Dünyanın İş Yapmak İçin En Özgür ve Rahat Ülkeleri

Dünyanın iş yapmak için en özgür ve rahat ülkelerini sizin için derledik. Ancak öncelikle bilinmesi gereken rahatlığın kime göre nasıl rahat olduğudur.

Örneğin birileri iş yapmak için yurt dışına atılmak istediğinde onun kitabında en rahat olan en yakın olandır. Böylesi insanlar memleket özlemi tabirini epeyce abartmışlardır. Bu da belli başlı noktalarda işin niteliğinden ve kazancından önce memlekete yakın olup olmamasıyla ilgilenmek demektir. Bu bize göre de iş piyasasının yazılı olmayan kurallarına göre de amatörce bir yaklaşımdır.

world photo

Çünkü memleketine 3 ayda bir de uçakla gidebilirsin, ayda bir de. Ancak söz konusu dünyaya açılıp iş yapmaksa memleket birkaç ay birkaç zaman bekleyebilir yahu. Bu söylediğimizi sakın acımasızlık olarak algılamayın. Sırf yurt dışına açılmaktan kastı Bulgaristan, Yunanistan ya da Gürcistan olan sınır komşularımızla ilişkileri hem ticarete dökmek hem de ülkelerin birbirinin yakınlığıyla ilgilenen girişimci ve yatırımcı arkadaşlar, her zaman kaybetmeye mahkumdur.

Bu sırf evine daha yakın diye evine en yakın olan dükkanı açmak demektir. Oysa eviniz cadde yoluna uzaktır çoğu zaman. Ya da şehrin ana akım merkezlerinin uzağındadır. Ama sırf karıma çocuklarıma evime yakın olayım bakış açısıyla açtığınız dükkan daha başlangıç aşamasında kaybetmeye ve sektör içerisinde yalpalamaya başlar.

Şimdi sizi ilk başta iş yapmak için ülke seçme aşamalarında nasıl davranmanız gerektiğini tane tane açıklayalım. Daha sonra yabancı bir ülkede çalışmanın zorluklarından dem vuracağız. Ve en sonunda iş yapmak için özgür ve en rahat ülkelerden size 3 tanesini açık yüreklilikle önereceğiz.

Burada altını kalın ispirtolu kalemlerle çizmemiz gereken asıl hakikat tercihlerin sadece ismiyle değil niteliğiyle de ilgilenmek. Biz parlak fikirler olarak kafalardaki soru işaretlerini en aza indirmek, mümkünse onların her birini bitirmek zorundayız. Bu nedenle ne sorusundan önce nasıl ve neden sorularına da cevap bulmamız gerekiyor. Aksi takdirde biz de bilirdik buraya ezberden 7 – 8 tane ülke adı yazıp hadi kolay gelsin demeyi.

Ama ancak işin inceliklerini bilerek hareket edersiniz yurt dışına açılma planlarınız tam anlamıyla yerini ve layığını bulur. Bu işleri artık global dünya diye çocuk oyuncağı sananlar var aranızda, biliyoruz. Ancak yurt dışında sıfırdan bir iş kurmak, mahallenizin caddeye bakan yüzünde derme çatma bir dükkan kiralayıp hadi bakalım bismillah diyerek siftah çekmeye benzemiyor. Rakiplerinizle dolu bir mayın tarlasında başarıyla seksek oynamaya çalışmak olacak tüm yaptıklarınız.

Zira piyasa artık en ufak hataları bile kabul etmiyor ve seni anında ”sen şansını denedin, şimdi sıradaki gelsin” diyerek göz ardı edebiliyor. O nedenle parlak fikirler okurlarından her zaman ricamız önce can sağlığı, sonra para muhafazası, daha sonra yurt dışında sistemli bir iş kurmak olacaktır. Zira insanlar bile bile lades devam ettikçe yurt içinde de yurt dışında da nice girişimler baltalanacaktır.

Şimdi ilk yapmanız gereken yegane şey bir dünya haritasını önünüzde açmak ve önümdeki dünya bu, bu dünya ile en kar oranı yüksek, en başarılı işleri nerede nasıl yapabilirim sorusunu sormak olacaktır. Dünya kocaman bir ticarethanedir. Orada gün içinde batanlar, bir anda hayatlarının yükselişini yapanlar, her şey tıkırında giderken bir anda duruma uğrayıp piyasanın içinde silkinenler vardır. Onlardan biri olmak için, tuzağın dişlilerine kapılmamak için ilk tercih, parmağınızı harita üzerinde koyacağınız ilk alan çok ama çok önemlidir. Biz haritayı buraya bıraktık. Geri kalan arkadaşlar, daha büyük bakış açıları için ofislerine ya da evlerine duvar boyu harita bırakabilirler.

Yabancı Ülkelerde İş Yaparken Dikkat Edilecek Hayati Noktalar 

O ülkenin dilini bilen biriyle çalışmak ya da doğrudan ilk 6 içerisinde o bulunulan, iş yapılan ülkenin dilini öğrenmek. Dil sadece merhaba, nasılsın demeyi sözlük bazında öğrenmek değildir. Bununla birlikte dilin için o ülkenin insanlarının genel durumlarını ve karakteristik özelliklerini belli eden çeşitli anlamlar ve imalar vardır. Siz o ülkede iş yaparak o ülkenin insanlarını müşteri olarak kabul ediyorsunuz en başta. Müşterinizin dilini, kurallarını, örf ve geleneklerini çözmek, onların kültürel ve karakteristik bir haritasını çıkararak oradan ilerlemek her zaman için daha çok başarıya odaklıdır. Bu nedenledir ki en çok dikkat edilecek hayati noktaların başında dil ve dil unsurları gelir.

Gidilecek ve iş yapılacak ülkeyi coğrafi ve fiziki olarak tanımak. Bir ülkenin coğrafi özelliklerini tanıyıp belledikten sonra o ülkeyi avucunuzun içi gibi bilmeye başlarsınız. Bazıları sanıyor ki sadece taksici falan olursanız yolları, merkezleri, şehirleri bilmeniz gerekiyor. Hayır. Bir ülkede iş yapmak, o ülkenin insanlarının müşteri oranlarına ortak olmak demektir. Bu da o ülkenin nereleri ıssız, nereleri yoğun, hangi bölgelerinde kış daha sert, hangi bölgenin insanları alış veriş yapmaya daha müsait gibi soruların cevaplarını almanız ve bunu yapacağınız işlerin destansı listelerinin sonuna eklemeniz gerekiyor.

Dünyada ne yapmak istediğinize, hangi sektörde hangi ürün ya da hizmet üretimini başlatıp o yönde para kazanmak istemenize bağlı olarak size cevap verecek sayısız ülke var. Onları saymaya kalksak bin kelimelik değil on binlerce kelimelik cilt cilt kitap yazmamız gerekir.Yeri geldi mi İstanbul’da kaybolan insanlarız çünkü. Size tavsiyemiz dünyanın çok ama çok büyük bir yer olduğunu hatırınızdan çıkarmamanız. Onun bu sonsuz olanaklarından biraz olsun faydalanmak ve direkt yurt dışında bilinen bir marka olmak için her şeyden evvel gözü kara ve tuttuğunu koparan cinsten bir girişimci olmanız. Bu dünya korkakları, sinikleri ve çekinceleri olan girişimleri hiç sevmez çünkü. Ve direkt söz konusu mağluplara havlu attırır. O havlular da başka girişimcilerin fabrikalarında üretilmiş ve size satılmıştır üstelik.

Dünyanın İş Yapmak İçin En Özgür ve Rahat Ülkeleri

İskandinav ülkeleri: Her zaman için gözünüzü tepeye dikebilirsiniz. Haritanın tepesinde ise iskandinav ülkelerini göreceksiniz. İzlanda, Norveç, İsveç gibi ülkeler artık medyadan da haberimiz olduğu üzere birer iş cennetidir. Halkın alım gücünün yüksek olması, devletlerin yurt dışından gelen temsilcileri bile destekleyen fonları ile genel olarak İskandinav ülkeleri iş yapmak için en özgür ve rahat ülkeler olarak biliniyor.

İzlanda: İzlanda’da şaka gibi ama gerçek olan bir durum var. Erkek nüfusunun inanılmaz az olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Bu nedenle orada iş yapmak için yapmanız gereken tek şey İzlandalı bir hanım ya da bey bulup kağıt üstünde de olsa onunla evlenmektir. Bundan sonra İzlanda’nın tüm iş olanakları size sınırsız olarak açılacaktır. Bu fırsatı tepmeyin ve İzlanda’yı tepeden tırnağa inceleyin.

Karayip Adaları: Karayip adalarına karşı inanılmaz bir yöneliş var. Siz de artan bu rağbetin bir parçası olarak, zincirleme gelişen bir yönelimin son halkalarından biri olabilir. Karayip Adaları ve özellikle Endonezya bölgeleri herhangi bir ayrı vergi istemediği gibi kendi ülkesinde iş yapmak isteyen göçmenlere ve yabancılara da inanılmaz katkı payları veriyor.

Bu tür ülkelerde ve yapılarda nüfussuzluk bir sorun teşkil etmeye başladı. Siz de önce kendinizi sonra ortaklarınızı nitekim en sonunda ailenizi oralara götürerek hem nüfus hem de sağlam iş açıklarını kuracağınız ve ilerleteceğiniz işlerle kapayabilirsiniz.

Yorum yapın