ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ

Yine son yılların parlayanları arasına girmiş; biraz hayal gücü ile bilim-kurgu filmlerine dahi adapte edilebilecek bir mesleğe geldik..:) Elektronik haberleşme mühendisliği; her şeyiyle, sapına kadar bir 21. yüzyıl mesleğidir. Genel bir bilgi verilecek olursa; telekomünikasyon ve haberleşme, çip tasarımı, elektromanyetik dalgalar, mikrodalgalar, vb. konular üzerinde çalışan; elektrik ve elektrik-elektronik mühendisliğinin gelişen teknolojiye paralel olarak ortaya çıkan bir türevi olarak kabul edilebilecek mühendislik dalıdır.

Uğraş alanları böyle popüler konular olunca bu durum haliyle kazancına ve maaşına da yansımaktadır..;) Bahsi geçen konulara biraz olsun ilgi duyan genç arkadaşların bilgisine; Türkiye’de elektronik ve haberleşme mühendisliğinin verilen emeğin tam karşılığı alınarak yapılıp yapılamayacağı tartışılsa da; olaya dünya çerçevesinden bakarsak inanılmaz büyük işlerin beklediği bir seçim yapmış olacaksınız. Aşağıda da elektronik ve haberleşme mühendisliğinin tadından yenmez özelliklerini sizin için bir bir sıraladık..:)

communication photo


1-)ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ KARŞINIZA MESLEKTAŞLARINIZ DIŞINDA ÇOK AZ RAKİBİN ÇIKACAĞI; MEYDANIN TAMAMEN BOŞ OLDUĞU BİR ALANDIR.

-Zaten meslektaşlarınızla beraber hepinize yetecek kadar iş sahası mevcut bu alanda… Kendinizi koca bir av sürüsü ile kaçılacak yolun olmadığı koca bir alanda baş başa kalmış gibi düşünün..:) Kazançlı bir işin taşıması gerektiren en önemli özelliklerden biride budur.

2-)ÇALIŞMA ALANININ GÜNÜMÜZDE HEM DEVLETİN HEM DE ÖZEL SEKTÖRÜN GÜVENLİĞİ VE TEKNOLOJİSİ AÇISINDAN NE KADAR HAYATİ ÖNEM TAŞIDIĞI DÜŞÜNÜLÜRSE; YETERİNCE NİTELİKLİ OLURSANIZ İŞ ARAMANIZA GEREK DAHİ KALMAZ.

-Çoğu saldırı ve savunma sisteminin bilinen klasik toplu tüfekli ordu anlayışından bilişim, yazılım, haberleşme alanına kaydığı düşünülürse sizi epey hummalı çalışmalar ve bunun getirisi olarak da rahat bir yaşam bekliyor.

3-)ÖNCEKİ MADDEYLE BENİM İŞİM OLMAZ DİYORSANIZ DA DERT DEĞİL. İLETİŞİMİN VE TELEKOMÜNİKASYONUN GÜNLÜK HAYATIN BİLE HER SANİYESİNDE NASIL YER ETTİĞİNİ ANLATMAYA GEREK YOK. BU ALANDA YAPACAĞINIZ EN UFAK BİR YENİLİK, EN UFAK BİR VERİMİ ARTTIRACAK HAREKET BİLE BÜNYESİNDE ÇALIŞTIĞINIZ KURUMA, DOLAYISIYLA SİZE ÇOK YÜKSEK MİKTARLAR KAZANDIRACAKTIR.


-Kim bilir; belki de ilerleyen yıllarda iPhone benzeri bir devrim yapacak kişi şu anda bu yazıyı okuyordur..;) Kazançlı bir işe giden yolda asla yenilikleri küçümsememiz gerekir.

4-)ELEKTRİK VE ELEKTRONİK TEMELLERİ ÜZERİNE KURULAN BİR MESLEK OLDUĞU İÇİN VE ÜZERİNE KENDİ İÇİNDE BİLE BİRÇOK DALLANMALARA SAHİP OLDUĞU İÇİN; GELECEK YILLARDA BU MESLEĞİN KAZANÇLI İŞ SAHASININ DAHA DA GENİŞLEME VE DAHA YENİ OLANAKLAR SUNMA İMKANI DA VARDIR.

-Bilim-teknik, teknoloji… Her zaman kazandırır. İsterseniz en gereksiz görünecek kazançlı işinizi yapın; teknolojide geriye gitmek gibi bir şey yoktur..

5-)KENDİNİZİ GELİŞTİRDİĞİNİZ VE ÖĞRENMEYİ BIRAKMADIĞINIZ SÜRECE SAHİP OLDUĞUNUZ BECERİNİN MODASININ GEÇME İMKANI YOKTUR. KOCA DÜNYADA SAHİP OLDUĞUNUZ NİTELİKLERİN DEĞERİNİ BİLECEK YERLER MUTLAKA VARDIR.

En önemlisi; size ve sizinle beraber çalışacaklara para kazandıracak bir beceriniz olacak.

6-)KÖTÜ YÖNLERE GELİRSEK.. ASLINDA BUNLAR DAHA ÇOK BÜROKRASİ VE DEVLET YÖNETİMİYLE İLGİLİDİR. EĞER ORTALAMA SEVİYELERDE SEYREDEREK MEZUN OLAN VE ORTA HALLİ BİR FİRMADA SÖDE KAZANÇLI İŞE GİREN BİRİYSENİZ; İLK YILLARDA OKUDUĞUNUZ ONCA YILA LANET EDEBİLİRSİNİZ.

-Ama dediğimiz gibi arkadaşlar; bu elektronik ve haberleşmeye has bir durum değil.. Maaş konusunda memleketimizde her meslek dalında bu sorunu yaşıyorsunuz maalesef..

7-)ADI GEÇEN ORTA HALLİ FİRMALARDA ISRARLA ÇALIŞMANIZ HALİNDE YETENEĞİNİZE YAZIK OLABİLİR. ÇÜNKÜ BİR YERDEN SONRA MAAŞINIZI ARTTIRABİLMENİZ İÇİN MECBUREN İDAREYE GEÇİŞ YAPMANIZ VE MÜDÜRLÜKLERE OYNAMANIZ GEREKECEK..

-Her kafalı insanın müdürlük yapması gerektiğine dair o saçma sapan zırvalıklar..

8-)ARAŞTIRMA İŞİ YAPTINIZ DİYELİM… ŞUNU AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN ARKADAŞLAR: ARA ELEMAN YETİŞTİRME HEDEFİ OLAN  VE ULU TÜBİTAK’IN ARAŞTIRMA ÖNCÜSÜ SAYILDIĞI BİR ÜLKEDESİNİZ. HAYALLERİNİZDEN VAZGEÇMEMEKLE BERABER GERÇEKÇİ DE OLMANIZ FAYDALI OLACAKTIR. VİZYONUNUZ, HAYALLERİNİZ, ZEKANIZ FAZLA GELEBİLİR BAZILARINA..

 Ama pes etmeyin.. Yurt dışı eğitim, yurt dışı araştırmalarına katılmak, vs. olanaklar eskisi kadar zor değil.. Kendinizi ıspatlamayı bildiğiniz sürece tabi.. ;)Şans sadece önceden hazırlıklı olanların yüzüne güler…

 

Yorum yapın