5 Adet Sigorta Şirketi Bayiliği

Deneyimim olan konularda yazmak her zaman çok kolay ve dolu olmuştur benim için. Doluluktan kastım bilgi açısından okuyucu beslemek anlamında. Bugün de her gün olduğu gibi yeni bir konu üzerinde duracağım.  5 adet sigorta şirketi bayiliğinden bahsetmem gerekiyor. Öncelikle bayilik kelimesi yerine acentelik kelimesini tercih ettiğimi belirtmeliyim. Sigorta acentelerinin sigorta şirketini seçerken dikkat etmeleri gereken konular vardır. Bu konulardan en önemlisi müşteri portföyü. Şimdi şirketleri incelerken bunlardan ufak ufak bahsedeceğim. Bakalım hangi sigorta şirketlerinin acentesi olmak daha karlıymış.

 1. ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

  Sompo Japan Sigorta

Sompo Japan Sigorta Şirketi’nin acentesi olmak bence çok karlı. Nedeni de trafik ve kasko gibi sigortanın yapı taşlarını oluşturan elementer alanda uygun fiyat vermeleri. Şu an Türkiye için çok büyük bir şirket olmamakla birlikte büyümeyi hedef alan bir şirket. Bu sebeple acentelik verirken zorluk çıkarmıyor, normal bir araştırma seviyesinde kalıp, her başvuranı havadan sudan sebeplerle elemiyor. Trafik ve kasko dışında birçok alanda hizmet vermekte Sompo Japan fakat her şey basit bir trafik sigortasıyla başlar mantığını o kadar iyi benimsemişlerdir ki, en iyi fiyatı ekstra bir durum söz konusu değilse Sompo Japan verir. Acentesine pay biçtiği komisyonda hiç yabana atılacak bir oran değildir. Buda acentelerin üretim hacmini Sompo Japan’a kaydırmalarına neden oluyor.

 1. Anadolu Sigorta

Ben Anadolu Sigorta’nın biraz zengin bir kesime hitap ettiğini düşünüyorum. Kaliteli ve kalitenin pahalı olduğunu bize kabul ettirmiş bir şirket. Adı var bir kere ve ekranları çok eğlenceli. Acentelik almak için insanı teşvik ediyor resmen. Kasko alanında rakiplerinin çok ötesinde bir teminat yelpazesine sahip olmakla birlikte sağlık ve tamamlayıcı sağlık alanında çok geniş ve uygun hizmet vermekte. Anadolu Sigorta’dan trafik kasko sürekli çıkartamazsınız belki ama sağlık portföyünüz genişse çok güzel karlar elde edersiniz. Konunun girişinde bahsettiğim müşteri portföyü olayı buydu. Hangi alandan daha çok üretim çıkaracaksanız o alana uygun bir şirket seçmelisiniz. Şirketlerde branş seçiyor çünkü. Anadolu Sigorta sorumluluk alanında da çok etkin ve uygun bir şirket olmakla beraber HDI Sigortayla sıkı bir rekabet içinde ve çok tatlı bir çekişmeleri var.

 1. HDI Sigorta

HDI Sigorta demişken, bir Alman Sigorta şirketidir ve okunuşu İngilizce (heyçdiay) değildir kesinlikle. Yıllarca acentede çalışıp HDI için İngilizce okunuşunu telaffuz eden sigortacıları cahil ilan etmekten onur duyarım. Almanca okunuşu (Hadei) doğrudur. Bunun dışında trafik sigortası bu şirketin ilgisini çekmese de ortalama bir arabaya Anadolu Sigorta gibi geniş teminatlarla iyi kasko fiyatları verdiği oluyor. Ama HDI Sigorta acentesiyseniz ve kar etmek istiyorsanız yangın ve sorumluluk alanına yönelmelisiniz. TSB sitesinden de branşlara göre kar eden şirketler dağılımına ulaşabilir, benim deneyimlediğim durumlar dışında dünya çapında verilere bakabilirsiniz. Aslında ben ilk HDI Sigortayla çalışmaya başladığımda “trafikte, kaskoda verdiği fiyatlara bak ya bu şirket nasıl batmıyor” gibi cahilce bir cümle kurmuştum ve müdürüm “Avrupa’nın en iyi şirketi o trafik ve kaskodan kar etmiyor, aç biraz verileri incele” demişti. Gerçekten HDI Türkiye için olmasa bile dünyada mükemmel bir şirket. Türkiye için olmamasının sebebi de şu, Türkiye’nin profilinin dışındaki alanlarda iyiler. Bizde ne var yaygın olarak trafik, kasko, sağlık, DASK, konut. O DASK benim iş hayatıma kan doğradı zaten. Adamlar sorumluluk alanında hizmete önem veriyor. Biz zaten sorumluluğu %50 talep ediyoruz, işin içine rekabet giriyor başka sorumluluk alanında hizmet veren şirketlerden de teklif alıyoruz, o zaman HDI tercih etme oranı iyice düşüyor. Durum birazda tüm branşlar için bu bence. Neyse başka şirketlere bakmaya devam edelim.

 1. Orient, Allianz, Axa Sigorta

Anlaşılan ben bu olayı 5 maddeye sığdıramayacağım. Zaten bir acenteyseniz ve kara geçmek istiyorsanız tek bir şirketin acenteliğini yapamazsınız demiştim daha önce. Rekabet için birden çok şirketler olmalı elinizde, hepsi başka bir alanda iyi ve bazen geneli bozup çok farklı fiyatlandırmayla karşılaşabiliyorsunuz. Orient sigorta filo kaskoda çok iyidir ve yurt dışı seyahat sigortalarında en düşük primi verir. Axa yenilemelerde ve sağlıkta çok iyidir. Allianz bütün ezberleri bozar, elementer her alanda ortalama denebilecek kadar iyidir. Bazen çok uçuk fiyatta verir inanılmaz makulde. Herhangi bir konuda kesin diyemeyiz onun için.

 1. Doğa ve Koru

Doğa Sigorta ve Koru sigorta benim için kardeş gibiler. Ekranları da aynı zaten, ikisi de kooperatif şirket. İlk müşterileri içinde prime 100 TL ortaklık payı adı altında kayıt ücreti ekliyorlar. Bunu müşteri bilmez ama biz primin tamamını söyleriz çünkü. Bence trafik ve kasko alanında Koru iyi bir şirket değil. Zaten Koru Sigorta’da inanılmaz küçük, yeni bir şirket ve büyüme hedefi var. Ama Sompo Japan gibi büyümek için güzel adımlar atmıyor bence. Yani bu şirketlerin acenteliği olsa da olur olmasa da olur.

Şu İş İlgini Çekebilir:  SPOR SALONU AÇMAK-Karlılık-Gereken Sermaye-Zorlukları

Not: Yazı rehber niteliğinde olup listede yer almayan firmalardan da kesinlikle faydalanmalı ve araştırmalısınız. Biz sadece kendi önerilerilerimizi sunduk; sorumluluk size ait ve en doğru seçimi yapacak olanlar sizlersiniz. Listede yer almayan markalara da bakmayı sakın ihmal etmeyin.

“5 Adet Sigorta Şirketi Bayiliği” üzerine 8 yorum

 1. Merve hanım öncelikle engin bilgileriniz için teşekkür ederiz. Ben bu bölüm mezunuyum bankada ve NN EMEKLİLİK sigortasında çalıştım simdi kendi işimi yapmak istiyorum bu dogrulta enginizle yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 2. merhaba arkadaşlar,
  sektörle ilgili güzel bilgiler paylaşmış Merve Hanım bu konuda kendisine teşekkür ederim.
  4 yıldır sigorta sektörüyle uğraşıyorum. yani resmi şube değil tali sigorta acentesi olarak çalışıyorum ekran yok bende anlaştığım A Acentelikleri olan bir sigorta şirketinden fiyat alıyorum kestiğim poliçelerden %70 komisyon alıyorum geçen ay 5200 TL komisyon aldım. müşterilerim çevrem çok ama A acentesi açıp kendim yapacak durumda değilim segem belgem ve diğer şartları taşımıyorum bu güne kadar da aldığım komisyonlar bana yetiyordu ama artık kendi acenteliğimi açmak istiyorum. acentelik açma koşullarını taşıyan bir arkadaş varsa birlikte bu işi yapabiliriz. aynı memlekette olmamıza da gerek yok hatta farklı olsa daha iyi olur müşteri açısından bu konuda acentelik açma şartlarını tanıyan arkadaş varsa [email protected] mail adresimden iletişime geçerse sevinirim. iyi çalışmalar hepinize

  Cevapla
 3. Merhabalar.
  Sigortacılığa şube şeklinde çalışacaklara en başta Timurlar Sigortayı öneririm. Kurumsal ve teknik altyapı tecrübe anlamında gerçekten verimli olduklarını biliyorum.

  Cevapla
 4. Merhaba,
  Ben Optima Sigortadan resmi subelik ile sektore girdim.
  Cok az bilgime ragmen, egitmenlerim gibi her aradigimda tecrube ve bilgilerini bir kez daha anliyor ve iyi ki Optima Sigorta secmisim diyorum
  Odeneleri de hep zamaninda yada erkenden yapiorlar. Sistem alt yapilari da bence cok iyi.

  Cevapla

Yorum yapın