Dükkânın İçinde En Çok Neredeki Ürünler Satılır?

Hangi sektörde olursanız olun ve dükkânınız hangi genişlikte olursa olsun satış yapmak ve bir şekilde para kazanarak evinize ekmek götürmek hepinizin istekleri arasındadır. Kazanç elde etmek sektörlere ve dükkânınızın konumuna ve sunduğunuz ürünlere göre değişiyor olsa da işi şansa bırakmayan biriyseniz her ayrıntı sizin için satış anlamına gelecektir. Detaylara dikkat eden dükkân sahiplerinin daha kolay satış yaptığı ve daha fazla kazandığı büyük bir gerçek iken sizde dükkânınızda hangi detaylara dikkat ederek kazanç elde edeceğinizi merak ediyorsanız birkaç önemli fikir ile yazımıza başlayabilirsiniz.

Dükkânlarda detay gibi görünen konulardan olan ürün dizilimleri çoğu müşteriyi büyük ölçüde etkiler. Ürünlerin yan yana gelişinden tutunda nasıl dizildiklerine kadar dikkat çeken bu ayrıntı müşterileri de etkiler. Örneğin karma karışık rafları olan bir dükkana girmek yerine düzenli bir şekilde dizilmiş rafların olduğu bir dükkana girmek çoğu müşteriyi cezbedecektir. Sizde bir dükkan sahibi iseniz ve ürünleriniz varsa bu ürünleri renk uyumuna göre ya da büyüklüklerine göre dizerseniz kazanırsınız. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise dükkanın en önemli satış köşesini belirlemek olacaktır. Dükkanın içinde en çok neredeki ürünler satılır yazısını bu nedenle sizin için yazdık… Dükkanın her alanından nasıl kar geldiğini merak ediyorsanız okumaya devam…

dükkanın içinde en çok neredeki ürünler satılır

Dükkanın Her Yeri Önemlidir!

Dükkanınızda ürün satışı yapmak için en uygun yeri arıyorsanız mutlaka her alanı tek tek değerlendirmemeniz gerekir. Çünkü insanlar dışarıdan girdikleri anda dükkanda farklı alanları algıladıkları için farklı alanlara dikkatle bakacak ve ona göre ürün alacaktır. Bu nedenle dükkanınıza bir bütün olarak bakın. Her alanının satış getirebilecek özellikte olup olmadığına dikkat edin. Bir dükkanın her alanını satışa uygun ve müşteriye hitap eden bölgeler haline getirmek istiyorsanız:

  • Her alana farklı ürünler koyun ve bu ürünleri sınıflandırarak koymaya çalışın. Bu sayede çoğu müşteri aradığını kolay bir şekilde bulacaktır. Eğer karışık bir dükkan sunarsanız satış yapmanız da biraz daha zor bir hal alır.
  • Sade olmaya özen gösterin. Sadelik bir dükkanın her köşesinde nasıl olur diyorsanız şöyle ki bir bölgeye sınıflandırarak koyacağınız ürünleri üst üste ve ya sırasız bir şekilde yerleştirmeyin. Renklerin bile belli bir sırası olduğunu hatta ilk göze çarpan rengin kırmızı, turuncu gibi canlar renkler olduğunu unutmayın. Odak noktasına canlı renkleri kenar kısımlara ise daha koyu ya da sade renkteki ürünleri koyabilirsiniz.
  • Dükkanınızın her alanı özeldir ancak siz bunu abartarak her köşesine bir ürün yerleştirmeye çalışırsanız sorun olur. Çünkü dükkanlarda müşterilere adım atacak yerlerin olduğu satış alanları olmalıdır. Her yerde bir ürün olması ürünlerin hepsi ile ilgilenmeyi zorlaştıracağı gibi müşteriyi de zor durumda bırakacaktır.

Dükkan Vitrini En Önemli Yerdir!

Dükkanınıza dışarıdan müşteri çekmeyi amaçlıyorsanız ve dükkanınızın geniş bir vitrini varsa burayı en uygun fiyatlı ve en ilgi çeken ürünlerinizle süslemeniz lazım. Mesela pahalı ancak gerçekten çok beğenilen bir ürününüz varsa bunu da vitrininizde korkmadan sergileyin. Çünkü vitrinler insanların gördüğü en dış alanlardır ve müşteriler buna göre sizlerin ürünlerinizi değerlendirir. Bir kıyafet dükkanınız varsa ya da bir ayakkabıcıysanız işiniz hemen hemen kolay olacaktır. Ancak gıda satışı yapıyorsanız vitrininiz dükkanınızın önü de olabilir. Bu nedenle bütün ürünlerinizi kapı önüne dizeceğiniz için dükkan içindeki rafları yerleştiriyormuş gibi dış kısmı süslemeniz ve dolu dolu göstermeniz gerekir. Eğer restoran türü bir yerseniz vitrininize menülerinizi ekleyebilir, haftanın ve ya günün indirimi şeklinde açıklamalar koyabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Çiçek Yetiştirip Satarken Daha Çok Kazandıracak 5 Tüyo

Vitrininizde sergilediğiniz bütün hizmetler bir şekilde size dönüş yapar. Bu nedenle de vitrin ürünlerine fiyat eklerken titiz davranmalısınız. Mesela ucuz diyebileceğiniz ürünleriniz varsa bunların fiyatlarını kesinlikle yazın. Çünkü müşteriler fiyatın uygun olduğunu görünce içeri girecektir. Ancak pahalı ürünlerde fiyat yerine taban fiyatlarımız şunlardır gibi ufak başlıklar atabilirsiniz.

Dükkân Kapısının Karşısı İndirim Köşesi!

Dükkânlarda tam girişte yer alan kısımlar çoğu müşterinin vitrinden daha detaylı bir şekilde baktığı alanlardır. Yani müşteriler kapıdan şöyle bir geçmek istediklerinde eğer indirimli ürünleri görürlerse dükkâna girecekler ve birkaç ürün alacaklardır. Bu nedenle de vitrinlerden sonra kapının tam karşısı olan kısımlara dikkat edin ve uygun fiyatlı, herkesin talep ettiği ürünleri buraya koyarak müşterileri çekmeye başlayın. Bu kısım aynı zamanda en fazla ürün satışının yapıldığı köşe de olacaktır. Bu nedenle yanına yöresine de satmak istediğiniz daha yüksek fiyatlı ancak talep edilebilir ürünleri koyabilirsiniz. Merkezde indirim olması daha fazla satış anlamına gelir bunu sakın unutmayın.

dülkkanın içinde en çok nerdeki ürünler satılrı

Dükkân Ortası Önemlidir!

Eğer dükkanınızı sadece duvardan duvara şeklinde düzenlemişseniz orta kısma mutlaka bir ekleme yapın. Çünkü müşterileri duvarlara dizilen raflardan önce geniş dükkanlarda orta kısımlarda yer alan raflara bakıyorlar. Bu nedenle bir bakkalınız varsa ya da giyim dükkanı, tekstil dükkanı gibi bir yer işletiyorsanız hem dükkanınızı dolgun göstermek hem de satış yapmak adına orta kısımları boş bırakmayın.

Dükkanların orta kısımları önemlidir. Ancak sakın burası önemli diye bütün ürünleri de dükkanın orta kısmına yaymaya kalkmayın. Orta kısımlara indirimli ürünler ya da sürekli talep edilen ürünleri gibi kısımlar hazırlayabilirsiniz.

Köşelere Dikkat!

Dükkanların orta kısımları kadar köşe kısımları da dikkat çeker bu nedenle ortaya raf eklediğiniz gibi tam köşe denilen kısımlara da görsel açıdan oldukça dikkat çeken ürünler yerleştirebilirsiniz. Bu taktik her esnafın dükkânında kolay kolay uygulanamaz. Ancak satış yapmak adına ürünleri fazla olan dükkânlarda çok etkili olacaktır.

Köşelerden sonra dükkanın en düşük satış alanını ise duvarlarda yer alan raflara dizilmiş ürünlerden yapabilirsiniz. Buraya gerçekten ihtiyaç sahibi olan alıcılar dediğimiz kişiler bakar. Yani indirimden ve ya vitrindeki ürünlerden etkilenmeyip gerçekten bu ürünün orada olabileceğini düşünen kişiler için orta raflar idealdir. Her müşteri ciddi alıcı olmadığı için orta raflarınızı ciddi alıcılara yönelik hazırlayın. Dükkanın içinde en çok neredeki ürünler satılır konumuzda sizde fikirlerinizi yorum kısmına yazarak bizlere destek olabilirsiniz. Dükkan sahibi olup da bu tür fikirlere ihtiyacı olan kişileri unutmayın…

Yorum yapın