En Basit İşten Bile İyi Pazarlamayla Zengin Olunabilir Mi?

Zengin olmak, hepimizin hayali. Bize bir kimse gösteremezsiniz ki ”hayır yahu, ben zengin olmak istemiyorum.” desin. Böyle tipler Yeşilçam’ın romantik, romantik olduğu kadar da saf genç oyuncularının oyunculuklarında kaldı. Ya da Kıvanç Tatlıtuğ kompleksi de diyebiliriz buna. Yakışıklı olmanın bir faydasını görmedim diyen Tatlıtuğ’un reklam başına ne kadar para aldığını az çok tahmin edebiliyoruz. Neyse zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Biz ise kendi çenemizi her zamanki şikayetlerle, mızmızlanmalarla yormak niyetinde değiliz.

story photo

Bunun yerine bilimsel ve sosyolojik kodlarla gerekli analizleri ve gözlemleri yapmaya devam edeceğiz ve zenginliğin uzak ama mümkün kıyılarında bir gün özgürce ve cömertçe koşmak adına planlarımızı yapacağız.

Bu yazımızın konusu bir soru oluşturuyor. En basit işten bile iyi pazarlamayla zengin olunabilir mi? İş fikrinizi pazarlamak her şeyden önemlidir. adlı makalemizi okuduktan sonra pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha kavrayacağız. Bu topraklarda, özellikle Anadolu bölgemizde sıkça dile getirilen bir tabir vardır. Anasını boyayıp babasına satmak. Aslında bize yapılan da tam olarak budur. Çoğu zaman pazarlamaların büyüsüne kapılarak ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alır, o an hiç canımızın istemediği şeyleri yeriz.

Pazarlama, incelikli bir iştir vesselam. Eğer sonunda bir tür dolandırıcılık, açık açık müşteri kitlesini aptal yerine koymak gibi durumlar yoksa en nihayetinde başarılı bir pazarlama, size zenginlik getirecektir. Pazarlama Esasında Bir Nevi Dolandırıcılık mı? adlı yazımız bu hassas ayrımları gerektiği ölçüde yapıyor. Pazarlamacılık hangi alanda bir çeşit dolandırıcılık hangi alanda ise bir tür göz boyama sanatıdır?

İşte bir pazarlamacı olarak bu sorunun cevabını bulup bundan emin olduktan sonra başarılı bir pazarlamacı ve zengin bir iş adamı olursunuz. Aynı şekilde bu ayrımın farkında olan bir müşteri kendi algısını kendi sınırları içerisinde tutar ve hiçbir zaman aldatılan bir müşteri olmaz. Sözün kısası pazarlama bir çeşit dolandırıcılık ama aynı zamanda bir tür göz boyama sanatıdır. Bu iki ayrımın kuvvetli bir şekilde farkında olanlar ise zengin birer pazarlamacı ya da yaptığı alışverişten mutlu ayrılan birer müşteri olur.

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Nusret Örneği 

Nusret’in adını çok sık duymaya başladık. Daha doğru bir ifade ile yazacak olursak Nusr- et. Bu ismin bu kadar yaygınlık kazanması her birimizin sosyal medyayı su kadar ekmek kadar çok ve temel aralıklarla kullanmamız. Zaten Nusret adlı çalışan ve girişimci de tam olarak bu alanı doğru kullandığı için adından artık sıkça bahsediyor.

Halbuki Nusret’in sattığı şey bin yıllardır satılan ve çok basit bir iş olarak nitelendirebileceğimiz ”et” ürünü. Etlerin pişirilme biçimleri, tatları, servis edilme şekilleri birbirinden ne kadar ayrı olabilir ki? Yani en nihayetinde et, ettir. Sene olmuş 2017 artık. Yapılabilecek çoğu şey yapıldı. Anlatılacak şeyin ne olduğu değil nasıl olduğu önemlidir artık. İçerikten çok biçim önemlidir. Muhteviyattan daha ziyade üslup yani pazarlama teknikleri önemlidir.

Olaya bir de şöyle bakmak lazım. Her zaman için potansiyel müşteri tüm ürünlere eşit mesafededir. Reklamlar, algı yönetimleri, hatta beyin yıkamaya varan medya taktikleri de bir yere kadardır. En nihayetinde kişinin bir özgür iradesi vardır ve salt tanıtarak ya da pazarlayarak onları istemedikleri bir şeyi de aldıramazsınız.

Bu nedenle diğerlerinden farklı olmanız gerekiyor. Nusret bunu başardı. 10 yıl boyunca günde 18 saat kasap çırağı olarak çalışıp azmetti, sabretti, büyük planını hayata geçirmek için bekledi. Daha sonrasında ise Arjantin’e ve Amerika’ya bankadan kredi çekerek gitti. Oralarda et işinin, lokanta işinin temel yapı taşlarını kendi gözleriyle gözlemleyerek öğrendi. Memlekete döndü. Yerini açtı. Ve sosyal medyayı hem aktif, hem güncel hem de renkli kullanarak ”bir şekilde” isminden bahsetmeyi başardı.

 

Bugün biz parlak fikirler olarak Nusret’ten ve onun başarısından bahsediyorsak bu tamamen bir pazarlama zekasının tam etkileridir. Nusret’i hem azmi hem de canlı pratik zekası ve pazarlama cevheri bugünlere getirdi. En basit işten bile iyi pazarlamayla zengin olunur mu sorusunun cevabını bilmek isteyenler, Nusret kardeşimizin üstün başarılarına bakarak istenen ve aradıkları yanıtları bulabilirler.

Küçük İşletmeler İçin Pek Bilinmeyen 5 Pazarlama Yöntemi eğer küçük bir işletmeyseniz ve zengin olmaktan önce iflastan kurtulmak, rakibiniz olan büyük işletmelerle boy ölçüşecek, onlarla rekabet edecek kıvama gelmek istiyorsanız küçük işletmeler için pek bilinmeyen pazarlama yöntemlerini okuyarak ilk hamleyi yapabilirsiniz. Çoğu zaman bilmeden yaptığımız ya da bilmediğimiz için yapmadığımız üzere kaybederiz. Hiçbir yerde bulamayacağınız 5 pazarlama yöntemi ile önce kurtuluşa, sonra zenginliğe varabilirsiniz.

Sosyal Medya Neden Bu Kadar Önemli? 

Çok değil bundan 10 yıl önce reklam bombardımanı ve pazarlama kolları bize ya gerçek yaşamımızdan ya da televizyon ekranlarından yansıtılırdı. Sokak, hala geçerli bir alan. Çünkü bir insan yürürken, sokaklarda avarelik ederken bile pazarlama yollarının gölgesi altındadır. İnsan boş durmamalı ve haytalık ederken bile reklamlara maruz kalmalıdır zira. Billboardlar bunun en keskin örneği. Başımızı kaldırdığımızda gökten ve de kuşlardan önce koca koca reklam panolarını görüyoruz.

Ama işin diğer boyutu değişmiş gibi görünüyor. Televizyon izleme oranlarında bir artış olsa da sosyal medya gibi tamamen yepyeni, tamamen interaktif ve hiçbir şekilde yorulmadan içinde saatlerini geçirebileceğiniz yeni bir gerçeklik alanı oluştu. Bir gerçeklik alanının da pazarlama teknikleri ve biçimleriyle doldurulmaması şaşırtıcı olurdu zaten. Video Pazarlama Yaparken Kaçınmamız Gereken 4 Koca Hata bakın biz parlak fikirler olarak video pazarlama yaparken kaçınmanız gereken 4 koca hatayı sizlerle paylaşabiliyoruz. Video pazarlama diye bir şey var çünkü artık.

Sosyal medya ekranında arkadaşlarınızın, bazen sevgilinizin, bazen ailenizin neler yaptığını görmek için ana sayfada takılırken karşınıza çıkan videolu, fotoğraflı reklamlar, pazarlama ürünleri karşımıza sorgusuz, sualsiz çıkabiliyor. Aynı şekilde bir yerde bir maç özeti ya da klip izlemek istediğimiz zaman bile önce reklam izleyeceksiniz uyarısı geliyor.

Sosyal medya önemini kullanan insanların sayısı ve yoğunluğuyla perçinleyerek arttırıyor. Bundandır ki artık sosyal medyasız bir pazarlama düşünülemez boyutlara erişmiştir. En basit işten bile zengin olmak istiyorsanız, sosyal medya alanı dışında herhangi bir alanda boy gösteremezsiniz. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Var olan Amerika ile cillop gibi satışlar yapmak ise tamamen size ve sosyal medyayı ne kadar etkin kullandığınıza bağlı.

Zenginlik Getirecek Pazarlamalar İçin 

Her zaman için güncel olanı muhafaza edin ve mümkün mertebe mizahı kullanın. Nusret bunu çatık kaşıyla değil özgün kişiliğiyle ve mizahi temposuyla başardı. Pazarlama eskiden çok ciddiydi. Hani neredeyse okul kitapları satmaya çalışan bir okul müdürü kıvamındaydı. Ama o devir artık geçti.

Artık insanlar eğlenmek, eğlenirken alış veriş yapmak istiyor. Sosyal medya hayatın katı gerçekliğinden kaçmak için sıklıkla kullanırken pazarlanacak ürünler de hayatın katı gerçeklikleriyle değil yumuşak uçlarıyla ve mümkün mertebe komik hatlarıyla kendini göstermek zorunda.

Hepinize zengin yarınlar ve birbirinden özgün pazarlama yolları dileriz. Bir başka yazıda görüşünceye kadar kendinize popüler davranın!

Yorum yapın