En İyi Pazarlamacıların 5 Özelliği

Bir işte başarılı olmanın yolu o işte başarılı olan kişileri örnek almaktan geçer. Yapacağınız çalışmalarda kendinize model olarak belirlediğiniz başarılı kişilerin yolunu takip ettiğinizde hedefinize ulaşmak diğer yollardan daha kolay olacaktır. Pazarlama sektöründe de takip edeceğiniz en iyi pazarlamacılar kısa sürede başarı kazanmanızı ve müşterileriniz karşısında her zaman daha kaliteli sunumlar yapmanızı sağlayacaktır. Bu yazımızda sizler için “en iyi pazarlamacı nasıl olunur” sorusunun cevaplarından olan en iyi pazarlamacıları en iyi yapan 5 özellikten bahsedeceğiz.

1.En İyi Pazarlamacılar Reddedilmeyecek Teklifler Sunarlar!

Pazarlama alanında en iyi olmanın birinci adımı insanların ihtiyaçlarına cevap veren ve beklentilerinin üzerinde sunulan tekliflerdir. Birçok pazarlamacı bunu nasıl yapacağını düşünür. Ancak reddedilmeyecek teklifler sunmak için pazarlamacıların öncelikle kendine güvenmesi gerekir. Kendine güvenen bir insan karşısındaki kişileri daha çok etkiler ve sundukları reddedilmez. Bunu başardıktan sonra sunacağınız ürünün ya da hizmetinde reddedilmeyecek kadar önemli özelliklerini bilmeniz ve insanlara sunmanız gerekir.

2. En İyi Pazarlamacılar insanlarla Empati Yapar!

En iyi pazarlamanın yolu kesinlikle empati yapmaktan geçer. Çünkü kendisini karşısındaki insanın yerine koyan pazarlamacı aslında karşısındaki insanın isteklerini daha iyi anlar ve sunacaklarını da bu yönde hazırlar. Pazarlamacının empati yapması müşterinin faydasını düşünmesini de sağladığı için ileride memnun müşteri olarak dönüt almayı da sağlayacaktır. Empati yaparken ‘’Müşterimin durumunda olsam hangisi benim için daha faydalı olurdu ve hangi özellikleri işime daha çok yarardı?’’ demeniz yeterli. Bu sayede müşteri ile iletişim kurmanın bir yolunu bulduğunuz gibi müşterinizi etkileyecek bilgileri de fark etmiş olursunuz.

3. En iyi pazarlamacı kişiler Fayda Verir!

En iyi pazarlamacı nasıl olunur sorusuna cevap olarak verilebilecek en güzel yanıtlardan biri olan fayda verme durumu pazarlamacının donanımlı olması demektir. İnsanlara fayda veren bilgilere sahip biri her zaman karşı tarafa güven verecektir. Bu nedenle en iyi pazarlama donanımlı olan pazarlamacılar tarafından gerçekleştirilir. Pazarlama dünyasında yeterli bilgiye sahip olmak ve anlatılan konuda sorulabilecek olan bütün sorulara hazırlıklı olmak pazarlamanın yönünü değiştirecektir. Ayrıca sektörünüz içerisinde sizinle aynı hizmeti veren kişiler dahi sizin bilgilerinizden faydalanmalı. Bildiklerinizle insanları etkileyebileceğiniz gibi ‘’Böyle bilgili bir insan yanlış bir ürün/ hizmet tanıtmaz.’’ düşüncesini verdiğiniz anda istediğiniz sonuca ulaşmışsınız demektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Dropshipping yöntemi ile Shopify’da satış yapmak-Adım adım

4. Onlar Her Zaman Çözüm Odaklıdır!

Pazarlama yapacak olan kişilerin pazarladıkları ürünler ya da hizmetlerle ilgili olarak müşterilerinin yaşadığı sorunlara karşı çözüm odaklı olması gerekir. Sorunu kısa sürede çözmek ve müşterinin memnuniyetini sağlamak için mutlaka sorunlar karşısında hızlı olmanız ve müşterinizin isteklerine cevap veren sonuçlar bulmanız gerekir. Sadece müşteri sorunlarına karşı değil pazarlama sektörü içerisinde yaşayacağınız durumlar karşısında da çözüm odaklı olmanız gerekir. Zaman sorunu, müşterilerinizin istekleri ve karşınızdaki kişilere vermeniz gereken bilgiler konusunda karşılaştığınız her sorunu en doğru şekilde çözmelisiniz.

5. Bu Pazarlamacı Dostlarımız Reklamını Kaliteli Yapar!

En iyi pazarlama stratejilerinden biri olan reklamlar gündelik hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri. Pazarlama dünyasının da can alıcı noktalarından olan reklamları hazırlarken görsel ürünler seçmeniz ve kulağa hoş gelen, ikna yeteneği yüksek cümleler kurmanız en iyi pazarlamacı nasıl olunur sorusunun da reklam alanındaki cevabı olacaktır. Pazarlama yaparken konuşmalarınıza ek olarak insanların akıllarında kalıcı bir özellik taşıyan reklamlar sadece insanlara bilgi vermek için değil pazarlanan ürüne/ hizmete de talebi artıracaktır. Pazarlamacıların en iyi pazarlama için yaratıcı reklamlar bulması ve kaliteli bir sunum hazırlaması da başarıyı getirecektir.

“En İyi Pazarlamacıların 5 Özelliği” üzerine bir yorum

  1. İyi biz pazarlamacı olmak için eskisinden daha farklı şekilde mobil teknolojilere yönelmeliyiz.

    Bu konuda Cem Boyner’in tavsiyelerine de kulak kabartmak harikulade olacaktır. Zira adam bence bu ülkedeki en vizyon sahibi perakendeci.

    Cevapla

Yorum yapın