Çok Fazla Düşünmeden Yaşayabilmek Neden Mutluluktur?

Merhaba pek değerli parlak fikirler okurları! Düşündük de düşünmek üzerine hiçbir yazı kaleme almamış. Düşünmek nedir, düşünmenin çeşitleri nelerdir, fazla düşünmenin ve az düşünmenin zararları nelerdir gibi totalde size hem matematiksel hem de eskilerin deyimiyle tefekkür anlamında yararlı olacağını düşündüğümüz bir yazı kaleme almak istedik.

Ateistlerin de Allah inancı olanların da reddetmeyecekleri ve ortak noktada buluşacakları bir durum var. O da yeryüzünde düşünen, düşünebilen tek varlığın insan olduğu. Evet, örneğin kediler düşmanları onun kokusu duymasın diye tuvaletlerini toprağa gömmeyi bilirler. Ancak bu bilmek, insanın bilmesi gibi iradi bir bilmek değildir. İçgüdüler, sevgiyi de , oynamayı da, beslenmeyi yön veren, onları şekle şemala bürüyen yegane çalışma disiplinidir. Bir köpek havlamayı bildiği için havlamaz aslında. Sahibi ya da yavrularını korumak onun genlerine işlemiş birer eylem haritasıdır.

O nedenle yeryüzünde insan gibi düşünen, iradi kararlar veren başka hiç kimse yoktur. Bu noktada karşımıza şöyle bir uçurum çıkar. İnsan düşünen bir hayvandır elbet. Ancak onun hayvanlığı aynı zamanda felsefede ”moral ve etik’‘ olarak da geçen bir ahlaki davranışlar silsilesini de başlatan bir hayvanlık türüdür.

Bir kedi hayatının hiçbir döneminde ahlaki bir karar vermek zorunda kalmaz. Ancak, insan düşünceler ormanında ilerlerken sürekli bir sınav vermek zorundadır. Acaba böyle bir karar verirsem sonuçları ne olur? Şurayı imzalasam başkalarının hayatını nasıl etkiler gibi?

Gördünüz üzere sevgili parlak fikirler ormanları. Az biraz beyin fırtınası estirip düşünmek üzerine bir düşünce yazısı yazmaya başladığımızda bile insanların mutlak çıkmazı cümlelerimize, zihinlerimize nasıl da işliyor!

Şimdi hayatımıza yön veren üç çeşit düşünme biçimini sizlerle paylaşacağız. Bu üç düşünce çeşidinden hangileri sakıncalı, hangileri ileri adım atma yolunda önemli bir aşamadır, birlikte karar vereceğiz.

 

İş Hayatında Büyük Düşünmenin Korkunç Önemi büyük düşünmek sözcüğünü, söz öbeğini hepimiz biliriz. İş hayatında ise büyük düşünmenin korkunç önemine dair bildiğiniz her şeyi unutun. Bu makalemizi okuduktan sonra düşüncesizlik yaparak para kaybetmek yerine büyük düşünerek hem insan hem para kazanmanın alternatif yollarına sahip olmayı tercih edeceksiniz.

Düşünen adam heykeli…

Düşünme Biçimleri 

1- Mühendis Düşüncesi: 

Yazımızın başlığını oluşturan cümle şöyle bir yargıya kavuşturur bizi: Fazla düşünürsen mutsuz olursun. Ama bu her alanda değildir elbet. İlk düşünme biçimi, mühendis düşüncesi olarak kayıtlara geçsin. İnsanın üretimine dayalı, doğayı nasıl kontrol altında tutmaya yarayan, eşyaya hükmeden ve hükmettiği eşyalardan kendisine yeni sistemler geliştirerek insanlığı, toplumu, ülkeleri daha bir gelişkin, daha bir modern haline getirmeye yarayan düşünme sistemidir.

Buna matematiksel düşünme de diyebiliriz. Üstümüzdeki ısıtıcı kıyafetlerin yapımından evimizi en ekonomik en korunaklı bir barınak hale getiren her türlü yararcı birim, bu tür düşünmenin bir tür meyvesidir. Bizler hayvanlar gibi kıllanarak soğuğa meydan okumak yerine düş ve düşünme gücümüzü birleştirerek böylesi korunaklı evlere sahip olduysak, bu sistemli halde düşünmekten ileri gelmektedir.

2- Felsefi Düşünme 

İnsanoğlu yeryüzüne geldiğinden beri hep sorular sormuştur. Bu soruların soruluş şekli ve gayesi bize felsefe denilen bubi tuzaklarıyla düşünme çiçekleri olarak geri dönmüştür.Ben kimim” “Ben neredeyim“, “Benim buradaki misyonum ne” gibi sorular, insanların felsefi düşünme, tefekkür dediğimiz alanların hudutlarını çizdi.

Bu tür sorulara verdikleri cevap karşılığında insan sosyal bir hükümdara ve etkin rol oynayan bir gezegen bireyine dönüştü. Bugün örneğin başkasının evine girip orada uyumuyorsa da bu tür düşüncelerin verdiği meyvelerin neticesindedir. Burası benim değil çıkarımı, felsefi düşünmenin bize kazandırdığı etik olma durumuna binaendir.

 

3- Deli Düşüncesi 

Bazı zamanlar ise düşünme en büyük düşmanımız, en büyük tehlikelere gark eden sinsi yılanımız olmuştur. Ünlü bir yazarın da dediği gibi belki de, kalp düşünebilseydi atmaktan vazgeçerdi.

İşte böyle sevgili parlak fikirler okurları. Nefes almanın iyisi kötüsü olmaz. O son nefesi almasaydım keşke diye bir cümle kuramaz insan. Ama keşke o düşünce aklıma gelmeseydi, öyle düşündüm, yanılmışım gibi cümlelerle pişmanlık, yoksunluk, kötü olma durumu gibi çarklarına tekerlerine düşebiliriz. Her zaman aklına ilk gelen şey doğrudur çıkarımı da tam olarak buna işaret eder.

Mesela sınavda telaş içinde bir öğrenci görünümü gelsin karşımıza. Çocuk, o kadar pimpirikli davranır ki doğru bildiği şeyi fazla düşünmekten yanlış cevaplayabilir. Bazen fazla düşünmek işleri daha fazla çıkmaza sokmaktan başka bir halta yaramaz. Böyle olunca da neden delirmiş sorusuna halktan biri fazla düşünmekten diye cevap verebilir. İnsan beyninin gizemini çözemedik. Ama etrafımızda aptal ya da deli gördüğümüz bazı insanların, sadece bizden biraz daha farklı ve biraz daha fazla düşündüğünü göz önünde bulundurmalıyız.

 

Beden yoluyla değil de akıl yoluyla para kazanmak adlı makalemiz ise akıllarını kullanarak, düşünme güçlerini iş sahasına yatırmayı bilmiş olmak ile çok para kazanmak arasındaki dengeyi deşifre ediyor ve insanı sadece beden yoluyla değil akıl yoluyla para kazanabilecek varlıklar statüsüne koyuyor. Devamını merak edenler için yazımız, hizmetinizdedir.

Kalp düşünebilseydi atmaktan vazgeçerdi.

Düşünmenin Olumsuz Çağrışımları ve Negatif Etkileri 

Türkçe’de şöyle bir deyim, daha doğrusu bir deyiş vardır: Düşünceli olmak, düşünceli görünmek. Şöyle bir replik arada bir çalınır kulağımıza: ”Ne bu düşünceli haller? Karadeniz’de gemilerin mi battı?”

Yani bir anlamda düşünmeye başlamak, düşünce üretmek değil çözüm üretmek anlamına gelmektedir. Böyle olunca da düşünmek, ancak olumsuz zamanlarda ortaya çıkan bir panik silahı, bir savunma sistemi atağıdır.

İnsan, demek ki ancak zor zamanında, çıkmaza düştüğünde, karar verme aşamasında düşünceli olabilir. Türkçe’nin kimi nimetleri vardır ki sadece bir söz deyişiyle bile sosyolojik ve psikolojik çıkarımlarda bulunabiliriz. Bunu da elbette düşünme yoluyla yaparız. Ancak bizim düşünme yoluyla yaptığımız çıkarımlar ile birinin düşünceli halleri sonrası aldığı kararlar aynı oranda, aynı ritmde değildir.

Şimdi size fazla düşünmenin, fazla düşünceli olmanın zararlarını ve nasıl da mutsuzluk ürettiğini aktaracağız.

Lider Vasıflı, Zeki İnsanların Madde Madde 8 Özelliği adlı makalemiz düşünmeye yenilmek yerine düşünce üzerinde egemenlik kuran insanların yani lider vasıflı, zeki insanların madde madde 8 özelliğini sizlerle paylaşıyor. Şimdiden iyi okumalar efendim.

No Land grubundan düşünme kaybolursun şarkısı sizler için çalsın.

Fazla Düşünmenin Zararları 

Oğlum fazla düşünme, hasta olursun diye uyaran annelerimiz belki de haklılardı. Dostoyevski, o büyük ünlü Rus romancısı “Yer altından Notlar” adlı kitabında karakterine şunu söyletir: ”Sizi temin ederim ki baylar, bir şeyi çok fazla anlamak da bir tür hastalıktır.

Etrafınıza şöyle bir bakının. Dünyanın en mutlu insanları asla sorgulamayan, sadece kendi çıkarına ait bir şey olduğunda düşünmeye başlayan, hani öyle her şeye çok da takmayan insanlardır. Bazen bir şeyleri değiştirmek için, iş alanında olsun sosyal alanda olsun orijinal işlere imza atmak için, düşünmenin boyutlarını aşmak, önce fikir üretip sonra uygulamaya geçmek gerekir. Ancak çoğu kişi bu huzursuz edici şeylerden kaçınır. Bana ne ya diyerek başkasına yükler.

Çünkü düşünmek, sorumluluk demektir. Bazen kişiyi tırmarhanelik eder, bazen yalnızlaştırır, bazen de toplumdan dışlanmasına neden olur.

Siz siz olun fazla düşünmeyin arkadaşlar. Başka bir düşünürün de dediği gibi: “Hayat duygulananlar için trajedi, düşünenler için bir komedidir.

Yorum yapın