.

​Seçenekleri gözlemleyin. Gözlem bu gibi işlerde en önemli araçlardan biridir. Gidip evinize en yakın caddeleri gezin dükkanların boyutunu, iç dizaynını ve ne çeşit ürünler satıldığını inceleyin. Bu işi özenle yaparsanız güzel bir araştırmanın sonunda girdiğiniz dükkanlardaki sıkıntıları dahi tespit edebilir seviyeye varacağınızdan emin olun. Seçenekleri gözlemledikten sonra sizin kendi dükkanınızda en çok nelerin satılmaya müsait olduğunu tespit edeceksiniz. Burada dükkanımda ne satsam en çok kar elde edebilirim sorunuza cevap aramadan önce üç açıdan bir değerlendirme yapmak gerekmekte.

1) İlk olarak dükkanınızın bulunduğu konum gereği ne çeşit bir müşteri potansiyeli olduğunu tespit etmelisiniz.

Bayan müşteri mi, erkek müşteri mi? Genç nüfus mu daha çok, yaşlı nüfus mu? Sıradan bir alışverişe ayrılabilen bütçe ne kadar ve sizin satış fiyatlarınız ne seviyeyi geçmemeli? Bu ve bu gibi soruların cevabını dükkanınızın bulunduğu çevreyi iyi analiz ederek verebilirsiniz. Bu cevaplar da size satılabilecek ürünler konusunda önemli bir eleme yapmanızı sağlayacaktır. Müşteri potansiyelinizi belirlemek hem ürünün çeşidi konusunda hem de kalitesi yani satış fiyatının belirlenmesi konusunda işe yarayacaktır. Böylece belirli fiyatın üzerinde satmadığınız sürece kar elde edemeyeceğiniz ürünlerden uzak duracaksınız.

2) İkinci olarak dükkanınızın boyutu ve iç dizaynı sandığınızdan çok daha fazla önemli.

Çünkü satmakta olduğunuz ürünleri öncelikle müşterinin farkındalığını sağlayabilmek için güzel bir şekilde sergileyebilmeniz gerekmekte. Bu bir giyim mağazası olacaksa vitrininin genişliği çok önemli ya da bir ayakkabı mağazası olacaksa müşteri içeriye girdiğinde rahatlıkla dolaşıp ürünleri tek tek görebilmeli. Unutmayın ki karışık ve müşterinin aradığını bulamadığı dükkanlar, insanların aradıklarının orada olmadığına ikna oldukları an çabucak çıkmak isteyecekleri dükkanlardır. Tam tersi müşterinin aradığının orada olmadığını bildiği halde gezmek istediği, tek tek ürünlere bakarak satın alabileceği bir şeyler mutlaka bulabileceğini düşündüğü dükkanlar da var. Amacınız bu sebeple dükkanınızın müşteriye hitap edebilen bir yer haline gelmesini sağlamak olmalı. Bu da dükkanınıza uygun ürünü bulup onu tercih etmenizle mümkün olacaktır.

3) Üçüncü olarak dükkanınızın bulunduğu konum müşteri çeşitliğini analiz etmenin yanında, müşteri yoğunluğunu tespit etmek bakımından da önemli.

Yani dükkanınız bir yürüyüş caddesinde ya da insanların gezmek için dolaştığı yerlerde olmayabilir. Hatta insan yoğunluğunun olmadığı bir sokak arasında da olabilir. Bu sebeple bulunduğu konum da nasıl bir ürün satmanız gerektiği konusunda önemli bir etken. Böyle bir dükkanınız varsa ne yapmalı? O halde insanların dolaşmaya çıktıklarında fark ederek alacakları bir ürün değil özellikle o ürünü almak için dolaşmaya çıkacakları bir ürün satmalısınız. Bu da yine işlek caddelerde zaten fazlasıyla mevcut olan bir ürün değil az bulunan ama ihtiyaç duyulan bir ürün olmalı ki müşteriler buna ihtiyaç duyduğunda sizin dükkanınızı hatırlayarak ziyaret etsinler.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yabancı Dil Kursu Açtığımda Nasıl Öğrenci Çekebilirim?

Bu ürünlerin neler olabileceği konusunda da size en iyi fikri yine yakınlardaki işlek caddeleri gezerek ciddiyetle yapacağınız gözlemler sağlayacaktır.

Bu üç husus “Dükkanımda ne satsam en çok kar elde edebilirim?” sorunuza en doğru cevapları bulabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Bu konuda da sizin kendi dükkanınızı ve çevresini bilerek vereceğiniz cevap en güzeli olacaktır. Ancak benim dükkanıma özel olmasa da genel bir cevap verin diyorsanız hangi tip dükkanlara ne çeşit ürünlerin yakışacağından da yüzeysel bahsedelim.

Küçük bir dükkanınız ve küçük bir sermayeniz varsa uygun fiyatlı ama çok sık tüketilen şeyleri tercih edebilirsiniz.

Mesela ne mi? Müşteri kitlenizin cinsiyet ve yaş ortalamasına göre telefon kılıfı, kemer, süs eşyaları, kozmetik ürünler, şalcı, eşarpçıi çantacı, saatçi hatta toplu taşıma duraklarına yakın bir bölge ise akbil doldurma bayii bile açabilirsiniz. Büyük ve rahatlıkla gezilebilecek bir dükkan ise ancak yine fazla sermayeniz yoksa erkek-bayan giyim ürünleri, çanta, ayakkabı, abiye kıyafetler… En çok ihtiyaç duyulmasa da alınan ürünlerden sadece küçük bir kısmı. Eğer sermayeniz daha fazlaysa küçük ev eşyaları, halı, hediyelik eşyalar gibi ürünler de satabilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda koca dükkanı küçük ve son derece çeşitli ürünlerle doldurup hepsini belli bir fiyattan satan dükkanlar da oldukça rağbet görmekte.

Bir zamanlar bu dükkanlar “bir milyoncu” adıyla anılmaktaydı şimdilerde ise gelişen ve çeşitlenen ürünler ve müşterilerden gelen talebin yoğunluğunun da katkısıyla bu isim “üç buçuk TL’ci” olarak değişti. Kulağa komik gelse de bu tipteki dükkanlar ciddi kar elde edebiliyorlar. Hele ki dükkan ferah bir şekilde gezilebilecek gibi ise ve işlek bir cadde üzerinde bulunuyorsa her geçenin işe yarayacak bir şeyler bulabileceği düşüncesiyle mutlaka uğrayacağı bir dükkan oluyorlar.

Dükkanınız müşteri yoğunluğu olmayan bir bölgede ise özellikle size ulaşmak amacıyla ziyaret edilmeniz gerekir bunun için de kına gecesi malzemeleri, çeyiz için toplum arasında olmazsa olmaz olarak bilinen ürünleri, yani evlenecek çiftlerin eli mahkum almak zorunda olduğu ürünleri satmak da günümüzde çok kar elde ettiren işlerden. Çünkü her evlenen çiftin muhakkak alacak olduğu ürünler olduğundan dükkanınızı biraz da ilgi çekici bir hale getirirseniz ihtiyaç duyulduğunda akıllara gelen ilk dükkan siz olabilirsiniz. Bu şekilde bir satışı tercih edecekseniz size tavsiyemiz bir de internet sitesi açmanız. İnternet üzerinden satış yapmasanız bile ürünlerinizin görselini paylaşabileceğiniz ve satın almayı düşünen müşteriler için açık adresinizi verebileceğiniz bir internet sitesi, işlek bir caddede bulunmayan dükkanınızın satışlarının artmasında katkı sağlayacaktır.
Son olarak hatırlatmakta fayda var ki bu tavsiyeler günlük yaşamdan alıntılardan ibaret. Sizin, dükkanınızda ne satacağınıza karar vermeniz ise çok daha ciddiyetle düşünülmesi gereken bir mesele.

Elinizdeki sermayenizden de olmamak ve başarılı bir sonuç elde etmek adına, bahsettiğimiz gibi dükkanınızın bulunduğu konumu, müşteri potansiyelinizi ve dükkanınızın boyutu ve dizaynı gibi özelliklerini analiz etmelisiniz ve ne satsam en çok kar elde edebilirim sorunuzun doğru cevabını ancak bu şekilde verebilirisiniz.

Yorum yapın