Emlak Balonu 2021’de Patlar Mı?

2021’e sayılı günler kaldı. 2021, bize bereket, bolluk, şans, para, mutluluk getirsin diye ettiğimiz, edeceğimiz dualar hazır. Her yıl yeni bir enerji, yeni ihtimaller silsilesi, açılmak ve kapanmak suretiyle önümüzde beliren kapılar demek.

balloon photo

GÜNCELLEME: Beyler bu balon patlasa da sanmayın ki kritik yerlerde bedavaya mal alabileceksiniz. Yok öyle dünya. Patlayabilecek olan balon orta ve alt sınıfın krediler çekerek satın aldığı ucuz dairelere aittir. Aslında 150 000 TL etmeyecek olan ama ne hikmetse 550 000-750 000 TL gibi rakamlara satılan dairelerdir. Yani şehrin lüks mahallelerindeki, ticari bölgelerindeki gayrimenkuller, kritik arsalar değil.

2021’de en çok merak edilen konuların başında emlak balonu geliyor. Emlak balonu patlayacak mı? Şimdi öncelikle neden emlak balonu dedik biz buna. Ya da genel olarak neden emlak balonu deniyor. Cevap aslında sorunun içerisinde gizli.

Balon, giderek şişen bir nesne, bir oyuncak değil mi? Peki temel fizik kuralları bize ne söylemektedir? Fazla şişen şey bir gün gelir patlar. Bu fazla şişmek, emlak sektöründe bir denetime, bir ambargoya maruz kalmadığı için olanlar olacak gibi görünüyor. Zira herkes, temel ihtiyaç olarak gördüğü inşaat ve gayrimenkul sektörüne girince ne oluyor? Kimi mallar elde kalıyor.

Eh arkadaşlar elde kalan mal derken çakmakları ya da süpürgeleri, yani küçük metaları kastetmiyoruz. Koca koca dikilen binaları kastediyoruz. O binalar satılmadığı, kiralanmadığı takdirde, işlerde geri kalmak, finansal kayba uğramak söz konusu değildir artık. Tamamen bir batış hikayesi yaşanır. Çünkü emlak sektöründe girişilen her iş, yapılan her bina yüksek derecede maliyetli ve masraflı bir iştir. Bir de buna zaman faktörünü ekleyince.

Kolay imalat değildir, evlerin inşa edilmesi, yaşanılacak hale getirilmesi, tesisatlarının yapılması ve nitekim satılığa ya da kiralığa çıkarılması. Bu nedenle elde kalan her bina, her ev, bir iflas bayrağının bir kıt daha yukarı çıkılması demektir.

Emlakçılık Yapmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey! başlıklı yazımız emlak balonunun patlamasına engel olmak için, emlakçılık işini yapan kişilere nasıl daha doğrusunu, daha pratiğini yapmaları gerektiğini örneklerle ve yol gösterici detaylarla aktarıyor. İyi bir emlakçı olun ve en azından emlak dükkanınızı batırmamaya çalışın!

Alım gücü düştükçe emlak balonu patlamaya biraz daha yaklaşıyor.

Emlak Balonu Patlatacak Olan Gerçekler Neler? 

  • Enflasyonun hali ortada sevgili parlak fikirler okurları. Bunun yanına bir de dolar fiyatlarını ve Türk parasının değer kaybettiğini görünce ibreler maalesef ki olumsuz yanları ve ihtimalleri gösteriyor. Emlak sektörü paranın en çok döndüğü sektörlerin başında gelir. Satan için yüksek kazançtır bir kere. Sadece bir emlak dükkanında çalışan kişi bile sattığı ev karşılığında binlerce lira para kazanabilir. Öyle büyük para döner bu işte.

Ev Almak İçin En Uygun Zaman Hangisi adlı makalemizi okuduktan sonra en azında ev almamak için en uygun zamanın şimdi, şu sıralar olduğunu görebilirsiniz.

  • Haliyle paranın bu kadar değerli olduğu ortamda, paranın değer kaybetmesi, insanların alım gücünün de düşmesi demektir. Ülkemizde enflasyon yıl ayırt etmeksizin sürekli olarak artış gösteriyor. Bu da 2021 yılında çok büyük bir mucize olmazsa, aynı şekilde seyir edecek demektir.
  • İşin psikolojik kısmına inecek olursak. Zira sonuç olarak emlak balonunu patlatacak olan şey, insanların ev satın alamaması olacaktır. Zaten istatistikler de gösteriyor ki, kirada oturanların sayısı günden güne yükselirken, ev satın alan insanların sayısında yıllara ve nüfusa göre bir azalma söz konusu.
  • Bir de şu sorun var ki, sanıyoruz ki asıl sorun da budur. İnsanlar paraları olduğu halde satın almıyorlar. Bir ev satın almak, çoğu zaman yıllarca yapılan birikimlerin sonucunda ”artık kirada oturmaktan kurtulup kendi çatını kurmak’ anlamına geliyordu. Ama her gün bombaların patladığı, insanların öldüğü ve şehit düştüğü, sürekli olarak savaş ihtimalinin konuşulduğu bir ortamda bırakın ev satın almayı, küçük harcamalara bile dikkat ediyor insan. Sadece temel ihtiyaçlarını hayatta kalmak ve mutlu yarınlar gelirse o zaman ev alırız diye düşünerek gideriyorlar.
  • Emlak balonu kesin patlar diyemeyiz. Ancak bununla birlikte ibrelerin ve gerekçelerin gösterdiği üzere emlak balonu yüzde seksen dolaylarında patlayacaktır. Bunun bir diğer nedeni ise, bariz bir şekilde herkesin bu işe yüklenmesidir. 90’lardan sonra az biraz parası olan herkes emlak dükkanı açmaya ve bu işten zengin olma hayalleri kurmaya başladı. Kimileri bu hayalini gerçekleştirirken, sayıları her geçen gün artan bir çoğunluk bu işten dükkan kapatarak ayrıldılar.
  • Çünkü her sektörün bir potansiyeli, bir kapasitesi vardır. O kapasiteyi aştığınız takdirde ”error” vermeye başlar. İşte emlak balonunu patlatacak olan da bu ”error” uyarısıdır. Herkes, aynı işten para kazansaydı, o zaman herkes en çok kazandıran işi yapardı. Denge alt üst olur ve iş hayatındaki çeşitli kollarda da kaos baş gösterirdi.

EMLAKÇI DÜKKANI AÇMAK İSTİYORUM DİYENLERE her şeye rağmen ben yine de emlakçı dükkanı açmak istiyorum diyenlere, işin başlangıç manifestosu niteliği taşıyan yazımıza davet ediyoruz. Böylesi zor bir iş kolunda, ekmeğin aslanın ağzında değil midesinde olduğu bir sektörde umarım başarı gösterirsiniz ve en azından kendi balonunuzu patlamaktan kurtarırsınız.

Ev alan insan mutluluğu…

Emlak Balonunu Patlatmamak İçin… 

Yine de enseyi karartmayalım. Görünen o ki B planı devreye girecek. İnsanların alım gücünün dibi boyladığı bir dönemde, ev sahipleri ve emlak sektöründeki insanlar çeşitli fiyat indirimlerine ve iyileştirmelerine gidecektir.

Bu işin raconu da kuralı budur. Büyük bir çoğunluk talep edilen fiyatı karşılamıyorsa diretmenin bir manası yoktur. O nedenle ibrelerin gösterdiği hedefleri baz alarak diyebiliriz ki, 2021 yılı itibariyle emlak sektöründeki evler, periyodik oranda azalmaya başlayacaktır. Kim bilir bu azalmanın etkisiyle elde kalan evler, seri bir şekilde satılmaya da başlar.

Yorum yapın