Ebay ve Amazon’da Ürün Satmak Nasıl Bir Fikirdir?

Ebay ve Amazon’da Kategori Seçenekleri 

Kategori seçenekleri denince akla hemen müşteriler yani potansiyel alıcılar gelse de, aslında bu tür sitelerde ana başlıklar halinde yer alan kategoriler, öncelikli olarak satıcılara sunulan bir alternatif. Birer yıl arayla kurulan Ebay ve Amazon (1994 – 1995) dünyanın en büyük alışveriş siteleri ve uluslararası piyasada söz sahibi olan dört – beş büyük siteden ikisi.

ŞU LİNKİ YENİ SEKMEDE AÇIP İNCELEYİNİZ: Avrupa Amazon’da Ürün Yayımlayıp Satmak İçin Sırasıyla Gerekenler-4 ADIM

amazon photo

Bu nedenle bu sitelerde satış yapmak isteyen girişimcilerin öncelikli olarak bu platformlarda hangi kategorilerin bulunduğunu araştırması gerekiyor. İncelenmesi gereken bir diğer önemli kısım ise, hangi kategorilere daha fazla talebin olduğu. Bunu nasıl öğrenebilirsiniz? Aslında çok basit. Her kategoriye tıklayıp hangi alanda daha fazla ürün çeşitliliği olduğunu kısa sürede görebilirsiniz. Bir kategoride daha fazla ürün varsa, müşterilere daha fazla seçenek sunulmuşsa, orada yoğunluk var demektir.

Son yıllarda en fazla satılan ürünlerin başında spor ayakkabılar yer alıyor. Yürüyüş ayakkabısı, koşu ayakkabısı gibi isimlerle de satışa çıkarılan ve birçok yeni özelliği bünyesinde barındıran bu tür ayakkabıların yanı sıra outlet olarak tanımlanan giyim ürünleri ve aksesuarları da bu sitelerin en gözde, en popüler seçeneklerini oluşturuyor.

Yine aynı şekilde kahve makineleri, su ısıtıcıları, fırın gibi küçük mutfak aletleri de yenilenen özellikleri ve farklı tasarımlarıyla sektöre (yani bu sitelere) bomba gibi girmek için en risksiz seçeneklerden bir diğeri. Kozmetik ve bakım ürünleri ilk etapta, çok satış gerçekleştirme ihtimali ve potansiyeli yüksek bir seçenek gibi görünse de hedef kitlenin kadınlarla sınırlı olması ve çok fazla alternatifinin hem reel hem de sanal mağazalarda bulunması,kafalarda soru işaretlerine yol açabilir. Bu nedenle eğer sıfırdan bir giriş yapacaksanız, bu kategoriyi atlamanızı öneriyoruz.

Eğer sağlam bağlantılarınız var ise teknoloji ürünleri satmak için de Ebay ve Amazon gibi siteler oldukça elverişli bir konumda. Herkes tarafından bilinen ve en güvenli, en hızlı ve en çok seçeneğin sunulduğu bu platformlarda, kulaklıktan, telefon kapağına, şarj aletinden telefona kadar birçok elektronik aleti ve aksesuarı satışa çıkarabilirsiniz. Sitede gerçekleştireceğiniz birkaç satıştan sonra hem sitenin işleyişine hem de para kazanmanın o tarifsiz tatminine alışmanız çok kısa sürecek.

Satış yapmak konusunda çok fazla seçeneğiniz var ama bu başlığı okuyup ‘’Ebay ve Amazon nedir? Bizde burada biraz satış yapalım.’’ diye düşünüp buralara kadar gelmişseniz sizler için yaptığım araştırmanın sonuçlarını okumaya başlayabilirsiniz. E-bay ve Amazon ikisi de internet üzerinden para kazanmaya başlayacağınız sitelerdir.

Bu sitelerde ürünlerinizin satışlarınızı yaparak kısa sürede kazanç elde edebileceğiniz gibi ürünlerinizi daha fazla kişiye de ulaştırma imkânı bulabilirsiniz. İnternetten para kazanma konusunda yüzlerce yazı okumuş olabilirsiniz ancak ürün satışını hangi sitelerde yaparak para kazanacağınız konusunda bir fikriniz yoksa bu iki sitede nasıl yapacağınızın detaylarını öğrenerek elinizdeki ürünleri dünya pazarına açmaya başlayabilirsiniz.

E-Bay ve Amazon Nedir?

Yabancı kaynaklı sayfalar olan E-bay ve Amazon satıcıların ürünlerini alıcılar ile buluşturan sayfalardır. Bu sayfalara satıcılar ürünlerini ekleyerek dünya çapında pek çok kişiye bu ürünleri bu adreslerden yayınlayarak satabilirler.

Amazon.com adresinde kitap satışı öne çıkarken E-bay geniş ürün yelpazesi ile dikkat çeken bir adres olmaktadır. Bu sayfalarda kendi ürününüz yoksa bile yine aynı sayfadan alacağınız ürünleri farklı bir üyelik açarak belirli karlarla satışa sunabilirsiniz. Amazon ve E-Bay Amerika merkezli iki satış adresi olduğu için sitelerin dilleri İngilizcedir. Ebay ve Amazon’da satış yapmak nasıl bir fikirdir diye düşünüyorsanız sizlere hem E-bay hem de Amazon satış rehberimize bakabilirsiniz.

E-Bay’da Nasıl Satış Yapılır?

E-Bay’da satış yapmak için ilk olarak üyelik yapmanız gerekir. Bunun için E-Bay sayfasını açtığınızda üyelik olarak karşınıza ‘’Bireysel’’ ve ‘’Kurumsal’’ olarak iki seçenek çıkacaktır. Bireysel alandan bilgilerinizi doldurmanız daha kolay olacağı gibi kurumsal seçeneğini kullandığınızda şirketinizle ilgili bilgiler vermeniz gerekebilir. Ayrıca bireysel hesap açacağınız zaman sizden banka hesap bilgileriniz ya da kredi kartı bilgileriniz istenebilir. Bunlarla birlikte ‘’Paypal’’ denilen farklı bir ödeme yönteminizin de olması gerekir. Çünkü banka hesabı ve kredi kartı bilgileri yerine dünyanın her yerinde geniş bir kullanım ağına sahip olan Paypal e-mail üzerinden bilgi veren sistemdir.

E-Bay Şirket Hesabı Mı Bireysel Hesap Mı?

Eğer ufak tefek ürünler satmayı planlıyorsanız ve bu satışlar aylık olarak 1000 dolar civarı kazanç getirmeyecek türden olacaksa bireysel hesabı tercih edebilirsiniz. Ancak 1000 dolar üzerinde kazanç sağlayacağınız şekilde toptan ürünleri pazarlama gibi bir fikriniz varsa şirket hesabı açmanız daha doğru olur. Çünkü Paypal hesabınıza aktarılan paraların çokluğu nedeniyle E-Bay sizi durduracak ve faturalarınızı görmek isteyecektir. Bu durumda ise Paypal hesabınızdaki paraları çekemez duruma gelirsiniz. Şirket hesabı açtığınızda ise kendinize bir web sayfası açarak buradan da ürünlerinizi satışa sunmanızda fayda var.

Eğer hem ufak tefek ürünler satacağım hem de ara sıra toptan ürünlerde satacağım düşüncesindeyseniz o zaman hem şirket hem de bireysel hesap açarak ürünleriniz daha kolay satabilirsiniz. Bu sayede bir sorun yaşamayacağınız gibi istediğiniz ürünleri de satma imkanına kavuşabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Amerika'ya Ne Satabilirim?

E-Bay’da Satış Yapmanın Sırları

Eğer E-Bay gibi bir satış mecrasını seçmişseniz satış yapmak adına ilk olarak farklı hesaplar açıp kendi ürünlerinizden bazılarını alarak ürün hakkında olumlu yorumlar düşmeniz gerekir. Bu sayede diğer alıcılara da, E-Bay sayfasına da kendinizi güvenilir olarak göstermiş olursunuz.

e-Bay üzerinden satış yapmak istediğinizde satacağınız ürünlerin fotoğraflarını da bulundurmanız ve belli başlı açıklamalarda eklemeniz gerekir. Eğer fotoğrafınız ve açıklamalarınız olmazsa alıcılar ürünlerinizi yetersiz bulacak ve satın almak istemeyecektir. E-Bay üzerinde uygun fiyatlı ürünler satacaksanız profil bilgilerinizin çok fazla detaylı bir şekilde sunulması gerekmez. Ancak pahalı ürünler satacaksanız profil bilgileriniz daha detaylı olmalı.

E-Bay üzerinde ne tür ürünler satıldığına dikkat edin ve hangi ürünlerin ilgi gördüğünü tespit ettiyseniz o alanda ürünler sunmaya çalışın. Ürün satışlarınızda kargo, depolama, tedarikçi gibi durumlara da dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca e-Bay üzerinde açık artırmalı seçenekler olduğu gibi hemen al seçeneği olan ürünlerde bulunur. Siz ise hangisinden satış yapacağınıza karar vermeli ve ona göre satışlarınızı yapmaya başlamalısınız. Satışlarınızda müşterilerinizle olan ilişkilerinize dikkat edin ve satış yapıldıktan sonra ürünü doğru bir şekilde göndermeye özen gösterin. Güçlü satıcı konumuna yükselmek için çabalayın.

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Amazon diğer satış sitelerinden farklı olarak sizlere en fazla kar sağlayacak online satış sitelerindendir. Bildiğiniz gibi E-bay ya da farklı bir sitede satış yapmak istediğinizde sizden belli bir miktar komisyon ücreti alınır. Bu ücretler Amazon.com adresinde az olduğu için sizden çok yüksek paralar istemezler. Amazon’da satış yapmaya karar verdiğinizde E-bay sisteminde olduğu gibi karşınıza iki tür üyelik çıkacaktır. Bireysel ve şirket hesapları olarak çıkan bu seçeneklerden ilk etapta bireysel olan kısmı seçerek satışlarınızı yapabilirsiniz.

Amazon üzerinde 40 ve üzeri satış yapmaya başladığınızda sizden 40 dolar civarında her ay ücret keseceklerdir. Ancak bu ücretin kesilmesini başlarda istemiyorsanız ve ilk ay için 40’ın altında satış yaparım düşüncesi hakimse ilk etap da sabit 40 dolar ödememek için bireysel hesap açmanızda fayda var.

Amazon.com’da Satış İçin Neler Yapılmalı?

E-bay sitesinden daha karışık gibi görünen Amazon sitesi Türkiye’den gelen satıcılara izin vermeyen bir online satış sistemidir. Yani Türkiye’de açtıracağınız banka hesapları ile burada satış yapamazsınız. Bu nedenle Amerika’da açılmış bir banka hesabınızın olması gerekir. Eğer Amerika olmaz diyorsanız Fransa, Malta, İngiltere, Yunanistan, Finlandiya, Kıbrıs, İspanya gibi ülkelerden de banka hesabı açtırabilirsiniz.

Paypal sistemi ile yürümeyen Amazon birçok kredi kartı ile yapılan ödemeleri kabul ettiği gibi kendisine ait olan Visa karttan da ödemeleri kabul eder. İlk olarak ödeme yapılırken aslında satıcıya değil Amazon.com adresine ödeme yapılır. Amazon adresi ise havuz hesabında bulunan bu paraları ürün satışı gerçekleştiğinde satıcılarının hesabına gönderir. Amerika menşeli bir banka hesabı olan Payoneer ile kendinize bir hesap açtırabilir ve bu hesaba yatan paralarınızı da Türkiye’deki hesabınıza 1-3 gün içerisinde aktarabilirsiniz.

Amazon adresine üyelik yaparken mutlaka doğru bilgiler vermeniz gerekir. Çünkü E-bay ve Amazon siteleri güvenilir bir ortam oluşturmak adına hazırlanmış olan sayfalardır. Bu adreslerde yanlış bilgi vermeniz ürünlerinizi satmış olsanız bile belli bir süre sonra size parasının gönderilmemesine neden olabilir.

Amazon’da Satış Yapmanın Sırları

E-bay sisteminden farklı olarak bu sayfada ürünlerinizin bilgilerini tek tek girmeniz ve fotoğraf eklemeniz gerekir. Çünkü hazırladığınız bilgiler incelenerek satış ekranınıza koyulacaktır. Ayrıca satacağınız her ürün için Amazon sitesi banner ya da barkod dediğimiz kodlar isteyecektir. Eğer bu kodlarınız olmazsa ürünlerinizi ekleyemezsiniz. Orijinal olmayan resimler eklediğinizde de sorun çıkabilir.

Amazon adresinde ürün satışı yapacaksanız mutlaka detaylarını bildiğiniz ürünler satmaya çalışın. Çünkü dünyanın en güvenilir satış adreslerinden olduğu için buraya ürünler hakkında bilgisi olmayan değil sizden daha fazla bilgiye sahip olan insanlar da tıklayabilir. Ürünlerinizi sunarken bilgileri detaylı bir şekilde vermeniz gerektiği gibi satışı yasak olan ürünlerde vardır ve sizin bu tür ürünleri satmaya kalkmanız halinde hesabınız donabilir.

Müşterilerinize güvenilir görünmek istiyorsanız ilk olarak Amazon adresine güvenilir olduğunuzu ispatlamanız gerekir. Daha sonrasında ise çok geniş bir ürün ağı ev müşteri seçeneğine sahip olan bu siteden bütün satışlarınızı gerçekleştirerek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

E-Bay ve Amazon’dan Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Bu tür sitelerden kazanç elde etmenizin en önemli yanı sizin satışta seçtiğiniz ürünlere ve sunduğunuz hizmete bağlıdır. Eğer beklenen bir hizmet sunarsanız satışlarınızla aylık olarak 1.000 dolar ya da Euro cinsi kazanç sağlayabilirsiniz.

Neden Ebay ve Amazon Türkiye için gelecek vaat ediyor?

Mulumunuz her biri milyarlarca dolarlık senelik satış yapan bu dünya perakende devlerinin henüz doğru düzgün el atmadığı nadir ülkelerden birisi Türkiye’dir. İş bu sebeple yakında topyekün sağlam kampanyalar ve reklam bütçeleriyle ülkeye giriş yapması işten bile değildir. Bu zamana kadar Türkiye pazarında aktif rol oyanamadılarsa bunun sebebi Türkiye’de bu boşluğu dolduracak şirketlerin erkenden türemeleridir. Ancak yine de marka bilinirliğini artırmak ve de yayılmacı politikalarını yerine getirmek adına eninde sonunda bizim ülkemize de gelecekler. İşte bu söz konusu 2 dev şirket buralara el atmadan sizin de çok önceden sağlam bir konum elde etmeniz fevkalade avantajınıza olacaktır. O sebeple e-bay veya Amazon’da bir an evvel dükkan açıp satışa başlamanız sizin için geleceğe güzel bir yatırım olacaktır…

“Ebay ve Amazon’da Ürün Satmak Nasıl Bir Fikirdir?” üzerine 12 yorum

 1. Guzel bir yazi olmus, amazon’da satis konusunda maalesef Turkiye su ana kadar bir caba sarf etmis degil, kendimce ve elimden geldigince kendi sitemde katkida bulunmaya calistim.

  Cevapla
 2. Amazon satıcı olarak üye olurken ıvidiual yani bireysel seçeneğini mutlaka seçmelisiniz. Yanlışlıkla profesyoneli seçerseniz 39 dolar ödemeden kartınızı bırakmaz 12 saatte bir çekim yapmaya çalışır kartınızda para yoksa borçlu olduğunuz hakkında durmadan mail alırsınız.

  Cevapla
 3. Merhaba arkadaşlar,
  yeni bulduğum bir siteden bahsedeceğim sizlere. eminim bazılarımız (benim gibi) PayPal’ın Türkiye için kapanmasından sonra bazı sorunlar yaşadı internet alışverişleri için. PayToSellers.com adlı site bu duruma çare gibi duruyor. Basit olarak anlatacak olursam; eBay, Etsy ve benzeri gibi sitelerde satış yaptığınızda ödemenizi almak için genelde PayPal iyi bir yöntemdi. ama şimdi kapandı Türkiye’de. işte bu site para ödemelerinizi almak için aracı oluyor. kendi komisyonunu alıyor tabiki. ama sizde paranızı alıyorsunuz. internetten ürün satanlar vardır. denemelerini tavsiye ederim.
  (link’i site yönetimi sildi söz konusu siteye ulaşmak için google’a “paytosellers” yazın)

  link referans linki değildir. dilediğiniz gibi kayıt olabilirsiniz.

  Cevapla
 4. Türkiyedeki biri amazondan satış yapabiliyor mu? Ben bir türlü bunu anlamış degilim.
  yani türkiyeden satış yapıp yurtdışına mı gönderiyorlar?
  yoksa amazonu satış platformu yapıp türkiye icerisinde mi aktif oluyor dükkan? Kesinlikle anlamadıgım nota burası

  Cevapla
 5. Amazon Payoneer ile çalışıyor kartın talep edilmesi ve kayıt olması çok basit sadece Türkçe karekter kullanmayın

  Cevapla

Yorum yapın