Duş Almak Başarı ve Şansı Arttırıyor Mu?

İlginç bir konuyla yine karşınızdayız arkadaşlar. Eski bir Radyo-tv-sinema öğrencisi olarak zamanında yazdığım bir kısa film senaryosu vardı. Adını ise ”suyun kandırma kuvveti” koymuştum. Oldukça ilginç bir senaryoydu. Uzun uzadıya anlatacak değilim. Lakin o zamanlarda bile suyun birilerini kandıracak kadar kuvvetli olduğunun farkına varmıştım.

İnsan vücudunun yüzde yetmişinin su olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben bunu sık sık düşünüyorum. Bizim gibi sıvı ya da gaz değil doğrudan katı olan bir maddenin içinde onun yarısından daha fazla derecede su olması bana bazı şeyleri çağrıştırıyor. Yağmurun gücü, duşun gücü. Çünkü biz topraktan ve sudanız. Her ne kadar sudan sebepler gibi bir deyimimiz olsa da suyun üzerine daha çok düşünmeli, suyun üzerinde daha fazla yaşamalıyız.

Suyun Ruha Doğrudan Etkileri Nelerdir? 

Duştan önce şunu bir düşünelim. Deniz manzaralı evler neden daha pahalıdır diğerlerine göre. Çünkü deniz görmek, her zaman için bir lükstür insan için. Halbuki krozomlarımız ve moleküllerimiz sudan oluştuğu ve suyun hükmünde olduğu için beynimiz ve algılarımız da suya doğru çekilir. Yani sadece off be ne hoş manzara kıvamında bir iyilik değildir söz konusu olan. Hal böyle olunca da deniz manzaralı evlerde oturan insanların çok daha keyifli ve mutlu zamanlar geçirdiğini görüyoruz. Sadece görsel bir şölen değil ruhi bir dinlenme alanı sunuyor çünkü su.

Suyun ruha doğrudan etkileri bununla da sınırlı değil. Tıpkı sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözünde olduğu gibi aynı zamanda sıhhatli ve mutlu bir ruh da sağlam bir bedende bulunur. Ruhumuza ulaşmak için bedenimiz üzerinden hareket etmemiz gerekiyor. Bedeni de su ile hem temiz hem arınık kılmak ve ruha dinginleştirici bir merhem sürmek bizim elimizde. He bir de doğal gaz faturasına ve kombiye göre de aynı zamanda.

Duştan çıkmış insan hastaysa biraz daha iyileşmiş, keyifsiz ise biraz daha keyifli hisseder. Bir duşa gireyim de temizleneyim demez kimse. Bir duş alayım da rahatlayayım deriz. Bu dile yansımış bir açıklıktır. İnsan ayrıntılara dikkat etmeli. Mümkünse küvetini doldurarak.

İnsan, bazen göz yaşlarını saklamak için girer duşa. Bazen ise mutluluğunu katlayarak arttırmak için. İşte duş alan insan mutluluğu ve yüzde siluet halde gülümsemesi. Duş almak hem temizlik duruluk, hem de mutluluk ve şans kaynağıdır. Birazdan duş almanın hangi ölçeklerde şansları ve mutlulukları arttırabildiğine bakacağız.

Şehirde Mi Sessiz Bir Sahil Kasabasında mı Yaşamalı adlı sorumuz da karada mı denizde mi yaşamak gibi soru sormamıza vesile olmuştu. Şehirde yaşamanın zorluklarına karşın sahil kasabasında yaşamanın sevecenliğini yeğleyenler neden daha huzurlu, daha mutludur? Şehirde mi sessiz bir sahil kasabasında mı yaşamalı sorumuzun tüm cevapları parlak fikirler farkıyla burada. Şimdiden bol duş keyifli okumalar dileriz.

Duş Alarak Hangi Şansları Arttırırız?

İkili ilişkilerdeki tüm şanslarınız artar bir kere. Kadın olun erkek olun mutlaka evden çıkmadan önce duş alın arkadaşlar. Geçen sabah bir halk otobüsüne bindim ve işe giden bir adamın kokmakta olduğunu gördüm. Allah’ım dedim. İşten eve dönerken kokabilir insan, eyvallah. Çalıştığı iş onu yoruyordur, terletiyordur, kötü kokmasına neden oluyordur. Duş alma ihtimali yoktur falan. Bunlar kabul edilebilir. İnsanlık hali denir.

Ama sabah sabah işe giderken kokmak! İşte bunu hiçbir güç, hiçbir akıl kabul edemez.

Sevgililik ve flört ilişkilerinde bol bol duş almak hem zihni dinlendirir hem de mis gibi bir ten kokusuyla sevgilinize ya da sevgili olmak istediğiniz zata karşı şansınızı yüksek derecede arttırabilirsiniz. Şimdiden mis kokulu flörtler dileriz.

Aynı zamanda duş almak zihni dinlendirip bedeni kıvamında rahatlattırdığı için düşünmenizi de kolaylaştırır. Çünkü çakraları açar. Aynı zamanda beden sağlığına da birebir. Özellikle soğuk suyla alınan duşlar, kemiklerin daha güçlenmesine ve derinin de sağlamlaşmasına yarar. Bu da sağlam bir vücut ve dinlenmiş bir ten demektir.

Duş aldıktan sonra güzelce kurulanıp bir konuya yoğunlaşın, elinize bir kitap alın. Her şeyden daha keyifli ve odaklanmış bir şekilde çalışıp okuyabildiğinizi göreceksiniz.

Bebekler, bizim küçük canlarımız, ilk 6 aydan sonra, yani bize ve gezegene alıştıktan sonra suyu o kadar çok severler ki, cümle kuracak kadar konuşabilselerdi ”anneciğim lütfen benim için duşu hazırla” gibi cümleler kurabilirlerdi. Abartmıyoruz. Abartmadığımızı paylaştığımız şu dünyanın en sevimli fotoğraflarından biri olan görsele bakarak siz de fark edebilirsiniz. Bebekleri gülümseten su, bizi nice hallerde şanslı ve başarılı kılar.

Duş Alarak Hangi Başarıları Yakalayabiliriz? 

Duş almak doğrudan zihin ve beden sağlığını olumlu yönde etkilediği için günlük hayatta bizi kire ve strese boğan etkilerden de uzak tutar. Duştan yeni çıkmış bir insan, sinemadan yeni çıkmış bir insana benzer. O karanlık ortamda filmin büyüsüne kapılmış insan dışarı çıktığı ilk anlarda nasıl kalabalığa ve gerçek hayata adapte olmak zorlanırsa, aynı şey duştan yeni çıkmış insan için de geçerlidir.

Duştan yeni çıkmış insan için suyun büyülü dünyası öyle güzel gelir ki sonrasında gerçek dünya biraz daha hafif ve gereksiz gelebilir.

Aynı zamanda duş zihindeki fazlalıkların atılmasına neden olur. Şu şakayı hatırlayın. Bitli bir insanı neden yıkarız? Çünkü bitler yüzme bilmezler.

Alfred Hitchcook’un meşhur Psycho filminden meşhur duş sahnesi. Bu duşun sahnesinde kadın karakter, sapık katil tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülüyor. Sinema tarihine geçen bu sahne her ne kadar kadın karaktere şans ve başarı getirmese de Hitchcook’a dünya çapında ün getirmiştir.

Demek ki neymiş sevgili parlak fikirler okurları. Duş almak ya da aldırmak öyle ya da böyle şans ve başarı getirebiliyormuş.

Yorum yapın