En Hızlı Büyüyen Esnaf Olmak İçin 7 Sır

Esnaflık eskiden beri aklı çalışanların merak salabileceği bir meslek olarak bilinir. Hatta Kayseri gibi ticareti ile ünlü olan şehirlerde hep zeki olan çocuklar ticarete verilir, ticarete yatkın olmayan çocuklar ise okumaya gönderilirdi. Zaman değişti ve yıllar sonra ticaret belli bir dayanağı olmayan ve okuyanlardan daha düşük seviyede olanların mesleği gibi görülmeye başladı. Aileler kızları için gelen damat adaylarında artık esnaflık değil okumuşluk arıyordu ki şimdiki çağda okuyan işsizleri görmeye başladık ve ticaret daha da bir değer kazandı. Gerçekten de ticaret hesap kitap işi olduğu gibi, reklam- tanıtım, pazarlama gibi onlarca alanı da içinde bulunduruyor.

Esnaf olmak bu kadar değerli bir zanaat haline gelmişken bu alanda büyümek ve en iyi esnaflardan biri olmak için denemeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. En hızlı büyüyen esnaf olmak için 7 sır yazımızda sizlerle nasıl daha başarılı esnaf haline gelinir, büyümek için bir esnaf ne yapmalıdır gibi konulara değineceğiz. Hep yerinde sayan bir esnaf olmak emin olun kimsenin istemeyeceği bir durumdur ve esnaflıkta seçilecek yollarla birlikte ilerleyen zamanlarda kocaman bir esnaflık zinciri kurulabilir. Hem zengin olayım hem de esnaflıkta ilerleyeyim diyorsanız işte 7 sır…

hızlı büyüyen esnaf olmak için

1.Esnaf Yatırım Yapar!

Esnaflığın en büyük sırrı yatırımdır. Yatırımsız nasıl ki hiçbir iş büyümüyorsa esnaflıkta büyümez. Bir de yatırım dendiğinde sakın altına, borsaya şuna buna yapılan yatırımları düşünmeyin. Çünkü esnaflıkta büyümek adına yatırım yapmanız gerekir. Mesela büyümek için yapabileceğiniz yatırımların başında dükkânınız gelecektir. İlk zamanlar oldukça küçük görünen bir dükkanınız olabilir. Ancak zaman içerisinde para biriktirerek yan dükkânı aldığınızda ve diğer ufak dükkanınıza kattığınızda ise büyümeye başlarsınız. Eğer bir dükkânınız yoksa ve esnaflık denen şeyi depolar ya da ürünler üzerinden yürütüyorsanız yatırımlarınızı yeni ürünler, yeni sektörler gibi genişletmelerle büyütebilirsiniz. Özellikle de yeni bir şube açarak ya da bayilik vererek büyümeye başlayabilirsiniz.

2.Esnaf Birikim Yapar!

Ya bu esnaf ne çok şey yapıyor kardeşim diyebilirsiniz. Yatırım yapan esnaf bir yandan da birikim yaparsa bu esnaf evinde ne yiyecek diye düşünebilirsiniz. Ancak açıklamam gereken bir durum var ki yatırımlar büyümeyi hedefler. Birikimler ise olası durumlarda para ihtiyacınız olduğunda ya da yatırımlarınız ses getirmeye başladığında size destek olur. Yani acil para lazım dediğinizde başka adreslerden borç almanız demek sizin sıkıntı çekmeniz anlamına gelir. Daha çok kazanmak adına ve borç edinmemek adın kendi birikimlerinizden borç alabilirsiniz. Birikimleriniz zaman içerisinde artmaya başladığında ise bu birikimin verdiği güven ile yeni atılımlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

3.Esnaf Teknolojiyi Takip Eder!

Günümüzde esnaflık eskisinden daha farklı bir hal almaya başladı. Eskiden dükkânında oturan esnaflar televizyon izler ve zamanını gazete okuyarak ya da bulmaca çözerek geçirirdi. Ancak devir değişti ve oturup televizyon kumandasına basan esnaflar şimdilerde klavye ve mouse ile zaman geçiriyor. Büyümek isteyen herkesin büyüğünden, küçüğüne her işletmenin dâhil olduğu bir platform haline gelen internet ve diğer teknolojik gelişmeler daha fazla müşteriye ulaşabilme imkanı sunduğu için daha fazla avantaj sunuyor. İnternet üzerinden satış yapan pek çok adres gibi esnaflarda hangi ürünleri satıyorlarsa müşterilerine sunabilir ve sosyal ağlar yardımı ile de satışlarına ivme kazandırabilirler. Çok ücra yerlerde dahi olan dükkanları tek tıkla bulan müşteriler için esnafların teknoloji ile el ele gezmesi şart. Günümüzde teknoloji çocukları dediğimiz bir nesil yetişiyor ve bizler bu nesle hitap edemezsek büyümek de biraz değil baya bir zor hale gelecek demektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İşinizin Hızla Büyümesini Sağlayacak 5 Tüyo

4.Esnaf Girişimci Olur!

Her esnafın içinde az ve ya çok olmak üzere girişimci bir ruh bulunur. Bu ruh ise büyük bir yatırım yapma fikrinden tutunda yeni bir ürün satışı denemek gibi çok çeşitli şekillerde olabilir. Ancak esnafın kesinlikle girişimci olması şarttır. Çünkü girişim demek büyümek demek. Yerinde sayan ve girişimci ruhu olmayan bir bakkal ile gerçekten girişimci ruha sahip olup ufak bir bakkalı marketler zinciri haline getiren bir insanı aynı kefeye koyamazsınız. Bu nedenle esnaf dendiğinde bazen risk alan bazen de yeni şeyler deneyen bir yapıda olmanız büyümenizi kolaylaştıracaktır.

en hızlı büyüyen esnaf olmak için 7 sır

5.Esnaf Her Durumu Düşünür!

Esnaf olmak zor zanaattır. Ancak esnaflıkta işleri kolaylaştıran bir durum vardır ki o da plan yapmaktır. Esnaf her zaman çeşitli durumlara açık olabilen bir çalışma ortamına sahiptir. Kimi zaman kar eder kimi zaman zarar eder. Ancak büyümeyi düşünen bir esnaf kar da etse zarar da etse mutlaka kendisini bir adım daha ileri taşıyacak ve sorun yaşamadan yolunda ilerleyebilecek bir plan defterine ihtiyacı vardır. Hangi durumlarda ne yapması gerektiğini bilmeyen esnaf adeta kaptanı olmayan bir gemi gibi sallanacaktır. Bu nedenle sizler büyümek istiyorsanız bir plan çizelgesi hazırlayın ve planlarınızı yapmaya başlayın.

6.Esnaf Memnun Eder!

En hızlı büyüyen esnaf olmak için 7 sır yazımızın belki de en önemli maddelerinden olan müşteri memnuniyeti büyümek isteyen esnaf için şarttır. Müşteri veli nimetimizdir düşüncesinin hakim olduğu bir esnaf kesinlikle büyür. Çünkü memnun müşteri başka müşteriler demektir. Bu nedenle de esnafsanız memnun etmeye çalışın.

7.Esnaf Paylaşır!

Günümüz o kadar güvensizliğin olduğu bir yer haline geldi ki neredeyse kimseden bir şey isteyemez ve veremez olduk. Bu durum büyük bir güvensizliği de beraberinde getiriyor. Güvensiz ortamda ise insanlar alışveriş yapmak istemiyorlar. Hal böyle olunca insanlar alışveriş yapmadıkça esnafta kazanamıyor. Ama esnaf çalışanı ile ya da halk ile daha paylaşımcı olduğunda emin olun daha da büyüyecektir. Mesela bir aktarın kapısının önündeki cevizlerden birini sokaktan geçen bir çocuğa uzatması ona müşteri olarak dönecek bir dünya insan demektir. Bu nedenle de esnaf paylaşırsa büyür.

 

 

 

Yorum yapın