Kadın Giyim Bayiliği Veren 6 Firma

Herkese merhaba. Bu yazımızda giyim bayiliği veren 6 firmanın adını ve genel geçer özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Ayrıca kadın giyim bayiliği almanın faydalarını ve avantajlı yönlerini de irdeleyeceğiz. Böylece mağazacılık konusunda kafa karışıklığı yaşayan ya da içlerinde soru işareti taşıyan girişimcilere ya da girişimci adaylarına yön vermiş olacağız. Bir de ek olarak Türkiye’de yükselen bir sektör olarak kadın giyimin neden bu kadar revaçta olduğunu göreceğiz. Öyleyse başlayalım.

woman photo

Türkiye’de Yükselen Bir Sektör Olarak Kadın Giyim 

Herhalde kadınlar yeryüzünde var olmasaydı ne mağazacılık ne de tekstil sektörü bu kadar yükselişte olabilirdi? Ne ayakkabı pazarı bu kadar canlı, ne de çanta piyasası bu kadar hareketli olurdu. Dünya genelinde yapılan uluslar arası bir araştırmada kadınların alış veriş listelerinde ilk üçü, sırasıyla çanta, ayakkabı ve giyim almaktadır.

Kadınların alış veriş konusunda erkeklere oranla çok daha aktif olduklarını biliyoruz. Erkekler gayrı menkul ve araba konusunda aktifken, kadınlar eve alınacaklardan başlayarak üst baş alışverişlerine kadar aktif rol oynarlar. Hatta öyle ki giyim piyasası tamamen kadın alıcıların kontrolündedir. Özellikle ülkemiz başta olmak birçok Avrupa ve Asya ülkesinde kadınlar, eşleri, sevgilileri ve çocukları için de giyim alışverişini kendileri yaparlar. Hal böyle olunca kadınlar, mağaza mağaza gezerek bir ticari alışkanlık kazanmışlardır. Yılların getirdiği alışkanlık ile almasa bile sırf bakmak için saatlerini giyim mağazalarında geçiren ve potansiyel müşteri kimliğinde bir pazar oluşturan kadınlar, günden güne ucuzlayan ürünlerin etkisiyle tekstil ürünleri pazarında büyük hareketlilikler yaratmaya devam ediyor. Bunun sonucunda pazar canlanmaya, canlandıkça da ürünler ucuzlamaya ve kaliteli hale gelmeye başlıyor. Böylece size en karlı 6 giyim bayiliği veren firmaları vermeden önce, sadece kadın giyim işine girerek bile çok fazla kar elde edebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Çoğu ürünün tersine giyim sektörü giderek kalitesini arttırmasına rağmen fiyat konusunda diğer ürünler gibi uçmamıştır. Bunun en büyük nedeni hiç şüphesiz alternatif kumaş türlerinin çoğalması ve sürümden kazanma prensibiyle firmaların acımasız fiyat politikalarından vazgeçmiş olmasıdır.

Bir diğer neden ise tarihsel kökenlidir. Genlerimize işleyen atalarımızın kalıntısı günümüzde de devam etmektedir. Bu tarihsel kökene dayanarak diyebiliriz ki kadınlar yapıları gereği toplayıcı, erkekler ise avcı konumundadır. Erkek avcıdır yani gider, dışarıda çalışır ve evine parasını getirir. Kadın da o paranın ekonomik haritasını çıkartarak, planlayarak, iktisadi programlar yaparak, paranın dönüşümünü ve doğru kullanımını sağlar. Bu sağlama da alışveriş de tamamen kadınların kontrolündedir. Özellikle ülkemizde işler bu şekilde gelişir. Kadın, az para ile en güzelini ve en gereklisini almakla mükelleftir ve sorumluluk hissi en çok da kadın giyim mağazalarında kendini gösterir.

Son olarak rahatlıkla diyebiliriz ki kadın giyim olsun erkek giyim olsun tüm giyim sektöründe pazarı, pazarda satılacak giyim ürünleri belirleyen yegane unsur kadın popülasyonudur. Bu nedenle bayiliğini açacağınız bir kadın giyim firması ile önünüzün çok açık olma ihtimali var.

Şimdi dilerseniz, aklında mağaza açmak ya da bayilik almak olanlar için ülkemizde giyim bayiliği veren 6 firmanın isimlerini ve hatırda kalan ve akılda kalması gereken özelliklerini sizler için sıralayalım.

Kadın Giyim Bayiliği Veren Firmalardan 6 tanesi Hangileridir?

Not: Bu markalar rastgele seçilmiş ve sıralanmıştır. Asla sadece buraya bakarak seçim yapmayın. Başka alternatiflere de bakın.

  • Vakko: Şüphesiz kadın giyim denilince akla ilk gelen isimlerden biridir Vakko. Tamamen Türkiye menşeili bir firmadır. 1934 yılında kurulmuştur ve günümüze kadar popülaritesini arttırarak gelmiştir. Ülke ve dünya genelinde 100’den fazla firması bulunmaktadır. Bu firmadan bayilik aldığınızda işinizin rast gitmemesi için hiçbir neden yoktur. Ancak Vakkodan bayilik almak için bir hayli sermayeyi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bayilik alması en zor firmalardan bir tanesidir. Ancak aynı oranda kazanma ve kazandırma oranı da en yüksek firmaların başında gelmektedir.
  • Karaca: Neredeyse Vakko kadar ünlü ve en az onun kadar değerli olan bir firmadır. Kendilerine has kumaşları ve renkleri ile birçok rakibinden ayrılır. 1917 yılında Bandırma sınırları içerisinde kurulmuştur. Bu tarih ile birlikte en kadim kadın giyim firmalarından biridir. Kadim olması ve tam yüz yıldır aktif olarak hizmet veriyor oluşu, müşteriler tarafından bir güven olarak algılanır. Öyle ya piyasada ne kadar eskiyseniz o kadar güvenilir hale gelirsiniz. Siz de Karaca firmasından kadın giyim üzerine bayilik alırsanız, yolunuzda yüz yıllık bir firmanın güvenli çatısı altında ilerleyeceksiniz demektir. Aynı şekilde tıpkı Vakko gibi bayilik için sağlam bir sermayeye ihtiyacınız olacak.
  • Tüzün Giyim: Tüzün giyim, özellikle iş kadınlarına hizmet etmektedir. İş kadınlarının iş yaşamlarında giyebileceği giysiler, klasik ve spor olarak ikiye ayrılmış durumda bu giyim mağazasının içinde satılır. 1979 yılında aktif olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Özellikle müşteri ilişkileri ve müşteri temsilciliği konusunda özenli ve titiz çalışmalarıyla göz doldurmaktadırlar. Müşteri şikayetlerini en hızlı ve en etkin şekilde gündemlerine alıp soruna çözüm odaklı yaklaşımlarıyla hatırı sayılır bir yerleri mevcuttur. Siz de Tüzün giyimden bayilik alarak halkla ilişkiler konusunda adını olumlu anlamda duyurmuş bu firmanın çatısı altında profesyonelce satışlar gerçekleştirebilir ve ticari hayatınızda giderek zirveye tırmanmaya devam edebilirsiniz.
  • Boyner: En az Vakko kadar ünlü ve popüler bir başka kadın giyim mağazasıdır. Özellikle hediye çekleri ve sürekli güncelledikleri kampanyalarıyla diğer firmalardan ayrılan özelliklere sahiptir. Ayrıca her yıl, yeni sezon ürünleriyle en canlı ve en renkli ürünlere sahip firmadır. Çeşitlilik bakımından en aktif şirketlerin başında gelir. Zaten konsept ve motto olarak bu çeşitliliği benimsemişlerdir. Renkli konseptleri ve farklı giyim tarzlarını sentezleyen yapısıyla piyasa içerisinde en zengin mağazalardan biridir. Tabi ki her iki anlamda. Bu firmadan bayilik alırsanız mağazanız çeşitlilik ve indirimlerle dolup taşacaktır.
  • Oxxo Giyim: Diğer giyim firmalarına oranla daha sportif çizgiler taşıyan ve gençlere yönelik olan bir firmadır. Gençlerin sıklıkla tercih ettiği liseden üniversite sonuna kadar okuyan öğrencilerin hem estetik hem de kısmen ucuz fiyatları baz alarak sıklıkla alışveriş yaptığı Oxxo giyim, çarpıcı ve orijinal koleksiyonlarıyla da dikkat çekiyor. Oxxo giyimden bir bayilik alırsanız müşterileriniz genelde genç nüfustan olacak. Türkiye’nin nüfusunun ağırlıklı olarak ne kadar genç olduğunu var sayarsak hedef kitleniz milyonlar olacak demektir. Bu da otomatik olarak karlı bir girişim ve kazançlı bir iş hayatı demek olacaktır.
  • Batik Giyim: 1980 yılında İstanbul’un Osmanbey ilçesinde hizmet hayatına başlamış firmadır. Özellikle belli bir fiyatın üstünde alışveriş yapan kadın müşterilerine çanta ve benzeri aksesuarlar hediye etmesiyle ünlüdür. Sezonların bitiminde yüzde altmış, yüzde yetmiş gibi süper güçte indirimler yaparak da müşterilerini kendilerine çekmeyi bilmişlerdir. Batik giyimden bayilik aldığınızda bu indirimleri siz de sunacaksınız ve merkeze bağlı çalışan bir bayilik olduğunuz için kazanç havuzuna da ortak olacaksınız. Batik giyimin en çok bluzları ve mavi renklerinin farklı tonlarını giysilerinde başarıyla uygulaması meşhurdur.  
Şu İş İlgini Çekebilir:  6 Adet Dönerci Bayiliği-Rastgele Seçilmiş

Kadın Giyim Mağazalarına Daha Fazla Müşteri Çekmek İçin

Yazımızın son kısmında kadın giyim mağazalarına daha fazla müşteri çekmenin püf noktalarını ele alacağız. Zira bayilik aldığınız takdirde aylık olarak belli bir kotayı doldurmanız gerekiyor. Aksi takdirde sık sık rastlanan sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların başında ise işçi çıkarma yer alıyor. Siz, belirlenen kotayı dolduramadığınız ya da aşamadığınız takdirde bayilik veren firma sizden belli başlı önlemler almanızı isteyebilir. İşçi çıkardıktan sonraysa daha az personel ile hizmet vermeye çalışacağınız için işler daha da sarpa sarabilir. Bu nedenle yazımızın bu kısmını maksimum dikkatle okumanızı öneririz:

Çok Satan Ürünleri Öne Çıkarmak:

Gözünüz kendi mağazanızda ise kulağınız da bayilik aldığınız markanın diğer mağazalarında olmalı. Oranın sorumluları ile direkt olarak iletişime geçip çok satan ürünlerin tam listesine erişmelisiniz. Aynı zamanda yerinde gözlem metodunu izleyerek izin günlerinizin bazılarında diğer mağazaları ziyaret ederek hangi ürünlere daha fazla rağbet edildiğini gözlemleyebilirsiniz. Sonrasında mağaza girişi ve kat girişleri başta olmak üzere potansiyel alıcıların ilk olarak baktıkları reyonlara bu çok satan giyim ürünlerini yerleştirebilirsiniz. Bu taklitçilik değil bilakis bağlı olduğunuz markanın vizyonunu yansıtmak ve genişletmek demektir. Bihaber olmak yerine agah olmakta fayda var. Sadece bilerek hareket edenler mağazacılıkta başarıyı yakalayabilirler.

Reyonların Düzenlenmesi:

Öyle ayrıntılar vardır ki, küçükmüş gibi görünür ama büyük etkileri bulunur. Reyonları karışık ve düzensiz olan mağazalar, müşterilerin hızla uzaklaşmasına neden oluyor. Aynı zamanda düzen ve tertip her zaman için bir artı olacaktır. Mağazanıza habersizce gelen denetleme sorumluların gözüne girmek için de karıştırılan ve öylece bırakılan reyonların an be an düzenlenmesine ekstra özen gösterin.

Kadın Giyim Bayiliği Almanın Avantajları

Bayilik almak her açıdan çok büyük bir avantaja ev sahipliği yapıyor. Hele ki kadın giyim mağazalarında bu son derece önemli ve artısı bol bir ticari hamle olarak değerlendiriliyor. Söz konusu kadın ve alışveriş kelimeleri olduğunda bu kelimeler ayrı ayrı düşünülemez. İki ayrı sözcüğün birleşiminden doğan garanti, büyük markaların gölgesi altındayken çok daha büyük kazançları bünyesinde barındırmaktadır.

Size önerdiğimiz altı ayrı marka dışında farklı markalara da yönelebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, adı bilindik, güvenilir ve uzun yıllardan beri piyasada olan bir markayı tercih etmenizde fayda var. Çünkü bu markalar artık göze de gönle de hoş geliyor. Fiyatları ne kadar uçuk olursa olsun, başka bir mağazada aynısı ve daha ucuzu olsa bile müşteriler gelip bu markaları satın alıyor. Burada marka güvenilirliği de çok büyük bir önem taşıyor. Siz ise bayilik alarak bu güvenilirliği de satın almış olacaksınız.

Başkalarının yıllar boyunca didinip durduğu marka imajını hazır bir şekilde elinde bulundurmak ise paha biçilemez olarak nitelendirilebilir.

Sonuç olarak kadın giyim mağazası ya da bayiliği aldığınızda, açtığınızda müşteri kitleniz hazır olarak sizi bekliyor olacak. Kadınlar var oldukça alışveriş çılgınlığı da var olmaya devam edecektir. Siz de en karlı firmalardan bayilik alan bir kadın giyim mağazası olarak kazanmaya devam edeceksiniz.

Yorum yapın