ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Merhaba dostlar.. Hem sağlam bir bilgi altyapısı elde edip hem de çok iyi maaşlarla çalışabileceğiniz işler, kazançlı meslekler hakkında genel bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu yazıda ele alacağımız meslek olan elektrik ve elektronik mühendisliği; diğer birçok mesleğe göre daha köklü olmasına rağmen hala modası geçmeyen ve uzun bir süre daha zirveyi yaşayacak gibi gözüken kazançlı mesleklerden biridir. En temel sebebine bakacak olursak; günümüzün modası olmuş tüm mesleklerin elektrik ve elektroniğin kökleri üzerine inşa edildiğini görürüz. Yazılım, genetik, denizcilik, lojistik, vs. vs. Hatta bunların da ötesinde günlük hayatımızın her saniyesinde kullandığımız için bu meslek ölmez dostlar..:) Bu yazımı bile elektrik elektronik-bilgisayar, vs. mühendisliklerinin birleşimiyle sizlere ulaştırabiliyorum..:)

electrical engineer photo


1-) Diğer bölümle Kıyas

YAPTIĞINIZ İŞİN KİŞİLİĞİNİZ VE İLK İZLENİMİNİZ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ DÜŞÜNÜLECEK OLURSA ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BU KONUDA BİRAZ SÖNÜK KALABİLİR. SONUÇTA BİRÇOK SPESİFİK ALANA GÖRE DAHA FAZLA BİLİNEN BİR KAZANÇLI MESLEKLERDEN…

-Kardeş bizim televizyonda bir sıkıntı var ama çözemedik. Sen bakabilir misin bi’ şuna?..

2-) Geleceği

HER MESLEĞİN UZUN VADEDE ÇİZDİĞİ “MODA OLMAK, YÜKSELMEK, HAYATIN HER ANINA YERLEŞMEK VE DEMODE OLMAK” GRAFİĞİ DÜŞÜNÜLÜRSE; ÖNÜMÜZDEKİ YÜZYIL İÇİNDE ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNİN DE DEMODE OLMA VEYA DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMA İHTİMALİ VARDIR.

-Kazançlı mesleğinizi çocuğunuza bırakmayı düşünmüyorsanız sıkıntı yok..:)


3-) İlk yıllar

HER MÜHENDİSLİK BÖLÜMÜNDE OLDUĞU GİBİ BURADA DA İŞ HAYATINA ATILDIĞINIZ İLK YILLARDA BAZI TRAVMALAR YAŞAYABİLİRSİNİZ..:) ÖYLE Kİ; ANADAN YARDAN VAZGEÇİP İNSANI ANARŞİST BİLE YAPAR BU DURUM..:D

-Ben 1800-2000 maaş ile çalışmak için mi okudum lan o kadar!.. Bilseydim babamın zanaatını devam ettirirdim de şimdiye daha çok kazanıyor olurdum.


4-) Rekabet

GENİŞ BİR YELPAZEYE SAHİP VE BİR O KADAR DA ÇOK MEZUN VEREN BÖLÜM OLDUĞU İÇİN ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANINDA ÖNE ÇIKMAK VEYA SİZİ DİĞERLERİNDEN AYIRACAK NİTELİKLER EDİNMEK HER GEÇEN GÜN ZORLAŞMAKTADIR.

-Maaş piyasasına da yansır tabii bu durum..:/

5-) Türkiye’de Kazançlar

AMA HEVESİNİZ VARSA SAKIN BUNLAR SİZİ TÜRKİYE ŞARTLARINA GÖRE KAZANÇLI MESLEĞİNİZDEN SOĞUTMASIN.. HER YAZIMIZDA BAHSETTİĞİMİZ GİBİ; ŞUNU AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN: HANGİ BÖLÜMÜ OKURSANIZ OKUYUN, PATRON ÇOCUĞU VEYA DAHİ, VS. ÖZEL DURUMDA DEĞİLSENİZ, HER BÖLÜMDE BU AŞAMADAN GEÇECEKSİNİZ.

-Ama sonrası ise tamamen size bağlı… 22-23’ünde mezun olan sonrasında askerliğini de yapan erkek bir birey; 30’unu görmeden 5000 TL leri bile zorlayabilir. Tabii işini hakkıyla yaparsa..


6-) Maaşları

MÜHENDİSLİKLERİN HEPSİNDE OLDUĞU GİBİ; ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLARAK DA ÜRETEN, YANİ DOLAYLI OLARAK PARA KAZANDIRACAK OLAN TARAF SİZ OLDUĞUNUZ İÇİN; HERKESTE BULUNMAYACAK BİR NİTELİĞİNİZ VARSA PATRONLAR YANDI.. ÇÜNKÜ ONLAR SİZİ MEMNUN ETMEK ZORUNDADIR ARTIK… MAAŞLAR Bİ’ GÜZEL Mİ GÖZÜKMEYE BAŞLADI NE?… (Yabancı şirketlerde 3000-4500 avro arası maaşlar söz konusu, son zamanlarda evden çalışarak tüm dünyadaki küresel şirketlerde işe girmek mümkün)

-İnsan yöneterek kazanmaktansa üretiminizle kazanmanın en güzel yönü..7-) Temeli?

YAZININ BAŞINDA SÖYLEDİĞİMİZ GİBİ; ELEKTRİK-ELEKTRONİK, TÜM TEKNOLOJİNİN TEMELİNDE MEVCUTTUR. DOLAYISIYLA BECERİNİZİ BAŞKA BİR ALANLA (BİLGİSAYAR, YAZILIM, MAKİNE, VS.) BİRLEŞTİREREK GELİRİNİZİ AKLA HAYALE GELMEYECEK ŞEKİLDE KATLAYABİLİRSİNİZ.

-Elektrik-elektroniği çıkarın; işleyebilecek herhangi bir mühendislik var mı?..


😎 Büyüme imkanı

KAZANDIĞINIZ PARAYLA BİR YANDAN YATIRIMINIZA DA BAŞLAYABİLİR VE TEKNOLOJİ, ARAŞTIRMA ŞİRKETİ, VS. TARZDA KURUMUN TEMELLERİNİ DE ATABİLİRSİNİZ. UNUTMAYIN; DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN TEKNOLOJİ HER ZAMAN KAZANDIRIR…;) BÜNYENİZDE ÇALIŞTIRACAĞINIZ GENÇ BEYİNLER DE CABASI…:)

-Kurun bir iki şirket de rekabet ortamı olsun; TÜBİTAK da çalışma ihtiyacı hissetsin azıcık..

Yorum yapın