Emlakçılık Yapmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey!

Günümüzde emlak sektörünün durdurulamaz yükselişi nedeni ile emlakçılık sektörü de hızla büyümekte, değişip gelişmektedir. Emlak dünyasının ve inşaat firmalarının son dönemde parlak yükselişi, tüm sektörleri de hareketlendiren bir unsurdur. Bu nedenle emlakçı dükkanı açmak oldukça karlı ve aktif bir iş koludur.

eski ev resmi
Böyle tarihi eserlere ilgil büyük son zamanlarda. Sırf bunlara odaklana emlakçı olabilirsiniz mesela.

Emlakçı Açabilmek İçin Diploma Şartı Yoktur

Mevcut mevzuatta okul ile ilgili bir sınırlama yoktur. Diploma şartı gerekmeden emlakçı dükkânı açabilmek mümkündür. Fakat en azından 2 yıllık emlakçılık bölümü okuyanlar işi daha bilinçli yapabilme şansına sahip olabileceklerdir. Ayrıca ileride yasal bir düzenleme ile okul şartı getirildiğinde kişilere bir güvence olabilecek olan bu diploma sayesinde emlak büroları rahatlıkla açılabilecektir. Her zaman diploma diğerlerinden bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır. Hem emlakçılık faaliyetini sürdürerek hem de açıktan emlak bölümünü okuyarak kendinizi geliştirip teknik bilgileri de öğrenebilirsiniz.

house photo

Emlakçı Dükkânının Yerinin İyi Belirlenmesi Gerekir

Popüler olan semtlere, yeni gelişen ilçelere, gelişmiş ve kalabalık şehirlere emlakçı dükkânı açmak oldukça zekice olacaktır. Birçok emlakçının aynı muhitte olması hepsi için zarar niteliğindedir. Ayrıca çok ücra köşelerde, kimsenin yol üzerinde rastlayamayacağı yerlerde dükkân açmak da bir işe yaramayacaktır. Emlakçılık oldukça hassasiyet isteyen ve bir o kadar da mevkiisinin önemli olduğu bir meslektir. Bu nedenle kurulacak olan yerin dikkatli seçilmesi, oldukça stratejik olması mühimdir.

Gerekli Belgelerin Eksiksiz Toplanması Şarttır
Oldukça kapsamlı belge ve evrak gereken emlakçılık için prosedür oldukça fazladır. Emlakçı dükkânı açmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

Emlakçı açmak için gerekenler
Meslek odası kaydı (5 adet vesikalık fotoğraf, Nüfus cüzdanı fotokopisi, İkametgah, Vergi Levhası Fotokopisi, Öğrenim Belge Fotokopisi)
Belediye Ruhsatı
Vergi dairesi kaydı (Nüfus cüzdanı örneği, iş başlama formu, ikametgah örneği, imza sirküleri, tapu fotokopisi/kira kontratı)
Bağ-Kur Kaydı
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kaydı (Nüfus Cüzdanı örneği, İkametgah örneği, vergi levhası örneği, vekaletname)
Yeni tarihli sabıka kaydı

Emlakçılık Şartlarının Yerine Getirilmesi

Emlakçı açmak için belirli şartlar da sağlanmalıdır. Bu şartlar şu şekildedir:

-Belediyenin belirlediği metrekare sınırını aşana bir dükkan olmamalıdır.
-Sertifika olarak; emlak komisyonculuğu sertifikası bulunmalıdır.
-Kat mülkiyeti kanununa dayanarak, bağımsız bir bölüm/işyeri olmalıdır.
-Tüm teknik cihaz, gerekli ofis mobilyalar, müşteri oturma grupları bulunmalıdır.
-Bilgisayar bulundurulmalıdır.
-Teknik bir uzmana detaylı kroki çizdirilmelidir.
-İzin ile yer değişimi sağlanmalıdır.

Müşteri Portföyü Oluşturun

Emlakçılık sektöründe en önemli olan faktörü kuşkusuz ki müşterilerin sizi tanıması ve size güvenmesidir. Bu nedenle en bilinen yöntemler olan gazetelerde ilan yayınlama ile başlamalısınız. Sadece emlak dükkanı açmak yeterli olmayacaktır. Çevrenizi genişletmeli, adınızı duyurmalısınız. Bunu sağlayabileceğiniz bir diğer yol da internet ağlarını ve sosyal medyayı kullanmaktır. Müşteri profillerine mailler göndererek ilanlar hakkında bilgiler verebilirsiniz. Bunun yanı sıra internete koyacağınız ilanlar sayesinde sizlere daha kısa sürede daha çok müşterinin ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca reklamınızı yapabilmek adına sponsorluk işine girişebilirsiniz. Bu sayede isminizi duyurabilecek ve daha çok müşteri kitlesine hitap edebileceksiniz. Kendinize ait bir internet sayfası oluşturun ve bu sayfada ilanlarınızı aktif olarak yayınlayın. Sitede bırakacağınız telefon numaralarından sizlere ulaşmalarını sağlayın. Mutlaka kartvizit bastırın. Gittiğiniz her yerde, size soru sormak için gelen her müşterinize kartvizitinizi verin. Gerekirse telefon numaralarını alın ve yeni ilanlar düştüğünde sms/arama yolları ile bilgilendirme işlemlerini gerçekleştirin. Ne kadar tanınırsanız iş yapma kapasiteniz ve portföyünüz de bir o kadar genişleme gösterecek, kar oranınız da o kadar artacaktır

“Emlakçılık Yapmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey!” üzerine bir yorum

Yorum yapın