Karlı Şekilde Oto Ekspertiz Bayiliği Veren Firmalardan 4 tanesi

Otomobil ekspertiz şirketi olup oluk oluk para kazanabilmek için atacağımız ilk adım iyi bir bayilik almak olacaktır.

Konumuzun ana başlığı karlı iş yapmanızı sağlayabilecek oto ekspertiz bayiliği veren firmalardan 4 tanesinin adını ve özelliğini rehber mahiyetinde listelemek olsa da, başlangıç olarak ekspertiz kelimesinin açılımını, Türkiye’de oto ekspertiz bayiliği açmanın olumlu ve riskli yönlerini de konuşacağız.

automobile photo

Oto Ekspertiz Nedir? 

Oto ekspertiz, ikinci el araçların tamiratının ve kontrollerinin yapıldığı yerlere verilen genel addır. Araç piyasası öyle bir geniş alan kazanmıştır ki, sıfır araçların bakım ünitelerinin oluşturulduğu alanlar ile ikinci el arabaların kontrollerinin yapıldığı alanlar da birbirinden ayrılmıştır.

Oto ekspertizlerin içinde neler yapılır? İkinci el arabanız varsa, bu arabaların yedek parçalarını daha uygun fiyata buralardan bulabilirsiniz. Aynı şekilde, normal gidişatında ilerleyen ve iş yapan bir tamirhane, sadece sıfır araçlara bakmaktadır. Bir nevi piyasa iş bölümü de diyebiliriz buna.

Sıfır araçların tamirat şekilleri ve yedek parça bulma potansiyelleri daha farklı işleyiştedir. Öyle ya arabaların aynı markada olanlarının bile seneden seneye müthiş değişimler geçirdiğini biliyoruz. Aynı markanın iki sene arayla çıkardığı yeni modellerin tamiri, yenilenmesi ve yedek parçaları tamamen değişkenlik gösterebilmektedir. Bu da oto ekspertiz denilen bir oluşumun ön ayağı olmuştur.

Böylece bugün trafiğin içinde nasıl ikinci el araçlar tüm özgürlüğüyle yol alıyorsa, oto ekspertizler de piyasanın içinde iş yapmaya ve ortak kar oranına katılmaya devam etmektedir.

Oto Ekspertiz Açmak ve İşletmek Neden Karlı? 

 • Birinci neden tamamen ekonomiktir. Türkiye araçları, araba kullanmayı ve üstüne üstlük arabalar hakkında atıp tutmayı seven insanlarla dolu bir ülke. Ancak arabaları bu kadar sevip de onlara ulaşamamak da ekstra kötü bir durum. Yine de her şeyde olduğu gibi bunda da bir çözüm var. İkinci el araba almak ve onu kullanmak.
 • Nedeni ekonomik demiştik. Sıfır arabaların ÖTV vergilerinin giderek arttırılması insanları ikinci el arabaya yönlendirmiştir. Bugün yeni yetişkin olmuş ve işinde iyi olan biri de daha hayatının başında ”bir ikinci el araba alayım” diye düşünüyor. Aynı şekilde emeklilerin de en büyük rüyası ikinci el arabaya bir sahip olmak. Hiç değilse. En azından. Ayağımızı yerden kessin, yeter anlayışı bizim tamahkar toplumuzun araç alma prensibini de doğrudan etkilemiştir. Böylece sıfır araçlara gücü yetmeyen insanlar, sıklıkla ikinci el araçların peşine düşmüştür. Bugün Avrupa’da ve dünya genelinde ikinci el araç piyasasında Türkiye etkin rol oynamaktadır.
 • Bugün Türkiye trafiğinde kayıtlı olarak 20 milyondan fazla araç bulunmaktadır. Bu araçların &53ünü de, yani yarısından çoğunu da otomobiller oluşturmaktadır. Yani aktif olarak trafikte yer alan 11 milyondan fazla otomobil bulunmaktadır. Sadece bu rakam bile oto ekspertiz açmanın ne kadar karlı ve ekonomik bir iş olduğunu bizi göstermektedir. Kaldı ki birçok oto ekspertiz tır, kamyon, traktör gibi araçların da tamiratını ve yıllık genel bakımlarını yapabilmektedir.

Oto Ekspertiz Açmanın Eksi ve Riskli Yönleri Nelerdir? 

 • Çok fazla rakibiniz olacak. Özellikle son on beş yıl içerisinde, yoğunlukla sanayi bölgelerinde çok fazla oto ekspertiz açılmıştır. Yollarda nasıl ki araçlar bir trafik oluşturuyorsa, iş piyasasında da bu tarz ekspertiz bir trafik oluşturmaya başlamıştır. Bu nedenle son derece profesyonel ve seri çalışmalısınız.
 • Hızlı olmak, sizi rakiplerinizden bir adım ileri taşıyacaktır. Zira bizim insanımız, ikinci el de olsa araçlarına biraz olsun kavuşmak ister. Bir yıllık bakım ya da tamirat işi ne kadar önem arz ederse etsin, bir an önce bitmesini ve araçlarını günlerce bilmedikleri bir yerde, uzaklarında bekletilmemeyi isterler.
 • Bu nedenle bu türden olumsuzlukların önüne geçmek için fazla sayıda personel çalışmalı ve en gelişkin aygıtlarla çalışmalısınız. Siz ikinci el bakım ve kontrol merkezi olsanız da, çalıştığınız ortam ve aletler sıfır olmalı. Çünkü ancak sıfır ürünler, ikinci el ürünleri tam manasıyla tamir edebilir ve yenileyebilir.
 • Son olarak dikkat etmeniz gereken orijinal yedek parçalar kullanmanız. Zaten ikinci el arabalar bozulmaya, dağılmaya çok teşne olduğu için, gelen müşterilerinizi de bu doğrultuda uyarmalı ve bu tür araçlarda her daim orijinal yedek parçalar kullanmalısınız. Piyasanın içinde orijinal görünümlü çok fazla imitasyon malzemenin dolaşması, ayrı bir risk olarak karşınıza çıkacak.
Şu İş İlgini Çekebilir:  A101 benzeri bir markanın Bayiliğini Almak Karlı Mıdır?

Kar elde edebileceğiniz şekilde Oto Ekspertiz Bayiliği Veren Firmalardan 4 tanesi

 • Pilot Garage Oto Ekspertiz: Bayiliğine internetten başvuracağınız bir firmadır. 1991 yılında kurulmuştur. 25 yıllık bir deneyim, çeyrek asır demektir. Bu da otomotiv sektöründe oldukça yetkin bir alana sahip olmak anlamına gelir. Şayet bu firmadan bayilik alırsanız, ayrıca başarısı ispat edilmiş bir firmanın bünyesine girmiş olacaksınız. Firmanın ücret konusunda piyasa şartlarına uygun, ortalama bir beklentisi var. Bunun dışında asıl istedikleri marka değerini layıkıyla yerine getirecek olan bayiler açtırtmak; kazanmaya devam ettikçe kazandırmanın da önünü açmak.

Sevgili parlak fikirler okurları, Oto Yedek Parça Toptancılığı Yapmak adlı makalemiz de, bu konunun çeperinde ilginizi çekebilir.

 • Umran Oto Ekspertiz: Ar-Ge yöntemini benimsemiş, son derece profesyonel çalışan bir başka firma daha. Bu zamana kadar onlarca bayilik veren ve her verdiği bayilikle birlikte hizmet alanını da aynı oranda geliştiren Umran Oto ekspertiz, hızlı çalışma mottosuyla yola çıktı ve bu zamana kadar adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Umran oto ekspertiz 2012 yılında kuruldu ve şu ana kadar toplamda 10 bayilikleri bulunmakta. Bununla birlikte hedeflerinde 2017 yılında bu sayıyı arttırmak ve 20 bayiliğe ulaşmak. Siz de bu yeni açılacak 10 bayilikten biri olmak istiyorsanız, elinizi çabuk tutun ve umran oto ekspertize ister internet ortamı üzerinden ister telefonla doğrudan başvurunuzu yapın. Sektörün genç ama dinamik bu firması, sizleri bekliyor.
 • İpekler Oto Ekspertiz: Ekspertiz raporu hazırlamakta oldukça yetkin olan bir firma İpekler Oto Ekspertizi. İnsanların gönül rahatlığıyla satmak istedikleri araçları buraya getirdiği ve bu oto ekspertizinin hazırladığı rapor sonucunda araçlarına değer biçtiğini biliyoruz. Aynı şekilde almak istediği ikinci el araçlara fazla para vermek istemeyen ve değeri ne ise onu ödemek isteyen müşterilerin de vazgeçemediği bir yer İpekler. Otomobil firmalarının ister üretim ister ekspertiz alanında olsun, oldukça fazla ismi barındırdığını söylemiştik. Ancak ismiyle ve deneyimiyle güven ortamı oluşturan bu ekspertizden bayilik aldığınızda hem cebiniz hem iş kimliğiniz temiz kazançla birlikte atılım yapacaktır.
 • Otorapor Ekspertiz: 2007 yılında İstanbul’da kurulmuştur. ASE, KÜS ve GTÜ gibi oto ekspertiz alanında son derece önemli olan belgelere ve sertifikalara sahiptir. Henüz on yıllık bir kuruluş olsa da şimdiden birçok bayiliği bulunmaktadır. Oto piyasasında her şeyden önce güven ve deneyimli olduğu için, bu firmadan bayilik aldığınızda, daha ilk günden köklü olmaya hazır bir markanın bayiliğini yapmış olacaksınız. Bu da birçok açıdan karlı bir girişim olacak demektir. Firmanın sizden istediği ise, geniş bir alanda kurulmak ve en son teknolojik aygıtlarla söz konusu raporları hazırlamak olacaktır. Merkezi Ataşehir’de bulunan bu ekspertize bayilik için internetten ya da yüz yüze başvurma şansınız mevcut.

Not: Yazı rehber niteliğinde olup listede yer almayan firmalardan da kesinlikle faydalanmalı ve araştırmalısınız. Bu liste en karlı veya en iyiyi değil rastgele bulduklarımızı içermektedir. Biz sadece kendi önerilerilerimizi sunduk sorumluluk size ait ve en doğru seçimi yapacak olanlar sizlersiniz. Listede yer almayan markalara da bakmayı sakın ihmal etmeyin.

Yorum yapın