EK GELİR GETİREN BİR İŞ YAPMANIZ İÇİN 4 SEBEP

İnternette 10 dakikalık yüzeysel bir araştırma yapsanız bile ek gelir imkanları ve ek gelir getirecek iş fikirleri hakkında bir ton bilgi bulabilirsiniz. Sitemizde de ek gelir hakkında yazılmış yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

KESİNLİKLE OKUMANIZ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOT: SİZLERDEN İŞ VERME VAADİ İLE TEMİNAT, KAPORA VEYA BENZERİ ÜCRETLER TALEP EDENLERE SAKIN KANMAYIN, BU KİŞİLER İŞ ARAYANLARI DOLANDIRMA AMACI GÜDEN ADİ SAHTEKARLARDIR!! BU DOLANDIRICILARIN VARLIĞINI ARKADAŞLARINIZA DA YAYIN Kİ KİMSE MAĞDUR OLMASIN!

Fakat bu yazıda sizlere daha önce gördükleriniz gibi “Sadece falan işi yaparak para kazanın!” “İnternetten ayda 10.000 TL gelir elde etmek ister misiniz?” gibi temalarla yazmayacağım…:) Daha ziyade; özellikle ev hanımlarına veya öğrencilere ek gelir kazanmayı mümkün kılan işleri yapmanın mantıklı olup olmadığı; size maddi, sosyal ve psikolojik yönden katacakları üzerine bir inceleme yapmak istiyorum.

“E kardeşim az olsun çok olsun para kazandırıyor işte” deyip geçebilirsiniz. Ama artık dünya çok daha hızlı dönüyor. Ya aynı emeği harcayarak iki katı kazanabileceğiniz iş fikirleri mevcutsa?… Ya tamamen gemileri yakıp zengin olmak üzere çalışan; ya da tam tersi, günde 1-2 saat çalışayım da varsın 20-30 lira gelsin diyen biriyseniz?… Mevzu harcanan emek ve gelecek olan karşılık ise; olaya daha geniş çerçeveden bakmak gerekir çoğu zaman…

İşte bu yüzden dostlar; ek gelir kazanmanızı sağlayacak iş fikirlerinin sizin amacınıza uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilmek için; “Neden ek gelir işleri yapmalıyım?” sorusuna yönelik bir yazı hazırladık. İnceleme bizden, görüş sizden…:)

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1) Yoruculuğu

EK GELİR İŞLERİ GENELDE YORUCU DEĞİLDİR. GÜN İÇİNDE ÇOK AZ VAKİT VE ÇABA HARCAMANIZ GEREKİR.

-Zaten adı üzerinde; “EK” gelir…:) Yani yapacağınız iş büyük ihtimalle hanenin geçim kaynağı olmayacağı için; para kazanmanız kadar huzurunuz da önemlidir. Haa; her zaman şansın yüzünüze gülmesi ve dilediğinizden çok daha fazlasını kazanabilmeniz ihtimali vardır, orası ayrı…:) Şöyle de bir durum var ki; eğer ev hanımıysanız ve çocuğunuz da yoksa; ek gelir işinize bütün gününüzü ayırabilir ve daha çok para kazanabilirsiniz. Ama mesela öğrenciyseniz; derslerinizden dolayı daha az vaktiniz kalabilir. Tabii bu durum sizin derslere bakış açınıza da bağlı…:D

2) Patlama potansiyeli

İLK MADDEDE BAHSETTİĞİMİ AÇACAK OLURSAK; EĞER ŞANSLIYSANIZ VE DOĞRU HAMLELER YAPTIYSANIZ; EK GELİRDEN ÇOK DAHA ÖTESİNİ KAZANABİLİRSİNİZ.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Güngören'de ek iş-ek gelir arıyorum

-Youtube’dan sadece oyuncak ve oyun incelemeleri yaparak binlerce, hatta milyonlarca dolar kazananlar; sadece içinden gelen bir e-kitap satarak 3-4 mühendis maaşı para kazanan insanlar...:); spor, aşçılık, vs. hobilerini yaparak dünya çapında ün kazananlar bu söylediğime kanıt niteliğindedir. Hiçbirinin yola çıkış noktası zengin olmak değildi. Sadece sevdikleri işi yapmak ve geçinebilecek kadar kazanmak için yola çıktılar…;)

Yine mesela webrazzi gibi sitelere röportaj veren ünlü web girişimcilerinin birçoğu zamanda hobi mahiyetine yapmış oldukları ek gelir getirici işlerin patlaması suretiyle o konumlara gelmişlerdir.

3) Esnek çalışma saatleri

BİR EK GELİR İŞİNDE ÇALIŞIYORSANIZ; SİZİN İÇİN MESAİ SAATİ VEYA ÇALAR SAAT DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

-Bu maddenin fazla açıklamasını yapmama gerek yok sanırım… Sadece; ev yemekleri yapmak, sipariş üzerine süs eşyası satmak gibi işlerde zaman kavramı biraz önemli olabilir, o kadar… Bunların dışında; eviniz, dinlenmek için oturduğunuz çay bahçesi, otobüs, vs. her yer iş yeriniz; günün herhangi bir saati de mesai saatinizdir demektir..:)

Bunun ne kadar büyük bir nimet olduğunu söylememe gerek bile yok.

Millet iş saati trafiğinde ter kokulu metrobüste kendisine havada yer bulmaya çalışıyor.

4) Hobi yapmış olunuyor

EĞER EK GELİR AMACIYLA YAPTIĞINIZ İŞ AYNI ZAMANDA HOBİNİZ İSE; BU SİZİ PSİKOLOJİK AÇIDAN RAHATLATACAK VE İÇ HUZURUNUZU SAĞLAYACAKTIR.

Şöyle bir etrafınıza bakın. Kaç kişi sistemin zincirlerinden kaçıp çocukluğundan beri hayal ettiği işi yapabiliyor?… Ya da kaç milyon insan “Alın teriyse yapacaksın, ekmek parası…” gibi tesellilerle ömrünü heba ediyor?… Tamam; standart mesaili bir işte çalışıyrsanız ve geliriniz 4-5 bin TL’yi; belki de daha yukarısını buluyorsa kendinizi teselli edebilirsiniz.. Ama şöyle ki; geçim sorunu olmayan ve çalışmak zorunda kalmayan biri olsam ben; insani ihtiyaçlara yetecek kadar kazanmak kaydıyla canım ne iş istiyorsa onu yapmayı ve ek gelir kazanmayı yeğlerdim.

Aslında burada; ek gelir getiren bir iş yapabilmeniz için belli ölçüde bir maddi seviyenizin olması gerektiği gibi çelişkili bir durumla karşılaşıyoruz.:) Ama bu işin geyiği tabii… Tüm yazı boyunca bahsettiğim gibi; ev bütçesine biraz olsun katkıda bulunmak için uğraşan binlerce ev hanımı ve öğrenci mevcuttur ve bu amaçlarını çeşitli ek gelir fikirleri ile gerçekleştirmektedirler. Yani; ne kadar ek gelir kazanmak istediğiniz; bu miktar için ne kadar emek harcayabileceğiniz ve daha birçok detaylı karar; sizin bakış açınıza göre göreceğiniz şeylere bağlıdır…

 

 

 

“EK GELİR GETİREN BİR İŞ YAPMANIZ İÇİN 4 SEBEP” üzerine 2 yorum

  1. Arkadaşlar yorumlar malumunuz herkese açık olduğu için ille de iletişim paylaşacaksanız cep telefonu numaranızı değil de e-posta adresinizi yorumunuzun en sonuna yazmak suretiyle paylaşmanız daha güvenli olacaktır.

    Paylaştığınız cep numarası aradan yıllar geçtikten sonra size veya numarayı devrettiğiniz kişiye rahatsızlıklık verebilir.

    Cevapla

Yorum yapın