En karlı Franchising(Bayilik) sektörleri

Değerli arkadaşlarım, canlarım ben admininiz sizlere bu yazımda yıllardır süregelen tecrübelerime gözlemlerime ve araştırmalarıma dayanarak franchising sektörünün en karlı, en çok gelir getiren ve  en çok tutan kazançlı girişimlerini anlatacağım.

  Sizlerinde tahmin ettiği üzere 1 numaralı sektör yiyecek içecek sektörüdür. Zira ortada insan sağlığı söz konusudur. Yediğimizin içtiklerimizin ne idüğü belirsiz kişilerce temin edilip sunulmasındansa daha evvel milyonlarca kişinin deneyip zehirlenmeden ölmeden yediği yiyecek içecek temin edicisinden beslenmeniz daha makuldur değil mi??
franchise photo
   İşte bunun için bayilik (Franchising) işi fikri özellikle bu sektörde ön plana çıkıyor ve daha çok tutuluyor arkadaşlar. Çünkü insanlar için havalı görünmek için aldıkları kıyafetlerin, barınmak için aldıkları mobilyaların sorunlu çıkmasındansa yediklerinin içtiklerinin sorunlu çıkması çok çok daha önemli bir konudur.
1) YİYECEK İÇECEK(GIDA)SEKTÖRÜ
Yiyecek içecek denilince akla her türlü besin maddesi gelebilmektedir. İnsanların zorunlu öğününden tutun zevk için ağız tadı için yedikleri dondurmalar , tatlılar ve içtikleri kahveler gelebilir. Zaten özellikle ana yemeklerden çok belirli aralıklarda tükettikleri abur-cubur diye tabir edilen besinler daha çok bayilik sisteminin içindedir. Bunun sebebi ise genç nüfusun bu alanlarla daha çok ilgilenmesidir. Bir hamburgerci ya da bir tatlıcı ana yemek satan bir “Balkan lokantasından” daha çok tutan bir iş fikri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun bir diğer sebebi ise sattıkları ürünün malzemesinin tek bir noktadan bozulmadan daha rahat temin edilebilmesi olanağıdır yani bu tüketicinin olduğu gibi üreticinin de işine gelmektedir. Bu sebeple etrafımız fast food’çulardan geçilmemektedir.
2)KIYAFET, GİYİM SEKTÖRÜ
  İşte bu sektörde en çok bayiliği tutan bir diğer sektördür. Dünyanın en büyük franchising zincirleri de incelendiğinde görülecektir ki gıda sektöründen sonra (Coca Cola Company, Mc donalds, Wall-Mart) giyim sektörü gelmektedir.
  Bunun sebeplerine değinmek gerekirse giyim denilince akla markaların hüküm sürdüğü ve insanlar arasında sağlıktan sonra bir diğer önemli nokta olan güçlü ve zengin görünme isteği sayılabilir. Zira insanlar için sağlıktan sonra hatta bazıları için sağlıktan da önce diğer insanlardan daha güçlü ve daha kaliteliyim mesajı vermek istemesi gayet insan yapısına hitap eden bir talepdir. Ekonomi ise sınırsızca artan insan ihtiyaçlarına sınırlı kaynaklarla tedarik sağlama işidir. İşte bu sebeple insanların hiçbir zaman tükenmeyecek isteklerine göre hareket etmelisiniz. Bu istekler yer ve zamana göre değişiklik gösterebilir mesela soğuk iklimler daha çok iplik ve yüne gereksinim duyarken sıcak iklimdekiler için az miktarda yün ve kumaş  sıcak kalmaları için yeterlidir.  Fazla felsefeye girmeden bu sektörle ilgili son bir şey daha söyleyebilirim ki insanlar için kıyafetler bir üniformadır. “Beni vurmayın ben de sizdenim” demenin bir diğer yoludur bunun da getirisi olarak moda denilen insanlık tarihinin son demlerinde daha da artarak gelişen bir tüketim mecrası gelişmektedir. Sizin ürünleriniz sizin markalarınız dünyaca ünlü markalardan(üniformalardan) olmalı ki insanlar daha çok talep etsin. Aksi halde sıcak tutmak için gerekli olan sıradan bir kumaş yığını satmaktan öteye geçmemiş kazançlı girişimde bulunmamış olursunuz.
3)TEKNOLOJİ 
Evet arkadaşlar sizlere gönül rahatlığı ile yıllar geçtikçe en çok değer kazanan sektörümüzün bu olduğunu söyleyebilirim. İnsanlar için en başta basit ihtiyaçları için gelişen bu sektör(barınma ulaşım, iletişim, üretim) son yıllarda artık aynı giyim sektöründe olduğu gibi bir moda anlayışı içine girmiştir. Apple bunun canlı kanlı bir örneğidir. Zira Apple ceo’su Steve Jobs’un filminde, söyleşilerinde de göreceğiniz üzere ürünün bu kadar çok tutmasının en önemli sebebinin insanlara teknolojik aygıtları günlük hayatta bir meyve bir elma gibi kolayca uzanıp alabilecekleri ve her evde bulunması gereken basit bir eşya gibi tanıtması olduğunu söylemiştir. Zaten apple markasının imajında da bu yatar bir moda ikonu yaratmak suretiyle yayılmıştır.
Bakın size bir örnek halen insanlar beyaz eşyalarını tepesinde dev gibi “Arçelik” yazan dükkanlardan alıyorsa vardır bunun bir kerameti değil mi… Arçelik’ten alıyorlar; çünkü bu marka güvenilir ki bu da müşterinin kafasına otomatikman bu markanın çatısı altındaki her ürün güvenilir algısı yaratmaktadır.
4) MOBİLYACILIK
Şimdi ise tahmin ettiğiniz gibi insanların barınma ile ilgili olan ihtiyacına geldik. Kaliteli markalrdan oluşan modaya uygun bir mobilyalı evde oturmak her zaman en büyük prestijdir. Burada ise isveçli İkea firması bizlere en büyük örnek. İkea denilince akla basitçe kurulabilen kaliteli uzun ömürlü ve dayanıklı mobilya gelmesinin sebebi yıllarca büyütüp geliştirdiği o istikrarlı imajının etkisidir. Mobilyacılık sektörü Bayiliğe çok yatkın olmakla berber geleceği hiç sönmeyecek iş fikirlerinden bir tanesidir. 
Allah aşkına bir düşünün insanlar evlerine alacakları mobilyaların sanat içermemesinden vazgeçebilirler mi? İşte bu sebeple insanlar 1000 yıl geçse de el yapımı mobilyalara rağbet edeceklerdir. Zira bu bir zanaattir. İstediğiniz kadar teknolojik olun mobilyacılık sektöründe markalaşma hiçbir zaman ölmeyecektir. Bu da bayilik sistemi hiç bitmeyecek demektir bu sektör için.
5) TELEKOMÜNASYON
 
Şöyle bir çarşıya, ilçe merkezine çıktığınızda karşınıza köşe bucak dikiliveren telefoncu dükkanları Turkcell, Avea, Vadofone bayileri yine franchising sistemi ile her köşeye yetişebiliyorlar, iletişim sektörü dünyanın en zengin adamını Meksikalı Carlos Slim’i bünyesinde barındırmaktadır. Bu eleman 80 milyar doları aşkın serveti şansa bala yaptığını söylemek çok zor çünkü iletişim kapitalizmin can damarı hatta kalbidir. İletişim olmadan ekonomiden de söz etmek imkansızdır. Yedisinden yetmişine herkesi bu halk arasında “telefoncu” diye nitelendirilen bayilerde bulabilirsiniz çünkü mecburdurlar. Kimisi TL yüklemek için kimisi fatura ödemek için bir diğeri ise yeni bir telefon hattı veya telefonun ta kendisini almla için buradadır. Kısacası insanları siz değil onların sizi kovaladığı mecraların başında bu bayiler gelir. Gerçekten de herhangi bir telefon hattı bayisi hatırı sayılır karlarda getiriler elde edebilir.

Yorum yapın