Elektrikli Scooter Kiralama İşi Kurmak

Herkese merhaba! Bu yazımızda tamamen alternatif bir iş kolu olan elektrikli scooter kiralama işi hakkında size bilgiler sunacağız. Piyasanın doyma noktasına geldiği ve bir tane bile mağaza / dükkana dahi tahammülü kalmadığı genel geçer işleri riskli bulanlar için tamamen farklı ve alternatif iş kolları var. Bunlar özellikle Türkiye için tamamen yeni olduğu için denenme ve başarılı olma ihtimalleri epey yüksektir.

İŞLETME TÜYOSU: Şu anda ismini vermek istmemediğim bir markanın yaptığının aynısını yapıp piyasada haklı bir rekabet içine girebilirsiniz. Ayrıca sadece elektrikli küçük scooter değil motorsiklet görünümlü scooter’ları da kiralaybilirsiniz. Halk her geçen gün kiralama işine alışacaktır. Siz de zamanla fiytatları düşürüp motorsiklet ve eleman sayısını arttırırsanız otobüs ve taksilere bile binmez insanlar.

e-scooter photo

Hollanda, İngiltere, Kanada gibi Avrupa ve Amerika ülkelerinde uzun yıllar boyunca süregelen bu kiralama işi yavaş yavaş Türkiye’de de yaygınlık kazanmaya başladı. Scooter daha düne kadar anlamı bile bilmeyen bir ulaşım ve eğlence aracı idi. Ancak günümüzde özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük metropollerde scooter kullananların ve kullanmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Siz de bu tür büyük şehirlerden birinde ikamet ediyor ve iş yapmak istiyorsanız elektrikli scooter kiralama işine yönelebilirsiniz.

Her zamanki gibi Parlak Fikirler ailesi olarak size bu işin püf noktalarını dilimiz döndüğünce aktarmaya çalışacağız.

 

İlk Öneri: Saatlik Ücreti Makul Tutmak

Öncelikle böyle bir iş kurmak isteyenler genellikle gençlere / üniversitelilere hizmet sunacağını bilmelidir. Bu işi ‘rent a car’ işi ile bir tutmak ise en büyük yanılgılardan biri olur. Bildiğimiz üzere arabaların kiralama süreleri en az bir günden başlıyor. Haftalık ve aylık periyotlarda da devam ediyor. Ancak söz konusu scooter gibi özel bir araç ise ne kazanacaksanız saatlik kiralama hizmetlerinden kazanabilirsiniz.

Hedef kitleniz üniversiteliler ve 25 / 35 yaş aralığındaki orta / genç kuşak olacaktır. Bu kişilerin ise aylık gelirleri belli başlı oranlardadır. ‘Biz sadece günlük scooter kiralıyoruz’ cevabını verdiğiniz her müşteri yüzde doksan oranında geri çevrilen bir müşteri olacaktır. Müşteri kaybetmek değil kazanmak istiyorsanız saatlik ücretleri makul tutmanız gerekiyor. Bazı işletmeler 10 dakikalık kısa turlar düzenleyerek sürümden kazanma yoluna gidiyor. Siz de böyle bir yol izleyerek kısa süreli kiralama seçenekleriyle daha fazla müşteriye hitap edebilirsiniz.

e-scooter photo

İkinci Öneri: İşe Küçük Bir Filo İle Başlamak

Her işin başlangıcı itibariyle risk teşkil eder. Bazı sektörlerde bu risk oranı fazla iken bazılarında düşük seviyelerdedir. Elektrikli scooter kiralama işi ise bilinmeyenleri fazla olduğu ve örnekleri çok az olduğu için yüksek oranda risk ihtiva edebilir. Bu riski minimal bir oranda tutmak için işe küçük bir filo ile başlamanızı öneriyoruz. En az 3 en fazla 5 -6 scooter ile işe start verebilirsiniz. Özellikle böyle alternatif, bilinmeyeni çok olan işlerde hizmet seçeneklerini sınırlı sayıda tutarak işe başlamak her zaman en mantıklısı ve makul olacaktır. İlk birkaç ay işlerin nasıl gittiğini, kazanç oranını hesaplar, eğer işin devamlılığı konusunda umut vaat eden rakamlara ulaşırsanız filoyu yavaş yavaş büyütebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Elektrikli Bisiklet Kiralama Dükkanı Açmak

Bu İş İçin Gereken Sermaye Nedir?

Uç rakamlara varmadan bu iş için gerekli sermayeyi oluşturabilirsiniz. Sermayeyi belirleyen temel unsurların başında scooterların teslim edileceği merkezin hangi şehirde ve hangi ilçede olacağıdır. Aynı şehirde bile iki farklı ilçe arasında astronomik farklar olabiliyor. Beşiktaş’ta açılacak bir dükkan ile Üsküdar’da açılan bir dükkan arasında yarı yarıya fark olabilir. Bununla birlikte filonuzda toplam kaç adet scooter olacağı da sermayenin ne kadar olacağını belirleyen bir diğer faktördür.

Elektrikli scooterlar arasında teknoloji ve kalite olarak fark bulunuyor. Normal, lüks ve süper lüks scooterlar arasından bir seçim yaparak filonuzun vizyonunu belirlemelisiniz. Size tavsiyemiz hem az sayıda hem de çok lüks olmayan scooterlar ile ortalama bir filo oluşturmanız. İlerleyen safhalarda başarı elde ederseniz hem sayıda hem de kalitede değişime gidebilirsiniz.

Scooter Kiralama İşi Karlı mı?

Uygun lokasyon, kaliteli hizmet ve hedef kitlesi belirleme gibi kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde scooter kiralama işinin son derece karlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle genç nüfusun yoğunlukla yaşadığı yerlerde böyle bir işe girişebilirsiniz. İstanbul’un birçok semti olabileceği gibi Tekirdağ ve Eskişehir gibi öğrenci kenti olarak adlandırılan şehirlerde de kazanç ihtimalini yükseğe çıkarabilirsiniz.

Mutlaka ama mutlaka mobil aplikasyon bağlantılı bir servis hizmeti de açmalısınız. Sizden scooter kiralamak isteyecek olan hedef kitle, internetin piri olarak addedebilecek bir kitledir. Telefonla ya da direkt merkeze gelerek hizmet almak yerine direkt mobil uyumlu bir internet hizmetinden faydalanmak isteyeceklerdir.

Bu işten daha fazla kar elde etmek istiyorsanız scooterların yanında bisiklet kiralama hizmetlerini de devreye sokabilirsiniz. Her zaman daha fazla seçenek daha fazla müşteri demektir. Zaten günümüzde birçok firma hem scooter hem de bisiklet kiralayarak markalarını ayakta tutuyor.

Scooter Kiralama İşinin Riskleri Nelerdir?

Bu işteki tek risk iflas bayrağını çekmek değil. Dünyada az da olsa ölüm ile sonuçlanan kazalar ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda kazalar ve kazalara bağlı olarak yaralanma vakaları da gözlemlenmiştir. Bu risk Rent a Car işinde de mevcut lakin elektrikli scooterlar yapıları gereği motosiklet gibi daha fazla risk içeriyor. 18 yaşın altındaki hiç kimseye asla hizmet vermemelisiniz.

“Elektrikli Scooter Kiralama İşi Kurmak” üzerine 23 yorum

  • Bunu hindistanlı yazılım firmaları sağlıyor. 5000 dolara yazılımı satıyorlar. ayda 50-100 dolara da kiralama yapıyorlar. Arkadaşlar ingilizce Google’da araştırın çok rahat onlarca site karşınıza çıkacak. Bu iş girmek isteyenler çok rahat halledebilir emin olsunlar ve korkmasınlar.

   Cevapla
   • Merhaba Dediğiniz Yazılımcılara Nerden Ulaşabilirim 5000 Dolar Verme Bütçem Yok Fakat Aylık Kira Verebilirim 0552 585 2787
    Whatsapp Üzerinden Yazarsanız Sevinirim

    Cevapla
 1. Güzel bir yazı olmuş. Şu ara popüler bir sektör oldu. İlle de büyük sayılarda scooter kiralama sistemi kurmanıza gerek yok.
  ‘ScooterAl’ ve ‘ScooterFilo’ siteleri var. Bu sitelerde toptan scooter ve yazılım hizmeti veriyorlar.

  Cevapla
  • Bu sektörün tepesindeki şahıs çok azimli, çok girişken ve cesur bir iş insanı. Ancak rekabetten korkuyor. Halbuki sektöre yeni oyuncular girdiğinde kendi girişimi baltalanmayacak tam tersine kapalıçarşı mantığı ile iyice değerlenecek. Eğer burayı okursa yeşil markanın sahibi dilerim yerli oyuncularla rekabet konusunda ılımlı davranır.

   Cevapla
 2. Dostum biz hizmet veriyoruz. İstersen iletişime geçebiliriz. en az 3 en fazla 6 Scootera kadar yardımcı olabilirz. Admin yazı için teşekkür ederiz. Bisiklet filosunun en az ve en fazla kaç olması gerektiğini belirtmemişsiniz yazı güncellenirse sevinirim. Hedef kitle internetin piri lafını sevdim. Yazdırıp duvarıma asıcam. mutlaka mobil aplikasyon olması lazım

  Cevapla
 3. yeni yönetmelikle artık ufak bir iş kurayım diyecek gençlerin önü gene kapatılmış, bu yeni girişim de PARASI OLAN YAPSIN AĞA mantığına evrilmiştir,
  en az 500 bin tl sermaye ve en az 250 adet scooter şartı gelmiştir. 500 bin TL neyse de 250 adet min. scooterı kıçımıza mı sokacağız, iş tutacak mı ne olacak denemeden nasıl girişimci oluruz? 250 scootar bugün 5000 TL den toptan bile alsan 1,25 milyon TL bu paraya girişim yapacak adamın zaten babası 5 milyonluk arabaya biniyordur. Özetle para kazanmaya çabalayacak gençlerin önü gene PARA BABALARINCA kesilmiştir…

  Cevapla
 4. Arkadaslar Turkiye de kanuna gore en az 250 scooter ile baslamaniz lazim. Hindistanlı yazılımcılardan alacaginiz yazilimlarla bu işler olmaz. Destegi ve sorunları kim giderecek. Know how ve teknik bilgiye sahip elemanlarınız yoksa bu işe girmeyin. Turkiye de bu işi yapmak için en az 4-5 milyon TL gerekir. 2 yerden lisans almanız lazim. Ulastirma bakanligi ve bu işi yapacağınız ilin belediyesinden.. Scooter ların omru ve iyi calistirilmasi icin saha elemanlarınızın olması da gerekir ve bunu da cok iyi mobil yazılımla gerceklestirmeniz gerekir. Bu iş sandığınız gibi basit bir iş değildir.

  Cevapla

Yorum yapın