En Karlı 6 Tekstil Ürünü

Hiç kuşkusuz tekstil özellikle bizim gibi kaliteli kumaşların üretildiği ülkelerde dev bir sektör. İnsan güzel görünmek için giyinir, çıplaklığını örmekten, sıcak – soğuktan, yağmurdan çamurdan korunmak için giyinir. Karşı cinsi etkilemek, modayı takip etmek istediği için giyinir. Yetinmez evde baktığı kediyi köpeği de giydirir.

Daha bebekken başlar giyinme ihtiyacı ve son nefese kadar devam eder. İnsanların temel ihtiyaçlarından biri olduğu için de tekstil sektörü, artan nüfus ile birlikte genişler durur. Önemli olan bu sürekli büyüyen sektörde bir yer edinebilmek. Pek tabi kalıcı bir yer. Bunun için pazar – piyasa yoklaması yapmalı, gerekirse modayı bile takip etmeli. Kitsch olarak tanımlanan, adi – ucuz görünümlü (pahalı olsa bile ucuz görünmeyi başaran birçok tekstil ürünü sardı ortalığı) ürünler imal edip satarak ancak günü kurtarabilirsiniz.

textile photo

Sadece ucuz değil kaliteli ürünler imal ederek karlı ya da çok karlı değil en karlı ürünlerin üretimine start vermiş olursunuz. Örneğin tişörtleri ele alalım. Dünya genelinde günde herhalde on binlerce tişört üretiliyor. Tişörtlerin çoğu ”aman kimse beni çıplak görmesin” amacıyla giyilmiş, alelade bir görünüme sahip ipliklerin bütününden ibaret. Sadece üç dört marka tam anlamıyla kaliteli, ilgi çekici ve estetik tişörtler üretebiliyor. Birçok firma da ”nasılsa herkes tişört” giyiyor diyerek saçma sapan tasarımlarda ve niteliksizliğin dibine dibine vuracak şekilde tişörtler üretiyor. Sonuç: Ya iflas, ya iflastan kıl payı.

Mesele en karlı tekstil ürünlerini tespit edip onları en kaliteli şekilde üretebilmek. Bunu başardığınız takdirde sektörün öncü isimlerinden biri olmamanız için hiçbir sebep yok.

Tekstil sektörünün ne kadar karlı olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Ancak akıllara gelen ilk soru da şu oluyor haliyle. Ben bu sektöre girecek olursam tam olarak hangi kıyafetleri üretmeliyim?

Zira en büyük sorun sermaye yetersizliğidir. Sermayesi az olan yatırımcılar birinden birini tercih etmek zorundadır. Bu hemen hemen her sektörde öyledir. Önce tek atımlık şansın vardır. Ve bu nedenle piyasa içinde satın alması en kolay, en risksiz olan ürüne odaklanırsın. Daha sonra oradan gelen kazançla ürün çeşitliliğine gidersin. Onlar da tutuldukça tekstil ya da gıda ya da sektörün tam olarak ne ise oranın tüm ürünlerini üreten bir üretici firmaya dönüşürsün.

Şimdi en başta bir sektörün içinde daha fazla kazanç sağlamak için nasıl tercih yapmalı, neye göre öncelik belirmeliyiz gibi soruların yanıtlarını aramalıyız. Akabinde ise size yüksek oranda kazanç getirecek 6 tekstil ürünün neler olabileceğini madde madde sıralayacağız.

Tekstil ürünlerinin renkli dünyasını iyi özetlemiş bir görsel bu. Peki neden renkli bu dünya? Çünkü bir kere çok çeşit var. Ve pek tabi her renk. Başka bir sektörde bu kadar bol çeşit, bu kadar geniş fiyat skalası yoktur çünkü. Bir bluzu örneğin 10 liraya da alabilirsiniz bu piyasanın içinde, 310 liraya da. Tamamen beğeniye, ürün kalitesine ve nereden alındığına bağlı olarak değişen bir gerçeklik ve alış veriş döngüsü bu. Renkli kumaşların renkli müşterilerine hitap etmek için tekstil sektörüne girmek her zaman için mantıklı bir girişim olarak akıllarda kalacak. Piyasanın kurallarını ve ölçülerini bildikten sonra tabi ki.

Yurt Dışına Tekstil Ürünü Satmak adlı makalemizi okuduktan sonra sadece memleketin sınırları içerisinde kalmakla yetinmeyip yurt dışına tekstil ürünü satmanın tüm inceliklerini, tüm püf noktalarını bulacak, öğrenecek ve uygulamaya geçerken de rahatlıkla pratik sahada karşılık göreceksiniz. Söz konusu tekstil ürünleri olunca pazar paylarında sınır kabul etmek, peşin hükümlülük olacaktır. Zira günümüz modern dünyasında herkesin bir gardırobu ve sürekli değişen kıyafet ihtiyaçları vardır. Her zaman için alıcısı olan bir pazarda sürekli üretim ve yurt dışını hedeflemek kaçınılmaz olarak gündeminizde olmalıdır.

Tekstil Sektörü ve Diğer Sektörlerde Öncelikler 

Kapitalizm, size her zaman sonsuz bir düşünme ve yapma alanı sunar. Ama buna hemen atlarsanız kaybedersiniz. Ağır ağır ilerlemek mottosunu benimsemeli ve adımlarınızı her zaman için bir adım geriden atmalısınız.

O nedenle ister tekstil sektöründe olun, ister başka bir sektörün içinde yer alın her zaman için ilk yapacağınız şey öncelik belirlemek olmalı.

Öncelik belirlemek ise her zaman için iki kola ayrılır. Birinci öncelik mekansal önceliktir. Tam olarak ürettiğiniz ürünlerin hangi bayilerde, hangi dükkanlarda satışının gerçekleşeceğine karar vermeli ve bu yönde ilerlemelisiniz. Zaten genelde maddi ve irtibat olarak tüm sektöre yayılma gibi bir şansınız olmaz, olamaz. Bu nedenle iyi bir hareket planı çizmekle birlikte, adım adım bölge bölge ilerlemelisiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Giyim ve Tekstil Üzerine E-Ticaret Projesine Başlamak Akıl Karı mı?

İkinci adım ise neyi ne kadar üreteceğine dairdir. Zira üretimin motoruna bastığınızda her üründen istediğiniz kadar üretmeniz ticari bir hata olacaktır. Onun yerine piyasanın içinde ne ne kadar tüketiliyor, neye ne kadar soru ve rağbet varsa tespit edilmeli ve yapılan planlarla birlikte o ürünlere ağırlık vermelidir.

Bu sayede o ürünler pazar payında gerçek karşılığını gördükçe diğer ürünlere geçilebilir ve büyüme tam da yapılması gerektiği gibi aşama aşama gerçekleştirilir.

Bu anlatımları ve tüyoları başka hiçbir sitede bulamayacağınızı hatırlatıp yeni konu başlığımıza geçiyoruz sevgili parlak fikirler girişimcileri.

skirt photo

Tekstil Toptancılığı Yaparak Para Kazanmak tekstil toptancılığı yapmak da bu sektör içinde oldukça para getiren bir başka alandır. Burada tekstil ürünlerini ham madde olarak yani kumaş olarak satarsınız. Uğraşınız çok daha içerikten çok ulaşım ve irtibat amaçlı olacak. Söz konusu tekstil kumaşlarını ve türevindeki yapıları işleyip bir kıyafete dönüştürecek olan alıcıları bulmak ve onlara toptan satış yapmak, bu işin para kazandıran temel unsurlarıdır. Tekstil sektörü her alanda olduğu gibi toptancılarını da gülümsetmeye devam ediyor.

En Karlı 6 Tekstil Ürünü

1- Bluz: Bluz, her zaman en çok satılan tekstil ürünlerinin başında gelir. Bunun en büyük nedeni elbetteki kadın müşterilerdir. Ve bluz öyle şeffaf bir giysidir ki kötü olanları ya da eskimiş olanları evde, temizlik yaparken, gündelik hayatın işlerini yaparken kolaylıkla giyilebilir. Bundan sonra da bitmez. 3. aşamada ise yer bezi ve el bezi olmak suretiyle kullanılmaya da devam eder.

Bu kadar çok kullanım alanı olan bluzların kolay üretimi ve kaliteli kumaş olmasa da idare eden yapısı da en çok satılanlar arasında neden bluz olduğunu bize gösterir.

Çarşılarda, dükkanlarda gezerken hep dışarı atılmış kampanyalı bluzları görmemiz mümkündür. 5 lira 10 lira, en fazla 15 liraya satılan bu bluzlar her daim kapış kapana gider. Kadınlar zaten doğaları gereği alış verişe düşkün varlıklardır. Bir de tam olarak sudan ucuz fiyatlarda kıyafet satılıyor olması onları her zaman cezbeder. Bunu evde giyerim, bunu temizlik yaparken giyerim, şunu kızıma alayım, şunu gelinime hediye ederim derken bluzlar her zaman dükkan önlerinde ve içlerinde en çok satılan tekstil ürünü olmaya devam etmekte.

2- T-Shirt: Tişört de her zaman çok satılan bir diğer tekstil ürünleri içerisinde yer alır. Hem ucuz hem kullanışlıdır. Hani şu kullan at salamları gibi düşünebiliriz. Giy, terle, kirli sepetine at. Tanesini ise neredeyse 10 15 liraya bulabileceğiniz için her zaman için tekstil sektöründe bir hareketlilik kaynağı olmuştur tişörtler. Siz de kazanmak istiyorsanız tişört üretimine ve satışına ağırlık verebilirsiniz. Hele önümüz yaz iken.

3- Tesettür: Müslüman bir ülke olduğumuz için her daim tesettür ürünlerine de rağbet çokça olmuştur. Tesettür kendi içinde birçok parçaya ve türe ayrıldığından en çok gidenleri, en çok satın alınanları tespit edip üretiminizi ve satışınızı bu alanda yoğunlaştırırsanız tesettür pazarında da söz ve para sahibi olabilirsiniz.

4- Mont: Mont, fuzuli değil zaruri bir ihtiyaçtır. Özellikle kış ayları sert ve zorlu geçen bir ülkede en zengini de en fakiri de bütçesine göre mont almak zorundadır. Bu nedenle alış veriş listesinin her zaman için başını çeker montlar. Tekstil ürünlerinde en karlı ürünlerin peşindeysek ve bu uğurda çokça para kazanmak istiyorsak biz de üretim listemizin başına pek ala mont ve kışlık ürünleri koyabiliriz. Bunun yanı sıra eldiven ve atkı gibi montların yardımcı giysilerine de ağırlık vermenizi önerebiliriz.

5- Etek: Tekstil ürünlerinin toptancılığını, üreticiliğini ya da doğrudan satışını yapan herkes iyice bilmelidir ki, bu sektörün ana muhatabı kadınlar ve kadın müşterilerdir. Bu nedenle gömleklerden ziyada bluzları, kravatlardan ziyade etekleri önceliğinize almalı ve satışlarınızı bu orantıda gerçekleştirmelisiniz.

skirt photo

Tekstil alanında şöyle bir etek her zaman alıcısını bulacaktır. Hem toplum ihtiyaçlarına cevap veren hem de az biraz estetik olan her tekstil ürün er ya da geç müşterisini bulur çünkü.

6- Kazak: Tüm bunların dışında son olarak kazak giysisini örnek olarak verebiliriz. Kazaklar da her zaman risksiz bir şekilde satılan bir diğer tekstil ürünüdür.

“En Karlı 6 Tekstil Ürünü” üzerine bir yorum

Yorum yapın