En Karlı 5 Stokçuluk Fikri – Önümüzdeki 10 Yıl İçin

Uzun vadeli ekonomi planlamasında stok yapmak, en mantıklı ve makul planlardan biri olarak görülüyor. Tabi burada daha önce yazdığımız gibi stok yapmak ayrı stokçuluk ayrı. Depolanan, belli bir süreliğine piyasa salınmayan ürünleri fahiş fiyata satmak ise hem  anayasal bir suç hem de etik değil. Bu konuya daha sonra temas edeceğiz.

Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki, piyasada, halihazırda olan ürünleri satmamak sizin tekelinizde. Sonuç olarak kimseyi mağdur etmiyorsunuz. Belli başlı olanakları değerlendirmek ve stratejik davranmak ise üretici ve satıcıların imtiyazında bulunuyor. Aksi takdirde her ürünün aynı çeşitleri aynı fiyata satılırdı. Her ülkede, her şehirde, her satış noktasında! Böyle bir şey ”serbest piyasanınhamuruna uygun olmadığı için kimse hiçbir satıcıyı bu konuda yönlendiremez. Aksi takdirde Küba ve benzeri sosyalist ekonomilerdeki gibi fiyatlar sabit, ürünler de standart olurdu. Kimse de böyle bir şey istemediğine göre ilk başlığımıza geçebiliriz. Ama öncelikli olarak stoklu ticaret hakkında daha kapsamlı bilgilere sahip olmak isteyen okurlarımız, başka yazılarımızı da okuyabilirler. İşte onlardan biri:

Stoksuz/Stoklu E-ticaret’e Başlayın

Stokçuluk Etik Midir? 

Bu konu çok ince ayrımlara dikkat edilerek anlaşılabilir. Ve ancak idrak edildikten sonra etik mi yoksa zaruri mi olduğu anlaşılır. Bir marketin X çikolatasını 10 kuruşa, hemen karşısındaki marketin 15 kuruşa satmasını ele alalım. Karşıdaki marketin çikolatayı 15 kuruşa satması etik midir? Ya da etik olup olmadığına bakılmaksızın birçok parametre göz önünde bulundurularak, koşullar gereği midir? Koşullar gereği olan hiçbir şey iş ahlakının bir konusu olamaz. Zira zorunlulukların ortaya çıkardığı sonuçlar etiğin ilgilendiği alanlardan biri değildir.

Sadece keyfi uygulamalar ve insanları (üreticileri, ortakları, aracıları, müşterileri) mağdur eden uygulamalar, stoklama çeşitleri ve fiyat artışları etik değildir. Zira bünyesinde zorunluluk değil keyfiyet vardır. Şartlar öyle gerektirdiği için değil şartlar öyle olsun istendiği için bu tür uygulamalar tatbik edilir. Bu da etik olmadığı gibi yasa dışıdır. Mayıs ayında ekonomi paketine eklenmiş olduğu üzere, belli başlı sağlık ürünleri başta olmak üzere çeşitli ürünleri stoklayıp daha sonra ”fahiş” fiyata satmak artık suç ve çok ağır yaptırımları var. Şöyle ki fahiş fiyat artışı yapanlara (5 liralık bir ürünü 50 liraya satanlar) 100 bin liraya kadar ağır para cezaları veriliyor. Ek olarak rekabet ahlakına uymayan yani serbest rekabet kurallarına iştirak etmeyenlere de altından kalkılması çok zor olan cezalar veriliyor. Piyasayı daraltan hem müşterileri hem de rekabet ettiği diğer firmaların elini kolunu bağlayan uygulamalara imza atanlara 100 – 500 bin lira arasında para cezaları kesiliyor.

Bunları bilerek hareket ederseniz, hem kimseyi mağdur etmemiş olursunuz hem de bir ömür boyu ödemekle uğraşacağınız ceza yükünün altında ezilmezsiniz. Rekabet kuralları ile ilgili güncel ve doğru bilgilere erişim sağlamak isteyenler rekabet etmenin kuralları hakkında kaleme aldığımız yazımızı okuyabilirler.

Rekabet Etmenin Kuralları Var Mıdır?

Stokçular Kötü Müdür? 

Ekonomik hareketliliğin buz dağları gibi donduğu bir ortamda stok yapmak kötü değildir. Stokçuluk ise her zaman kötüdür, çünkü birilerinin mağduriyetinden prim yapar. Kendini ve ailesini geçindirmek isteyen girişimciler, halihazırda piyasada olan (az olan) ürünleri bir süreliğine stoklayıp sonrasında piyasaya salarsa bu bir stratejidir en fazla. Kendisi mağdur olmamak ve esasında kimseyi de mağdur etmeden böyle bir pazar stratejisi geliştirmiştir. Dükkanlar bir bir kapanıp insanlar işsizlik illetiyle hem fiziksel hem psikolojik hem de zihinsel olarak uğraşırken bu tür stratejiler zaruridir. Daha fazla kar elde etmek için değil bilakis hayatta ve ayakta kalmak için yapılır. Stoklanan ürünler de fahiş fiyatına değil üzerine az biraz kar oranı eklenerek satılıyorsa ortada ne suç olan bir durum vardır ne de etik dışı bir durum.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Sarımsak Yetiştirip Satmak Nasıl Bir İş?-Karlı Mıdır?

Stokçulara otomatik olarak tefeciler gibi hepsi kötüdür demek ezbere düşünmenin ve konuşmanın bir sonucudur. Neden tefecilik örneğini verdiniz diye soracak olursanız… Zira tefecilik, özü ve mayası gereği kötü bir meslektir. Hırsızlığın iyisi kötüsü olmadığı gibi tefeciliğin de sadece kötü yüzü vardır. Ancak stok yapmak, piyasanın hareketliliğine bağlı olarak davranmak daha ince ayrımlara ve tanımlara gereksinim duyar. Buz dağlarına çarpıp batan Titanic gibi olmamak adına, o dağların yanından usulca geçmek ve devam edebilmek için belli başlı kurallara riayet ederek stok yapılabilir. Her stokçu kötü değildir, insanları böyle bir stratejiyi uygulamak zorunda kalan piyasa şartları kötüdür. Nasreddin Hocanın ”hırsızın hiç mi kabahati yok” diye sorduğu fıkrada olduğu gibi, ev sahibini, iş sahibini otomatik olarak suçlamak yerine, piyasa koşullarını doğru okumalı ve kararımızı ona göre vermeliyiz.

Hangi Ürünleri Stoklamalı? 

1-Demir: 

Sac-metaller, kaynaklı ve hasır inşaat demirleri, nervürlü demirler ve niceleri… Stoklayabileceğiniz birçok demir çeşidi bulunuyor. İnşaat sektörünün bel kemiğini oluşturan demirler, gün gelir hem bu sektöre hem de size hayat olur. Şu an birçok inşaatın yarım kaldığı ve dairelerin satılmadığı bir dönemde, demir stoklayabilir ve belirlediğiniz bir takvimde piyasaya salabilirsiniz.

2-Çelik: 

Demir gibi çelik ürünleri de stoklanabilir. Hatta ikisi bir arada depolanıp sonrasında satışa çıkarılabilir. Stokta, depolama kurallarına riayet etmek son derece önemlidir. Yoksa satmak üzere aldığınız malzemeler çöpe gitmek üzere çürür. Güneş almayan, nemsiz ortamlarda demir- çelik gibi ürünleri stoklamalısınız. Özellikle paslanmaz çelikler, büyük oranda kar elde etmenizi sağlayacaktır.

3-Dezenfektan Ürünleri: 

Kolonya başta olmak üzere birçok dezenfektan ürünü de stoklanabilecek ürün çeşitleri arasında yer alıyor. Hem de birkaç yıllık değil 10 yıllık bir plan kapsamında.

4-Patates: 

İkinci bir salgın dalgasında patates gibi ucuz ve her kesime hitap eden (işçi, memur, öğrenci, sigortasız- güvencesiz ev hanımları, işsizler) tarımsal ürünleri stoklamak en mantıklı ve makul seçeneklerden bir diğeri. Patatesleri depolamak için uygun bir yer bularak işe başlayabilirsiniz.

5-Pamuk:

Eczanelerde, hastanelerde, tekstil ürünlerinin yapımında kullanılan pamuğun kullanım oranı oldukça geniş, kullanım amacı ise hayati bir önem taşır. Bu nedenle stok yapılacak ve zamanında biraz daha fazla kar oranıyla satılabilecek son ürün pamuk olmalı. Bu stratejiyle hareket ettiğinizde, piyasada çok az pamuk bulunduğunda satışa çıkaracağınız ürünlere binler değil milyonlar ile tarif edilecek kişilerce rağbet edilecektir. Ancak bunun için öncelikle pamuk üreticileriyle uzun toplantılar gerçekleştirmeli, belli başlı bir program içerisinde hareket etmelisiniz. Aylık değil yıllık planlarla hareket ettiğiniz takdirde kaçınılmaz olarak elde edeceğiniz başarılar sizi piyasanın şampiyonlar ligine taşıyacaktır.

Yorum yapın