Eğlence Merkezi Açarak Kar Elde Etmek

Gelin hep birlikte eğlence sektörüne yapmış olduğumuz harcamaları bir gözden geçirelim… Çoğumuz haftada ya da ayda bir kere sinemaya gidiyordur. Çocukları olanlar için oyun alanları vazgeçilmez yerlerden oluyordur.

fun center photo

Bir de yeme- içme telaşı ile kendimizi attığımız eğlence alanlarının içinde gençlere yönelik alanlarda varsa değmeyin keyfimize. Yaşınız büyük bile olsa bir günlüğüne çıkıp filme, tiyatroya ya da kahve içmeye gidiyorsanız eğlence sektörüne şöyle ya da böyle dahil oluyorsunuz demektir. Eğlence merkezlerini sadece kapalı alanlar olarak da düşünmemek gerek. Lunapark dediğimiz yerlerde gayet güzel ve her yaştan insanın tercih edebileceği eğlence merkezlerinden birini oluşturuyor.

Günümüzde eğlence sektörüne şöyle ya da böyle harcanan paralar toplansa bütün dünyanın sağlık giderlerinin karşılanabileceğini biliyor musunuz? Böyle bir araştırma yok ancak doğru bir şekilde hesaplanırsa günümüzdeki eğlence sektörü harcamaları gerçekten sağlık ya da eğitim sektörü kadar para yiyebiliyor. Bu kadar büyük bir sektör içerisinde var olmak aslında herkesin harcı değil ancak eğlence merkezi açarak kar elde etmek gerçekten günümüzün en parlak meslek alanlarından biri oluyor. Yüksek kazançların döndüğü bu sektörde yapmak istediğiniz işi belirlemeniz ise bir hayli zor.

Eğlence Merkezi Nasıl Açılır?

Eğlence merkezi açmak istediğinizde ilk olarak nasıl bir eğlence merkezi açmak istediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Mesela bazı kişiler sadece çocuklara yönelik eğlence merkezleri açarken bazıları ise gençlerin ve yaşı biraz daha olgun olan kişilerin dahil olabileceği alanlar seçebiliyor. Eğlence merkezi olarak açık hava alanlar seçebildiğiniz gibi kapalı alanlarda inşa edebiliyorsunuz. Geniş bir hayvanat bahçesi ve piknik alanı ya da büyük bir eğlence havuzu olan eğlence merkezleri olduğu gibi araç sürmek için alanlarda oluşturulabiliyor. Bu sektörleri geniş çaplı düşündüğünüzde eğlence merkezinizin içerisinde bulundurabilirsiniz. Ancak tek bir eğlence mekanı fikrini seçmeniz gerekiyorsa bunun için mutlaka şehrinizde olmayan ancak insanların yaşayış tarzları ile de uyumlu bir fikri tercih etmeniz gerekiyor.

Kendi şehrimden örnek vermek gerekirse buralarda eğlence dendiğinde lunaparklar ve alışveriş merkezlerinin hemen üst katında yer alan birkaç etkinlik alanı eğlenmeye yetiyor. Ancak son zamanlarda korku evi adında gençlere yönelik alanlar ortaya çıktı. Labirent oyunları gibi ekip oyunlarının da olduğu şehrimizde en eğlenceli olan kazanıyor. Eğlence anlayışı daha sade olanlar ise buz pateni ya da su dünyası gibi hatta hayvanat bahçesi gibi alanlar açabiliyor. Girişlerin ücretli olduğu bu alanlarda ise kazanç elde etmek oldukça kolay.

fun center photo

Eğlence Merkezi Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Eğlence merkezi açmak isteyenler için en gerekli durum kesinlikle hangi alanda eğlence hizmeti vereceklerini seçebilmek olacaktır. Oldukça zor bir seçim olan hangi eğlence sorusunun cevabını bulmak adına elinizdeki mevcut durumu incelemeniz ve şehrinizde olmayan şeyleri seçmenizde fayda var. Sonuçta ilkler her zaman daha ilgi çekicidir. Bu nedenle de insanların gerçekten eğlenecekleri ancak şehirlerinde olmayan bir eğlence stili bulmanız gerekir.

Mekân Seçimi

Eğlence mekânlarının konumu ikinci olarak en önemli konular arasında bulunmaktadır. Mekanınız eğer hali hazıra yoksa eğlence merkezinizi insanların çoğunlukta olduğu alanlardan seçmenizde fayda var. Mesela bir alışveriş merkezinin yanında ya da çarşıya yakın bir yerde seçeceğiniz mekanınız sayesinde çok yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Büyük mekanlar her zaman daha fazla değerlendirme alanına sahip olduğu için daha rahat bir şekilde iş görmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle geniş ve merkezde olan alanlar seçin.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kitleleri Daha Da İşsiz ve Aç Bırakacak 4 Yıkıcı - Süper İş Fikri

Eğlence Mekânınızı Düzenleyin!

Hangi eğlence ürünlerinin olacağı en önemli konuların başında geliyor. Bu konuda mekandan daha dikkatli olmanız lazım. Çünkü çok uzak noktalara bile çoğu insan kaliteli eğlence hizmetleri veren aletler olduğu için gidiyor. Bu nedenle sizde eğlence mekanlarınızı doğru eğlence aletleri ile doldurmalısınız. Açık hava ortamı kullanıyorsanız buna uygun eğlence alanları ve kapalı yerlerde eğlence merkezi açacaksanız buna uygun eğlence ürünleri getirmeniz şart.

Resmi Gereklilikleri Unutmayın!

Resmiyette bir eğlence mekanı açtığınız için burada hizmet verebilmek adına işletme belgenizin bulunması gerekiyor. Bununla birlikte alanlarında uzman olan cihaz yöneticilerinin ve teknik bilgiye sahip kişilerle birlikte bir de mühendisin bulunması şart. Eğer geniş çaplı bir eğlence merkezi açacaksanız bunlar olmadan açmanız oldukça zor.

Bütün eğlence makinelerinde mutlaka emniyet önlemlerinin alınmış olması da resmi bir durum. Resmi olmakla birlikte hayati de bir durum olan emniyete özen gösterin. Çünkü o cihazlarda sizin de sevdikleriniz eğleniyor olabilir. Mal emniyeti içinde güvenlik önlemleri alabilir ve güvenlik görevlileri, güvenlik kameraları gibi seçenekleri mutlaka bulundurmalısınız. İlgili belediyelerden ve çeşitli yerlerden de izin almanız gerekiyor.

Resmi gereklilikler bunlarla sınırlı kalmıyor. Her belediyenin kendi şartlarında belirlediği pek çok belge isteği ve işlemler olabiliyor. Bu nedenle eğlence merkezi açarak kar elde etmek isteyenlerin belediyelere giderek gerekli bilgileri edinmeleri ve buna uygun belge düzenlemeleri gerekiyor.

Diğer Gereklilikler

Eğlence merkezlerinde yemek yenecek, kahve içilecek ya da ufak tefek alışverişlerin yapılabileceği alanların bulunması büyük bir gereklilik olmasa da günümüzde eğlence sektörünün beklentilerinden olduğu için bu tür yerlerde açabilirsiniz. Zeminin kaygan ve ya toz kaldırmayan alanlardan inşa edilmesine, çocuklara ve gençlere kötü örnek teşkil edecek kumar, şans oyunları türünden alanlar bulundurmamaya da dikkat edilmelidir. Bununla birlikte gerekli eleman ihtiyacı da karşılanmalı ve her eğlence alanı için belirli bir fiyatın olması içinde fiyat tabloları ve jeton türü ürünlerin hazırlanması gerekir. Eğlence merkezlerinde ayrıca bay ve bayanlar için lavaboların bulunması da gerekir. Dinlenme alanları ve ses sistemleri de diğer gerekliliklerden biri olacaktır.

Tanıtım ve Reklam

Eğlence merkezlerinin kar elde etmesinde en büyük rol tanıtım ve reklam faaliyetlerine düşmektedir. Bu nedenle yerel gazetelerde, sosyal medya hesaplarında, sokak ilanları ya da duvar afişleri gibi etkinliklerle eğlence merkezinizi tanıtmalısınız. Kampanyalar düzenleyerek gerek okulların eğlence dönemlerinde gerekse de yaz aylarına yönelik çalışmalar yaparak kazancınızı artırabilirsiniz.

Eğlence Merkezi Açarak Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Eğlence merkeziniz eğer kapalı bir alansa ve her zaman hizmet veren bir adres ise aylık olarak en az 3000 TL kazanç elde edebilirsiniz. Ancak bu başlangıç aşamasıdır. Toplu iş dediğimiz günlük partiler şeklinde işler aldığınızda kazancınız daha da artacaktır. Geniş bir mekanınız varsa ve yerinizi iyi seçmişseniz aylık olarak 5000-7000 TL arası da kazanç elde edebilirsiniz.

Bu rakamın tesisiniz büyüklüğü ve türü ile 10 kata kadar değişebileceğinin farkında olun. Yani mesela gondolundan tutun da kamikazesine kadar tüm eğlence aletlerinin bulunduğu dev bir tesis açarsanız günlük olarak 10 k gibi dev cirolar elde etmeniz işten bile değildir.

Arkadaşlar eğlence merkezi açtığınız yerin konumu bu karlılığı belirlemede en az %40 pay sahibi olacaktır. Üniversite ve lise yakınlarındaki arsalar sizler için cevher niteliğinde olacaktır. Buna karşın gençlerden uzaktaki ve toplu ulaşım vasıtalarından ötede bir yerde eğlence tesisi/lunapark açarsanız bu işin sonu maalesef iflas olacaktır.

Yorum yapın